Discutii tehnice - despre Watti, RMS, SPL, HERTZ, LED, etc.

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

Discutii tehnice - despre Watti, RMS, SPL, HERTZ, LED, etc.

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Lun Sep 14, 2009 10:54 pm

Ma gandeam sa avem un locusor unde cei mai techno-geegs sa poata posta notiuni tehnice, sau despre avantajele si dezavantajele tehnice ale echipamentelor audio, lumini, si a playerelor ori altor aparate pe care le folosim.
In felul acesta, multi din cei care nu au multe cunostinte tehnice se vor mai "lumina" despre expresii cum ar fi - presiunea acustica, peak, RMS continuu, program, distorsie, dispersie acustica, raspuns in frecventa - Hertz, rezistenta electrica - Ohm, octave crossover, consum, amperi, tempo, si altele.
Sper ca vor fi ceva postari ''suculente'', pe intelesul tuturor, fara sa facem din acest topic unul demn de o teza de doctorat.
Ultima oară modificat de SnakeBiteTWO pe Dum Ian 31, 2010 11:52 pm, modificat de 17 ori în total.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

UNREAD_POSTde iulian » Lun Sep 14, 2009 11:46 pm

mai întâi de toate eu propun să explicaţi pe fiecare în parte : ce e wat-ul , ce e rms-ul, ce e spl-ul, si asa mai departe , fiindcă se gasesc multi care nu sunt atât de tehnici , şi binenţeles v-or mai fi !
şi nici nu stiu sa citească diferite link-uri de prospecte sau cărţi tehnice !
Caracterul unui om poate fi judecat după gusturile sale muzicale. (platon)
Avatar utilizator
iulian
DJ Fondator
 
Mesaje: 417
Membru din: Lun Apr 06, 2009 5:18 pm
Localitate: Timisoara

UNREAD_POSTde AndiBAD » Lun Sep 14, 2009 11:56 pm

RMS-root mean square-un standard de masurare cum de altfel ee si PEAK sau PMPO sau AES etc.Sa nu se inteleaga ca sunt egali!!!!
Este puterea care o SUPORTA un difuzor ,de obicei masurata cu unde sinusoidale.Un difuzor PRO poate rezista si dublul acestei valori dar fara THD (THD=total harmonic distortion=distorsiuni) si bine procesat (sa ii se dea ''in gura'' cu gama de frecvente de pe parametri T/S)Acum depinde si de tipul incintei,acordaj etc.
Sper ca m-ati inteles! :)
Nu sunt eu injineru lu peste prajit dar citind mai multe documentatii asa am inteles si zic eu surse sigure :)
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!
Avatar utilizator
AndiBAD
Super Membru
 
Mesaje: 1110
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:41 pm
Localitate: Victoria/BRASOV

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Mar Sep 15, 2009 1:41 am

Iata niste explicatii (profane), despre niste parametri pe care ii gasim si cartile tehnice ale boxelor:

Raspunsul in frecventa se masoara in Hertz - un Full Range bun ar trebui sa aiba de la 45-50HZ pana la 18-20KHz.
---------------------------------------------------------------------------
SPL (Sound pressure level) - nivel de presiune acustica, se masoara in decibeli (db) la incintele acustice.
Se intelege ca o boxa care are un SPL mare este foarte galagioasa.
W - Puterea acustica se masoara in Watt.
Cu cat sunt mai multi Watti, cu atat sunetul se aude mai de departe, clar si tare.
Exista o corelare intre cele doua valori, dar o explicatie mai amanuntita asteptam de la cei mai avizati, pasionati de costructia de incinte acustice.
Ultima oară modificat de SnakeBiteTWO pe Sâm Sep 26, 2009 11:58 am, modificat 1 dată în total.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

UNREAD_POSTde scarface » Mar Sep 15, 2009 9:42 am

SnakeBiteTWO scrie:Cu cat sunt mai multi Watti, cu atat sunetul se aude mai de departe, clar si tare.



Gresit. Un difuzor nu scoate watti, ii consuma doar. Cu cat are un SPL mai mare, adica decibeli mai multi, cu atat se aude mai tare. Dar sa nu se inteleaga gresit. Si watii conteaza, dar intr-o anumita masura. La fiecare dublare de putere, numarul decibelilor creste cu 3. Daca avem un difuzor care are 100 db/1w/1m, la 2 w va avea 103db, la 4 w va avea 106db, la 8 w 109db .... Si asa mai departe. Daca ajungem la 300w si are sa zicem 120 db, la 600w va avea 123 db.
Uite, dau un link despre difuzoare, cum fnctioneaza un difuzor: http://www.bcae1.com/speaker.htm
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita

UNREAD_POSTde demential » Mar Sep 15, 2009 10:18 am

extraordinar topic ! felicitari ! il citesc ca pe dictionar :D
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde AndiBAD » Mar Sep 15, 2009 11:12 am

Un alt termen intalnit :Power compression
Un exemplu concret :
Rated Power = 800w=RMS
Sensitivity = 98db=SPL masurat in camera anecoica la 1W(2,83V-in domaniu auto)/1m
Power compression = 1.6db @ 800w
Max THEORETICAL SPL = 125.4db
Acest factor variaza la multe difuzoare in functie de diametrul bobinei,sistemul ei de racire,tipul incintei,etc
Se manifesta dupa o utilizare mai lunga a difuzorului,cand bobina se incalzeste/incinge crrescand rezistenta bobinei.Aceasta difera cum am mai zis inainte intre 3 si 6 db.
E ca si cum ai da cu putere mai mica in difuzor.
Ultima oară modificat de AndiBAD pe Mar Sep 15, 2009 11:20 am, modificat 1 dată în total.
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!
Avatar utilizator
AndiBAD
Super Membru
 
Mesaje: 1110
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:41 pm
Localitate: Victoria/BRASOV

UNREAD_POSTde demential » Mar Sep 15, 2009 11:16 am

va recomand 2 tipuri de explicatii : explicatii tehnice, din domeniul "manual de fizica" si explicatia pentru incepatori (adica eu :D)
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde AndiBAD » Mar Sep 15, 2009 11:19 am

La mine nu ai inteles??Si ce nu ai inteles? :)
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!
Avatar utilizator
AndiBAD
Super Membru
 
Mesaje: 1110
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:41 pm
Localitate: Victoria/BRASOV

UNREAD_POSTde Adrian Jidveian » Mar Sep 15, 2009 12:38 pm

Da,foarte bun topicu' :),chiar daca mai stiu una alta,nu's mare cunoascator in domeniu' si atunci mai aruncam cate o privire aici :))
Avatar utilizator
Adrian Jidveian
DJ Fondator
 
Mesaje: 402
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:57 pm
Localitate: Blaj,jud.Alba

UNREAD_POSTde calvinel » Mar Sep 15, 2009 1:43 pm

Adrian Jidveian scrie:Da,foarte bun topicu' :),chiar daca mai stiu una alta,nu's mare cunoascator in domeniu' si atunci mai aruncam cate o privire aici :))


Me To ....perfect de acord
calvinel
Membru activ
 
Mesaje: 154
Membru din: Lun Iul 20, 2009 12:54 pm
Localitate: oradea

UNREAD_POSTde demential » Mie Sep 16, 2009 10:07 pm

bine, balansat ce inseamna ? :D
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde AndiBAD » Mie Sep 16, 2009 11:00 pm

Multi aud de acest termen: balansat si nu inteleg ce inseamna.
Semnalul audio analog este format din masa si semnal (nebalasat)
Problema este ca in cazul folosirii unor cabluri mai lungi de 1,5m incep problemele de fas, sau a pierderii semnalului (calitate).
Atunci s-a inventat balansarea semnalului.
Principiul de functionare al acestui sistem este faptul ca orice semnal negativ se anuleaza daca este suprapus peste acelasi semnal pozitiv.
Adica + cu - = zero.
ca la matematica. -2 + 2 =0
Aici principiul de functionare este ca semnalul este dedublat in semnal (-) si semnal (+)
O iesire balansata are 3 fire.
Masa M (ground) semnal + (S+) si semnal - (S-).
La celalalt capat va ajunge exact formula urmatoare:
Masa, Semnal + (cu fas+) si semnal - (cu fas+)
Se inverseaza polaritatea la S- rezultand:
Masa , Semnal + cu fas + , semnal + cu fas - (fost semnal - cu fas+)
de unde vom avea masa, 2x semnal+ si 0 (zero) fas (pentru ca se anuleaza fas+ de la semnal+ cu fas- de la semnal - inversat)
Mai matematic, voi formula inca odata:
M=masa, S+=semnal pozitiv, S-=Semnal negativ, F+= fas pozitiv, F- = fas negativ. (definitii)

Bun
>>out>> "M" + "S+" + "S-" >>>> pe parcursul cablului vor avea fas >>> rezulta
"M"+ ("S+" + "F+") + ("S-" + "F+")
>>>se reinverseaza cablul 3 cu s- >>>
"M" + "S+" + "F+" + "S+" + "F-" =
"M" + 2S+ + 0 (F+ + F- =0)

http://clape.ro/pages/forum/forum_viewt ... p?587.last

Mi se pare cea mai buna explicatie si tehnic cat si pt incepatori :wink:
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!
Avatar utilizator
AndiBAD
Super Membru
 
Mesaje: 1110
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:41 pm
Localitate: Victoria/BRASOV

UNREAD_POSTde clubbinman » Joi Sep 17, 2009 8:42 am

haide-ti sa discutam si despre microfonie:cand se produce microfonia pt. ca stim cu totii este un sentiment neplacut in cadrul unui eveniment, si ce trebuie sa facem pt. a evita aceasta microfonie?
clubbinman
Membru activ
 
Mesaje: 194
Membru din: Lun Aug 31, 2009 10:47 am
Localitate: Tirgu Mures

UNREAD_POSTde demential » Joi Sep 17, 2009 9:54 am

eu tot n-am inteles =))
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde scarface » Joi Sep 17, 2009 10:19 am

Demential nu te mai chinui, nu cred ca ai tu nevoie sa stii toate chestiile astea :lol: ... Uite si aici o documentatie simpla http://www.mediacollege.com/audio/balanced/

Clubbinman .... Pt a evita complet microfoniile ai nevoie de urmatoarele:
Un microfon bun, cat se poate de directional, un procesor cu feedback destroyer, un mixer cat de bun si sa tii microfonul aproape de gura cand vorbesti. Bineinteles poti sa faci trreaba si cu scule ieftine, dar trebuie sa fii mult mai atent.
http://www.mediacollege.com/audio/micro ... o-use.html Aici alta documentatie. E destul de lunga
:lol:
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita

UNREAD_POSTde demential » Joi Sep 17, 2009 10:57 am

nu foarte multe inalte pe setarile microfonului respectiv, NU se vorbeste in boxe, ci mai departe, probe inainte de eveniment sa vezi cam pana unde poti urca volum-ul "negativului/instrumentalului/ambiantei" inainte sa dea in microfonie
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde AndiBAD » Joi Sep 17, 2009 11:36 am

Si sa nu tineti mana pe capsula,adica sa nu ''mancati microfonu'' :lol:
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!
Avatar utilizator
AndiBAD
Super Membru
 
Mesaje: 1110
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:41 pm
Localitate: Victoria/BRASOV

UNREAD_POSTde Proaudiostore » Joi Sep 17, 2009 7:52 pm

AndiBAD scrie:RMS-root mean square-un standard de masurare cum de altfel ee si PEAK sau PMPO sau AES etc.Sa nu se inteleaga ca sunt egali!!!!
Este puterea care o SUPORTA un difuzor ,de obicei masurata cu unde sinusoidale.Un difuzor PRO poate rezista si dublul acestei valori dar fara THD (THD=total harmonic distortion=distorsiuni) si bine procesat (sa ii se dea ''in gura'' cu gama de frecvente de pe parametri T/S)Acum depinde si de tipul incintei,acordaj etc.
Sper ca m-ati inteles! :)
Nu sunt eu injineru lu peste prajit dar citind mai multe documentatii asa am inteles si zic eu surse sigure :)


o mica adaugire la ce ai scris mai sus

RMS este puterea Difuzorului testata de fabrica cu semnal sinusoidal provenit dintr-un generator de ton.

Puterea program este de obicei dubla celei RMS dar difuzorul nu mai este atacat cu sinus ci cu program (muzica).

Peak este puterea maxima la care poate rezista un difuzor ,pentru o perioada mica de timp (cateva secunde pana la maxim 10 secunde.)


Pe intelesul tuturor : cand cumparati boxe uitati-va dupa puterea program doar pentru a sti ce amplificator trebuie folosit cu acele boxe.

Pentru a sti cata galagie face uitati-va la SPL .un spl bun pentru niste incinte este undeva intre 122-130 (ideal).
Izolatie fonica si tratament acustic
http://www.proaudiostore.ro
0767273950
Proaudiostore
Shop Owner
 
Mesaje: 74
Membru din: Mar Sep 01, 2009 3:38 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde clubbinman » Vin Sep 18, 2009 1:03 pm

vreau sa stiu si eu daca

Sensitivity 97db/1m/1w este acelasi lucru cu Max SPL

am vazut pe specificatii la o boxa activa de 300 W RMS aceasta indicatie:

Sensitivity 97db/1m/1w; de SPL nu scria nimic; vreau sa stiu daca e ecelasi lucru
clubbinman
Membru activ
 
Mesaje: 194
Membru din: Lun Aug 31, 2009 10:47 am
Localitate: Tirgu Mures

Următorul

Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron