Sfaturi pt incepatori

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

Re: Sfaturi pt incepatori

UNREAD_POSTde The_Mack » Vin Ian 21, 2011 2:03 pm

salut DjStar, si bine ai venit printre noi. am si eu o intrebare ptr. tine. daca esti Dj de ce ai nevoie de efecte de voci pe microfon? adica chiar crezi ca ai nevoie de ele ptr. cele 4,5 interventii pe care le faci tu la microfon la un eveniment? daca tu canti cu vocea, sau o sa lucrezi cu solisti, acel mixer clar nu te ajuta, si trebuie sa treci la ceva cu medie parametrica si efecte de voci.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Sfaturi pt incepatori

UNREAD_POSTde remy » Vin Ian 21, 2011 4:13 pm

eu cred ca totusi un mic efect pe voce este necesar, daca nu obligatoriu....daca ai surpriza ca organizatorii sa aduca si un solist, ce faci!?
Avatar utilizator
remy
DJ Fondator
 
Mesaje: 946
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:59 am
Localitate: Roman

Re: Sfaturi pt incepatori

UNREAD_POSTde The_Mack » Vin Ian 21, 2011 6:05 pm

remy, eu vb mereu cu organizatori si ii intreb clar ce au de gand sa faca. daca vin cu solisti clar inseamna sa vin cu alt mixer, lucru ptr. care ii taxez ca suport tehnic suplimentar. acum intre noi fie vb cu un mixer de dj chiar si cu un minim de efecte, mare lucru ca solist nu faci.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Sfaturi pt incepatori

UNREAD_POSTde DJ Sun » Vin Ian 21, 2011 6:09 pm

Nu consider ca la un dj ca noi ii trebuie neaparat efect pe voce, decat in cazuri extreme (i-am vazut pe uni ca incep sa cante peste ???) sau cine stie nu ii place cum se aude in boxe(si asta e posibil eu de ex ma aud ...) iar legat de surpriza cu solistul nu stiu daca e problema noastra ca nu are el efect pe voce (in acest caz ce facem renuntam la boxele active ca vine un solist sa cante si se aude mai bine pe pasive, ne luam shure de 25 mil ca deh vine solistu si sa nu se faca de ... ca nu e in stare sa vina cu un mic care sa ii scoata "calitatile" in evidenta, renuntam la djm 400 pt ca nu are posibilitate de reglaj inalte,medii,bass pe microfon etc...)
sau bineinteles facem aceste eforturi cum zice the_Mack contra cost
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Colaborare cu un site

UNREAD_POSTde DjStar » Sâm Ian 22, 2011 12:23 am

Ciprian scrie:
DjStar scrie:Ce imi recomanda-ti sa cumpar. :?: Sa am REVERB la microfon sau ecoul ala ce se aude repetata vocea. Ca am mare nevoie. Stiti si voi se aude naspa asa simplu. Un aparat cu efecte, ceva de genu sau stiu eu ce. Dar la un pret mai mic. Astept orice parere.
Toate cele bune!


Salut si bine ai venit!
Una din regulile de baza ale forumurilor in general este sa nu fii off topic.Aici se dicuta cu totul si cu totul altceva.Iti recomand sa postezi aici : viewtopic.php?f=3&t=353&start=180
Rog un moderator sa mute acolo,sau in ala parte daca considera necesar :)



Da Ciprian im cer scuze ca am postat unde nu trebuie dar nu am stiut pe ce topic sa pun aceasta intrebare.
DjStar
 
Mesaje: 11
Membru din: Mie Ian 19, 2011 1:01 am

Re: Sfaturi pt incepatori

UNREAD_POSTde The_Mack » Sâm Ian 22, 2011 12:49 am

stai linistit man, ca nu e bai. asa e la inceput ;)
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Sfaturi pt incepatori

UNREAD_POSTde DjStar » Sâm Ian 22, 2011 12:59 am

The_Mack scrie:salut DjStar, si bine ai venit printre noi. am si eu o intrebare ptr. tine. daca esti Dj de ce ai nevoie de efecte de voci pe microfon? adica chiar crezi ca ai nevoie de ele ptr. cele 4,5 interventii pe care le faci tu la microfon la un eveniment? daca tu canti cu vocea, sau o sa lucrezi cu solisti, acel mixer clar nu te ajuta, si trebuie sa treci la ceva cu medie parametrica si efecte de voci.



Da The_Mack ai dreptate si bine zici cu partea cu evenimente. dar... eu nu ma refeream doar la cateva interventii cu vocea in timpul evenimentului cum ar fi la nunti, botezuri, onomastici, etc. Sunt cateva care e nevoie de aceasta optiune cum ar fi Karaoke, o prezentare, si chiar si un solist. Daca e din partea clientului, sau cum spune-ai si tu poate o sa lucrez cu solisti. Dar partea cu solistul cred ca nu e cazul deocamdata sa duc la evenimente. si nici eu nu cant cu vocea ;) De asta spun ca ar fi necesar.
Toate cele bune!
DjStar
 
Mesaje: 11
Membru din: Mie Ian 19, 2011 1:01 am

Re: Sfaturi pt incepatori

UNREAD_POSTde DjStar » Sâm Ian 22, 2011 1:10 am

Pana la urma ma ajuta cineva cu un sfat ceva? cum sa fac? in legatura cu reverb-ul.
astept orice parere.
Toate cele bune!
DjStar
 
Mesaje: 11
Membru din: Mie Ian 19, 2011 1:01 am

Re: Sfaturi pt incepatori

UNREAD_POSTde djpedros » Sâm Ian 22, 2011 10:56 am

cauta un mixer cu reverb, ecoul nu te ajuta pe voce. pentru inceput poti incerca un mixer de la behringer
Avatar utilizator
djpedros
Super Membru
 
Mesaje: 1252
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:27 pm
Localitate: Galati

Re: Sfaturi pt incepatori

UNREAD_POSTde DjStar » Sâm Ian 22, 2011 9:56 pm

djpedros scrie:cauta un mixer cu reverb, ecoul nu te ajuta pe voce. pentru inceput poti incerca un mixer de la behringer



Multumesc djpedros pt. sfat am sa vad pana la urma cum am sa fac ca deja il am pe asta cumparat nou. Si intrebarea e ce sa fac cu asta doar sa il dau si sa imi iau altul cum ai spus tu. Eu am auzit ca sunt si procesoare de efecte. si poate gaseam unul mai ieftin si lasam mixerul asta daca tot e luat deja.
Toate cele bune! si cat mai multe sonorizari.
DjStar
 
Mesaje: 11
Membru din: Mie Ian 19, 2011 1:01 am

Re: Sfaturi pt incepatori

UNREAD_POSTde manolodaforce » Sâm Feb 26, 2011 3:22 pm

Buna sa va fie inima!Imi cam fac cu ochiul aceste boxe si tare mult mi le-as achizitiona dar ca si data trecuta am zis ca va intreb pe voi!Acum am 2 boxe active The Box 502 si un mixer fara putere Yamaha si as vrea sa-mi iau 2 ev http://www.thomann.de/de/ev_zx190.htm si automat trebuie sa-mi schimb si mixerul si sa-mi iau unul cu putere pana sa am bani de un dynacord m-am gandit la asta http://www.thomann.de/de/samson_txm_16.htm Astept parerile voastre!
manolodaforce
 
Mesaje: 14
Membru din: Joi Feb 18, 2010 12:29 am
Localitate: SIGHETU-MARMATIEI

Re: Sfaturi pt incepatori

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Sâm Feb 26, 2011 5:17 pm

Eu folosesc Samson, niste boxe active, si sunt bune si fiabile, de aceea recomand produsele Samson.
Singura lor problema ar fi greutatea...
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Sfaturi pt incepatori

UNREAD_POSTde Lucian » Sâm Feb 26, 2011 6:44 pm

manolodaforce scrie:as vrea sa-mi iau 2 ev http://www.thomann.de/de/ev_zx190.htm

nu stiu ce evenimente sonorizezi, dar la o nunta nu ai ce cauta cu 2 "chestii" pe 8", plus ca la 600 euro gasesti SH-uri mai puternice - de exemplu FBT 12" pasive de 400 W RMS.
MUSIC IS OUR PASSION
www.djnuntabotez.ro
Avatar utilizator
Lucian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1415
Membru din: Joi Apr 22, 2010 7:33 pm
Localitate: Campulung, Jud Arges

Re: Sfaturi pt incepatori

UNREAD_POSTde manolodaforce » Lun Feb 28, 2011 11:58 pm

nu stiu ce evenimente sonorizezi, dar la o nunta nu ai ce cauta cu 2 "chestii" pe 8", plus ca la 600 euro gasesti SH-uri mai puternice - de exemplu FBT 12" pasive de 400 W RMS.[/quote]


Asa am crezut si eu dar citind mai multe despre ele am vazut ca nu e chiar asa.o nunta de 120 de persoane o duci lejer cu ele plus de asta ca e vb de fidelitatea pe care o au!
manolodaforce
 
Mesaje: 14
Membru din: Joi Feb 18, 2010 12:29 am
Localitate: SIGHETU-MARMATIEI

Re: Sfaturi pt incepatori

UNREAD_POSTde p3psitwist » Lun Mai 23, 2011 11:45 am

am si eu o intrebare...sau mai multe
vineri am un banchet mare...intr-o sala mare...si as vrea pe langa alea 2 boxulite ale mele sa iau si cele 2 subwoofere ale formatiei...acum ideea e ca eu n`am mai folosit niciodata subwoofere pana acum ....cu sculele mele ...intrebarea pot iesi direct din mixerul meu bergembier xenyx 1204 direct in puterea care o sa o am pentru sub`uri? ....sau imi mai trebuie crossover sau alte chestii de genu? ...
ca nu vreau sa iau tot sistemul formatiei ....as vrea doar sub`urile si sa le leg la mixerul meu...
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi pt incepatori

UNREAD_POSTde CreB0 » Lun Mai 23, 2011 11:55 am

Iti trebuie crossovere.
Avatar utilizator
CreB0
Membru activ
 
Mesaje: 620
Membru din: Dum Iul 25, 2010 9:47 pm
Localitate: Arad

Re: Sfaturi pt incepatori

UNREAD_POSTde DJ Sun » Lun Mai 23, 2011 11:59 am

Leaga la main output topurile si control room statia pt bass.Din ce scrie la specificatiile mixerului (a lu ciprian care e un 1202 dar banuiesc ca nu e mult diferit de al tau)tape out este legat in paralel cu main output deci te poti folosi si de tape output pentru a lega statia basului.
Ce boxe ai daca ai pasive basi si topurile si duce puterea poti merge din mixer in putere si din putere in basi.Iar topurile le legi in link cu basi si ai rezolvat problema.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Sfaturi pt incepatori

UNREAD_POSTde p3psitwist » Lun Mai 23, 2011 12:01 pm

pai boxele mele sunt active....si subuferii pasivi....de asta nu stiu cum sa fac...
si subuferele am inteles ca au crossovere in ele... :?

da deci cred ca m-a rezolvat deraiatu ....ies in statie din iesirea ctrl room ...si restul normal ...si aia e
o sa fac o proba oricum inainte ca sa fiu sigur :D
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi pt incepatori

UNREAD_POSTde DJ Sun » Lun Mai 23, 2011 12:35 pm

p3psitwist scrie:bergembier xenyx 1204

Nu stiam ca astia de la bergembier fac mixere :)), al naibi numa cu alcoale in cap :)
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Sfaturi pt incepatori

UNREAD_POSTde MajNooN » Lun Mai 23, 2011 2:24 pm

Daca ai si alt 3/4, inseamna ca mai ai o iesire stereo pt un eventual amplif.
Poti sa iesi si de acolo, direct in basi.
Ai multe alternative de iesire: alt 3/4, ctrl room, main out, headphones, fx send...etc
Joaca-te acasa cu ele, si vei descoperi.
Bafta!
Imagine
Let the music play loud, fuck the neighbours...
Avatar utilizator
MajNooN
Super Membru
 
Mesaje: 1455
Membru din: Vin Oct 09, 2009 9:58 am
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 34 vizitatori