Probleme Playere Numark NDX 900

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

Probleme Playere Numark NDX 900

UNREAD_POSTde djlanuntisibotezuri » Mie Sep 11, 2013 11:47 pm

Salutare dragi colegi. Am achizitionat 2 playere Numark ndx 900 noi, cu placa de sunet integrata...deci se pot folosi ca si controlere, insa ma confrunt cu o mare problema la ele.
Dupa ce fac setarile la Virtual dj....si opresc laptopul....acesta isi pierde setarile....ba mai mult playerul 1 canta pe canalul 2 din mixer si playerul 2 pe canalul 1. defiecare data trebuie sa schimb setarile de placa de sunet ( sa le inversez) sau sa schimb USB-urile.
Dupa ce fac setarile ele merg ok. raspund la toate comenzile din virtual. problema este la oprirea laptopului.
In tracktor aceasi poveste...ba mai mult imi vede doar o placa. Am facut setarile in traktor dupa manual.
Va rog daca aveti idee de problema asta HELP!
Astept Sugestii si Pareri.
djlanuntisibotezuri
 
Mesaje: 14
Membru din: Dum Ian 13, 2013 12:27 am
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme Playere Numark NDX 900

UNREAD_POSTde DJ Sun » Joi Sep 12, 2013 9:33 am

Incearca asa:
Noteaza cele 2 usb-uri de la laptop cu 1 si 2, apoi noteaza si cablurile usb care pleaca din laptop in playere.
Fa setarile totul sa mearga ok, apoi inchide vdj redeschide-l si vezi daca mai ai probleme cu inversarea playerelor pe mixer.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Probleme Playere Numark NDX 900

UNREAD_POSTde djlanuntisibotezuri » Joi Sep 12, 2013 1:55 pm

tot la fel se intampla Sun. pierderea setarilor se face la oprirea definitiva a laptopuului. ciudat este k traktorul imi vede doar o placa.
djlanuntisibotezuri
 
Mesaje: 14
Membru din: Dum Ian 13, 2013 12:27 am
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme Playere Numark NDX 900

UNREAD_POSTde DJ Sun » Joi Sep 12, 2013 2:15 pm

Banuiesc ca softurile nu sunt licentiate, un crack NOK ar putea face aceste probleme
Ai instalate driverul de la playere ok, in vdj cum ai setarile facute alea din prima pagina cu input, output etc
,
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Probleme Playere Numark NDX 900

UNREAD_POSTde djlanuntisibotezuri » Joi Sep 12, 2013 2:38 pm

in vdj am laptop. external mixer si 2 placi externe . pe urma first deck.... si am cele 2 usb.uri speaker 2 si speaker 3.am incercat si pe alt laptop cu vdj cu licenta si la fel face.
djlanuntisibotezuri
 
Mesaje: 14
Membru din: Dum Ian 13, 2013 12:27 am
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme Playere Numark NDX 900

UNREAD_POSTde p3psitwist » Joi Sep 12, 2013 11:45 pm

asa pateam si eu cu pioner cdj 400 si cand le foloseam cu vdj doar apasam butonul de eject de la cd playere si se schimbau intre ele. incearca poate o sa mearga si pe cele care le ai.
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme Playere Numark NDX 900

UNREAD_POSTde djgrecu » Joi Sep 12, 2013 11:47 pm

Salut.
1.Cand restartezi laptopul cablurile usb sunt conectate ?
2.Folosesti aceleasi porturi usb ? Adica playerul din stanga il conectezi de fiecare data in acelasi port usb? Respectiv cel din dreapta in acelasi usb (altul decat cel din stanga normal) ?
3.Cum apar placile de sunet in windows, audio codec 1 ?
4. In vdj se pierd doar setarile legate de sunet sau se pierd si cele legate de baza de date ?
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: Probleme Playere Numark NDX 900

UNREAD_POSTde Ciprian » Joi Sep 12, 2013 11:50 pm

djlanuntisibotezuri scrie:Salutare dragi colegi. Am achizitionat 2 playere Numark ndx 900 noi, cu placa de sunet integrata...deci se pot folosi ca si controlere, insa ma confrunt cu o mare problema la ele.
Dupa ce fac setarile la Virtual dj....si opresc laptopul....acesta isi pierde setarile....ba mai mult playerul 1 canta pe canalul 2 din mixer si playerul 2 pe canalul 1. defiecare data trebuie sa schimb setarile de placa de sunet ( sa le inversez) sau sa schimb USB-urile.
Dupa ce fac setarile ele merg ok. raspund la toate comenzile din virtual. problema este la oprirea laptopului.
In tracktor aceasi poveste...ba mai mult imi vede doar o placa. Am facut setarile in traktor dupa manual.
Va rog daca aveti idee de problema asta HELP!
Astept Sugestii si Pareri.

La ndx 800 pateam si eu asa,player unul se ducea pe canalul 2 si invers.Inverseaza-le de la inceput in vdj.
Avatar utilizator
Ciprian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1524
Membru din: Joi Sep 17, 2009 1:58 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme Playere Numark NDX 900

UNREAD_POSTde DJ Sun » Vin Sep 13, 2013 7:20 am

si eu pateam pana mi-am pus actipilde pe ele si am rezolvat problema
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Probleme Playere Numark NDX 900

UNREAD_POSTde djlanuntisibotezuri » Vin Sep 13, 2013 8:38 am

Dj Grecu
Folosesc aceleasi usb.uri le.am notat, placile apar speaker audio respectiv speaker audio 2..
pierderea setarilor se face doar la oprirea lapt.la resetare nu.
eu inainte foloseam placa laptopului si o placa ext dar nu patea :x m asa.tind sa cred k este ceva legat d soft.
djlanuntisibotezuri
 
Mesaje: 14
Membru din: Dum Ian 13, 2013 12:27 am
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme Playere Numark NDX 900

UNREAD_POSTde punatordemuzica » Mar Sep 17, 2013 12:51 am

djlanuntisibotezuri scrie:Dj Grecu
Folosesc aceleasi usb.uri le.am notat, placile apar speaker audio respectiv speaker audio 2..
pierderea setarilor se face doar la oprirea lapt.la resetare nu.
eu inainte foloseam placa laptopului si o placa ext dar nu patea :x m asa.tind sa cred k este ceva legat d soft.

Ai incercat si pe alt laptop cu alt sistem de operare si alt kit VDJ?
Niciodata sa nu spui ,Niciodata!
0744680829
Avatar utilizator
punatordemuzica
Membru activ
 
Mesaje: 543
Membru din: Joi Mai 14, 2009 12:07 pm
Localitate: Bucuresti-Dr.Taberei

Re: Probleme Playere Numark NDX 900

UNREAD_POSTde djgrecu » Mar Sep 17, 2013 12:33 pm

Pai daca la restartare nu se manifesta e clar ca e ceva hard nu soft. Virtualdj nu are de unde sa stie ca tu dai restart sau shutdown (in momentul in care dai restart sau shutdown vdj e inchis deja). Sau daca e ceva problema soft o fi ceva legat de windows.Presupun ca e ceva legat de usb-uri si de modul in care controllerul usb gestioneaza porturile.
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am


Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori