Muzica de dansat

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

Muzica de dansat

UNREAD_POSTde bogdanpop » Mie Ian 09, 2013 12:20 pm

Salut tuturor! Is nou pe forumul acesta si am cam citit toate postarile si toate topicurile. Recent am inceput sa pun muzica pe la evenimente si foloseam doar un laptop, fara consola. As avea 2 intrebari la care v-as ruga sa-mi raspundeti:

1. Ce consola mi-ar fi buna asa de inceput (cu un pret nu foarte mare) si pe care se poate invata usor chestiile de baza?
2. Care sunt piesele pe care lumea danseaza de obicei, in grup si/sau individual?
bogdanpop
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Ian 08, 2013 6:33 pm

Re: Muzica de dansat

UNREAD_POSTde demential » Mie Ian 09, 2013 12:24 pm

daca la prima intrebare o sa primesti raspuns (desi nu se potriveste cu titlul topicului ... Numark Mixtrack Pro), la a doua nu cred ca o sa primesti prea multe raspunsuri.
poti incerca sa analizezi categoria viewforum.php?f=56 si sa vezi fiecare dj din zona in care se afla ce videoclipuri a urcat, pentru ca e clar ca acelea sunt cele unde s-a dansat in general cel mai mult. hi gasca mea, voltaj 20, meneaito, brasoveanca ... sunt cateva sute de piese de rezistenta la eventimente tip nbc (nunti, botezuri, cununii) pe care le inveti daca citesti si viewtopic.php?f=33&t=574 (din punctul MEU de vedere) si alte postari de pe forum.
in rest, bine ai venit printre noi.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Muzica de dansat

UNREAD_POSTde Ciprian » Mie Ian 09, 2013 12:25 pm

Salut si bine ai venit!Fara sa vreau sa-ti tai elanul, daca spui ca
bogdanpop scrie:am cam citit toate postarile si toate topicurile.
atunci ar fi trebuit spun eu, sa fi gasit deja raspunsurile la intrebarile tale!In mod sigur,daca vei citi atent vei gasi ceea ce cauti!
Avatar utilizator
Ciprian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1524
Membru din: Joi Sep 17, 2009 1:58 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Muzica de dansat

UNREAD_POSTde demential » Mie Ian 09, 2013 2:57 pm

Nume utilizator:
bogdanpop [ Administrează utilizator ] [ Interziceri ] [ Testează permisiunile utilizatorului ]
Grupuri:
Sex:
Masculin
Locatie:
Satu Mare
Profesie:
Student
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Muzica de dansat

UNREAD_POSTde DJ Sun » Mie Ian 09, 2013 6:52 pm

bogdanpop scrie:am cam citit toate postarile si toate topicurile.

dar de ce ne minti :))
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Muzica de dansat

UNREAD_POSTde DanKo » Mie Ian 09, 2013 7:14 pm

....si eu tot citesc de un an si ceva si tot nu am terminat ;) ;) ;) ;)
la consola pot sa-ti recomand Numark Mixtrack Pro,pe care o detin si eu.
In legatura cu muzica,daca rasfoiesti forumul gasesti aproape tot ce iti trebuie. ;)

Bafta in activitatea NBC !!!
Avatar utilizator
DanKo
Membru activ
 
Mesaje: 245
Membru din: Sâm Feb 04, 2012 8:51 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Muzica de dansat

UNREAD_POSTde bogdanpop » Joi Ian 10, 2013 2:45 pm

Deci... Probabil, adica dupa ce am citit am omis partea in care era si muzica pe care oamenii sa danseze... Is din sm si is cam incepator... Si daca aveti orice sfat sau orice cu care ma puteti ajuta, trimiteti-mi un mesaj!
Mersi anticipat
bogdanpop
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Ian 08, 2013 6:33 pm

Re: Muzica de dansat

UNREAD_POSTde bogdanpop » Joi Ian 10, 2013 2:48 pm

Aaaa da..
Mi-am adus aminte... Ce cerinte ar trebui sa indeplineasca un laptop?
bogdanpop
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Ian 08, 2013 6:33 pm

Re: Muzica de dansat

UNREAD_POSTde demential » Joi Ian 10, 2013 2:57 pm

3 subiecte intr-un singur topic ... foarte economic :D
hdd minim 160 gb, ram minim 2 giga, minim i3, wifi, bateria minim 1 ora, minim 3 usb-uri...
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Muzica de dansat

UNREAD_POSTde Ciprian » Joi Ian 10, 2013 3:07 pm

bogdanpop scrie:Aaaa da..
Mi-am adus aminte... Ce cerinte ar trebui sa indeplineasca un laptop?

Mai poti folosi si butonul edit,atunci cand ultimul post e tot al tau,ca sa nu postezi la fiecare 3 minute ;)
Avatar utilizator
Ciprian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1524
Membru din: Joi Sep 17, 2009 1:58 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Muzica de dansat

UNREAD_POSTde bogdanpop » Joi Ian 10, 2013 3:19 pm

Scuze noh... Greseala mea.
Si o marca de laptop buna?
bogdanpop
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Ian 08, 2013 6:33 pm

Re: Muzica de dansat

UNREAD_POSTde djpedros » Dum Ian 13, 2013 8:22 pm

apple :)
Avatar utilizator
djpedros
Super Membru
 
Mesaje: 1252
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:27 pm
Localitate: Galati

Re: Muzica de dansat

UNREAD_POSTde marescosmin » Lun Ian 14, 2013 1:51 am

Auziti,marul ala muscat... poate fi si cam acru uneori!
Daca "nenea Bill" era vreun fraier,murea de foame! Sa "bagi" 10.000 lei intr-un Apple doar de dragul ca este la moda,este alegerea celui ce face acest lucru dar este o suma mare investita intr-un lucru care,mai devreme sau mai taziu,devine HARB! De ce devine harb? NU datorita lipsei de fiabilitate,Apple sunt extram de fiabile,devine harb DPDV al uzurii morale! Luati o surubelnita si desfaceti-va al vostru Apple (cei ce aveti)! Credeti ca inauntru veti gasi "dimante si safire"? NU! Veti gasi tot un HDD fabricat de WD,Seagate sau Samsung,cu aceleasi capacitati ca si la laptopurile clasice,tot pe SATA II,veti gasi un procesor fabricat... tot de Intel,veti gasi o placa grafica... tot Intel sau nVidia,iar in functie de vechime... aveti sau nu,un northbridge! Concluzia? Este tot un laptop ca oricare altele,un hardware clasic si va imbie numai un alt sistem de operare... mai coios... sa zicem!
Ce vreau sa spun cu asta,faptul ca,pentru un DJ de NBC si nu numai,este suficient un laptop de 3000 RON si un Windows 7 sau 8,pentru care se gasesc programe pe toate drumurile,este usor de folosit,mai ieftin si popular!
Cam asta am vrut sa spun! Se poate face treaba excelenta si cu Windows... mama,mama! ;)
On topic: - Muzica de dansat... sunt pe forum o groaza de topicuri din care poti invata si sa te poti inspira! Hai,mana pe mouse,citeste,fa-ti un playlist,asculta-l,vezi daca iti place,traieste muzica ce-o asculti si pune-te in postura invitatului la petrecere! Daca iti place cum suna,va place si altora! Meseria asta,mai mult se "simte" decat se invata! ;)
Sunetul face muzica!
Muzica BUNA,s-a compus.Ce se asculta acum,sunt "experimente" nereusite,vezi muzica ultimilor ani.BUN,este cuprins intre anii '50-'60-'70-'80-'90 si pana prin 2006 aproximativ.
Avatar utilizator
marescosmin
Super Membru
 
Mesaje: 790
Membru din: Mie Sep 09, 2009 10:25 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Muzica de dansat

UNREAD_POSTde bogdanpop » Mar Ian 15, 2013 5:02 pm

marescosmin mersi de sfat.. oricum nu eram prea fan "apple" adica inafara de maru ala misto de pe ecran care arata bine, orice alt component se poate gasi la orice alt laptop.
In ceea ce priveste muzica, deja am inceput sa iau fiecare topic in parte si sa vad cam ce muzica pune lumea pe la petreceri,nunti,etc. Playlist-ul inca nu am inceput sa-l fac pentru ca bacu imi bate la usa. Oricum multumesc tuturor care mi-au citit post-ul si mi-au raspuns la el! Mersi :D
bogdanpop
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Ian 08, 2013 6:33 pm

Re: Muzica de dansat

UNREAD_POSTde djpedros » Mie Ian 16, 2013 9:35 am

un singur lucru vreau sa va intreb: ati incercat vreodata un macbook pro sau va dati cu parerea doar din auzite?
Avatar utilizator
djpedros
Super Membru
 
Mesaje: 1252
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:27 pm
Localitate: Galati

Re: Muzica de dansat

UNREAD_POSTde Sorinus » Mie Ian 16, 2013 11:39 am

djpedros scrie:un singur lucru vreau sa va intreb: ati incercat vreodata un macbook pro sau va dati cu parerea doar din auzite?


Pedros stii cum face Mares(no ofense),ce are el zice ca e cel mai bun(iar in momentul de fata dupa cum ai vazut o rupe ca Behringer e cea mai tare firma de pe piata)...la fel si tu normal ca daca ti-ai luat macbook pro o sa-l lauzi,si ca sa fiu si on topic si sa-ti raspund la intrebare da am incercat si nu mi-a placut,iar in afara de faptul de imagine(care contreaza intr-adevar) mie nu mi-ar aduce nici un plus in utilizare.
Sa stii ca si alte marci cum ar fi hp au laptopuri pro (probook sau elitebook) si sunt convins ca isi fac treaba la fel de bine,sau poate mai bine...de aceea nu are rost sa compari un macbook pro cu un laptop hp de exemplu de 1600 lei,clar e mai tare macbook-ul insa daca-l compari cu un elitebook de 50 mil(care e in aceeasi categorie de pret cu macbook) vei ramane surprins ca nu mai e asa de tare!
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Muzica de dansat

UNREAD_POSTde djpedros » Mie Ian 16, 2013 11:47 am

la serviciu folosesc un hp elitebook 8460p si nici nu poate fi comparat cu macbook-ul, imi vine sa-l arunc. in fine, fiecare cu parerea lui. mie imi place macbook pentru ca e mai simplu decat un alt laptop care foloseste windows, am scapat de grija licentelor, nu se inteapa si mai e vorba si de imagine
Avatar utilizator
djpedros
Super Membru
 
Mesaje: 1252
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:27 pm
Localitate: Galati

Re: Muzica de dansat

UNREAD_POSTde dannyinthemix » Mie Ian 16, 2013 1:27 pm

Am si eu HP Elitebook pe 32 biti, colegul meu are pe 64. Diferenta de la cer la pamint. Al meu parca sta pe loc. Bineinteles , noi l-e folosim in regim heavey duty.
dannyinthemix
DJ Fondator
 
Mesaje: 594
Membru din: Lun Noi 23, 2009 3:47 pm
Localitate: timisoara

Re: Muzica de dansat

UNREAD_POSTde BWB » Joi Feb 21, 2013 9:38 pm

Consola ----- in functie de ce program de editare audio folosesti ... grija ca unele sunt dedicate unor programe si maparile cu altele nu functioneaza ok intotdeauna . Un alt criteriu la un controller ... cu placa de sunet sau numai MIDI .... in functie de sistemul de sunet detinut . BUGETUL este un criteriu de asemenea crucial . Pentru inceput recomand una SH in stare buna . Pe okazii sunt si la jumatate de pret in conditii excelente . Sun sigur ca vei schimba rapid 2-3 pina vei gasi ce ti se potriveste . Trebuie sa ti cont ca sunetul final este dat de cea mai slaba componenta din sistem . Consola , daca e cu placa audio , e o componenta importanta asa ca trebuie bine gindita achizitia . Sfatul meu este sa achizitionezi pentru inceput o placa de sunet decenta ... un Native Instrument 2 cu 2-3 mil sh care are o calitate deosebita iar consola sa fie fara placa de sunet. Iesi mai ieftin dar calitatea sunetului ramine buna . O consola cu placa de sunet peste medie sare de 10 -13 mil . In schimb o consola decenta N4 sau mai sus ca pret poate tine loc de mixer pentru intrari auxiliare de semnal si microfon , poti sa pui muzica de pe alta sursa cit se restarteaza laptopul accidental .
Laptop............ s-au dat mai sus specificatii minime ..... ca sfat din experienta : daca nu iti permiti un laptop dedicat acestei activitati fara o gramada de balari si programe dubioase in el iti recomand un hard mare ...1T ... separat . Cind pleci la eveniment il schimbi .. 5 minute dureaza . Pe acest hard nu tii decit muzica , sistem de operare si minimum de programe . Astfel reduci riscul de " accidente " . Dupa un timp vei vedea ca printre cele mai valoroase proprietati se afla baza de melodii . Aceasta nu o poti cumpara in caz ca se pierde , restul se inlocuieste . Am mai incercat si variante de a combina monitot touch scren in locul consolei dar Virtualul nu intelege multitouch . E frumos dar nepracic ; poate cu alte programe sa mearga .
Mixer.....
Microfon.......
Amplificare.........
Boxe............

Trebuie sa gindesti pe termen lung toate aceste puncte , Banii nu sunt multi la inceput :)


Muzica........ asta se invata ... sau se "fura "

P.S.
Multe probleme se rezolva mai usor daca gasesti un partener cu putina experienta . Nu te gindi numai la bani care se diminueaza dar avantajele sunt mari : cistigi experienta , puneti la comun " sculele " , montaj demontaj mai usor ... dimineata mai ales . Si nu in ultimul rind se depasesc mai usor momentele de panica , plictiseala , tensiunile cu publicul etc . Ai sa vezi ca si contractele vor fi mai multe deoarece vin din doua canale .
BWB
 
Mesaje: 36
Membru din: Vin Oct 26, 2012 8:22 pm
Localitate: Gura Humorului

Re: Muzica de dansat

UNREAD_POSTde djpartyz » Vin Mar 22, 2013 2:23 pm

Cum ai vrea sa te ajutam cu melodii de dansat cand de la eveniment la eveniment playlist-ul este altul?
Nu te pot ajuta cu prima intrebare , nu merg cu laptop0ul decat ca back-up.







http://www.djpartyz.com
http://www.dj-nunta.eu
djpartyz
 
Mesaje: 7
Membru din: Vin Feb 24, 2012 2:15 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Bing [Bot] şi 31 vizitatori