Sfaturi pt incepatori

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

Sfaturi pt incepatori

UNREAD_POSTde Ciprian » Joi Sep 17, 2009 3:47 pm

In primul rand,doresc sa-mi cer scuze daca am gresit deschizand un nou topic!Am "rasfoit" forumul dar nu mi-am dat seama unde ar trebui sa postez:)
Acum 2 sapt, am fost la un botez la un var de-al doilea.Petrecere in curte,maxim 50 persoane.Problema a fost ca isi luase formatie,formatie care l-a lasat balta in ultimul moment!Nu cunoasteam foarte multa lume si nu stiu cum am ajuns eu sa pun muzica pt ei pe "sculele " varului.Un 5.1 de la genius.
Chestia e ca m-am simtit extraordinar de bine.Toata lumea a dansat,unii chiar si in timpul meselor.Spargerea s-a dat pe la 4 dimineata,cand am ramas uimit vazandu-l pe nas ca-mi da 150 ron..pt "deranjul ca ne-ai facut sa ne simtim bine"
Asa mi-a venit idea...
Sunt din neam de lautari si daca tot nu s-a prins nimic de mine... am zis sa ma apuc de pus muzica.As avea nevoie de sfaturile voastre vis a vis de aparatura. Boxe..de care?am vazut o intreaga dezbatere intre active vs pasive,nu am reusit sa ma decid.mixer(mai de incepator)statie?
cu playlistul cred ca o sa ma descurc.Mentionez ca nu stau prea bine cu banii,ma gandeam la o solutie de criza,dar care sa nu ma laste balta, urmand ca la anul cand incepe sezonul sa-mi iau ceva ca lumea.
10q
Avatar utilizator
Ciprian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1524
Membru din: Joi Sep 17, 2009 1:58 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde demential » Joi Sep 17, 2009 4:10 pm

salut si bine ai venit !
ai deschis foarte bine acest topic, tocmai e foarte bine ca l-ai deschis tu, un incepator ! sigur mai sunt si alti dj ca tine, in devenire.
ma bucur ca ti-a placut, inseamna ca ai veleitati si ai sanse mari de reusita.
problema cu sculele ... toti te vor intreba ce buget ai, ce vrei sa faci cu ele , bla bla ...
eu iti recomand sa iti iei ceva ieftin si acceptabil ca si calitate.
poti lua o statie si 2 boxe pasive, sau 2 boxe active ... depinde ...
eu ti-as recomanda ce imi iau si eu sapt. viitoare : 2 boxe active behringer la 1000-1200 bucata, + un mixer, iti da cadou si un microfon .... si cu tot cu cabluri iesi undeva la 3000 ron linia de sonorizare cu care poti duce decent 100 invitati.
SAU mai ai varianta sa iei o statie si 2 boxe "facute la comanda" ...
e alegera ta. las si pe altii mai "tehnici" sa te ajute :)
iti recomand de asemenea pentru "playlist" sa citesti cu atentie ce se scrie pe aici !
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde Ciprian » Joi Sep 17, 2009 4:43 pm

Multumesc pt sfaturi demential!
O sa ma gandesc bine.Momentan cercetez diverse oferte:)
Despre playlist..am citit.si aici si "dincolo" si mai citesc..am multe de "furat"
Avatar utilizator
Ciprian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1524
Membru din: Joi Sep 17, 2009 1:58 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde Ms-Dos » Joi Sep 17, 2009 10:22 pm

Salutari si bun venit. Hai sa vin si eu cu un sfat de criza .. pentru inceput iti recomand un mixer cu putere incorporata gen http://www.okazii.ro/catalog/32312568/M ... ILAT-.html + http://www.okazii.ro/catalog/32628164/S ... 400-W.html .. In felul asta ai rezolvat problemele - mixerul + amplificatorul + boxele ... Nu sunt eu expert, si poate ca ar recomanda colegii ceva mai puternic, dar eu consider ca la 1200 ron e o solutie acceptabila pentru inceput ;) . Link-urile le-am dat informativ.
Trust Is A Weakness !!!
Avatar utilizator
Ms-Dos
DJ Fondator
 
Mesaje: 109
Membru din: Lun Apr 06, 2009 5:51 pm
Localitate: Lipova / Arad

UNREAD_POSTde AndiBAD » Joi Sep 17, 2009 10:29 pm

Imi plac membranele acelae ROSII :lol: :lol: si mai ales ca scrie ca sunt BOXE CLUB :lol:
A si sa nu uit de renumitele tweetere piezo.
Daca le iei sa ne zici ce parere ai de achizitia facuta
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!
Avatar utilizator
AndiBAD
Super Membru
 
Mesaje: 1110
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:41 pm
Localitate: Victoria/BRASOV

UNREAD_POSTde Ms-Dos » Joi Sep 17, 2009 10:33 pm

Eh acu dadeam un exemplu .. mai sunt si altele pe acolo .. am avut si eu contact cu difuzoare de genul de la bbrom .. etc .. nu le mai gasesc pe cele la 800 - 900 de ron perechea .. bluetech ... da nici nu am chef sa caut la ora asta :P ... si am avut asa ceva .. atat ca erau cu albastru .. si le-am folosit ani de zile :P ...

LE : tweeterele alea fac un foc de artificii minunat inainte sa se arda :D =)) .
Trust Is A Weakness !!!
Avatar utilizator
Ms-Dos
DJ Fondator
 
Mesaje: 109
Membru din: Lun Apr 06, 2009 5:51 pm
Localitate: Lipova / Arad

UNREAD_POSTde AndiBAD » Joi Sep 17, 2009 10:51 pm

Ai avut YDD-uri?pt un dif entry-level eu zic ca trebuie sa scoti 150-200ron cel putin.Acum nah mi-am dat si eu cu parerea despre ele :wink:
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!
Avatar utilizator
AndiBAD
Super Membru
 
Mesaje: 1110
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:41 pm
Localitate: Victoria/BRASOV

UNREAD_POSTde Ms-Dos » Joi Sep 17, 2009 10:59 pm

Pai daca tin minte au fost 180 - 200 bucata .. acu ani de zile .. si am dat boxa cu totul cu 150 ron =)). Oricum de banii aia or mers cam 2-3 ani de zile la mine .. si am vandut boxele dupa atata vreme si un vecin de al meu a reusit sa le arda cu aceiasi statie cu care le foloseam eu in mai putin de 2-3 luni ... deci conteaza si cum le folosesti ;) ..
Trust Is A Weakness !!!
Avatar utilizator
Ms-Dos
DJ Fondator
 
Mesaje: 109
Membru din: Lun Apr 06, 2009 5:51 pm
Localitate: Lipova / Arad

UNREAD_POSTde Proaudiostore » Vin Sep 18, 2009 12:50 am

orice ti-ai lua pentru sonorizari nu iti lua boxele alea cu membrana rosie.Macar ia behringer sau omnitronic ca sa fii macar semi pro.Cand angajezi o sonorizare si omu te plateste sa ii faci nunta nu poti sa il dezamagesti ca ti sau ars boxele in timpul nunti.
Izolatie fonica si tratament acustic
http://www.proaudiostore.ro
0767273950
Proaudiostore
Shop Owner
 
Mesaje: 74
Membru din: Mar Sep 01, 2009 3:38 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi pt incepatori

UNREAD_POSTde calvinel » Vin Sep 18, 2009 9:06 am

tonyto scrie:In primul rand,doresc sa-mi cer scuze daca am gresit deschizand un nou topic!Am "rasfoit" forumul dar nu mi-am dat seama unde ar trebui sa postez:)
Acum 2 sapt, am fost la un botez la un var de-al doilea.Petrecere in curte,maxim 50 persoane.Problema a fost ca isi luase formatie,formatie care l-a lasat balta in ultimul moment!Nu cunoasteam foarte multa lume si nu stiu cum am ajuns eu sa pun muzica pt ei pe "sculele " varului.Un 5.1 de la genius.
Chestia e ca m-am simtit extraordinar de bine.Toata lumea a dansat,unii chiar si in timpul meselor.Spargerea s-a dat pe la 4 dimineata,cand am ramas uimit vazandu-l pe nas ca-mi da 150 ron..pt "deranjul ca ne-ai facut sa ne simtim bine"
Asa mi-a venit idea...
Sunt din neam de lautari si daca tot nu s-a prins nimic de mine... am zis sa ma apuc de pus muzica.As avea nevoie de sfaturile voastre vis a vis de aparatura. Boxe..de care?am vazut o intreaga dezbatere intre active vs pasive,nu am reusit sa ma decid.mixer(mai de incepator)statie?
cu playlistul cred ca o sa ma descurc.Mentionez ca nu stau prea bine cu banii,ma gandeam la o solutie de criza,dar care sa nu ma laste balta, urmand ca la anul cand incepe sezonul sa-mi iau ceva ca lumea.
10q


Salut si bine-ai venit.

Poti sa iei in considerare si oferta de thomann pe active. Sunt multi care spun ca nu sunt tocmai cele mai bune (cu siguranta sunt sub RCF sau Mackie la fel si pretul) insa pe mine inca nu m-au lasat balta si se aud perfect pentru o nunta cu calculator , zic eu.
In fine te decizi tu la ce ramai dintre oferte insa fara sa supar pe tipul de mai sus nu ti-as recomanda sa cumperi de pe okazii.
Deci propunerea mea este tocmai ceea de ce dispun eu )tot din motive financiare le-am ales la trecerea de la pasive la active).

2 buc de 502 http://www.thomann.de/de/the_box_pa502a ... system.htm

stative
http://www.thomann.de/de/millenium_bs22 ... derset.htm
mixer
http://www.thomann.de/de/yamaha_mg_102_c.htm (este fara efecte )
placa audio
http://www.thomann.de/de/behringer_fcon ... fca202.htm (eu am uca 202 , nu stiu de ce nu mai este pe site,costa cam 30 de euro daca o gasesti e foarte buna pe usb)
microfon
http://www.thomann.de/de/t-bone_mb85.htm
e ieftin , e thomann , e cu fir insa iti spun cu mana pe suflet ca este exceptional ( se aude bine , nu face microfonie ) acest produs m-a impresionat cel mai mult.
Foarte important la socoteli sa nu uiti de conectica cu care ajungi tot cam pe la 100 de Eur.
sursa de muzica, bineinteles
Si bafta mare ,cat mai multe evenimente.


P.S
mai ieftine la aceleasi valori nu am gasit si fara sa fac reclama (nu am nici-o legatura cu magazinul de unde le-am comandat )mi le-a adus cu 10% adaos fata de pretul thomann de si garantia o pastreaza 3 ani.
calvinel
Membru activ
 
Mesaje: 154
Membru din: Lun Iul 20, 2009 12:54 pm
Localitate: oradea

UNREAD_POSTde Proaudiostore » Vin Sep 18, 2009 4:43 pm

pentru inceput sunt foarte bune cele de pe thomann si anume T.box

sau behringer sau omnitronic .Pe parcurs o sa realizezi ce naspa e sa mergi la o nunta cu aceleasi boxe behringer si acelasi mixer behringer Xenyx 1402 si sa costati ca bazaiae din toate incheiturile mixerul.pana nu sa sschimbat mixerul cu un mackie nu am scapat de brum.la urmatorul event a mers foarte bine.Deci am impresia ca sunt istabile psihic. :lol:

Daca e stabilim un etalon ca si boxe pro nu trebuie sa le comparam RCF sau mackie.

RCF mackie FBT Dynacord Proel sunt scule profesionale pe care te poti baza dar nu sunt gama de tot.Daca intrebi in lumea pro (adica pe sunetisti celebri care fac concerte gen madonna ,guns n roses etc) de rcf fbt dynacord ori sa-ti zica ca nu stiu despre ce vorbesti.Acolo se vorbeste de L.acoustic.meyer sound,JBL vertec (exclus boxele JBL pentru dj sau cluburi ca alea sunt varza) Lab gruppen.martin audio london ( a nu se confunda cu m audio).

e viata greu
Izolatie fonica si tratament acustic
http://www.proaudiostore.ro
0767273950
Proaudiostore
Shop Owner
 
Mesaje: 74
Membru din: Mar Sep 01, 2009 3:38 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde Ms-Dos » Vin Sep 18, 2009 10:42 pm

Fara suparare da zici ca v-ati nascut cu scule profi in brate ... din lipsa de bani omul a cerut solutii de criza ... mai ales ca e la inceput. Asa am inceput si eu cu difuzoare de masina puse in carcasa si statie ruseasca de 2x30w. S-a ajuns la statie facuta cu kitt-uri de 2x200w si sateliti bluetech 1x500w si 1x300w ... si s-a ajuns la beringer 2500 si bluetech (cred modelul cs2300 .. sau ceva de genul) ... Asa usor e sa recomanzi cuiva care vrea sa inceapa de la 0 niste scule care depasesc bugetul lui de cateva ori ... Poate omul are 1200-1500 ron .. si voi ii recomandati boxe care costa mai mult perechea decat are el disponibil ... in loc sa il indrumati catre ceva mai mic ca si putere dar totusi performant, poate nu se baga de la inceput la evenimente mai mari de 60-80 de persoane... daca imi recomanda cineva sa imi iau scule de 100 de euro, si eu am numa 500, ce fac ? astept sa se inmulteasca ? .. mai bine cumpar ceva mai iefin si nu ma intind cu sonorizarile mai mult decat pot sculele pana scot bani de altele ... Si sa nu imi ziceti ca ati ajuns direct la sculele care le aveti acuma ? ca nu ati inceput cu scule care au fost pe masura buzunarului ? Asa puteam si eu sa ii recomand la baiat : boxe :
http://www.okazii.ro/catalog/31384175/2 ... 700-W.html
mixer cu amplificare :
http://www.okazii.ro/catalog/32312672/S ... AZIE-.html
si ajunge la 1850 ron ... + microfon + droade
sau:
http://www.okazii.ro/catalog/31522543/V ... mixer.html ....

Si dau linkuri de pe okazii ca imi e mai usor sa caut .. le dau pur informativ, sculele se pot cauta si in alta parte ...

Sau puteam sa dau simplu :

Imagine


... adevarul e ca ati uitat de unde ati plecat si cat de greu a fost la inceput :( ...
Trust Is A Weakness !!!
Avatar utilizator
Ms-Dos
DJ Fondator
 
Mesaje: 109
Membru din: Lun Apr 06, 2009 5:51 pm
Localitate: Lipova / Arad

UNREAD_POSTde Sorinus » Vin Sep 18, 2009 11:43 pm

Da ultimile linkuri unde le-ai gasit????
Sunt si proaste si scumpe :))
No ofensse!
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

UNREAD_POSTde Nicks » Sâm Sep 19, 2009 3:29 am

Daca sunt printre forumisti ceva persoane cu state vechi si se pricep intre ale mixajului poate prinde bine sa ne faca si noua un mic indrumator, abecedar etc. Poate sunt colegi care incearca sa treaca de la winamp la un virtual dj s-au un traktor. Eu unul cel putin lucrez la nunti pe virtual dj insa acum vreau sa trec pe o consola iar ca soft vreau sa utilizez traktor. Din cate am vazut eu pana acum este mai complex si mai profi decat virtual dj. Multi spun ca si sunetul este incomparabil mai bun , asta ramane de vazut atunci cand probezi pe sistem.
Pace si voie buna !
Nicks
Membru activ
 
Mesaje: 197
Membru din: Lun Mai 18, 2009 5:02 pm
Localitate: Sibiu

UNREAD_POSTde Ms-Dos » Sâm Sep 19, 2009 9:46 am

Sorinus, poate sunt proaste si scumpe, dar celelante erau proaste si ieftine ;) . Sunt de pe esound.ro . Ideea e ca poti cumpara scule proaste sau bune pe bani ff multi, am fost la un prieten acu o luna si ceva, are 4 sateliti care costa 850 de euro bucata, si doua subwoofere active de 1000 si ceva de euro bucata, sincer imi pare rau ca nu mai retin marca .... dar a inceput de la kitt-uri si boxe facute in garaj si a ajuns la scule profi, dupa ce a incercat multe. Fiecare are alte preferinte, fiecare lucreaza cu ce scule i se par lui bune pt el. Poate vine x sau y si zice ca el lucreaza cu sculele din ultimul link si merg beton :)) ,
Trust Is A Weakness !!!
Avatar utilizator
Ms-Dos
DJ Fondator
 
Mesaje: 109
Membru din: Lun Apr 06, 2009 5:51 pm
Localitate: Lipova / Arad

UNREAD_POSTde Ciprian » Sâm Sep 19, 2009 10:36 am

Multumesc tuturor pt sfaturi!Cand ma voi decide,voi opta pt scule noi,nu sh.Pt ca lucrul nou..e totusi nou.(chiar daca unele lucruri noi sunt mai slabe decat unele sh)Momentan nu ma pot hotara asupra boxelor.Active sau pasive. Bine..nu am nici banii necesari momentan si poate e mai bine ca nu-i am. De 2-3 zile tot ma documentez si culeg sfaturi de peste tot. Tind totusi sa cred ca voi alege boxe pasive, undeva la 150-200rms fiecare.
O alta intrebare a mea ar fi: In cazul in care ma decid asupra boxelor pasive, ar fi indicat un mixer cu amplificare?Adica..fiind tufa de venetia,sa nu bubui ceva:D
Cat despre buget nu cred ca reusesc sa trec de 2000-2200 ron.
Pt ce mi-am propus eu,(evenimente de 60-80-100 persoane) cred ca m-as incadra pt moment cu aceasta suma,urmand ca in viitor sa fac upgrade.daca e cazul:)
Avatar utilizator
Ciprian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1524
Membru din: Joi Sep 17, 2009 1:58 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde lush » Sâm Sep 19, 2009 10:41 am

Nicks scrie:Daca sunt printre forumisti ceva persoane cu state vechi si se pricep intre ale mixajului poate prinde bine sa ne faca si noua un mic indrumator, abecedar etc. Poate sunt colegi care incearca sa treaca de la winamp la un virtual dj s-au un traktor. Eu unul cel putin lucrez la nunti pe virtual dj insa acum vreau sa trec pe o consola iar ca soft vreau sa utilizez traktor. Din cate am vazut eu pana acum este mai complex si mai profi decat virtual dj. Multi spun ca si sunetul este incomparabil mai bun , asta ramane de vazut atunci cand probezi pe sistem.
Pace si voie buna !

IN privinta Traktor -Virtual DJ recomand Traktor Pro ,este incomparabil si ai si multe facilitati la el.Dupa ce lucrezi 1 luna cu el nu l mai lasi iti spun din experienta.E greu la inceput cu setari cu efecte cu playlist dar te obisnuiesti.Daca te apuci de treaba cu Traktor ul te pot ajuta cu unele sfaturi,lucrez cu el de 3 ani si o sa raman la el.
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

UNREAD_POSTde calvinel » Sâm Sep 19, 2009 2:07 pm

tonyto scrie:Multumesc tuturor pt sfaturi!Cand ma voi decide,voi opta pt scule noi,nu sh.Pt ca lucrul nou..e totusi nou.(chiar daca unele lucruri noi sunt mai slabe decat unele sh)Momentan nu ma pot hotara asupra boxelor.Active sau pasive. Bine..nu am nici banii necesari momentan si poate e mai bine ca nu-i am. De 2-3 zile tot ma documentez si culeg sfaturi de peste tot. Tind totusi sa cred ca voi alege boxe pasive, undeva la 150-200rms fiecare.
O alta intrebare a mea ar fi: In cazul in care ma decid asupra boxelor pasive, ar fi indicat un mixer cu amplificare?Adica..fiind tufa de venetia,sa nu bubui ceva:D
Cat despre buget nu cred ca reusesc sa trec de 2000-2200 ron.
Pt ce mi-am propus eu,(evenimente de 60-80-100 persoane) cred ca m-as incadra pt moment cu aceasta suma,urmand ca in viitor sa fac upgrade.daca e cazul:)



Poate te pot ajuta cu urmatorul argument in a alege tipul de boxe (pasiv sau activ) argument care mie mi-a fost foarte folositor in a lua o decizie.

Daca mergi pe pasiv ai nevoie de amplif pe cand activele au amplif incorporat. In caz de zi proasta si iti pica amplifu daca nu ai backup cam ramai cu buza umflata , insa la un activ daca iti pica amplifu de la o boxa mergi pe cealalta iar ca sa iti pice amandoua inceamna ca ai o zi deosebit de proasta.

O zi cat mai buna tuturor :)
calvinel
Membru activ
 
Mesaje: 154
Membru din: Lun Iul 20, 2009 12:54 pm
Localitate: oradea

UNREAD_POSTde iulian » Sâm Sep 19, 2009 4:12 pm

scuze calvinel că intervin dar daca îti iei un amplif bun nu are cum sa pice , eu ma ocup de sosno de mai bine de 12 ani si todeauna am mers pe amplif cu pasive si nu am avut niciodata probleme !

la active daca tre sa-i dai mai în „gură” nu cred ca mai ai de unde
pui boxe si amplif pe masura, nu aiurea , si nu are ce sa se intample , e doar parerea mea , face fiecare ce vrea si cum vrea !
Caracterul unui om poate fi judecat după gusturile sale muzicale. (platon)
Avatar utilizator
iulian
DJ Fondator
 
Mesaje: 417
Membru din: Lun Apr 06, 2009 5:18 pm
Localitate: Timisoara

UNREAD_POSTde scarface » Sâm Sep 19, 2009 6:34 pm

Si eu sunt de parere ca mai bine mergi pe pasive+amplif. Eu am avut de-a face cu pasive si nu ma incanta deloc, exact ce zicea si Iulian e cauza din care nu sunt eu adeptul activelor. Cu active as merge doar pe monitorizare dj.

Pe partea de boxe ai putea merge pe DIY, si iesi ceva mai ieftin decat daca le-ai cumpara gata facute. Tinand cont ca esti si la inceput, nu prea cred ca esti dispus sa investesti din start o suma extraordinar de mare. Amplificatorul il alegi apoi in functie de boxe.
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita

Următorul

Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron