Preturi ... arvuna ...

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

Marim preturile in 2013 ? Daca da, de ce ?

Da
7
39%
Nu
8
44%
Nu stiu inca
3
17%
 
Voturi totale : 18

Re: Preturi ... arvuna ...

UNREAD_POSTde tractor » Mar Ian 04, 2011 5:29 pm

ca firma platitoare de taxe,cu licente pe muzica,si toate actele in regula nu is sume f mari.Dar pt munca la negru,o nunta la 2300lei mi se pare SF...
tractor
Membru activ
 
Mesaje: 592
Membru din: Vin Sep 11, 2009 11:27 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Preturi ... arvuna ...

UNREAD_POSTde prologic » Mar Ian 04, 2011 5:31 pm

Fiecare cere cat crede el , dar din punctul meu de vedere e o politica total gresita sa vii cu preturile cele mai mici , in loc sa-ti aduca clienti multi e posibil sa fie tocmai invers , multi se ghideaza dupa ideea : un serviciu de calitate va costa intotdeauna mai mult chiar daca aceasta regula nu se aplica mereu , fiecare stie ca la o nunta muzica este f. importanta , de aceea nu cred ca cineva va cauta cele mai ieftine servicii , doar in cazul in care cunoaste persoana respectiva si are garantia calitatii in ciuda tarifelor mici. Acum nu stiu care e tactica lui Remy dar eu cred ca serviciile sale se ridica la un nivel mult mai mare decat preturile pe care le-a postat si nu stiu ce l-a determinat sa puna tarife de incepator , poate din cauza '' spargatorilor de piata''.
prologic
Membru activ
 
Mesaje: 223
Membru din: Vin Aug 14, 2009 3:37 pm
Localitate: iasi

Re: Preturi ... arvuna ...

UNREAD_POSTde scarface » Mar Ian 04, 2011 5:33 pm

Pe mine platan nu ma excita deloc si chiar mi se pare enervant. Prefer sa ii spun "pick-up".
Nu ma pot lauda ca altii cu 50 de evenimente pe an. Am avut mai putine, dar bune!
De ce cu BCD2000 si nu cu playere sau pick-up-uri? Simplu... pana la urma am ajuns la concluzia ca nu are rost. In cluburi de obicei la party-urile unde asigur sonorizari exista deja asa ceva, sau aduce un alt dj. E o investitie inutila si chiar cred ca o sa imi iau pick-up-uri doar atunci cand imi voi permite sa le iau doar de un moft, ca la nunti sigur nu m-as duce cu ele.
La party-urile DNB care le-am organizat eu mi-am usurat munca pot sa spun cu BCD-ul, pt ca la cat se castiga in cluburi nu merita carate playere sau pick-up-uri.
Boxe DIY? Simplu... Nu am bani doar de EV, RCF sau Dynacord iar ce imi ofera Behringer sau mai stiu eu care scula low cost pot sa imi construiesc si eu. In banii de 1 Boxa pasiva Behringer, in regim DIY faci ceva mai bun. De aceea umblu eu cu DIY si sunt adeptul DIY.
Nu am scena si nici vreun sistem de sunet de marca. Iau aproape aceeasi bani ca si ala cu sistemul de firma, doar cu o investitie mult mai mica. Ok, nu sonorizez zilele oraselor si chestii deastea, nu va ganditi la asa ceva. Spectacole pe sate, zilele satelor, orchestre, concerte, festivaluri, care le fac cu un sistem DIY. Multi artisti care au cantat pe sistemul meu au fost multumiti si s-au mirat de ce se poate face in regim DIY. Pot sa numar printre acestia pe cineva care tocmai si-a luat scena, sunet si lumini din fonduri europene cu 200.000 euro, om care dupa sonorizare s-a declarat multumit.
Tractor, nu iau 200 euro in cj la majorat, dar sa imi misc hoitu` din Bistrita acolo, nu as merge cu 200 ron. Daca tot nu ajungem la o intelegere, trimit clientul la cineva din cluj care isi permite sa mearga la un pret mai mic decat pretul meu(el nu are atatea cheltuieli ca mine), sau cum este o nunta in 2011, cei de la restaurant au refuzat sa aduca mirii pe cineva cu muzica. Se merge doar cu foto-video si aranjamentele, iar eu in timpul acela voi fi cu muzica in Bistrita la alta nunta.
Tu numesti ala pret mediu? 200 ron pt tine e pret mediu? Cred ca glumesti. Cu atat iti inchiriez 2 sateliti si un bass DIY. :lol:
Daca te mai uiti pe forum, se mai discuta pe undeva despre preturi. Ia de acolo niste exemple.
Invitatie? La ce? Am eu ceva sa iti demonstrez tie? Vrei sa furi meserie? :lol: Sau poate sa inveti sa vorbesti cu clientul? Daca ai observat nu mi-am mai postat evenimente de o vreme, tocmai sa nu primesc comentarii de la cei ca tine. Tu daca ajungi pe an la 15 evenimente, din care 10 sunt majorate esti bun.

LE: Preturile date de demential sunt cam mari. Eu nu pot sa cer asa mult la nunta. Sunt alte evenimente unde se poate.
Mai sus bine zicea cineva: Fiecare cere cat vrea!
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita

Re: Preturi ... arvuna ...

UNREAD_POSTde tony » Mar Ian 04, 2011 5:45 pm

Scarface -nu stiu daca ma bagi si pe mine in oala cu tractor! , eu cel putin recunosc ca nu am mai mult de 2 ani de experienta ,ma agat de o firma cunoscuta si cu un fotograf cunoscut din zona de la mine pentru a invata cate ceva -

-recunosc ca am fost si la majorate pe moka (futai) si maxium 150 euro (fitosi)

-nu pot cere un pret prea mare de 200 euro la o nunta 60-120 persoane , deoarece nu sunt vre-o vedeta locala
-este greu sa ii faci pe clienti ca meriti banii , majoritatea te cred unu care sta toata ziulica pe calculator si joci solitaire , ba ca pana si tiganu de la colt face atmosfera mai buna.
-in general cand esti la inceput te prinzi de cunostinte , am avut doar un singur eveniment la care nu cunosteam pe nimeni ,si fix in ala a iesit cel mai nasol

Sincer ne certam oarecum degeaba ! , unii sunt la inceput de drum altii deja au un nume!
tony
Super Membru
 
Mesaje: 1080
Membru din: Dum Iun 06, 2010 9:29 am
Localitate: Rieti

Re: Preturi ... arvuna ...

UNREAD_POSTde tractor » Mar Ian 04, 2011 5:48 pm

nu iti fur nimic ...stai linistit :lol: .200lei nu e pret mediu e pret mic....in medie cu 3mil ma duc la majorat.Daca ar fi cum zici tu poate ai avea RCF si EV....dar ce rost are fiecare cere cat crede.decat sa cer 5mil pe majorat si sal pierd,mai bine ma duc si fac 2,5mil...

EDIT: Normal ca conteaza f mult si renumele....eu ma ocup cu rahaturi deastea de 1 an in modu mai serios,si am 18 ani.Fi sigur ca peste 5 ani nu ma mai duc cu 2-3mil la evenimente ;) .Nu stiu la voi cum e dar cam tot ce fac bag inapoi in scule...Pana ajungi sa iti faci un nume,e cale lunga ;)
tractor
Membru activ
 
Mesaje: 592
Membru din: Vin Sep 11, 2009 11:27 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Preturi ... arvuna ...

UNREAD_POSTde scarface » Mar Ian 04, 2011 6:13 pm

Tony, stai linistit ca nu te bag in aceeasi oala. Cam de la 100 euro in sus mi s-ar parea ok pretul la un majorat.
Nuntile de la 200 in sus, depinde cat e de mica. Pana in 100 de persoane e ok 200 euro dar strict doar sonorizarea.
Si eu restul nu le fac de unul singur. Colaborez cu altii, in special cu o agentie full service la care ma duc si doar ca dj fara sculele mele, dar cu pret mai mare decat se duce tractor la majorat cu sculele lui.
E gresit sa iti faci un renume la pret mic. Asa cum colaboreaza Tony cu altii ia 200 de euro iar cameramanul care sa zicem ca ii da nunta ia un pret mai mare. Si eu am luata nunta prin August de la un cameraman cu 700 lei dar e mica si merg strict cu sunetul, fara lumini sau altceva. Conteaza renumele, dar eu ma bazez la renumele printre cei care mai fac asta, nu sa ma stie toata lumea. Sunt altii care trimit evenimentele, cel putin in cazul meu si chiar imi convine.
Pentru cei care imi dau mai multe am un pret mai mic, iar pentru cei care imi dau mai putine, am un pret mai mare. Nu am un standard la fiecare nunta si difera dupa numarul de persoane si locatie. Una e cand am de mers la 100 km si alta cand e in oras. Difera si daca e de noapte sau de zi.
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita

Re: Preturi ... arvuna ...

UNREAD_POSTde DJ Sun » Mar Ian 04, 2011 6:42 pm

Mie unu mi se par ok preturile lu demential, stim cu totii cam ce preturi au sculele, stim cu totii ca la o sonorizare nu e ca la o zi obisnuita de munca si pe aceasta cale as dori sa nu se mai faca paralela intre cat ia un dj la o nunta si cat ia un muncitor pe o luna de munca pentru ca in primul rand acel muncitor nu a investit nici un ban in sculele de la el de la munca si daca maine ii crapa i se rupe, la munca nu iti tataie curul ca nu stii ce melodie sa bagi sa nu pierzi lumea de pe ringul de dans, la munca daca gresesti ceva nu se uita 100,200 de oameni la tine cu dispret, la munca tre sa il multumesti doar pe "sefu" nu 100-200 de persoane, la munca nu avem de-a face cu tot felul de oameni care se imbatat si nu le mai convine nimic, la munca nu avem fiecare zi de munca diferita ca cea precedenta,un muncitor nu cauta sa mai invete ceva dupa program pe cand eu vin caut muzica intreb in stanga in dreapta ma prinde miezul noptii incercand sa imi imbunatatesc playlistul si cunostintele muzicale si comparatia poate ajunge foarte departe, deci sa nu mai facem comparatie intre un muncitor si un dj de nunti ca sincer nu cred ca isi are rostul.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Preturi ... arvuna ...

UNREAD_POSTde remy » Mar Ian 04, 2011 7:07 pm

Chiar nimeni nu a sesizat ca am zis ca anul asta nu mai prestez la nunti si alte alea, decat in anumite situatii? Si daca am fost magar o viata intreaga, de ce sa nu fiu si in continuare? Chiar ma gandeam nu de mult sa sterg si toate posturile mele... dar mai sant si alte metode de a demonstra ce magar sant, gen ucmr, ada, etc. :twisted: Atat mai spun: aveti grija ce prieteni aveti....sa nu patiti ca mine!
Avatar utilizator
remy
DJ Fondator
 
Mesaje: 946
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:59 am
Localitate: Roman

Re: Preturi ... arvuna ...

UNREAD_POSTde The_Mack » Mar Ian 04, 2011 7:10 pm

@remy, bro' dar ce ai patit? :shock:
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Preturi ... arvuna ...

UNREAD_POSTde iulianrugina » Mar Ian 04, 2011 8:58 pm

The_Mack scrie:@remy, bro' dar ce ai patit? :shock:

dupa vreo doua tepe pe care mi le-a tras remy, m-am hotarat sa fac sonorizari singur. sa rup colaborarea cu el. acum nu stie cum sa se razbune pe mine....credeti-ma , ca am incercat sa discut cu el, dar nu am avut sanse: nu raspunde la telefon. refuza discutia. i-am trimis in noaptea de revelion sms cu ``LA MULTI ANI!!!!``( poate sa confirme )sa incerc poate o sa discute, dar nu ai cu cine...de 28 de ani , de cand ne cunoastem, el a fost omul care s-a suparat mereu pe mine. poate am avut si eu motive, dar nu m-am suparat. am lasat mereu de la mine....
Ultima oară modificat de iulianrugina pe Mar Ian 04, 2011 9:07 pm, modificat 1 dată în total.
http://www.djnuntaneamt.ro/
Avatar utilizator
iulianrugina
DJ Fondator
 
Mesaje: 2245
Membru din: Mie Apr 08, 2009 7:26 pm
Localitate: Roman, Neamt

Re: Preturi ... arvuna ...

UNREAD_POSTde Sorinus » Mar Ian 04, 2011 9:01 pm

remy scrie:Chiar nimeni nu a sesizat ca am zis ca anul asta nu mai prestez la nunti si alte alea, decat in anumite situatii? Si daca am fost magar o viata intreaga, de ce sa nu fiu si in continuare? Chiar ma gandeam nu de mult sa sterg si toate posturile mele... dar mai sant si alte metode de a demonstra ce magar sant, gen ucmr, ada, etc. :twisted: Atat mai spun: aveti grija ce prieteni aveti....sa nu patiti ca mine!


Da chiar ce ai patit de esti asa suparat?Nu prea am inteles ce ai vrut sa spui cu ucmr-ada...suna tare ciudat duce spre amenintari catre noi,iar la cat te cunosc eu cred ca ai vrut sa spui altceva...nu???
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Preturi ... arvuna ...

UNREAD_POSTde lush » Mar Ian 04, 2011 9:15 pm

tractor scrie:ca firma platitoare de taxe,cu licente pe muzica,si toate actele in regula nu is sume f mari.Dar pt munca la negru,o nunta la 2300lei mi se pare SF...

Asta inseamna ca eu torn filme SF?
http://www.DjIasi.Ro
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

Re: Preturi ... arvuna ...

UNREAD_POSTde iulianrugina » Mar Ian 04, 2011 9:16 pm

daca e atat de suparat pe mine, de ce nu spune si ce motive i-am dat sa se supere asa tare pe mine? poate va spune voua, ca eu sincer nu stiu de ce....sau el, ca de obicei, spune ca nu discuta, ca spala rufele in familie....eu nu l-am amenintat niciodata si nici nu o sa-l amenint....o sa-si dea seama mai tarziu cat a gresit.
http://www.djnuntaneamt.ro/
Avatar utilizator
iulianrugina
DJ Fondator
 
Mesaje: 2245
Membru din: Mie Apr 08, 2009 7:26 pm
Localitate: Roman, Neamt

Re: Preturi ... arvuna ...

UNREAD_POSTde tractor » Mar Ian 04, 2011 9:18 pm

lush scrie:
tractor scrie:ca firma platitoare de taxe,cu licente pe muzica,si toate actele in regula nu is sume f mari.Dar pt munca la negru,o nunta la 2300lei mi se pare SF...

Asta inseamna ca eu torn filme SF?

Nu nu voi aveti si solist,deci acolo e alta treaba :lol:

Dar o nunta sa o iei la negru fara factura,doar dj...nu stiu cine ia 2300lei :roll:
tractor
Membru activ
 
Mesaje: 592
Membru din: Vin Sep 11, 2009 11:27 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Preturi ... arvuna ...

UNREAD_POSTde lush » Mar Ian 04, 2011 9:25 pm

La Iasi sunt baieti care merg cu 500-600 E de eveniment,insa au sistem Dynacord,mk3 uri,lasere,....schele..ceva de genul:
http://www.crisevents.ro
http://www.DjIasi.Ro
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

Re: Preturi ... arvuna ...

UNREAD_POSTde tractor » Mar Ian 04, 2011 9:31 pm

Daca te interesezi putin vezi ca un movinhead deala costa cat 3 sisteme de la useri de pe forum :lol: .Cand ai sistem pe masura inteleg,si eu as cere asemenea pret.Dar la o investitie minima...2boxe un mixer si un laptop,carei spilu?
tractor
Membru activ
 
Mesaje: 592
Membru din: Vin Sep 11, 2009 11:27 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Preturi ... arvuna ...

UNREAD_POSTde p3psitwist » Mar Ian 04, 2011 9:38 pm

azi m-a sunat o gagica ...care a fost la un majorat unde am pus eu muzica....mi-a facut capu` mare ca e un majorat micut...intr-un living la o vila...ca nu prea are bani...ca nu stiu ce...si la final m-a intrebat un pret...si i-am zis sa imi zica cati bani e dispusa sa imi dea....si mi-a oferit 500 de lei si sa vina ei sa ma duca si sa ma aduca inapoi de acolo. bineinteles ca am acceptat ..ca na e in luna ianuarie si nici nu e fata de navigator :). anul asta e prima data cand am doar ultimul weekend din ianuarie liber, cel putin pentru moment! dupa ce am vorbit cu ea m-a sunat altcineva pentru un botez...pentru weekendul urmator, dupa majorat, omul mi-a zis ca imi ofera 500 de ron...mai mult nu isi permite si bineinteles ca am acceptat :)
de banii astia o sa imi cumpar Traktor scratch Duo :mrgreen: si daca o sa imi mearga tot asa pana la vara o sa imi iau 2 , eu vreau sa le zic turntables (ca asa ma excita :twisted: , ca sa fiu un pic carcotas) si sa merg cu ele la nunti. sa ma stie lumea in oras ...ca pe dj`ul care merge cu pickup`uri la nunti si poate o sa mai cer vreo 3 lei in plus acolo...
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: Preturi ... arvuna ...

UNREAD_POSTde Sorinus » Mar Ian 04, 2011 9:43 pm

p3psitwist scrie: (ca asa ma excita :twisted: , ca sa fiu un pic carcotas) si sa merg cu ele la nunti. sa ma stie lumea in oras ...ca pe dj`ul care merge cu pickup`uri la nunti si poate o sa mai cer vreo 3 lei in plus acolo...


Buna asta,ma bufnit rasu :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Preturi ... arvuna ...

UNREAD_POSTde p3psitwist » Mar Ian 04, 2011 9:44 pm

da sunt amuzant cand sunt obosit...am multe glume in program. dar de anul trecut incerc sa strag bani de pickup`uri si nu reusesc...:(
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: Preturi ... arvuna ...

UNREAD_POSTde scarface » Mar Ian 04, 2011 11:29 pm

Nu stiu daca se merita sa iei pick-up-uri pt genul asta de evenimente. Cel putin la mine in Bistrita nu se merita.
Legat de pretul de 2300 lei, se poate. E pe aici un tip care era dj in discoteca inainte de revolutie si ala preturi dinastea are, chiar daca la nunti se cam pierde. Face maneloteca din orice eveniment, dar e cunoscut ca fiind vechi in meserie.
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron