Meseria de DJ (punator de muzica) la nunta botez cununie

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

Meseria de DJ (punator de muzica) la nunta botez cununie

UNREAD_POSTde demential » Dum Ian 20, 2013 12:11 am

ma gandeam acum ... cam la ce varsta ar fi decent sa te retragi din aceasta activitate ?
tinand cont ca de exemplu cei care sa casatoresc au 20-40 de ani... si pentru dj-ii cu varsta cuprinsa in acest interval este destul de simplu sa sonorizeze astfel de evenimente ....
de exemplu la 55 de ani sigur nu cred ca mai poti fi dj (punator de muzica la nbc) ancorat in realitatile muzicale actuale ...
voi ce parere aveti ?
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Meseria de DJ (punator de muzica) la nunta botez cununie

UNREAD_POSTde marescosmin » Dum Ian 20, 2013 12:53 am

Eu zic ca poti fi DJ si la 60 de ani.Daca ai melodiile la zi,nu este greu daca ai o sursa de aprovizionare (un post de radio CHR bun).Cu vechiturile,este simplu.Ele sunt cunoscute,nu apar altele,totul este sa ai muzica ultimilor ani pusa la punt,sa stii cam ce hituri se pot dansa,cu populara nu este greu,iti faci un pachet pe categorii,il actualizezi din cand in cand iar cu manelele (daca este cazul),se obtin si acestea usor.
O baza de muzica bine pusa la punct si nu este nicio problema varsta. ;)
Cat te tin "balamalele",poti fi DJ!
Sunetul face muzica!
Muzica BUNA,s-a compus.Ce se asculta acum,sunt "experimente" nereusite,vezi muzica ultimilor ani.BUN,este cuprins intre anii '50-'60-'70-'80-'90 si pana prin 2006 aproximativ.
Avatar utilizator
marescosmin
Super Membru
 
Mesaje: 790
Membru din: Mie Sep 09, 2009 10:25 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Meseria de DJ (punator de muzica) la nunta botez cununie

UNREAD_POSTde demential » Dum Ian 20, 2013 12:57 am

ma gandesc la aspectul urmator : o data cu trecerea anilor, din cauza vietii, cu serviciu, copii, familie, evolutia tehnologiei ... nu prea mai poti tine pasul cu ultimele noutati la fel ca atunci cand esti mai tanar (20-40) ...parerea mea.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Meseria de DJ (punator de muzica) la nunta botez cununie

UNREAD_POSTde marescosmin » Dum Ian 20, 2013 1:10 am

Ai dreptate intr-o oarecare privinta dar daca ai acesasta ocupatie ca secundara,nu este greu.Hai sa ma dau pe mine ca exemplu;
42 de ani spre 43 (in 9 martie anul curent) - Tehnician IT,jobul de baza,program zilnic 09,00 - 17,30... uneori si mai mult,sambata 09,30 - 13,30 cu o sambata libera pe luna.
Casatorit,casa,nevasta job secundar - 2 posturi de radio si o companie de telefonie mobila (acesta din urma este super lejer),DJ de NBC de 10 ori pe an sau mai mult in medie.
La varsta mea,inca sunt ancorat in tot ce inseamna muzica noua,muzica veche,echipamente,instrumente muzicale (in special claviaturi,cant la acest instrument) si nu am de gand sa ma retrag.Am avut o tentativa dar daca ai microbul muzicii in sange,este greu sa nu te lasi dus de val. ;)
Fiecare alege in functie de posibilitati.Uite un alt exemplu dar mai tanar ca mine si pentru care port respect... desi ne mai "harjonim" dar prieteneste - DJ Sun,proaspat tatic,om insurat cu familie la casa lui.Vezi si tu cat de activ este,a asigurat intalnirea din acest an,s-a strofocat,s-a implicat,are si evenimente,este activ si pe forum deci... se poate chiar cu familie sa fi DJ fara probleme ;)
Sunetul face muzica!
Muzica BUNA,s-a compus.Ce se asculta acum,sunt "experimente" nereusite,vezi muzica ultimilor ani.BUN,este cuprins intre anii '50-'60-'70-'80-'90 si pana prin 2006 aproximativ.
Avatar utilizator
marescosmin
Super Membru
 
Mesaje: 790
Membru din: Mie Sep 09, 2009 10:25 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Meseria de DJ (punator de muzica) la nunta botez cununie

UNREAD_POSTde demential » Dum Ian 20, 2013 1:13 am

felicitari ! sincer, tot respectul !
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Meseria de DJ (punator de muzica) la nunta botez cununie

UNREAD_POSTde marescosmin » Dum Ian 20, 2013 1:36 am

demential scrie:felicitari ! sincer, tot respectul !

Multumesc ;) Tot respectul si pentru tine! ;)
Sunetul face muzica!
Muzica BUNA,s-a compus.Ce se asculta acum,sunt "experimente" nereusite,vezi muzica ultimilor ani.BUN,este cuprins intre anii '50-'60-'70-'80-'90 si pana prin 2006 aproximativ.
Avatar utilizator
marescosmin
Super Membru
 
Mesaje: 790
Membru din: Mie Sep 09, 2009 10:25 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Meseria de DJ (punator de muzica) la nunta botez cununie

UNREAD_POSTde remy » Dum Ian 20, 2013 9:40 am

noi, cei din Roman, detinem recordul de varsta, din comunitatea noastra, nu!? deci, se poate sa fii dj... ;)
Avatar utilizator
remy
DJ Fondator
 
Mesaje: 946
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:59 am
Localitate: Roman

Re: Meseria de DJ (punator de muzica) la nunta botez cununie

UNREAD_POSTde DJ Sun » Dum Ian 20, 2013 11:23 am

Personal cred ca se poate.
Doar 2 probleme vad eu dar nu generale ci particulare-
1.Cum percepe un dj de 50 de ani muzica ce place tinerilor din zilele noastre ex. dub step
2.Cum este perceput un dj de 50 de ani de tinerii de 20 de ani sa spunem.

Ca idee avem dj pe forum de peste 40 de ani care fac petreceri extraordinare, de ce nu ar putea face si peste 10 ani.Evolutia este foarte greoaie (vorbesc de evolutia muzicii pentru astfel de evenimente), muzica noua este cea de radio si este usor de procurat.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Meseria de DJ (punator de muzica) la nunta botez cununie

UNREAD_POSTde djcristian » Dum Ian 20, 2013 3:03 pm

Garantat poti face treaba asta si la 40-50 de ani cu conditia ca inca sa iti mai faca placere. Se poate face si cu job de baza de luni pana vineri, cu job secundar ocazional, cu familie, cu catel cu purcel. Hobby-urile adanc inradacinate se "scutura" cu greu. Cu muzica de calitate si care prinde la audienta generala poti tine pasul.
Exemplul dat de Sun cu dubstep-ul nu este unul tocmai bun pentru ca reprezinta un gen muzical de nisa, chiar o nisa ingusta rau, asa cum sunt multe alte genuri de muzica electronica si nu numai. Nici acum noi astia tinerii care in mod normal ne ocupam cu "cumetrii" nu putem face un eveniment axat exclusiv pe dubstep si derivatii, insa personal nici nu as accepta sa fiu DJ-ul unei astfel de pretreceri, pentru ca nu ma simt pregatit in nici un fel si efectiv nu am cum sa fiu la inaltimea asteptarilor fanilor de gen.

Nimeni nu poate sti ce fel de muzica va fi la moda peste 10 ani insa garantat se vor asculta multe din astea care le mai cunoastem si noi astazi :D asa ca vom compensa.

Eu mi-am propus ca in momentul in care voi capata un real sictir de aceasta activitate, sa fac o pauza de cateva luni, maxim 1 an, dupa care mai vad ce si cum.
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: Meseria de DJ (punator de muzica) la nunta botez cununie

UNREAD_POSTde DJ Sun » Dum Ian 20, 2013 3:18 pm

Am dat exemplu cu muzica dubstep, gandindu-ma in viitor, peste 10 ani de ex cand sa spunem ca se casatoresc cei din generatia bumti, bumti.
Cred ca va diferi mult muzica atunci.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Meseria de DJ (punator de muzica) la nunta botez cununie

UNREAD_POSTde djcristian » Dum Ian 20, 2013 3:29 pm

DJ Sun scrie:generatia bumti, bumti.

Tareee !!! :lol:

PS : Om trai si om vedea ... de fapt, om auzi :) .
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: Meseria de DJ (punator de muzica) la nunta botez cununie

UNREAD_POSTde iulianrugina » Dum Ian 20, 2013 9:02 pm

eu anul asta fac 47.... :x :x :x cat mai am pana la 50? si, apropo de muzica noua si de cei tineri, vedeti in postarile mele majoratele si banchetele....
Ultima oară modificat de iulianrugina pe Dum Ian 20, 2013 9:06 pm, modificat 1 dată în total.
http://www.djnuntaneamt.ro/
Avatar utilizator
iulianrugina
DJ Fondator
 
Mesaje: 2245
Membru din: Mie Apr 08, 2009 7:26 pm
Localitate: Roman, Neamt

Re: Meseria de DJ (punator de muzica) la nunta botez cununie

UNREAD_POSTde DJ Sun » Dum Ian 20, 2013 9:05 pm

vreo 10 ani :)
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Meseria de DJ (punator de muzica) la nunta botez cununie

UNREAD_POSTde ionel » Lun Ian 21, 2013 12:30 pm

Era pe la Lacul Rosu un dj la o nunta, av
ea peste 60 de ani. Sau asa arata
www.nuntineamt.ro DJ nunti, botezuri, majorate si alte petreceri private.
tel:0744533213
Avatar utilizator
ionel
DJ Fondator
 
Mesaje: 486
Membru din: Mie Iul 21, 2010 10:14 am
Localitate: Targu Neamt

Re: Meseria de DJ (punator de muzica) la nunta botez cununie

UNREAD_POSTde djpedros » Lun Ian 21, 2013 2:52 pm

eu am 30, pe la 45 probabil ca pun castile in cui
Avatar utilizator
djpedros
Super Membru
 
Mesaje: 1252
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:27 pm
Localitate: Galati

Re: Meseria de DJ (punator de muzica) la nunta botez cununie

UNREAD_POSTde Sorinus » Lun Ian 21, 2013 5:50 pm

Eu zic ca se poate merge linistit pana la 60 de ani daca mai ai conditie fizica,oricum eu zic ca dupa varsta de 50 de ani nu mai putem sa ne adresam decat unui anume tip de clienti(nu tuturor clientilor ca acuma) si deasemenea desi experienta ar trebui sa reprezinte un atu si la varsta respectiva pretul ar trebui sa fie proportional cu experienta nu va fi asa,adica cu siguranta vom trebui sa practicam preturi mult mai mici...oricum eu ma vad si la pensie dj sau punator de muzica ,cum vreti voi :))
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Meseria de DJ (punator de muzica) la nunta botez cununie

UNREAD_POSTde DJ BOGDAN » Lun Ian 21, 2013 6:16 pm

Eu am 38 ani . Cred ca m-am apucat de nunti de vreo 10 ani. O sa merg la NBC atata timp cat voi fi solicitat. Nu cred ca exista limita de varsta dar nici nu cred ca la 60 ani ma va mai chema cineva. Cred insa ca varsta la care punem castile in cui o sa fie in jur de 50 ani. Realitatea insa este ca o sa ne dam seama fiecare cand vom fi ....depasiti... :(
DJ BOGDAN
 
Mesaje: 66
Membru din: Sâm Oct 29, 2011 1:20 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Meseria de DJ (punator de muzica) la nunta botez cununie

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Lun Ian 21, 2013 7:13 pm

@DJ Bogdan
Pai Santana (Dj-ul) cat are? Si merge fara probleme la nunti?
Cata vreme te vor clientii, mergi si iti faci treaba. daca nu mai suna telefonul, gata nu are rost sa mai insisti...
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI


Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 34 vizitatori