Preturi ... arvuna ...

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

Marim preturile in 2013 ? Daca da, de ce ?

Da
7
39%
Nu
8
44%
Nu stiu inca
3
17%
 
Voturi totale : 18

UNREAD_POSTde The_Mack » Mie Sep 02, 2009 6:23 pm

da bro' ai dreptate preturile sunt mici. dar din pacate lumea comenteaza si la aceste preturi. sunt dj care fara 10 mil la nunta nu discuta, dar nu pot sa spun si daca au clienti (ei spun ca da). oricum ptr. la anul o sa lucrez si eu preturile, o sa merg pe 10 mil la nunta si 6-7 mil la botez
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

UNREAD_POSTde Adrian Jidveian » Mie Sep 02, 2009 7:13 pm

Proaudiostore scrie:
Adrian Jidveian scrie:Despre arvuna...
Am luat odata(ptr un revelion) pentru ca,clientul vroia sa fie sigur ca are muzica in noaptea dintre ani.Suma=100 ron
Sunt de acord cu luarea de arvuna chiar daca nu am prea luat pana acum...o sa iau de aici incolo ptr ca vara asta am pierdut 2 evenimente pe treaba asta si m-am invatat minte ptr ca am ramas si fara eveniment si nici cu arvuna luata :)).Nu am luat ca erau niste conoscuti si am zis ca nu-i necesar...dar asta e m-au lasat balta si am pierdut.Mai invata omu' una alta :))


Incearca sa faci contract in care sa specifici un avans de 30 % care in cazul razgandirii clientului acesta sa stie ca nu il mai primeste inapoi.Contractul cadru e cel mai sfant.

PS:daca sunt cunoscuti si ei au considerat ca tu esti un cunoscut de-al lor si au considerat ca nu te superi daca ranunta la tine.Cu toate ca tu puteai sa faci alta sonorizare in acel timp.

Incerc sa iau arvuna ca sa raman cu ceva in caz ca lumea e neserioasa si isi schimba vorba "de la mana pana la gura" :)
Avatar utilizator
Adrian Jidveian
DJ Fondator
 
Mesaje: 402
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:57 pm
Localitate: Blaj,jud.Alba

UNREAD_POSTde Snap » Mie Sep 02, 2009 10:06 pm

la mine nu exista sa NU iau arvuna, asa stiu ca nu se baga un mucea care si-o luat acu doua zile 2 boxe si un microfon si merge pe 100 lei.
Snap
 
Mesaje: 22
Membru din: Joi Mai 14, 2009 10:06 pm
Localitate: Sighisoara

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Mie Sep 02, 2009 10:15 pm

Eu am preturile exprimate in euro si platite in lei.
Un eveniment (nunta sau botez) care are pana la 100 persoane si dureaza pana la 12- 1 noaptea, - 250 - 300 euro in functie de sala de sonorizat si de nr. de lumini.
Un eveniment ce are 100+ de persoane care necesita mai mult echipament audio, si care dureaza pana dimineata, mai aduc si lumini (destule) - 350 euro.
Arvuna de regula este 15-20% din pretul convenit.
Ultima oară modificat de SnakeBiteTWO pe Joi Sep 03, 2009 11:07 am, modificat 1 dată în total.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

UNREAD_POSTde lush » Joi Sep 03, 2009 9:00 am

Nu am inteles niciodata de ce se iau preturi in functie de numarul invitatilor.Cand sunt 200 persoane fac foarte multa treaba si cand sunt 50 plec la o plimbare pe la 12 noaptea si vin pe la 4?Eu consider ca pentru 200 sau 50 de oameni treaba este aceasi si munca trebuie platita la fel.Cand sunt 50 o sa dau potentiometrul la volum mai mic,cand sunt 200 o sa dau mai tare.Asa consider eu ca e normal.Si apropo cand omul spune ca are 50 de oameni si i vin 100 ce facem incepem negocieri in timpul nuntii sau ne apucam de numarat lumea in sala?Am avut ocazia sa mi zica si mie ca nu e nunta mare si i vin 40 perechi incercand ei sa mai traga la pret ceva si le am zis ca indiferent ca s 80 sa 180 de oameni eu fac aceeasi treaba si oamenii au inteles.
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

UNREAD_POSTde iulian » Joi Sep 03, 2009 9:08 am

buna replica lush !
Caracterul unui om poate fi judecat după gusturile sale muzicale. (platon)
Avatar utilizator
iulian
DJ Fondator
 
Mesaje: 417
Membru din: Lun Apr 06, 2009 5:18 pm
Localitate: Timisoara

UNREAD_POSTde calvinel » Joi Sep 03, 2009 9:38 am

SnakeBiteTWO scrie:Eu am preturile exprimate in euro si platite in lei.
Un eveniment (nunta sau botez) care are pana la 100 persoane si dureaza pana la 12- 1 noaptea, - 250 - 300 euro in functie de sala de sonorizat si de nr. de nr. de lumini.
Un eveniment ce are 100+ de persoane care necesita mai mult echipament audio, si care dureaza pana dimineata, mai aduc si lumini (destule) - 350 euro.
Arvuna de regula este 15-20% din pretul convenit.


Eu am onorariul de 300 de euro pentru o nunta, platibil in orice moneda de circulatie internationala , pret in care ofer sonorizare pana la stingerea becurilor respectiv masina de bule , sunt contra luminilor (nu le vad necesitatea la o nunta ).Pentru botez merg si la 500 RON aici e negociabil in functie de timp , invitati etc., un private party de asemenea aprox 500 RON iar un banchet aprox 5 – 7 RON /invitat.
Cu preturile ma raportez la 2 persoane din judet care sunt dj-ei de radio si au pret sensibil mai mare decat al meu (dar au si mult mai multe evenimente decat mine ,respectele mele) , iar cei care cer 200 RON , 300 RON la o nunta nu ma intereseaza ,oricum in general ma duc dupa recomandarile fostelor evenimente din acest motiv este foarte important sa iti faci treaba excelent oriunde.

Cu stima domnilor

P.S Nu iau avans , merg pe incredere
calvinel
Membru activ
 
Mesaje: 154
Membru din: Lun Iul 20, 2009 12:54 pm
Localitate: oradea

UNREAD_POSTde demential » Joi Sep 03, 2009 10:18 am

lush iti explic de ce.
eu vreau sa iau 1200 ron pe o sonorizare.
DAR daca clientul imi zice : "auzi , nu e nunta, e botez, nu am 150 persoane, am 40, nu am sala mare, e mica ... nu am nevoie de toate luminile tale si nu vreau masina ta de fum" ... si incearca sa traga la prets.
asa stiu sa il intreb dinainte sa ii zic pretul : cate persoane ai.
daca stiu ca e botez, cer un prets mai mic. persoane mai putine, timp mai scurt cu 1-2 ore poate.
+ ca mentalitatea este ca la nunta iti ies mai multi bani ca miri decat ca parinti la botez.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde lush » Joi Sep 03, 2009 10:21 am

Pai in cazul in care e botez este un pret si in cazul unei nunti e alt pret.Bineinteles ca la cumetrie nu luam ca la nunta chiar daca e aceeasi treaba dar acolo ies bani mai putini dar nici acolo nici la nunta nu luam la numar de participanti tariful.
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

UNREAD_POSTde demential » Joi Sep 03, 2009 10:43 am

pai botez de 150 de persoane n-am avut, si nici nunta de 20.
si mai e o chestie ... cu cat sunt mai multi invitati, cheltuielile mirilor cresc, dar creste si profitul.
deci de aceea se ia in functie de numarul invitatilor :D
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde lush » Joi Sep 03, 2009 10:47 am

E si asta o idee dar eu nu sunt deacord cu asta.Am vazut ca se practica si cred ca am sa ma risc si eu sa fac o negociere de genul asta cu toate ca nu cred sa ies mai bine.
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

UNREAD_POSTde demential » Joi Sep 03, 2009 10:51 am

vezi tu, EU personal gresesc mereu la negocieri : ma pun in locul clientului.
si incearca sa te pui si tu putin in locul clientului, in urmatoarele 2 situatii :
1) sunt mire. am 100 invitati. fiecare imi da 100 euro, la 50 euro meniul raman cu 50 euro sa imi asigur cheltuielile. deci pot sa dau la dj+frate 1500 ron.
2) sunt tata de copil. am 40 de invitati. fiecare imi a cadouri. tre sa platesc meniurile tuturor ... dj-ul vrea 1500 ron ? pai ce, aici nu e nunta. nu tine 12 ore, nu imi da nimeni 100 euro de persoana .. nu ii dau atat. e nebun sa imi ceara atat. caut un copil cu 500 ron care sufera de criza si vrea sa isi ia adidasi :D
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde calvinel » Joi Sep 03, 2009 11:02 am

demential scrie:vezi tu, EU personal gresesc mereu la negocieri : ma pun in locul clientului.
si incearca sa te pui si tu putin in locul clientului, in urmatoarele 2 situatii :
1) sunt mire. am 100 invitati. fiecare imi da 100 euro, la 50 euro meniul raman cu 50 euro sa imi asigur cheltuielile. deci pot sa dau la dj+frate 1500 ron.
2) sunt tata de copil. am 40 de invitati. fiecare imi a cadouri. tre sa platesc meniurile tuturor ... dj-ul vrea 1500 ron ? pai ce, aici nu e nunta. nu tine 12 ore, nu imi da nimeni 100 euro de persoana .. nu ii dau atat. e nebun sa imi ceara atat. caut un copil cu 500 ron care sufera de criza si vrea sa isi ia adidasi :D


Nu cred ca e vorba de negociere.E clar ca o nunta se face si ca sa scoti bani deci implicit ai si profit , dar e o petrecere care implica niste cheltuieli pe care trebuie sa ti le asumi.
La botez nu poti sa ceri o suma mare ci incearca sa fii cat mai decent...500 RON mi se pare o suma decenta...de la aceasta suma zic eu ca poti oscila in sus sau chiar in jos in functie de angajator (durata petrecerii , tipul de persoana (pot fi figuranti pe care trebuie sa ii taxezi sau oameni simpli ca si tine la care le ceri pretul corect estimat de tine), etc...
Veniturile dintr-un botez fata de o nunta sunt cu mult mai mici de aici si pretul mai mic.

Consider ca trebuie tratat evenimentul in sine si nu altceva.
Nunta e nunta , botez e botez , majorat .......etc.
In cazuri speciale te adaptezi situatiei (nunta de 30 de persoane sau botez cu 300)
calvinel
Membru activ
 
Mesaje: 154
Membru din: Lun Iul 20, 2009 12:54 pm
Localitate: oradea

UNREAD_POSTde calvinel » Joi Sep 03, 2009 11:08 am

ca si o completare o regula personala : Niciodata sa nu depasesti bunul simt la evaluarea pretului.
calvinel
Membru activ
 
Mesaje: 154
Membru din: Lun Iul 20, 2009 12:54 pm
Localitate: oradea

UNREAD_POSTde demential » Joi Sep 03, 2009 11:08 am

exact acelasi lucru incercam si eu sa explic :))
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde lush » Joi Sep 03, 2009 11:14 am

Pai stati asa,deci..omul care te vrea la petrecerea lui te vrea ca esti bun nu?Pretul serviciilor tale face atat,deci daca omul vrea ieftineala sa mearga la unul care face asta ieftin si care are aparatura de 30 40 mil.Nu mi permit sa las la pret indiferent de numarul de invitati decat 1 mil max 2.Dupa cum spuneam preturile sunt diferite de la cumetrie la nunta.Diferenta intre ele este de 6 mil.
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

UNREAD_POSTde calvinel » Joi Sep 03, 2009 11:33 am

lush scrie:Pai stati asa,deci..omul care te vrea la petrecerea lui te vrea ca esti bun nu?Pretul serviciilor tale face atat,deci daca omul vrea ieftineala sa mearga la unul care face asta ieftin si care are aparatura de 30 40 mil.Nu mi permit sa las la pret indiferent de numarul de invitati decat 1 mil max 2.Dupa cum spuneam preturile sunt diferite de la cumetrie la nunta.Diferenta intre ele este de 6 mil.


Nu la asta ma refeream ci la faptul ca nu pui pretul dupa cat de bine imbracat e omul adica daca vine un mare patron la tine nu ii ceri 5000 de E doar din motivul ca stii ca isi permite (adica nu mergi la jecmaneala).
Eu deobicei merg pe acelasi pret indiferent functia persoanei dar cunosc persoane care merg la ala ca e patron cu 200 in plus sa zicem.
Parerea mea ca este in joc onoarea ta si viitoarele tale evenimente .
Ideea este sa nu fie oscilatii mai de pret intre doua nunti adica la una mergi cu 1 leu iar la cealalta din anumite motive (neintemeiate) cu 5 lei.
Motive intemeiate pot fi cerintele speciale .
PAREREA MEA :)
calvinel
Membru activ
 
Mesaje: 154
Membru din: Lun Iul 20, 2009 12:54 pm
Localitate: oradea

UNREAD_POSTde demential » Joi Sep 03, 2009 11:36 am

de acord.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde Proaudiostore » Joi Sep 03, 2009 11:37 am

The_Mack scrie:pretul dupa cum am mai spus 8 mil nunta si 5 mil botez, asta in Ploiesti. afara se mai adauga transportul. de obicei desi am venit la nunti si in Bucuresti am practicat acelasi pret. probabil si datorita faptului ca in Bucuresti mereu am avut 1 -2 milioane in plus din partea mirilor. recunosc cain ploiesti lumea nu prea (sau defapt nu) da deloc nimik peste (poate a fost doar norocul meu). arvuna nu am luat, dar pots a spun ca ma gandesc serios sa incep. lumea mi se pare din ce in ce mai neserioasa - bine eu am ramas si cu o mentalitate veche, acum ceva vreme cand m-am pucat eu d easa ceva eram foarte putini in ploiesti si ne si cunosteam, iar cazuri de genul cu dat teapa nu exista ptr.ca se auzea iar respectivul dj refuza nunta. acum, sunt alte vremuri, cainismul si mancatoria este in floare - nu ai baza in nimeni.


Ce spui tu este foarte adevar,Din cauza cainismului are acest forum doar cativa useri.Restu de DJ se trag pe fese nu nu or sa formeze niciodata o comunitate.

Intradeva lumea este din ce in ca mai neserioasa.Am clienti la care le-am dat marfa cu 45 de zile termen de plata si nu mi-au achitat din mai facturile.Am clienti care mau pus sa aduc scena plus sunet si dupa event in loc de 1000 de euro am primit 500 urmand ca 500 sa mii dea peste o saptamana.Asta era prin Martie.

Eu nu mai bat balma cu nimeni fara acte.In sua daca bati palma cu unu pentru o afacere asa ramane (in 99 % din cazuri).La noi nu stim cum sa ne pacalim unul pe altul.Romania e intr-o mare depravare morala.
Izolatie fonica si tratament acustic
http://www.proaudiostore.ro
0767273950
Proaudiostore
Shop Owner
 
Mesaje: 74
Membru din: Mar Sep 01, 2009 3:38 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde demential » Joi Sep 03, 2009 11:41 am

dap, chestia cu romania e adevarata. si in bucuresti parca bunul simts si respectul lipseste mai mult ca in alte parti.
ideea e ca aveam in plan sa atragem toti dj-ii in comunitatea noastra, dar am primit si feedback negativ
unii spun ca nu au timp sa posteze, altii nu ii intereseaza "socializarile de gen", altii probabil nu vor sa ne zica "secretele lor", altii probabil NU VOR sa fie aici ca sa nu fie expusi ....
sunt cazuri si cazuri :)
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori