care e mai buna varianta pentru redarea muzicii ?

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

care e mai buna varianta pentru redarea muzicii ?

UNREAD_POSTde Djpantea » Sâm Noi 03, 2012 1:11 pm

pentru nunta ce ma sfatuiti sa redau muzica cu playere sau de pe un laptop cu un soft de specialitate si o placa de sunet performanta?
Djpantea
 
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Apr 14, 2012 6:56 pm
Localitate: reghin

Re: care e mai buna varianta pentru redarea muzicii ?

UNREAD_POSTde demential » Sâm Noi 03, 2012 1:47 pm

pai se aude mai bine cu playere, cu singura conditie ca cd-urile sa fie originale. daca sunt cd-uri audio facute din mp3-uri, sunt ca si de pe laptop.

de pe laptop iti recomand mp3-uri 192 sau 256kbps, nu 320.
o sa mai primesti si alte sfaturi, tu faci cum iti este mai usor.
oricum, dincolo de boxe (care si ele conteaza foarte mult) invitatii la nunti nu vor sesiza diferentele.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: care e mai buna varianta pentru redarea muzicii ?

UNREAD_POSTde cris » Sâm Noi 03, 2012 1:55 pm

Oricare ar fi solutia propusa de noi, e mai important cum iti e tie mai usor. Fiecare solutie are avantaje si dezavantaje.
Playere:
Avantaje: "dau bine la public", suna de regula bine, posibilitati de efecte, mixaje
Dezavantaje: tot timpul tre sa cari cd-uri, stickuri, cautarea unei piese este mult ingreunata, aparatura mai multa si mai scumpa

Laptop + placa de sunet:
Avantaje: aparatura mai ieftina, cautare mai simpla, versatilitate, softuri mai diverse
Dezavantaje: fiabilitate (sistem de operare, soft etc), chiar si cu o consola "tot de pe laptop" ramane etc

Mai sunt multe de spus despre cele 2 variante.
Eu le-am incercat pe ambele si am ramas la laptop + placa de sunet cu un player de back.
fr: SN15LF+PreNeo-750N
Pulsar X18
HPA 3100L
Tapco J2500
DCX 2496
Mackie CFX12
Avatar utilizator
cris
Membru activ
 
Mesaje: 313
Membru din: Mar Apr 06, 2010 1:49 pm
Localitate: Bucuresti

Re: care e mai buna varianta pentru redarea muzicii ?

UNREAD_POSTde demential » Sâm Noi 03, 2012 2:01 pm

asta cu back-up e alta discutie. depinde de bugetul tau, depinde de produsele pe care le ai (unele noi si de firma sunt mai fiabile), depinde de panica pe care o ai tu ...
eu merg cu 2 laptopuri mereu, de exemplu.
dar nu este obligatoriu. ca daca ar fi obligatoriu, inseamna sa pleci la evenimente cu 2 mixere, 2 microfoane, 3 boxe, 2 statii, 2 laptopuri, 2 hdd-uri externe, etc :D ca cine stie cand te lasa vre-o scula :D
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: care e mai buna varianta pentru redarea muzicii ?

UNREAD_POSTde voxparty » Sâm Noi 03, 2012 3:21 pm

cris scrie:chiar si cu o consola "tot de pe laptop" ramane

Depinde de consola si de soft, cu o consola performanta faci exact aceiasi treaba ca si cu playerele, inclusiv sincronizare la beat, aplicare de efecte, mixaje live. Se spune ca playerele sunt mai fiabile, crede-ma ca am vazut si playere care dau rateuri. Consola sau playere? E doar o chestie de preferinte personale.
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: care e mai buna varianta pentru redarea muzicii ?

UNREAD_POSTde djpedros » Sâm Noi 03, 2012 5:42 pm

eu recomand laptop + traktor + mixer + boxe active
Avatar utilizator
djpedros
Super Membru
 
Mesaje: 1252
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:27 pm
Localitate: Galati

Re: care e mai buna varianta pentru redarea muzicii ?

UNREAD_POSTde BWB » Dum Noi 04, 2012 10:07 pm

djpedros scrie:eu recomand laptop + traktor + mixer + boxe active


Si eu am aceeasi recomandare dar mai generala putin , in loc de Traktor un soft familiar / sau mai " bine " instalat iar in functie de buget/preferinta/soft o consola . Diferenta de la o placa medie la consola decenta ... citeva milioane .
BWB
 
Mesaje: 36
Membru din: Vin Oct 26, 2012 8:22 pm
Localitate: Gura Humorului

Re: care e mai buna varianta pentru redarea muzicii ?

UNREAD_POSTde voxparty » Dum Noi 04, 2012 11:08 pm

eu folosesc traktor-ul insa pot sa spun ca pe segmentul nunti-botezuri, unde trebuie sa gasesti rapid melodiile, virtual dj e cel mai indicat...

deci: laptop + virtual dj (in modalitate external mixer) + placa de sunet + mixer + boxe active...

evident placa de sunet si mixerul se pot inlocui cu o consola decenta...
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: care e mai buna varianta pentru redarea muzicii ?

UNREAD_POSTde djpedros » Lun Noi 05, 2012 12:17 am

incearca sa gasesti melodiile pe apple, o sa fii uimit de viteza

in ceea ce priveste alegerea unei console in locul unui mixer, pot sa spun ca pe consola nu ai reglaje si nici efecte pentru microfon (unul din principalele lipsuri)
Avatar utilizator
djpedros
Super Membru
 
Mesaje: 1252
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:27 pm
Localitate: Galati

Re: care e mai buna varianta pentru redarea muzicii ?

UNREAD_POSTde voxparty » Lun Noi 05, 2012 12:45 am

ehm... ce legatura are apple?

cat despre microfon, depinde de consola... cel putin a mea are reglaje de volum, inalte, medii si joase pt 2 microfoane, modalitate ducking si efect de echo. Evident varianta cu mixer e ceva mai abordabila ca si pret...
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: care e mai buna varianta pentru redarea muzicii ?

UNREAD_POSTde tony » Lun Noi 05, 2012 12:53 am

@voxparty - @djpedros se referea la sistemul de operare OS.X , și da zbârnâie !
tony
Super Membru
 
Mesaje: 1080
Membru din: Dum Iun 06, 2010 9:29 am
Localitate: Rieti

Re: care e mai buna varianta pentru redarea muzicii ?

UNREAD_POSTde voxparty » Lun Noi 05, 2012 1:05 am

pai sistemul de operare n-are nici o legatura cu motorul de cautare din browser-ul traktor-ului care e absolut varza... au recunoscut-o pana si cei de la native instruments ca mai au de lucrat la acest capitol
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: care e mai buna varianta pentru redarea muzicii ?

UNREAD_POSTde tony » Lun Noi 05, 2012 1:13 am

@voxparty @djpedros se referea la căutarea în ~Finder~
tony
Super Membru
 
Mesaje: 1080
Membru din: Dum Iun 06, 2010 9:29 am
Localitate: Rieti

Re: care e mai buna varianta pentru redarea muzicii ?

UNREAD_POSTde voxparty » Lun Noi 05, 2012 1:28 am

banuiesc ca finder-ul e ceva in genul unui search de pe windows a unui anumit fisier... o cautare de gen este destul de limitativa avand in vedere ca nu-ti afiseaza bpm-ul melodiei si nici eventualele notite din sectiunea comment al piesei respective (eu personal folosesc destul de mult sectiunea respectiva)... evident daca te intereseaza doar sa arunci melodia respectiva la pleznela intr-unul din deck-urile virtuale din traktor e cu totul alta treaba ;)
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: care e mai buna varianta pentru redarea muzicii ?

UNREAD_POSTde djpedros » Lun Noi 05, 2012 9:30 am

da, vroiam sa spun ca optiunea de cautare la macbook pro poate suplini faptul ca traktorul e varza la capitolul asta. si daca gasesti melodia rapid poti sa pui muzica si cu winamp. intr-adevar, nu ai posibilitatea sa vezi bpm-ul melodiei (sau alte informatii ca rata de compresie, la capitolul asta apple are o bila neagra) dar nimic nu e perfect pe lumea asta :)
Avatar utilizator
djpedros
Super Membru
 
Mesaje: 1252
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:27 pm
Localitate: Galati

Re: care e mai buna varianta pentru redarea muzicii ?

UNREAD_POSTde voxparty » Lun Noi 05, 2012 10:30 am

Avantaje si dezavantaje, evident ca functia de cautare din ios nu-ti afiseaza bpm-ul pt ca majoritatea utilizatorilor acestui sistem de operare nu-l folosesc la dj-iala. Traktor-ul e plin de paradoxuri, face bine o gramada de chestii complexe dar o da in bara in operatiile de baza.
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: care e mai buna varianta pentru redarea muzicii ?

UNREAD_POSTde djgrecu » Lun Noi 05, 2012 12:11 pm

Manoka scrie:
mi-a fost foarte greu sa trec de la Mixmeister la "lucru". Dar acum nu as mai trece inapoi. Momentan folosesc CD-player-ele pe post de controler cu Virtual DJ si cu laptop Apple.

No m-ai bagat in ceata....ai trecut foarte greu de la soft la playere si nu ai mai trece inapoi...dar folosesti playerele ca si controller pt vdj? :lol: :lol:

Manoka scrie: Este adevarat ca Traktorul are auto-sync (nu trebuie sa fii atent cand sa dai play pentru ca se sincronizeaza automat, dar in prealabil e recomandat ca piesele sa fie apropiate ca si BPM). La Virtual DJ nu ai aceasta optiune,


Aici te pot ajuta: ai un lacatel pe langa butonul de play....exact asta face: play & sync ;) Partea proasta e ca gridul nu e intotdeauna aliniat...sunt piese in care basul nu e pus pe patratelul grid-ului dar il poti ajusta manual. Si mai e un lacatel langa hotcue: ala sincronizeaza hotcue daca vrei sa te joci...

@initiatorul postului, Dj Pantea: ar fi fain daca ai fi mai precis in titlul postului ce anume te intereseaza (comparatie intre soft-playere sau intre softuri...ca dupa cum vezi discutia se indreapta catre vdj vs. traktor sau vdj tricks & tips :lol:

Si acum on-topic: sfatul meu e vdj+consola+ placa de sunet.
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: care e mai buna varianta pentru redarea muzicii ?

UNREAD_POSTde BWB » Lun Noi 05, 2012 12:26 pm

Ca sa spunem lucrurilor pe nume :
Virtualul se potriveste mai bine pe profilul utilizatorilor de pe acest forum .
DAR.... este mai scump decit Traktor ..asta daca vorbim de licente . Daca NU vorbim de licente sunt 2 variante :
- una ...virtualul este activat cu crack ... ceea ce face im majoritatea cazurilor sa se blocheze , sa dea eroare et. deci cine il utilizeaza in aceasta stare are toate argumentele sa nu fie multumit .
-a doua ... daca se face rost de serial pentru activare exista pericolul sa fie lasat sa fuga pe net si sa dea acelasi erori in cazul in care serialul este utilizat de mai multi useri .
Spun asta din experienta proprie , asa pateam pina am luat o licenta .
Un alt criteriu important este si calculatorul ....esential as spune ; cu ram putin in momentul in care incarci un mix lung se poate bloca adesea . Principiul in mare la VDJ este ca isi formeaza propria baza de date iar melodia incarcata in player se afla de fapt stocata in RAM . Pentru exemplificare incercati sa incarcati de pe un cd o melodie , scoateti cd si dati play , va rula integral .

La Traktor licenta este mai ieftina ... undeva la jumatate de pret iar consolele , placile audio etc se preteaza in proportie covirsitoare cu Traktor fata de VDJ . Deci o data avind VDJ vor fi multe console extraordinare care nu vor functiona cu acest soft , exemplu cel mai bun sunt cele de la Pioneer - din 5-6 cite au scos in ultimul timp numai una low este pentru VDJ , o parte au mapare empirica iar majoritatea nu se potrivesc decit daca le mapezi personal . Sa recunoastem ca nu e chiar usor .

Dupa mine FIABILITATE si Siguranta unui sistem de soft+hard trebuie sa primeze in optiuni .
BWB
 
Mesaje: 36
Membru din: Vin Oct 26, 2012 8:22 pm
Localitate: Gura Humorului

Re: care e mai buna varianta pentru redarea muzicii ?

UNREAD_POSTde voxparty » Lun Noi 05, 2012 12:34 pm

partea cu gridul nealineat este valabila si pt traktor, mai ales in cazul in care avem de-a face cu melodii cu bmp variabil... acolo softul nu te mai poate ajuta si trebuie sincronizat manual...

@djgrecu daca omul isi ia o consola cred ca nu mai are nevoie si de placa de sunet, majoritatea consolelor decente au placa de sunet integrata...
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: care e mai buna varianta pentru redarea muzicii ?

UNREAD_POSTde DJ Sun » Lun Noi 05, 2012 2:40 pm

In aria noastra de sonorizare cel mai important este sa pui muzica potrivita la momentul potrivit.
Dupa ce o pui conteaza mai putin, cunosc dj care fac petreceri mult mai reusite punand muzica cu winamp-ul decat altii care au playere dar cunostintele lor lasa de dorit.
In principiu e bine sa le testezi pe toate si sa alegi ce iti place si ce ti se pare mai potrivit pt tine.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Următorul

Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron