Discutii tehnice - despre Watti, RMS, SPL, HERTZ, LED, etc.

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

Re: Discutii tehnice - despre Watti, RMS, SPL, HERTZ, LED, e

UNREAD_POSTde clubbinman » Mie Mar 16, 2011 9:50 am

clubbinman scrie:salut baieti!
care este varianta cea mai optima de un set-up a achipamentelor de sonorizare in sensul in care la mixer am doar o intrare de semnal pentru microfon(mufa jack) iar eu trebuie sa conectez doua receivere pentru microfoane wireless; mentionez ca am mixer cu doar o intrare de microfon si am boxe active care au si ele separat intrare pt microfon(si jack si XLR); as fi vrut sa evit varianta de alega un microfon la mixer si alt micofon la boxa activa deoarece in acest caz trebuie sa leg boxa activa cu intrarea de microfon la cealalta boxa activa pt a avea semnalul microfonului al doilea si in boxa a doua; ce parere aveti? este alta varianta?


buna ziua!
vreua sa va rog sa ma consultati intr-o privinta:
maine am o sonorizare de prestat unde voi folosi echipamentul propriu insa la aceasta sonorizare trebuie sa folosesc doua receivere de microfoane wireless care se conecteaza cu mufa JACK 1/4, insa mixerul care il folosesc are doar o intrare de microfon insa eu am nevoie de doua intrari;
eu m-am gandit ca la acest mixer sa conectez receiver-ul organizatorului de eveniment(microfonul este al lui), iar receiver-ul
microfonului al meu sa-l conectez in intrarea JACK din boxa activa, insa in acest caz semnalul microfonului meu se va auzi doar intr-o boxa! pt ca nu pot conecta semnalul microfonului in ambele boxe deoarece iesirea din
receiver se face doar intr-o boxa nu adica nu pot split-ui iesirea din receiver in doua boxe nu e asa?
Va rog sa ma ajutati cu un sfat de conectare astfel incat cu echipamentul ce il am sa pot folosi cele doua receivere de microfoane.
wireless.
va multumesc!
clubbinman
Membru activ
 
Mesaje: 194
Membru din: Lun Aug 31, 2009 10:47 am
Localitate: Tirgu Mures

Re: Discutii tehnice - despre Watti, RMS, SPL, HERTZ, LED, e

UNREAD_POSTde DJ Sun » Mie Mar 16, 2011 10:01 am

Leaga boxele in link (intre ele) si vei avea sunetul de la mic in ambele boxe.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Discutii tehnice - despre Watti, RMS, SPL, HERTZ, LED, e

UNREAD_POSTde clubbinman » Mie Mar 16, 2011 10:24 am

deraiatu scrie:Leaga boxele in link (intre ele) si vei avea sunetul de la mic in ambele boxe.

am inteles, insa in acest caz sa leg semnalul de iesire (output mixer) doar in boxa in care fac si intrarea de microfon iar apoi fag legatura in linie spre celaalta boxa astfel incat si semnalul din mixer si semnalul din microfon sa se auda si in celalata boxa nu?
clubbinman
Membru activ
 
Mesaje: 194
Membru din: Lun Aug 31, 2009 10:47 am
Localitate: Tirgu Mures

Re: Discutii tehnice - despre Watti, RMS, SPL, HERTZ, LED, e

UNREAD_POSTde DJ Sun » Mie Mar 16, 2011 12:10 pm

spune-mi un pic ce mixer ai?
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Discutii tehnice - despre Watti, RMS, SPL, HERTZ, LED, e

UNREAD_POSTde clubbinman » Mie Mar 16, 2011 3:05 pm

deraiatu scrie:spune-mi un pic ce mixer ai?

mixer GEMINI PS626 USB http://audiomall.ro/gemini-ps626usb-mixer-p-1089.html
clubbinman
Membru activ
 
Mesaje: 194
Membru din: Lun Aug 31, 2009 10:47 am
Localitate: Tirgu Mures

Re: Discutii tehnice - despre Watti, RMS, SPL, HERTZ, LED, e

UNREAD_POSTde dannyinthemix » Mie Mar 16, 2011 5:52 pm

Deci , in primul rind acest mixer este unul de dj.
Dar are dincite vad eu 3 canale de linie si unul de microfon. Daca folosesti laptop ptr muzica, folosesti primul canal si celellate doua l-e folosesti ptr fiecare receiver in parte, numai ca iti trebuie cabluri RCA cu Jack, poti sa folosesti intrarile de linie normal, fiindca iesirile de la receiver is destul de mari(in milivolti vorbind).
Daca folosesti playere, mai ramine un canal liber(care de fapt are 2 intrari de linie, schimbabile din comutatorul ala de sus) un receiver pe o intrare si cellalalt pe cealalta.
Pe intrarea de microfon de la mixerul asta nu as recomanda sa o ataci cu semnal din receiver, primul motiv - nu aveam aceasi impedanta intrare-iesire si a doua sensibilitatea intrarii este de vre-o 1-2 milivolti si tu ai iesire de 100-200 milivolti , daca nu mai mult, si o sa distorsionezi semnalul si nu o sa stii de ce ai tot timpul microfonie.
Hai numai bine si succes la eveniment.
dannyinthemix
DJ Fondator
 
Mesaje: 594
Membru din: Lun Noi 23, 2009 3:47 pm
Localitate: timisoara

Re: Discutii tehnice - despre Watti, RMS, SPL, HERTZ, LED, e

UNREAD_POSTde clubbinman » Joi Mar 17, 2011 1:19 pm

dannyinthemix scrie:Deci , in primul rind acest mixer este unul de dj.
Dar are dincite vad eu 3 canale de linie si unul de microfon. Daca folosesti laptop ptr muzica, folosesti primul canal si celellate doua l-e folosesti ptr fiecare receiver in parte, numai ca iti trebuie cabluri RCA cu Jack, poti sa folosesti intrarile de linie normal, fiindca iesirile de la receiver is destul de mari(in milivolti vorbind).
Daca folosesti playere, mai ramine un canal liber(care de fapt are 2 intrari de linie, schimbabile din comutatorul ala de sus) un receiver pe o intrare si cellalalt pe cealalta.
Pe intrarea de microfon de la mixerul asta nu as recomanda sa o ataci cu semnal din receiver, primul motiv - nu aveam aceasi impedanta intrare-iesire si a doua sensibilitatea intrarii este de vre-o 1-2 milivolti si tu ai iesire de 100-200 milivolti , daca nu mai mult, si o sa distorsionezi semnalul si nu o sa stii de ce ai tot timpul microfonie.
Hai numai bine si succes la eveniment.

deci pot sa folosesc si intrarile LINE de la mixer pentru iesirile de la receiverele de microfon, e bine atunci, am si cabluri XLR-RCA (iesirea la receiver e XLR), vreau sa te intreb unde conectez aceste intrari RCA la mixer, pe right sau pe left la fiecare LINE in parte, deoarece fiecare receiver are doar un cablu XLR-RCA(una) de conectare iar la intrare LINE IN mixer exista doua cum e normal LEFT si RIGT?
am mai auzit ca daca se conecteaza aceste intrari de microfon pe intrarile LINE in mixer trebuie sa dai la maxim GAIN-UL de pe cananlul respectiv de la mixer deoarece nu este suficient semnalul din receiver; este adevarat?
mersi
clubbinman
Membru activ
 
Mesaje: 194
Membru din: Lun Aug 31, 2009 10:47 am
Localitate: Tirgu Mures

Re: Discutii tehnice - despre Watti, RMS, SPL, HERTZ, LED, e

UNREAD_POSTde dannyinthemix » Joi Mar 17, 2011 9:40 pm

Pai eu cred ca o sa ai destul gain ca sa intri cu semnalul in mixer.
Un lucru inportant , vezi ca iesirea receiverului este mono si balansata, si daca vrei sa te conectezi la RCA , trebuie sa modifici conexiunile in XLR , adica sa faci un strap intre tresa de masa si minusul de pe semnal.
dannyinthemix
DJ Fondator
 
Mesaje: 594
Membru din: Lun Noi 23, 2009 3:47 pm
Localitate: timisoara

Re: Discutii tehnice - despre Watti, RMS, SPL, HERTZ, LED, e

UNREAD_POSTde clubbinman » Vin Mar 18, 2011 10:00 am

mersi dannyinthemix, aceste informatii mi-au fost utile si pt acest eveniment si pentru viitor; nu am ales varianta cu RCA pt ca aveam nevoie si de playere si de laptop pe intrari astfel la intrarea MIC de la mixer am conectat un receiver iar celalalt receiver l-am conectat direct la boxele active cu cablu XLR balansat(receiver-ul are doua iesiri de semnal si am putut sa leg separat fiecare boxa in parte) am avut nevoie de doua cabluri XLR de 10m si m-am descurcat; s-a auzit f bine in ciuda faptului ca evenimentuil a fost in sala polivalenta(sala f inalta si spatioasa).
referitor la termenii de balansat si nebalansat m-am tot documentat am citit si pe acest topic despre aceste notiuni si pe link-urile specificate, am inteles in mare despre ce este vorba, intrebarea mea este daca este recomndat sa folosim doar conexiuni balansate de ce se mai fac si conexiunile nebalansate la aparatele profesioanale de sonorizari unde se presupune(si asa si este) ca se folosesc in proportie de 98% doar cabluri lungi de peste 3 m? plus eu asa stiam din documnetatii ca iesirea balansata este una stereo iar iesirea nebalansata este mono; exista si iesire balansata mono?
clubbinman
Membru activ
 
Mesaje: 194
Membru din: Lun Aug 31, 2009 10:47 am
Localitate: Tirgu Mures

Re: Discutii tehnice - despre Watti, RMS, SPL, HERTZ, LED, e

UNREAD_POSTde DJ Sun » Vin Mar 18, 2011 12:14 pm

Sa o luam cu inceputul, cablurile nu sunt balansate sau nebalansate cablurile sunt cu 2 sau 3 fire (voi explica mai tarziu cum sta treaba),sigur noi folosim acest limbaj dar nu este unul tocmai corect, iesirea/intrarea balansata este facuta de dispozitivul audio folosit.Adica daca ai un mixer si el are iesire nebalansata, folosesti cablu pt semnal balansat degeaba.
Asadar avem:
Cablu nebalansat- 2 fire,unul de semnal(cald) si ecranul de masa
Cablu balansat - 3 fire,unul cald,unul rece si ecanul de masa(eu nu as confunda-o cu o iesire stereo, pt ca ea este totusi mono chiar daca are 3 fire)
Cablu stereo - 3 fire, stanga,dreapta si masa
Prin balansarea semnalului se intelege: pe un fir pleaca semnalul normal si pe al doilea fir pleaca semnalul in antifaza, adica inversat (nu pleaca cum am mai auzit, pe unu partea pozitiva si pe unu partea negativa), la intrarea in urmatorul dispozitiv se inverseaza aceste semnale si se mixeaza intre ele, prin acest procedeu se incearca indepartarea zgomotului cules de firul hot, deci practic prin acea inversare se anuleaza zgomotul.
De aceea nu se folosesc cabluri nebalansate pe distante lungi cred ca un 6m este maxim, cu cat sunt mai lungi cu atat semnalul pe traseul lui strange mai mult zgomot parazit de la diverse surse.
Ca si o alta diferenta intre cablurile stereo si cablurile de semnal balansat este ca la cele stereo sunt 2 cabluri independente si ecranate la cele de semnal balansat sunt 2cablurile torsadate si ecranate, deci si mai mica posibilitatea de interferente.
Se folosesc cabluri de semnal nebalansat cand avem surse puternice de semnal ex chitara
Se folosesc cabluri de semnal nebalansat cand sunt distante scurte, de ex intre mixer si playere se folosesc cabluri cu mufa RCA
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Discutii tehnice - despre Watti, RMS, SPL, HERTZ, LED, e

UNREAD_POSTde clubbinman » Vin Mar 18, 2011 1:56 pm

iar la microfoane: de exemplu la receiver-ul meu de microfon am doua iesiri: una balansata XLR si una nebalansata JACK 1/4; care si in ce situatii se foloseste fiecare in parte? daca leg receiver-ul la mixer e recomandat pe iesirea nebalansata JACK 1/4 iar daca leg direct la boxe active pe distanta lunga(peste 6 m) este recomandat sa leg pe iesirea balansata XLR?

apoi mai exista cablurile XLR-JACK 1/4 si stereo si mono; si acestea pot fi fiecare si balansate si nebalansate? si care in ce situatii se folosesc?
consider ca raspunsurile la aceste intrebari ne vor fi foarte de folos la multi dintre noi.......
multumesc la toti care intervin cu explicatii si lamuriri la acest capitol.
clubbinman
Membru activ
 
Mesaje: 194
Membru din: Lun Aug 31, 2009 10:47 am
Localitate: Tirgu Mures

Re: Discutii tehnice - despre Watti, RMS, SPL, HERTZ, LED, e

UNREAD_POSTde DJ Sun » Vin Mar 18, 2011 3:01 pm

Ca o precizare in domeniu audio profesionist:
- mufa jack mono este mufa TS (tip-sleeve) adica varf - tresa, varful este cald
- mufa jack stereo este mufa TSR (tip-ring-sleeve) adica varf - inel - tresa,varful este cald, inelul rece
Cum am mai spus un semnal balansat NU este un semnal stereo, pentru transmiterea semnalului balansat este nevoie de 3 fire: semnalul,semnalul in antifaza si masa.Ca si mufe uzuale pentru semnalul balansat sunt mufele XLR si mufele jack TRS.
Avantajele cablului pentru semnal balansat sunt lungimea mult mai mare decat a unuia nebalansat, transmiterea semnalelor foarte slabe, la transmiterea unui semnal slab printrun cablu de semnal nebalansat e posibil ca zgomotul sa fie de aceasi putere ca semnalul.
Mufele XLR sunt mai durabile decat cele jack TRS, cele jack TRS sunt folosite in special pentru marimea lor (de ex pentru mixere)
Pentru microfoane din cate stiu eu iesirea nebalansata o folosesti cand pozitionezi reciever-ul aproape de mixer si nu ai probleme de interferente prin zona, iar iesirea balansata se foloseste cand reciever-ul il pozitionam la distanta si trebuie sa folosim un cablu de conectare lung (majoritatea microfoanelor emit un semnal destul de slab dar de o impedanta ridicata, iar transmiterea unui astfel de semnal pe distante lungi cu un cablu de semnal nebalansat ar fi o reala problema).
A se evita functionarea cu un cablu de semnal nebalansat, icolacit si strans gramada (se va comporta ca o bobina si va induce semnale parazite in semnalul audio), prinderea impreuna cu cablurile de curent sau trecerea cablului pe langa transformatoare.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Discutii tehnice - despre Watti, RMS, SPL, HERTZ, LED, e

UNREAD_POSTde dannyinthemix » Vin Mar 18, 2011 7:18 pm

Pai , pe scurt folosirea cablului cu 3 fire ne permite sa anulam pur si simplu paraziti ,pe care un cablu simplu nu va putea purta un semnal curat.
dannyinthemix
DJ Fondator
 
Mesaje: 594
Membru din: Lun Noi 23, 2009 3:47 pm
Localitate: timisoara

Re: Discutii tehnice - despre Watti, RMS, SPL, HERTZ, LED, e

UNREAD_POSTde clubbinman » Lun Mar 21, 2011 2:38 pm

multumesc de informatii
clubbinman
Membru activ
 
Mesaje: 194
Membru din: Lun Aug 31, 2009 10:47 am
Localitate: Tirgu Mures

Re: Discutii tehnice - despre Watti, RMS, SPL, HERTZ, LED, e

UNREAD_POSTde DJ Sun » Dum Dec 11, 2011 1:42 pm

Intrebare, pe intrarile phono dintr-un mixer se pot conecta recievere pt microfon?Din cate stiu eu aceste intrari sunt niste intrari de semnal mic si sunt prevazute cu un etaj de preamplificare care teoretic ar fi ok pentru microfon.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Discutii tehnice - despre Watti, RMS, SPL, HERTZ, LED, e

UNREAD_POSTde Sorinus » Dum Dec 11, 2011 2:40 pm

In mod normal poti... vezi ca unele microfoane whirless au buton de comutare linie/microfon si atunci daca intri pe linie iti peamplifica suplimentar semnalul,pe micfofon cu fir lucri din gain.
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Discutii tehnice - despre Watti, RMS, SPL, HERTZ, LED, e

UNREAD_POSTde clubbinman » Mie Apr 18, 2012 11:53 am

vreau sa-mi cumpar un cablu de microfon maxim de 5 m pentru a lega receiver-ul microfonului wireless la mixer-ul DJ si nu stiu de care anume; vreau sa ma ajutati; mentionez ca receiver-ul are iesire balansata XLR si mai are o iesire nebalansata JACK 6.3 iar mixer-ul are intrarea MIC balansata JACK 6.3.
Vreau sa va intreb am nevoie de cablu balansat XLR MAMA-JACK 6.3 sau pot sa leg si cu un cablu nebalansat JACK 6.3-JACK 6.3 vand in vedere ca nu va fi distanta mare intre receiver si mixer; pe mine ma deruteaza intrarea MIC la mixer ca e balansata JACK 6.3, pe acesta intrare pot sa leg si cablu nebalansat JACK 6.3-JACK 6.3 sau sunt obligat sa leg cu, cablu balansat XLR MAMA-JACK 6.3?
clubbinman
Membru activ
 
Mesaje: 194
Membru din: Lun Aug 31, 2009 10:47 am
Localitate: Tirgu Mures

Re: Discutii tehnice - despre Watti, RMS, SPL, HERTZ, LED, e

UNREAD_POSTde DJ Sun » Mie Apr 18, 2012 12:35 pm

Colegu cum am mai explicat si mai sus, nu exista cablu balansat sau nebalansat, cablu e cu 2 sau 3 fire.
Te rog citeste ce am explicat eu mai sus si o sa te lamuresti.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Discutii tehnice - despre Watti, RMS, SPL, HERTZ, LED, e

UNREAD_POSTde johnnydj » Joi Apr 19, 2012 1:48 pm

deraiatule omu vrea sa spuna cablu care se transmite semnal stereo sau mono :D
johnnydj
DJ Fondator
 
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Oct 05, 2009 4:58 pm
Localitate: Bacau-Focsani-Piatra Neamt

Re: Discutii tehnice - despre Watti, RMS, SPL, HERTZ, LED, e

UNREAD_POSTde djpedros » Joi Apr 19, 2012 2:50 pm

Avatar utilizator
djpedros
Super Membru
 
Mesaje: 1252
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:27 pm
Localitate: Galati

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori