Discutii tehnice - despre Watti, RMS, SPL, HERTZ, LED, etc.

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

UNREAD_POSTde mariusspuneceva » Mie Feb 10, 2010 9:02 pm

The_Mack scrie:normal boxele de genul acesta nu o sa iti ofere niciodata bass-ul de care ai nevoie fie ca le pui pe stative, fie ca le lasi jos. in general boxele pe 2 cai ofera in cel mai fericit caz o medie joasa ok, dar nu o sa ai niciodata basul acela patrunzator. oricum in principiu daca le lasi jos, o sa ai senzatia si de ceva bass (putina duduiala). nici boxele pe 3 cai cu driver dedicat de bass nu se compara cu aportul unui bass dedicat. parerea mea este sa le folosesti ca si sateliti pe stative, si sa vi cu aportul unui bass dedicat pe langa ele - eu asa procedez cu rcf-urile mele.


nu e valabil la toate incintele, depinde bineinteles si de mixer, eq ce mai foloseste omu acolo, procesare etc dar eu am auzit niste electrovoice-uri asta toamna in aer liber in gradina mare din braila, cocotate la 2 metri deasupra solului , nu zic ca sunau precum subwooferele dar nu era nevoie si de basi suplimentari , erau ceva zx nu stiu cat de 600 W , am ramas cu gura cascata va spun sincer nu ma asteptam sa sune asa de bine ( bas medii si inalte tot tacamu din niste boxe ridicate asa sus )

Imagine

din cauza modificarii impedantei se aude si un pic mai tare prin cablu nebalansat
Ultima oară modificat de mariusspuneceva pe Mie Feb 10, 2010 9:49 pm, modificat de 2 ori în total.
PROGRESUL OMENIRII SE DATOREAZA OAMENILOR DE STIINTA, FILOZOFILOR SI NU CELOR CARE BAT MATANII PRIN BISERICI , CELOR CARE BAZAIE LA ZIDUL PLANGERII SI NICI CELOR CARE TAIE FRUNZA LA CAINI
Honda The power of dreams
esentele tari se tin in sticle mici
Avatar utilizator
mariusspuneceva
 
Mesaje: 45
Membru din: Lun Dec 28, 2009 1:39 am
Localitate: Braila

UNREAD_POSTde The_Mack » Mie Feb 10, 2010 9:37 pm

da ai dreptate depinde de boxe (nu de mixer), adica boxele respective sa fie pe 3 cai cu driver dedicat ptr. frecvente de joase. boxele despre care vb demential sunt pe 2 cai, si ca frecventa ii dau inale, medie si medie joasa dar fara joase curate. din aceasta cauza daca pune boxele sus nu are senzatia de bass, ptr.ca nu are de unde. eu am vazut treaba asta si la al 2-lea rand de boxe al meu is niste eminence pe 3 cai cu driver pe 15" dedicat frecventelor joase - boxele astea pot sa le pun la orice inaltime intr-o camera - senzatia de bass exista mereu, pe cand RCF-urile pe 2 cai fara aport din partea unui sub is niste goarne (suna foarte bine, dar numai pe parte de medie si inalte).
Ultima oară modificat de The_Mack pe Joi Feb 11, 2010 12:51 pm, modificat 1 dată în total.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

UNREAD_POSTde mariusspuneceva » Mie Feb 10, 2010 9:47 pm

electrovoice-urile despre care vorbesc sunt pe 2 cai erau 3 la numar in acel parc cam la distante de ~7 metri una de alta

ca sa se inteleaga mai bine un bec consuma curent electric exprimat in volti amperi adica Wati si emana caldura si lumina, lumina exprimata in lucsi sau lumanari, eficienta acestuia este cu atat mai mare cu cat consuma mai putin W si emana mai multi lucsi
exact la fel un difuzor consuma W si emite decibeli, un difuzor eficient este un difuzor care emana cat mai multi decibeli consumand aceeasi cantitate de energie

am pus mai jos un tabel pe care l-am facut in excel si care respecta regulile de calcul ale decibelilor produsi de difuzoare in functie de sensibilitatea, numarul si puterea acestora. Am postat doar o imagine deoarece nu stiu cum pot uploada un fisier pe acest forum. Tabelul e usor de folosit si poate ca doar teoretic se ating atat de multi decibeli, insa este un mijloc de comparatie foarte bun, motiv pentru care recomand tuturor folosirea difuzoarelor cu SPL foarte mare, altfel se irosesc puteri si implicit se pierd decibeli. adaug si comparatia nivelului de db cu anumiti corespondenti din realiate postat de majnoon pentru a se putea aprecia cat mai bine nivelul sonor


decibeli (dB): este unitatea de masura a sunetului (adimensionala)
dB - efecte
0 Lipsa auditiei
5 Camera surda
10 Laboratorul de acustica
20 Studiourile de inregistrare
30 Camera linistita
40 Conversatie normala
50 Muzica la nivel placut
60 Conversatie puternic sustinuta
80 Zgomot deranjant
90 Orchestra simfonica
100 Lovituri de ciocan de la 2 m
110 Atelier cazangerie
120 Reactoare ale unui avion cu reactie
130 - 140 Sunete intolerabile

la 190 db cica se lichefiaza aerul, asa este ?

Imagine
PROGRESUL OMENIRII SE DATOREAZA OAMENILOR DE STIINTA, FILOZOFILOR SI NU CELOR CARE BAT MATANII PRIN BISERICI , CELOR CARE BAZAIE LA ZIDUL PLANGERII SI NICI CELOR CARE TAIE FRUNZA LA CAINI
Honda The power of dreams
esentele tari se tin in sticle mici
Avatar utilizator
mariusspuneceva
 
Mesaje: 45
Membru din: Lun Dec 28, 2009 1:39 am
Localitate: Braila

UNREAD_POSTde pufuletz » Vin Mar 12, 2010 5:46 pm

La cate o dublare a nr de boxe, in teorie ar fi un castig de 6 db !
Dar din moment ce acele boxe nu actioneaza ca o sursa punctiforma , castigul este mai mic !
[URL=https://datesnow.life]Relationships without boundaries or limitations[/URL]
Avatar utilizator
pufuletz
 
Mesaje: 86
Membru din: Mie Sep 30, 2009 12:29 am
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde Razvan » Vin Mar 12, 2010 7:37 pm

pufuletz scrie:La cate o dublare a nr de boxe, in teorie ar fi un castig de 6 db !
Dar din moment ce acele boxe nu actioneaza ca o sursa punctiforma , castigul este mai mic !


un castig de 6 db inseamna foarte mult.
Razvan
 
Mesaje: 143
Membru din: Mar Sep 29, 2009 12:50 pm
Localitate: Brasov

Re: Discutii tehnice - despre Watti, RMS, SPL, HERTZ, LED, e

UNREAD_POSTde Sorinus » Dum Apr 25, 2010 4:55 pm

Am si eu nevoie de un sfat.
Mixerul pe care il folosesc eu de regula e un behringer 1202fx.Problema e ca pe intrarile de linie nu am reglaje pe medii,inalte,bas...si as vrea sa incerc sa folosesc una dintre cele 4 intrari de microfon,pe acele intrari avand reglaje.Tenhic este vreo problema,a mai incercat cineva ceva de genul, e ok?
Va multumesc!
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Discutii tehnice - despre Watti, RMS, SPL, HERTZ, LED, e

UNREAD_POSTde AndiBAD » Dum Apr 25, 2010 5:28 pm

Eu am folosit intrarile jack pe 2 canale de microfon si o functionat.Parca si adircf a folosit la fel si nu a avut nimic.
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!
Avatar utilizator
AndiBAD
Super Membru
 
Mesaje: 1110
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:41 pm
Localitate: Victoria/BRASOV

Re: Discutii tehnice - despre Watti, RMS, SPL, HERTZ, LED, e

UNREAD_POSTde demential » Lun Apr 26, 2010 9:18 am

eu am incercat chestia asta o singura daca si nu mai stiu din ce cauza dar nu se auzea foarte "curat". se auzea aproape infect. + ca ai 2 controale pe sunet separate, si nu sunt fader sunt potentiometru.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Discutii tehnice - despre Watti, RMS, SPL, HERTZ, LED, e

UNREAD_POSTde Razvan » Lun Apr 26, 2010 11:27 am

se poate folosi. tehnic nu e nici o problema. am folosit asa de multe ori si nu a fost nici o problema.
are dreptate demential cand zice ca sunt doua controale separare, practic mergi mono pe fiecare canal. acum depinde destul de mult daca in mixat folosesti mult left-right. Altfel ai putea sa intri cu un singur jack, pe un singur canal, si sa intri mono. iesirea o sa fie tot stereo, dar scapi de reglaje pe doua canale.

@demential, e posibil sa se fi auzit "infect" daca era dat gain-ul tare. Gain-ul distorsioneaza foarte mult. de aceea e recomandat sa stea cat mai incet.
Razvan
 
Mesaje: 143
Membru din: Mar Sep 29, 2009 12:50 pm
Localitate: Brasov

Re: Discutii tehnice - despre Watti, RMS, SPL, HERTZ, LED, e

UNREAD_POSTde demential » Lun Apr 26, 2010 11:46 am

nu cred ca era neaparat vorba despre gain. s-ar putea sa fi fost efectul activat... nu mai stiu, ca eram pe graba...
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Discutii tehnice - despre Watti, RMS, SPL, HERTZ, LED, e

UNREAD_POSTde Sorinus » Lun Apr 26, 2010 6:09 pm

Deci pana la urma merita sa folosesc canalele de microfon sau mai bine le folosesc cele de linie si ma lititez la reglajele pe care le am din soft si din cross???
Asta binenteles pana o sa ma hotarasc sa-mi iau si eu un mixer cu reglaje si pe canalele de linie.
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Discutii tehnice - despre Watti, RMS, SPL, HERTZ, LED, e

UNREAD_POSTde mariusspuneceva » Mar Mai 04, 2010 1:08 pm

eu pun basii unde am loc si unde ma taie capul si nu duc lipsa de bass



tabel cu valorile rezistentelor l pad pentru atenuarea difuzoarelor

Imagine
PROGRESUL OMENIRII SE DATOREAZA OAMENILOR DE STIINTA, FILOZOFILOR SI NU CELOR CARE BAT MATANII PRIN BISERICI , CELOR CARE BAZAIE LA ZIDUL PLANGERII SI NICI CELOR CARE TAIE FRUNZA LA CAINI
Honda The power of dreams
esentele tari se tin in sticle mici
Avatar utilizator
mariusspuneceva
 
Mesaje: 45
Membru din: Lun Dec 28, 2009 1:39 am
Localitate: Braila

Re: Discutii tehnice - despre Watti, RMS, SPL, HERTZ, LED, e

UNREAD_POSTde remy » Mar Mai 04, 2010 7:39 pm

Imagine
@ Sorinus: incerc sa te ajut, cu o exemplificare pe ultimul model de la berry, dar regulile generale se aplica la orice mixer, astfel intrarile notate de genul5/6,7/8, etc, sant intrari stereo, L si R, sau intrari separate de linie, 5 si 6, 7 si 8,etc, cu diferenta ca Gain si volum actioneaza simultan pe cele 2 intrari, ca si controlul de sunet(eq). Putem spune ca butonul de balans, notat B in figura, poate trimite canalul R de intrare pe R iesire(main mix), si la fel si canalul L. Daca pe canalele 1 si 2, in esenta, canale de intrare de microfon, vrem sa intram cu semnal stereo, asta inseamna ca avem o sursa de semnal stereo(laptop, cd player) cu iesiri L si R, conectarea se va face L la L1 si R la R2 , cu urmatoarele diferente: reglajul de ton va fi separat pe fiecare canal, L CANAL 1, SI R canal 2, gain separat, si volumul pe acea sursa stereo se va regla simultan din faderul 1 si 2, pe main mix in acest caz avem: Canalul 1=L,Canal 2=R. Dar atentie, acest lucru se obtine doar daca butoanele de PAN,NOTATE IN FIGURA B1, si B2, sant rotite spre stanga, si, implicit spre dreapta!!! Daca butoanele de PAN(B1 si B2) sant lasate pe mijloc, adio stereofonie! De aceea, daca folosim canalele de microfon cu PAN pe mijloc avem vocea pe centru! Nu e nici o problema daca pe intrarile L1 si R1, conectam o sursa stereo, asa au fost gandite sa lucreze! Singurul impediment(daca poate fi numit asa) este ca in loc sa lucram cu un fader pe cd player, folosim 2, dar avem mai multe degete ! Sper ca m-am facut inteles, si daca doriti, o sa va explic ce e si ala eq parametric, intalnit pe multe mixere, mai ales pe canalele de microfon! ENJOY!
Avatar utilizator
remy
DJ Fondator
 
Mesaje: 946
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:59 am
Localitate: Roman

Re: Discutii tehnice - despre Watti, RMS, SPL, HERTZ, LED, e

UNREAD_POSTde The_Mack » Mie Mai 05, 2010 11:23 am

buna explicatie remy.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Discutii tehnice - despre Watti, RMS, SPL, HERTZ, LED, e

UNREAD_POSTde cosmin » Mie Mai 05, 2010 5:48 pm

foarte proasta recomandare explicatie... :evil:
Imagine
Avatar utilizator
cosmin
 
Mesaje: 41
Membru din: Dum Feb 21, 2010 4:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Discutii tehnice - despre Watti, RMS, SPL, HERTZ, LED, e

UNREAD_POSTde The_Mack » Mie Mai 05, 2010 6:06 pm

@cosmin - te rog sa elaborezi afirmatia de mai sus, eventual sa demonstrezi (cu argumente tehnice) ca explicatia lui remy nu este ok.

merci ;)
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Discutii tehnice - despre Watti, RMS, SPL, HERTZ, LED, e

UNREAD_POSTde cosmin » Mie Mai 05, 2010 6:16 pm

raspund la orice intrebare...
ce pot spune este ca am o activitate forumistica
de cel putin 8-10 ore pe zi ....
sunt deschis la intrebari...
Imagine
Avatar utilizator
cosmin
 
Mesaje: 41
Membru din: Dum Feb 21, 2010 4:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Discutii tehnice - despre Watti, RMS, SPL, HERTZ, LED, e

UNREAD_POSTde remy » Mie Mai 05, 2010 6:56 pm

cosmin, lasand la o parte faptul ca in toate cele 6 posturi ale tale pe acest forum, ai fost un fel de gigi contra, ce e grasit in explicatiile mele? imi pare rau ca nu am scanat schema bloc de la un soundcraft spirit m8, pe care il folosesc de cativa ani, si schema bloc de la berry, ca sa vezi daca exista diferente....si pe de alta parte,orice manual de utilizare al oricarui mixer vorbeste de posibilitatea de a conecta o sursa de semnal asa cum am explicat eu....pacat,ca se pare ca nu stii limba engleza....
Avatar utilizator
remy
DJ Fondator
 
Mesaje: 946
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:59 am
Localitate: Roman

Re: Discutii tehnice - despre Watti, RMS, SPL, HERTZ, LED, e

UNREAD_POSTde cosmin » Mie Mai 05, 2010 7:06 pm

remy putem sa discutam foarte tehnic daca doresti
ma refer din orice punct de vedere...
am doar 6 posturi pe acest pentru ca nu postez de obicei...
decat citesc si unde sunt greseli mai mari spun...in rest ma abtin...
stiu engleza bine dupa parerea mea...
nu sunt gica contra sunt corect....
iti spun ceva fii atent ca sa vezi ca nu vorbesc prostii:
tu intri pe forumul acesta de obicei dimineata de la 6:00-6:30
si seara...dar dimineata esti mai mereu...
Ultima oară modificat de cosmin pe Mie Mai 05, 2010 7:11 pm, modificat 1 dată în total.
Imagine
Avatar utilizator
cosmin
 
Mesaje: 41
Membru din: Dum Feb 21, 2010 4:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Discutii tehnice - despre Watti, RMS, SPL, HERTZ, LED, e

UNREAD_POSTde remy » Mie Mai 05, 2010 7:10 pm

esti tare, dar zi de ce e incorect ....
Avatar utilizator
remy
DJ Fondator
 
Mesaje: 946
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:59 am
Localitate: Roman

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori