Cine a ascultat PRX625 ?

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

Re: Cine a ascultat PRX625 ?

UNREAD_POSTde BWB » Joi Feb 21, 2013 8:54 pm

Am intilnit PRX635 la niste formatii , au alta hiba ... se aud zgomote ciudate din interior . Parerea mea este ca au avut un plafon de cost productie sa intre sub Yamaha si QSC etc la categori similare , daca te uiti la picioruse te apuca risul ; si au mers cu aceleasi subansambluri la toata seria prx si partial la eon , tot pentru a scadea costurile .
BWB
 
Mesaje: 36
Membru din: Vin Oct 26, 2012 8:22 pm
Localitate: Gura Humorului

Re: Cine a ascultat PRX625 ?

UNREAD_POSTde voxparty » Joi Feb 21, 2013 10:00 pm

asa ma gandeam si eu... ca a fost o chestie de tinut costul de productie cat mai mic...

eu am un sub jbl prx618s si l-am bagat ziele astea in service pt ca era defect... am ramas surprins sa vad cate boxe jbl aveau in reparatie (era un service autorizat multi marca). Cei de acolo mi-au zis ca nu e primul sub din seria asta care le vine la reparat... de aici si dezamagirea mea partiala relativa la acest brand...
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: Cine a ascultat PRX625 ?

UNREAD_POSTde BWB » Joi Feb 21, 2013 10:08 pm

Stiu ce riscuri mi-am asumat dar a fost un vis de pe vremea cind JBL facea legea , EON gri made in America si inca vreo doua modele dupa care salivam acum 10-15 ani .... speri sa intelegi . Nici mercedesul de acum nu se compara cu cele garantate un milion de km care mai circula inca dupa 20 de ani .
BWB
 
Mesaje: 36
Membru din: Vin Oct 26, 2012 8:22 pm
Localitate: Gura Humorului

Re: Cine a ascultat PRX625 ?

UNREAD_POSTde marescosmin » Joi Feb 21, 2013 10:29 pm

... voiam eu sa zic ceva de JBL dar ma abtin!
Oricum,nu mai sunt ce-au fost odata! Din 2005 incoace,au inceput sa dea cu bata-n balta.O "caruta" de bani,defecte cat cuprinde.Nu lasa stacheta mai jos nici FBT... sunt service-urile arhipline!
Cum naiba sa dai in jur de 3000 Euro si sa te apuci sa "imbunatatesti" cu tot felul de coolere,sistemul de racire care este de departe subdimensionat!?!
Sa stai cu frica-n oase ca... mai apuci sfarsitul sonorizarii fara sa "cada" vreo boxa?
Pe acest forum,nu mai departe,am citit despre destule cazuri de "scule" defecte... inadmisibil pentru branduri ca: Mackie,FBT si JBL!
Lui Dj Sun... i s-a ars sub-ul Mackie,lui Sorinus i-au cedat AMBELE JBL-uri,altui user i-a cedat o boxa FBT la o sonorizare.
Mie,da... mie,adica... celui ce mi-a cumparat FBT-urile.... i-au cedat amandoua!
Nu vreau sa fiu nici carcotas,nici rau,nu tin partea vreunui brand,eu sunt multumit de ceea ce am si urmaresc de 14 ani incoace,de ceea ce functioneaza de 11 ani intr-un post de radio si unul de televiziune,de ceea ce eu si alti multi useri,folosim fara probleme la sonorizari si care au dat "fum" multor altor branduri similare ca putere si destinatie! Si... niciun defect!
Hai sa nu mai fiu off-topic,discutia are ca subiect,un anume produs al acestei firme ce odata... stia sa fabrice aparatura ce-i facea cinste! Dar.... ma intreb eu privind pozele de mai sus,astai-i JBL-ul? Asta-i Mackie? Asta-i FBT? Nu pun ei suport pentru stative? N-au boxele macar niste "picioruse" mai calumea? Se incing la volum mic,ducand la ambalarea termica a componentelor din etajul final? 3000 de Euro? De banii aia... mai bine-mi cumpar o masina second-hand!
Sunetul face muzica!
Muzica BUNA,s-a compus.Ce se asculta acum,sunt "experimente" nereusite,vezi muzica ultimilor ani.BUN,este cuprins intre anii '50-'60-'70-'80-'90 si pana prin 2006 aproximativ.
Avatar utilizator
marescosmin
Super Membru
 
Mesaje: 790
Membru din: Mie Sep 09, 2009 10:25 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Cine a ascultat PRX625 ?

UNREAD_POSTde BWB » Joi Feb 21, 2013 10:37 pm

PERFECTA DREPTATE
BWB
 
Mesaje: 36
Membru din: Vin Oct 26, 2012 8:22 pm
Localitate: Gura Humorului

Re: Cine a ascultat PRX625 ?

UNREAD_POSTde marescosmin » Joi Feb 21, 2013 10:40 pm

djcristian scrie:Sa le trimiti pozele cu modificarile facute si celor de la JBL ;) .

Cred ca i-ar inspira pentru o racire mai bine dimensionata! Nu era o problema ca,insasi fabricantul sa amplaseze o racire pe baza de cooler + radiator si instalatie cu amoniac,asa cum intalnim la laptopuri!
Ultima oară modificat de marescosmin pe Joi Feb 21, 2013 10:45 pm, modificat 1 dată în total.
Sunetul face muzica!
Muzica BUNA,s-a compus.Ce se asculta acum,sunt "experimente" nereusite,vezi muzica ultimilor ani.BUN,este cuprins intre anii '50-'60-'70-'80-'90 si pana prin 2006 aproximativ.
Avatar utilizator
marescosmin
Super Membru
 
Mesaje: 790
Membru din: Mie Sep 09, 2009 10:25 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Cine a ascultat PRX625 ?

UNREAD_POSTde BWB » Joi Feb 21, 2013 10:44 pm

Nici nu stii ce bine se racesc asa. Dupa 10 ore tot caldute ramin .
Pe cea originala nu ai cum sa o vezi . Am mai scris ca era acoperit amplificatorul cu buretele de antifonaj pe interior . Nici macar ce scriau ei nu se facea . De aceea au renuntat la tuburile de bass reflex si au facut un decupaj mare in spate sus .
BWB
 
Mesaje: 36
Membru din: Vin Oct 26, 2012 8:22 pm
Localitate: Gura Humorului

Re: Cine a ascultat PRX625 ?

UNREAD_POSTde marescosmin » Joi Feb 21, 2013 10:49 pm

BWB,stiu ca se racesc bine!
Eu lucrez in IT! Cate placi video de desktop cu racire pasiva,total insuficienta,am reparat facand reballing la chipsetul video si apoi am adaugat un cooler... nici in ziua de azi nu s-au mai reantors in service! Iti dau dreptate in ceea ce-ai facut la incintele acustice si te felicit pentru calitatea lucrarilor,mai ales la flanse! Zici ca-s din fabrica,pe bune si fara misto!
Sunetul face muzica!
Muzica BUNA,s-a compus.Ce se asculta acum,sunt "experimente" nereusite,vezi muzica ultimilor ani.BUN,este cuprins intre anii '50-'60-'70-'80-'90 si pana prin 2006 aproximativ.
Avatar utilizator
marescosmin
Super Membru
 
Mesaje: 790
Membru din: Mie Sep 09, 2009 10:25 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Cine a ascultat PRX625 ?

UNREAD_POSTde BWB » Joi Feb 21, 2013 10:54 pm

Urmeaza sa mai camuflez si ventilatoarele dar.... timpul cam scurt . Am mai incercat initial niste cooler-re de hdd 3,5 alimentate pe usb dar nu faceau fata . Acum am vazut ce trebuie si va fi rezolvata partea estetica . Problema e ca trebuie sa fie demontabile ca sa incapa in huse .
Toti barbatii sunt copii ... pretul jucariilor difera :))
BWB
 
Mesaje: 36
Membru din: Vin Oct 26, 2012 8:22 pm
Localitate: Gura Humorului

Re: Cine a ascultat PRX625 ?

UNREAD_POSTde marescosmin » Joi Feb 21, 2013 10:58 pm

Le rezolvi tu fara probleme ;) Important este sa-ti faci treaba cu ele.Sunetul este de calitate si asta este cam tot ce conteaza!
Sa le folosesti sanatos! ;)
Sunetul face muzica!
Muzica BUNA,s-a compus.Ce se asculta acum,sunt "experimente" nereusite,vezi muzica ultimilor ani.BUN,este cuprins intre anii '50-'60-'70-'80-'90 si pana prin 2006 aproximativ.
Avatar utilizator
marescosmin
Super Membru
 
Mesaje: 790
Membru din: Mie Sep 09, 2009 10:25 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Cine a ascultat PRX625 ?

UNREAD_POSTde voxparty » Mie Mar 06, 2013 9:51 pm

sper ca nu are nimeni nimic daca scriu pe acest topic: am scos azi din service sub-ul jbl prx 618s... din fericire nu a trebuit sa scot nici un ban din buzunar pt ca era in garantie, din pacate mi s-a spus ca au trebuit sa inlocuiasca toata partea electronica... original a ramas doar carcasa si diff-ul... Ce pot sa zic, trist pentru JBL sa aibe probleme de gen... si mai trist e ca mi s-a spus ca nu e primul sub din seria prx pe care-l primesc in reparatie... (e un centru de reparatii multi-brand, printre care si service autorizat jbl)

no comment...
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: Cine a ascultat PRX625 ?

UNREAD_POSTde DJ Sun » Mie Mar 06, 2013 10:05 pm

Sunt curios cum suna acum, astept primul eveniment :)
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Cine a ascultat PRX625 ?

UNREAD_POSTde marescosmin » Mie Mar 06, 2013 10:33 pm

De sunat,va suna la fel ca inainte de reparatie tinand cont de faptul ca au folosit (cum era si normal) aceeasi parte electronica.Ce vreau sa subliniez,service-ul s-a comportat exemplar,inlocuind toata "placa de baza",practic i-au dat omului un subwoofer nou! Totul este sa nu se mai defecteze fiindca de sunat,chiar suna bine.
Sa-l stapanesti sanatos si sa nu se mai defecteze niciodata! ;)
Sunetul face muzica!
Muzica BUNA,s-a compus.Ce se asculta acum,sunt "experimente" nereusite,vezi muzica ultimilor ani.BUN,este cuprins intre anii '50-'60-'70-'80-'90 si pana prin 2006 aproximativ.
Avatar utilizator
marescosmin
Super Membru
 
Mesaje: 790
Membru din: Mie Sep 09, 2009 10:25 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Cine a ascultat PRX625 ?

UNREAD_POSTde voxparty » Mie Mar 06, 2013 10:55 pm

mares... exact asa s-au exprimat si ei "toata placa de baza" da' nu stiam corespondentul din italiana in romaneste :)
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Anterior

Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori