Cine a ascultat PRX625 ?

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

Cine a ascultat PRX625 ?

UNREAD_POSTde BWB » Dum Oct 28, 2012 6:56 pm

Buna ziua ,
Intentionez o achizitie de 2 boxe autoamplificate la un buget disponibil de 2.500E . Din cautari cam astea se inscriu cel mai bine in asteptari dar nu le-am auzit .
Alternative :
-2 RCF 725 sh de pe okazii la 1800e ,
-2 RCF tt25a+ de pe evrika sh 2600e dar in stare neclara ,
-Mackye DLM12 care inca nu au comenturi ,noi si prea frumoase sa fie conform specificatiilor sau fiabile .
Mentionez ca sub-uri am mai multe decit trebuie(RCF neo : 2x1200w/18 , 2x900w/15 ) in mod normal si pina acum am lucrat cu "home made" cu diff-uri RCF care se aud excelent ..............dar se mai schimba cerintele si am pierdut contracte datorita lipsei de "eticheta" pe boxe . Recunosc ca si putina comoditate intervine :D , greu de carat pe scari sicrie si sub-uri .
Deci cine a lucrat/ascultat muzica "mecanica" pe PRX625 sa lase un comentariu va rog , cum se aud la muzica live ma intereseaza mai putin ; eventual alternative la aceeasi clasa calitate/pret .
MULTUMESC
BWB
 
Mesaje: 36
Membru din: Vin Oct 26, 2012 8:22 pm
Localitate: Gura Humorului

Re: Cine a ascultat PRX625 ?

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Dum Oct 28, 2012 10:32 pm

Da, daca esti comod si nu vrei sa cari si suburi pe scari, atunci JBL PRX 625 sunt foarte bune. Eu nu le-am ascultat pe astea, nu am avut sansa. Insa am ascultat unele similare, PRX 525, si pot spune ca suna de iti sangereaza urechile. Foarte tare si clar, cu un bass nimicitor.
Probabil ca si 625 suna la fel sau chiar mai bine...
Ti-as recomanda ca alternativa o pereche de ELECTRO VOICE ELX115P.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Cine a ascultat PRX625 ?

UNREAD_POSTde BWB » Lun Oct 29, 2012 12:52 am

SnakeBiteTWO scrie:..............
Ti-as recomanda ca alternativa o pereche de ELECTRO VOICE ELX115P.


Multumesc , acum studiez optiunea , am auzit varianta fara amplificare cuplate la un dynacord 1000-2 sau 3 ; sunau extra pe muzica live .

Sunt o pereche de PRX 525 pe okazii la 8.000 ron si cred ca mai scade ar fi bine ca sunt relativ aproape si le pot proba , despre ele am auzit ca au reprezentat un succes , seria noua PRX 625 are referinte impartite , atit ca si caliatate a sunetului - toti spun ca e slab pe live si ok pt dj - cit si in ce priveste fiabilitatea , s-ar incalzi excesiv si ar decupla pina se raceste partial . Cine se se plingea de decuplari nu speciica la ce volum si dupa cit timp ; un i spuneau ca ar decupla la volume mici datorita lipsei ventilatiei date de difuzoare , nu are ventilatoare , .
Poate mai sunt si altii ce pot sa spuna ceva despre ele .
De ART725 nici o parere ? RCF suna ok la formatii dar nu stiu nici aici cum se conpota la DJ .
BWB
 
Mesaje: 36
Membru din: Vin Oct 26, 2012 8:22 pm
Localitate: Gura Humorului

Re: Cine a ascultat PRX625 ?

UNREAD_POSTde BWB » Lun Oct 29, 2012 10:51 am

Merci de raspuns .
Am pe lemn pasive cu diff rcf - fan si eu - si sub si FR . Prx625 are 27kg .... decent si tinind seama de putere chiar ok . Problema este sa gasesc pe cineva care le-a vazut la lucru o noapte , in ce regim , daca decupleaza din senin , cam ce sala acopera . Vreau sa le comand pe THomman si nu am posibilitatea de a le asculta in prealabil .
Art725 am ascultat la multe formatii si au un sunet terbil la volume mici /medii . Nu stiu in volum mai mare . Tipul de pe okazii sustine ca sunt ca si noi , cu tipla pe ele 10/10 estetic si functional la un pret de 8000ron fix . .... sunt o alternativa buna .
BWB
 
Mesaje: 36
Membru din: Vin Oct 26, 2012 8:22 pm
Localitate: Gura Humorului

Re: Cine a ascultat PRX625 ?

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Lun Oct 29, 2012 2:06 pm

Iti spun eu, incearca EV ELX115P, vei fi multumit de ele, si sunt din lemn...
Sunt puternice, au SPL max 134dB, si 23Kg, ceea ce le face candidatele ideale pentru aplicatii mobile DJ.
Un alt atu ar fi ca mult laudatele Dynacord au implementate componente dezvoltate de ElectroVoice.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Cine a ascultat PRX625 ?

UNREAD_POSTde djpedros » Lun Oct 29, 2012 2:19 pm

totusi sunt si ele destul de limitate... sambata am ocazia sa le testez impreuna cu un bass activ de 500 W, pana atunci pot sa afirm ca nu fac fata la o nunta de peste 100-120 de persoane (cel putin in cazul meu, le folosesc si pentru aplicatii live)
Avatar utilizator
djpedros
Super Membru
 
Mesaje: 1252
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:27 pm
Localitate: Galati

Re: Cine a ascultat PRX625 ?

UNREAD_POSTde DJ Sun » Lun Oct 29, 2012 7:00 pm

Sunt foarte multe variabile atunci cand vorbesti despre boxe, eu am simtit asta pe propria piele.
Am 2 buc EV 115P si 1 Buc EV 118P, in unele sali suna extraordinar, in unele lasa de dorit, atentie mare la muzica degeaba ne luam boxe de zeci de milioane si muzica este proasta, eu recunosc din pacate am destul de multa muzica trasa slab, am melodii la care dau masterul in blana cu volumul la boxe dat la 3 sferturi si tot se aud slab (din cauza compresiei proaste a mp3-ului), am melodii care sunt vechi si de asta se aud prost, am muzica populara care e trasa live si se aude destul de slab (impuls, gabi si remus etc), din pacate in zona brasovului cam toata muzica populara e preluare live de la formatiile din zona.
Am fost la party de 100 de persoane doar cu topurile si a fost ok, am fost la party de 30 de persoane cu 2 topuri si bass si am simtit ca nu imi ajunge (era o sala foarte foarte mare), am facut nunta de 110 persoane cu doar 2 topuri si am mers la pas, fara sa fac abuz si fara sa simt nevoia ca e nevoie de mai mult.
Ca si calitate a sunetului mi se par extraordinare clar, bine definit.O oarecare carenta zic eu a topurilor pe partea de bass dar in combinatie cu EV 118P obtii un sunet de inalta clasa.
La intalnire am ascultat si RCF 725 a lu Lucian, suna extraordinar de bine, putere, bass, calitate tot ce iti doresti singurul dezavantaj e pretul care e destul de piperat.
Mai conteaza si pt ce vrei sa le folosesti, daca faci nunti, botezuri etc nu iti recomand sa "ingropi" atatia bani, in principiu daca te uiti la evenimentele colegilor de anul acesta o sa observi ca destul de greu s-a trecut de 100 de persoane sa zic un maxim exagerat de 150, atunci crezi ca renteaza investitia in 2 boxe a 2500 euro?La 150 de persoane daca vrei un sunet frumos si mai pui si muzica noua e nevoie obligatorie si de un bass pe langa acele boxe foarte scumpe.
Eu recomand decat 2 boxe foarte scumpe mai bine 2 boxe si un bass iar calitatea sunetului celor din urma va fi mai buna sau chiar 4 topuri mai ieftine dar de calitate.
Si inca un atuu ar fi legat de marketing cu 2 boxe faci un eveniment cu 4 poti face 2 evenimente simultan.
Alegerea e a ta, eu iti mai dau un singur sfat orice iti iei prima data asculta-le, parerile sunt foarte foarte diferite, unele subiective unele nu, gusturile sunt diferite, ca ex dupa ce mai multi am ascultat la intalnire 3 tipuri de boxe RCF 725, EV 115P si JBL EON 515 gusturile au fost diferite.
Bafta
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Cine a ascultat PRX625 ?

UNREAD_POSTde BWB » Lun Oct 29, 2012 8:53 pm

djpedros scrie:totusi sunt si ele destul de limitate... sambata am ocazia sa le testez impreuna cu un bass activ de 500 W, pana atunci pot sa afirm ca nu fac fata la o nunta de peste 100-120 de persoane (cel putin in cazul meu, le folosesc si pentru aplicatii live)

La care te referi ?
Eu merg cu statiile stass la ora 12 si un bas decent il obtin la 2 boxe medii+inalte de 500 pe o statie de 2x500/8ohmi cu o statie de 2x900/8ohmi , taierea o fac din cross intre 100-110 HZ . Toate cu diff RCF deci raport cam de 2la 1 pentru bass ; la muzica live ... depinde de interpret , organist , microfoane de toba(daca are ) . Maxim am pus acum 2 saptamini la Godoroja (jazz/blues) live cu 2400w bass si 3000 fr (semnal intreg ) a ramas si el uimit si nu au mai descarcat ale lor , recunosc ca aveau niste cuburi la chitari plus un monitor de voce al lor . :mrgreen:
Problema e de imagine mai mult , cind le explicam ca nu sunt probleme cu "home made " ... ma luau la misto , cind au ascultat .... le-am dat modelul de dif rcf de voce :)) .
BWB
 
Mesaje: 36
Membru din: Vin Oct 26, 2012 8:22 pm
Localitate: Gura Humorului

Re: Cine a ascultat PRX625 ?

UNREAD_POSTde tony » Lun Oct 29, 2012 8:57 pm

La lăutari sa nu le zici nimic , sigla sa ruleze!

Multi asculta , putini știu !
tony
Super Membru
 
Mesaje: 1080
Membru din: Dum Iun 06, 2010 9:29 am
Localitate: Rieti

Re: Cine a ascultat PRX625 ?

UNREAD_POSTde BWB » Lun Oct 29, 2012 9:08 pm

Mai conteaza si pt ce vrei sa le folosesti, daca faci nunti, botezuri etc nu iti recomand sa "ingropi" atatia bani, in principiu daca te uiti la evenimentele colegilor de anul acesta o sa observi ca destul de greu s-a trecut de 100 de persoane sa zic un maxim exagerat de 150, atunci crezi ca renteaza investitia in 2 boxe a 2500 euro



Lucrez la un hotel unde pe linga nunti si botezuri "prind " destul de multe evenimente . Media este de 80-100 persoane dar exigentele sunt ridicate . Organizatorii fac tot timpul comparatie cu ce gasesc in orasele mari la firme de profil netinind cont ca platesc de 4-5 ori mai putin . Avind un fel de monopol trebuie sa fac fata concurentei .... Am invatat ca multi platesc pe ce vad si dupa ora de incheiere a evenimentului :)) . Deci trebuie investit in imagine ca de restul ma okup cu colegul fara probleme .
In alta ordine de idei am urmarit de-a lungul anilor preturile din domeniu ............ ajungi cu home made initial la jumate din costul a ceva de firma dar cind vrei sa vinzi le dai pe nimic aproape ca nu iti mai vine sa le dai . Pe de alta parte sunt boxe care ca si sh nu au scazut la pret in ultimii 4-5 ani , Exemplu cel mai bun sunt FBT maxx6a ... care acum 3-4 ani se gaseau la 1000e ,, acum iei ultimele jafuri la 1000e iar decente la 1500 . La fel montarbo , jbl . Oricare din acestea daca sunt manipulate cu grija si nereparate le poti revinde cu 2/3..3/4 din pretul de achizitie dupa 2-3 ani . Si asta e un criteriu important care il am in vedere .
MULTUMESC de Sfaturi
BWB
 
Mesaje: 36
Membru din: Vin Oct 26, 2012 8:22 pm
Localitate: Gura Humorului

Re: Cine a ascultat PRX625 ?

UNREAD_POSTde DJ Sun » Lun Oct 29, 2012 9:20 pm

Colegu sincer eu fac sonorizari de vreo 4 ani in toti acesti ani e adevarat am lucrat pe echipamente destul de bune JBL, Mackie, Proel, Electrovoice dar nu stiu daca de 5 ori m-a intrebat cineva cu ce echipament merg la eveniment si daca le-am spus "i-am cam injurat", in sensul ca nu auzise niciodata de Proel sau Mackie.

PS. Apropo de job-ul tau o perioada destul de buna am facut sonorizari la Best Western Balvanyos, e adevarat lumea care calca pe acolo e destul de selecta.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Cine a ascultat PRX625 ?

UNREAD_POSTde Sorinus » Lun Oct 29, 2012 9:24 pm

@BWB eu unul iti recomand jbl eon 515XT,insa numaidecat sa fie xt suna bine,au bas suficient,is usoare si arata si bine!
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Cine a ascultat PRX625 ?

UNREAD_POSTde BWB » Lun Oct 29, 2012 9:51 pm

DJ Sun scrie:Colegu sincer eu fac sonorizari de vreo 4 ani in toti acesti ani e adevarat am lucrat pe echipamente destul de bune JBL, Mackie, Proel, Electrovoice dar nu stiu daca de 5 ori m-a intrebat cineva cu ce echipament merg la eveniment si daca le-am spus "i-am cam injurat", in sensul ca nu auzise niciodata de Proel sau Mackie.

PS. Apropo de job-ul tau o perioada destul de buna am facut sonorizari la Best Western Balvanyos, e adevarat lumea care calca pe acolo e destul de selecta.



Pe vremea domnului Malineanu si Sorin .... ?
Am fost de citeva ori acolo .... frumos peisaj .
BWB
 
Mesaje: 36
Membru din: Vin Oct 26, 2012 8:22 pm
Localitate: Gura Humorului

Re: Cine a ascultat PRX625 ?

UNREAD_POSTde DJ Sun » Lun Oct 29, 2012 10:04 pm

Exact
si a mai fost o revenire acum dupa ce l-au renovat dar nu au mai fost vremurile de alta data si am renuntat.
Intradevar foarte frumoasa zona, in creierii muntilor, in liniste deplina.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Cine a ascultat PRX625 ?

UNREAD_POSTde BWB » Mar Oct 30, 2012 12:08 am

DJ Sun scrie:Exact
si a mai fost o revenire acum dupa ce l-au renovat dar nu au mai fost vremurile de alta data si am renuntat.
Intradevar foarte frumoasa zona, in creierii muntilor, in liniste deplina.


Restaurantul excelent proiectat , fara stilpi si cu ringul aproape de mese . Rar am mai vazut o ergonomie mai buna -cuplarea holului usor de facut si o acustica buna data de inaltimea generoasa ,
BWB
 
Mesaje: 36
Membru din: Vin Oct 26, 2012 8:22 pm
Localitate: Gura Humorului

Re: Cine a ascultat PRX625 ?

UNREAD_POSTde DJ Sun » Mar Oct 30, 2012 6:37 am

uite un eveniment din 2011
viewtopic.php?f=138&t=1525
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Cine a ascultat PRX625 ?

UNREAD_POSTde djpedros » Mar Oct 30, 2012 9:26 am

BWB scrie:La care te referi ?

scuze, am uitat sa precizez, ma refeream la Electro-Voice ELX115P
Avatar utilizator
djpedros
Super Membru
 
Mesaje: 1252
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:27 pm
Localitate: Galati

Re: Cine a ascultat PRX625 ?

UNREAD_POSTde George.B » Mar Oct 30, 2012 3:15 pm

In calitate de fan Electro-Voice, imi vine greu sa spun dar totusi poti arunca o privire si la Yamaha DXR15. Am lucrat pe ele la un eveniment unde orchestra detinea un asemenea sistem. E adevarat, lucrau in combinatie cu doi subwooferi. Mi-au placut. Se discuta mai sus despre seria ELX. Comparate cel putin la nivel teoretic cu aceasta serie de la de la EV, singurul avantaj pe care il au ELX-urile fata de DXR, ar fi cutiile din lemn. In rest, la un pret asemanator, Yamaha ofera putere RMS de 700w, fata de 400w la EV, 7 ani garantie, incintele sunt bi-amplificate, au DSP incorporat si ca un amanunt ce tine mai mult de marketing, sunt dezvoltate impreuna cu Nexo. Au adus un plus de imagine spunand acest lucru. Pt cunoscatori insa, se stie ca Nexo a fost cumparat de Yamaha acum ceva timp, deci tot in ograda lor se poate spune ca au fost dezvoltate. Singurul minus pe care pot sa-l aduc seriei DXR de la Yamaha, ar fi cutia de ABS care are un finisaj destul de fragil. Insa daca sunt manevrate cu atentie si transportate in huse, eu spun ca nu ar trebui sa fie probleme nici din acest punct de vedere.
Ca o recomandare pt acest tip de boxe, este bine sa se foloseasca macar un subwoofer langa ele, atunci cand sunt evenimente cu multi invitati sau suprafata care trebuie sonorizata este mai mare. Din pacate subwooferii tip bandpass din aceasta serie, DXS15 si DXS12 nu sunt tocmai potenti. Nu se poate spune insa acelasi lucru despre fratele lor mai mare din seria DSR, mai exact Yamaha DSR118W, tip bass reflex. Cu exceptia faptului ca are 42 kg, nu prea ai ce sa-i reprosezi. Insa cele 42 kg se regasesc intr-un sunet de caltate , pe un difuzor de 18, care ar face o echipa foarte buna cu boxele full range mai sus amintite si anume Yamaha DXR15.
In alta ordine de idei, sunt perfect de acord cu initiatorul acestui topic in ceea ce priveste eticheta. Din pacate in Romania multi oameni asculta muzica folosindu-si ochii, nu urechile. Se poate face la un pret decent un sistem in regim DIY, pe care sa te poti baza si care sa sune de 10 ori mai bine decat multe pocnitori care se gasesc pe piata in acest moment, dar au eticheta. Poate este vorba despre nestiinta, poate este vorba si de snobism din partea multora, insa noi ca prestatori trebuie sa tinem seama si de aceste lucruri atunci cand ne cumparam echipamentele.
In ceea ce priveste seria DLM de la Mackie, cel putin din prezentarile oficiale de pe internet, cred ca indeplineste toate cerintele unui DJ. Greutate redusa, putere mare si foarte robuste: http://www.youtube.com/watch?v=Bcwt_hT81SA
Ideea de a avea intr-un singur difuzor woofer+ driver, mi se pare foarte interesanta. Clipul publicitar este de asemenea foarte haios: http://www.youtube.com/watch?v=IeDRLmH9 ... ture=share
DJ & Solista muzica live - nunti, botezuri Constanta
http://www.dj-solista-constanta.party
http://www.facebook.com/DJ.Solista.Constanta
Telefon: 0723241877 (George Badea)
Avatar utilizator
George.B
DJ Fondator
 
Mesaje: 227
Membru din: Joi Apr 15, 2010 9:42 pm
Localitate: Constanta

Re: Cine a ascultat PRX625 ?

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Mar Oct 30, 2012 4:19 pm

marcoos scrie: Se discuta mai sus despre seria ELX. Comparate cel putin la nivel teoretic cu aceasta serie de la de la EV, singurul avantaj pe care il au ELX-urile fata de DXR, ar fi cutiile din lemn. In rest, la un pret asemanator, Yamaha ofera putere RMS de 700w, fata de 400w la EV,

feature=share

In specificatii scrie ca ELX au 1000W, probabil peak power, dar nu srie nicaeri ca ar avea 400W RMS continuu.
http://www.electrovoice.com/product.php?id=1067
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Cine a ascultat PRX625 ?

UNREAD_POSTde George.B » Mar Oct 30, 2012 5:12 pm

Acesta este iar un lucru care nu face cinste unei firme ca EV. Au creat o confuzie totala cu puterea acestei boxe, bagand la inaintare puterea de varf, nu cea rms. Ideea este ca in principiu acesta este un segment ce se adreseaza profesionistilor. Iar un profesionist prin definitie stie sa faca o deosebire intre peak si rms. Deci daca cineva chiar a crezut cand si-a cumparat aceste boxe ca ele vor avea 1000w rms, inseamna ca joaca in alta liga. Mai jos, o sa-ti dau un citat dintr-o discutie mai veche referitoare la seria ELX, ce a avut loc pe acest forum:

cris scrie:deci active: http://www.electrovoice.com/product.php?id=1067 - difuzorul de joase EVS-15K
ca la pasive: http://www.electrovoice.com/product.php?id=1072 - este absolut acelasi difuzor EVS-15K
Concluzia:
1. putin probabil ca din procesare la active (se presupune ca pui pe pasive un amplif corespunzator) sa scoata muult mai mult decat pasivele. Deci pe undeva la 95-96 dB ar fi corect. Adica se vor auzi la fel de tare ca majoritatea boxelor din gama asta, nimic spectaculos.


La seria de boxe pasive din aceasta gama, este data puterea reala si anume 400w rms. Se poate vedea in link-ul de mai sus. Difuzoarele din boxe sunt identice (woofer:EVS-15K , driver:DH-1K). Deci, nu au cum sa aiba una 400w, una 1000w RMS. Sunt boxe absolut ok, atata timp cat asteptarile tale de la ele nu depasesc 400 W RMS.
Ultima oară modificat de George.B pe Mar Oct 30, 2012 7:45 pm, modificat 1 dată în total.
DJ & Solista muzica live - nunti, botezuri Constanta
http://www.dj-solista-constanta.party
http://www.facebook.com/DJ.Solista.Constanta
Telefon: 0723241877 (George Badea)
Avatar utilizator
George.B
DJ Fondator
 
Mesaje: 227
Membru din: Joi Apr 15, 2010 9:42 pm
Localitate: Constanta

Următorul

Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 44 vizitatori