Preturi ... arvuna ...

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

Marim preturile in 2013 ? Daca da, de ce ?

Da
7
39%
Nu
8
44%
Nu stiu inca
3
17%
 
Voturi totale : 18

UNREAD_POSTde Proaudiostore » Joi Sep 03, 2009 11:45 am

calvinel scrie:
demential scrie:vezi tu, EU personal gresesc mereu la negocieri : ma pun in locul clientului.
si incearca sa te pui si tu putin in locul clientului, in urmatoarele 2 situatii :
1) sunt mire. am 100 invitati. fiecare imi da 100 euro, la 50 euro meniul raman cu 50 euro sa imi asigur cheltuielile. deci pot sa dau la dj+frate 1500 ron.
2) sunt tata de copil. am 40 de invitati. fiecare imi a cadouri. tre sa platesc meniurile tuturor ... dj-ul vrea 1500 ron ? pai ce, aici nu e nunta. nu tine 12 ore, nu imi da nimeni 100 euro de persoana .. nu ii dau atat. e nebun sa imi ceara atat. caut un copil cu 500 ron care sufera de criza si vrea sa isi ia adidasi :D


Nu cred ca e vorba de negociere.E clar ca o nunta se face si ca sa scoti bani deci implicit ai si profit , dar e o petrecere care implica niste cheltuieli pe care trebuie sa ti le asumi.
La botez nu poti sa ceri o suma mare ci incearca sa fii cat mai decent...500 RON mi se pare o suma decenta...de la aceasta suma zic eu ca poti oscila in sus sau chiar in jos in functie de angajator (durata petrecerii , tipul de persoana (pot fi figuranti pe care trebuie sa ii taxezi sau oameni simpli ca si tine la care le ceri pretul corect estimat de tine), etc...
Veniturile dintr-un botez fata de o nunta sunt cu mult mai mici de aici si pretul mai mic.

Consider ca trebuie tratat evenimentul in sine si nu altceva.
Nunta e nunta , botez e botez , majorat .......etc.
In cazuri speciale te adaptezi situatiei (nunta de 30 de persoane sau botez cu 300)


Nu stiu preturile din Oradea Dar la bucuresti simpla inchiriere de Pupitru cu 2 cdj 1000 MKIII si 2 boxe active plus DJM 600 este 150 .Fara DJ.
Simpla deplasare a ta ca DJ cu toate scule trebuie sa fie 200 euro.500 ron strica piata si multi sunt reticenti cand ceva e ieftin.In plus trebuie sa te gandesti ca o formatie costa minim 1000 de euro.Omul care face cheful respectiv este scutit de 800 euro minim.

Dar oricand se pot gasi uni care sa mearga si sub 500 ron.Cunosc un site care are o oferta de 200 ron pentru o nunta si care merge cu boxe SAL HI-Fi nu profesionale.Clientul oricum nu stie ce is aia decibeli si normal ca ii convine 200 ron .

Si uite bagam noi mii de euro in scule si in licente (upfr,Credidam,UCMR-ADA) ca sa vina uni cu desktop-ul de acasa si cu 2 boxe de casa si sa iti sufle sonorizarea. :lol:
Izolatie fonica si tratament acustic
http://www.proaudiostore.ro
0767273950
Proaudiostore
Shop Owner
 
Mesaje: 74
Membru din: Mar Sep 01, 2009 3:38 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde Proaudiostore » Joi Sep 03, 2009 11:47 am

SnakeBiteTWO scrie:Eu am preturile exprimate in euro si platite in lei.
Un eveniment (nunta sau botez) care are pana la 100 persoane si dureaza pana la 12- 1 noaptea, - 250 - 300 euro in functie de sala de sonorizat si de nr. de lumini.
Un eveniment ce are 100+ de persoane care necesita mai mult echipament audio, si care dureaza pana dimineata, mai aduc si lumini (destule) - 350 euro.
Arvuna de regula este 15-20% din pretul convenit.


La ce iti trebuiesc la mai mult de 100 mai multe boxe?Cand cu Doua FR poti tine nunta pana la 250 persoane.
Izolatie fonica si tratament acustic
http://www.proaudiostore.ro
0767273950
Proaudiostore
Shop Owner
 
Mesaje: 74
Membru din: Mar Sep 01, 2009 3:38 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde Proaudiostore » Joi Sep 03, 2009 12:02 pm

demential scrie:dap, chestia cu romania e adevarata. si in bucuresti parca bunul simts si respectul lipseste mai mult ca in alte parti.
ideea e ca aveam in plan sa atragem toti dj-ii in comunitatea noastra, dar am primit si feedback negativ
unii spun ca nu au timp sa posteze, altii nu ii intereseaza "socializarile de gen", altii probabil nu vor sa ne zica "secretele lor", altii probabil NU VOR sa fie aici ca sa nu fie expusi ....
sunt cazuri si cazuri :)


Problema mare o sa o intampini cand or sa fie cate 20 de dj dintr-un oras si o sa apara o sonorizare.Cine o ia?Cine ofera cel mai mic pret.Romania vrea ieftin nu calitate.

Ma intreaba unul la o nunta :cati vati au boxele tale (aveam doau Paudio cu WN15S Si BMD450S) .Ii raspund ca 300w RMS (era la incetupul nunti si erau date incet).El imi zice ca fratisu are acasa o combina sony de 1000 w pe boxa.Pe la 3 dimineata cine crezi ca vine la mine si ma roaga sa dau mai incet?
Ati ghicit : acelasi dobitoc.


Multi DJ au o mare frica de concurenta si din acesta cauza le este frica sa posteze aici.Am un prieten care a bagat 20000 de uro in lumini si in boxe.Fara 2000 ron nu se deplaseaza la nici un event.Si are ocupat week end de week end.
Am lucra cu 2 Firme care organizau evenimente timp de 3 ani.Cand le-am dat oferta de pret le-am dat 150 euro nunta fara lumini si 250 cu lumini.Le-am dat pretul asa ca sa isi puna si ei ceva acolo peste.Am primit telefon in secunda 2 si mau intrebat ce scule am si mau rugat sa ridic un pic preturile pentru ca cleinti lor nu au incredere in firme care merg pe preturi mici.eu eram la inceput si vroiam sa acaparez piata.Aveam banii bagati in 5 randuri de echipament si 5 dj care alergau de colo colo.Problema era ca decat sa stea o instalatie degeaba un week-end mai bine trimiteam dj ul la treba si pe 500 ron .Intre 0 si 500 e diferenta.Am realizat intr-un final ca nu e bine ce fac.greseam toatal :1 imi faceam reputatie proasta si 2 stricam piata.
Izolatie fonica si tratament acustic
http://www.proaudiostore.ro
0767273950
Proaudiostore
Shop Owner
 
Mesaje: 74
Membru din: Mar Sep 01, 2009 3:38 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde AndiBAD » Joi Sep 03, 2009 12:17 pm

Corect!
Dar daca esti intr-un oras mic( nu resednta de judet) si esti la inceput ce echipamente entry level,si cel care are toata piata-monopol ia foarte putin(deoarece are piata la picioarele lui+ca are acte) Aici cine ii de vina?
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!
Avatar utilizator
AndiBAD
Super Membru
 
Mesaje: 1110
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:41 pm
Localitate: Victoria/BRASOV

UNREAD_POSTde Proaudiostore » Joi Sep 03, 2009 12:23 pm

AndiBAD scrie:Corect!
Dar daca esti intr-un oras mic( nu resednta de judet) si esti la inceput ce echipamente entry level,si cel care are toata piata-monopol ia foarte putin(deoarece are piata la picioarele lui+ca are acte) Aici cine ii de vina?


The truth its out there

poate e chiar in semnatura ta :lol:
Izolatie fonica si tratament acustic
http://www.proaudiostore.ro
0767273950
Proaudiostore
Shop Owner
 
Mesaje: 74
Membru din: Mar Sep 01, 2009 3:38 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde calvinel » Joi Sep 03, 2009 12:31 pm

Proaudiostore scrie:
calvinel scrie:
demential scrie:vezi tu, EU personal gresesc mereu la negocieri : ma pun in locul clientului.
si incearca sa te pui si tu putin in locul clientului, in urmatoarele 2 situatii :
1) sunt mire. am 100 invitati. fiecare imi da 100 euro, la 50 euro meniul raman cu 50 euro sa imi asigur cheltuielile. deci pot sa dau la dj+frate 1500 ron.
2) sunt tata de copil. am 40 de invitati. fiecare imi a cadouri. tre sa platesc meniurile tuturor ... dj-ul vrea 1500 ron ? pai ce, aici nu e nunta. nu tine 12 ore, nu imi da nimeni 100 euro de persoana .. nu ii dau atat. e nebun sa imi ceara atat. caut un copil cu 500 ron care sufera de criza si vrea sa isi ia adidasi :D


Nu cred ca e vorba de negociere.E clar ca o nunta se face si ca sa scoti bani deci implicit ai si profit , dar e o petrecere care implica niste cheltuieli pe care trebuie sa ti le asumi.
La botez nu poti sa ceri o suma mare ci incearca sa fii cat mai decent...500 RON mi se pare o suma decenta...de la aceasta suma zic eu ca poti oscila in sus sau chiar in jos in functie de angajator (durata petrecerii , tipul de persoana (pot fi figuranti pe care trebuie sa ii taxezi sau oameni simpli ca si tine la care le ceri pretul corect estimat de tine), etc...
Veniturile dintr-un botez fata de o nunta sunt cu mult mai mici de aici si pretul mai mic.

Consider ca trebuie tratat evenimentul in sine si nu altceva.
Nunta e nunta , botez e botez , majorat .......etc.
In cazuri speciale te adaptezi situatiei (nunta de 30 de persoane sau botez cu 300)


Nu stiu preturile din Oradea Dar la bucuresti simpla inchiriere de Pupitru cu 2 cdj 1000 MKIII si 2 boxe active plus DJM 600 este 150 .Fara DJ.
Simpla deplasare a ta ca DJ cu toate scule trebuie sa fie 200 euro.500 ron strica piata si multi sunt reticenti cand ceva e ieftin.In plus trebuie sa te gandesti ca o formatie costa minim 1000 de euro.Omul care face cheful respectiv este scutit de 800 euro minim.

Dar oricand se pot gasi uni care sa mearga si sub 500 ron.Cunosc un site care are o oferta de 200 ron pentru o nunta si care merge cu boxe SAL HI-Fi nu profesionale.Clientul oricum nu stie ce is aia decibeli si normal ca ii convine 200 ron .

Si uite bagam noi mii de euro in scule si in licente (upfr,Credidam,UCMR-ADA) ca sa vina uni cu desktop-ul de acasa si cu 2 boxe de casa si sa iti sufle sonorizarea. :lol:


Parerea mea este ca cine face in ziua de azi o petrecere de orice natura se intereseaza de toti prestatorii din toate domeniile necesare bunei functionari ai evenimentului (cum ar fi chiar studierea acestui site), astfel incat multi vor sti pe cine sa aleaga si cum spuneam foarte multi merg si pe recomandari .
Banul conteaza doar cand e sa alegi intre 2 buni.E suspect de ieftin sa ceri sub 1000 ron la o nunta.
Intr-adevar eu am doar 2 active de 400 W rms dar deocamdata au fost de-ajuns la oricare eveniment
calvinel
Membru activ
 
Mesaje: 154
Membru din: Lun Iul 20, 2009 12:54 pm
Localitate: oradea

UNREAD_POSTde lush » Joi Sep 03, 2009 12:46 pm

Cert este ca pentru a ti face piata si a fi un nume cat de cat trebuie sa ai in spate macar 3,4 ani de zile sa poti lua evenimentele din gura in gura fara sa ai nevoie de orice fel de reclama.Pana atunci...asta e.
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

UNREAD_POSTde Adrian Jidveian » Joi Sep 03, 2009 2:02 pm

lush scrie:Cert este ca pentru a ti face piata si a fi un nume cat de cat trebuie sa ai in spate macar 3,4 ani de zile sa poti lua evenimentele din gura in gura fara sa ai nevoie de orice fel de reclama.Pana atunci...asta e.

Da asa e,omu' cu nunta il ia tot pe cel pe care il cunoaste de acum 10 ani ca pune muzica la evenimente,nu ia pe unu' care apare si el pe piata de 1 an 2 si pune muzica :)
Odata ptr ca stie ca ala e mai batran sa zic(deci mai serios si cu experienta mai multa...bla bla),dupaia stie ca punea si muzica faina(poate) si asa....
Avatar utilizator
Adrian Jidveian
DJ Fondator
 
Mesaje: 402
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:57 pm
Localitate: Blaj,jud.Alba

UNREAD_POSTde AndiBAD » Joi Sep 03, 2009 6:03 pm

O intrebare inainte ca sa votati preturiile pt 2010:Daca nu luati arvuna ,cand luti bani cu totu?La final?Jumi juma?la inceput?
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!
Avatar utilizator
AndiBAD
Super Membru
 
Mesaje: 1110
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:41 pm
Localitate: Victoria/BRASOV

UNREAD_POSTde demential » Joi Sep 03, 2009 6:14 pm

am sters postul la cerere, pentru ca mai trebuie modificat.
cand nu luam avans, toti banii la sfarsit !
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde lush » Joi Sep 03, 2009 8:22 pm

La sfarsit dupa ce numara mirii sau cumetrii banii..atunci se imparte cascavalul,partea frumoasa pentru noi.
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

UNREAD_POSTde calvinel » Joi Sep 03, 2009 8:41 pm

AndiBAD scrie:O intrebare inainte ca sa votati preturiile pt 2010:Daca nu luati arvuna ,cand luti bani cu totu?La final?Jumi juma?la inceput?

La final iau banii si tot atunci vad expresia fetei celui care ma plateste...Este extraordinar cand iei banii impreuna cu cuvintele "multumim ne-am distrat pe cinste" :)
calvinel
Membru activ
 
Mesaje: 154
Membru din: Lun Iul 20, 2009 12:54 pm
Localitate: oradea

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Joi Sep 03, 2009 9:32 pm

Proaudiostore a scris:
La ce iti trebuiesc la mai mult de 100 mai multe boxe?Cand cu Doua FR poti tine nunta pana la 250 persoane.
[/quote

Pai, in general cei care au evenimente cu mai mult de 100 de persoane, fac in sali destul de mari, sau chiar in restaurante cu 2 sali si atunci trebuie mai mult echipament audio (sub-uri, inca vreo 2 FR-uri) sau ceva mai multe lumini ineligente, si asa pretul este mai maricel.
Sunt clienti care te vor DJ, dar sa le sonorizezi si vreo trupa de muzica dance (asa cum eu am avut - Simplu, Blondie, Cream, etc) si atunci mai inchiriez si vreun mixer si microfoane, contra cost bineinteles, si uite asa pot face evenimente care ajung sa coste spre o mie de euro.
Ultima oară modificat de SnakeBiteTWO pe Vin Sep 04, 2009 1:20 pm, modificat 1 dată în total.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

UNREAD_POSTde The_Mack » Vin Sep 04, 2009 11:53 am

da si in cazul meu este la fel. dimineata dupa ce oamenii si-au facut calculul incep si platesc muzica, filmatul etc. si am facut la fel la mine la nunta (doar ca nu am platit muzica - le-am dat teapa :lol: :P )
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

UNREAD_POSTde demential » Vin Sep 04, 2009 12:50 pm

snakebite ai dreptate. asa este !
the_mack : sanchi ... ti-au facut gratis ca erau prieteni ? sau cum ?
la toate evenimentele un am fost eu banii s-au luat dimineata.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde The_Mack » Vin Sep 04, 2009 1:43 pm

pai normal :lol: . formatia au fost baietii cu care canta tata, iar dj-ul a fost baiatul care lucreaza ptr. mine. oricum le-am dat si lor ceva ca asa era frumos si nomal.
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

UNREAD_POSTde demential » Vin Sep 04, 2009 1:58 pm

evident, ca doar nu e dictatura :D
au primit si ei d-o cinguna/ciorba/suc si tigari :))
va propun spre discutie preturile pentru 2010 ale uneia din firmele cu care colaborez :
___________________________
1. Oferta pentru maxim 25 persoane - 750 lei
DJ-400 lei
Sistem audio-250 lei (250w)
Lumini si fum-100 lei (low entry)
___________________________
2. Oferta pentru maxim 100 persoane - 1100 lei
DJ-500 lei
Sistem audio-400 lei
Lumini si fum-200 lei (full)
___________________________
3. Oferta pentru maxim 150 persoane - 1300 lei
DJ-500 lei
Sistem audio-600 lei
Lumini si fum-200 lei (full)
___________________________
4. Oferta pentru maxim 200 persoane - 1400 lei
DJ-500 lei
Sistem audio-700 lei (suplimentare boxe)
Lumini si fum-200 lei (full)
ce parere aveti ?
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde lush » Vin Sep 04, 2009 7:38 pm

E bine dar eu nu ma impac cu ideea cu numarul de persoane.Cum am mai spus noi luam 11 mil la cumetrie si 17 la nunta in Iasi anul 2009.Pentru 2010 o sa ridicam cu 2 mil pretul la ambele.
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

UNREAD_POSTde Adrian Jidveian » Vin Sep 04, 2009 8:10 pm

La lush is preturi mai mari din cauza ca "exista" solist,si normal ca poti cere mai mult,ma gandesc :)
Altfel daca nu era nu cred ca dadea lumea atata sau nush,depinde si de zona si de preferintele nuntasilor...
La mine(in zona) nush altii ce merg cu muzica la ev.ce preturi mai au dar cred ca ar fi cam mult 15-17 mil la nunta de 200-300 de pers sa zic(la noi se fac inca nunti destul de mari in unele locatii,rar vezi nunta de pana la 100 de pers).Poate cu solist nu ar fi asa mult ptr ei,chiar tre sa ma interesez daca prind pe careva sa vad ce preturi practica...:))
Avatar utilizator
Adrian Jidveian
DJ Fondator
 
Mesaje: 402
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:57 pm
Localitate: Blaj,jud.Alba

UNREAD_POSTde lush » Vin Sep 04, 2009 8:17 pm

Asa este,solistul ridica pretul.Daca nu ar fi el as merge solo cu 10,12 mil la nunta si cu 7,8 la cumetrie cred.Pai lumea ne ia cu pretul asta fiindca isi dau seama ca suntem un fel de formatie.
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori