Preturi ... arvuna ...

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

Marim preturile in 2013 ? Daca da, de ce ?

Da
7
39%
Nu
8
44%
Nu stiu inca
3
17%
 
Voturi totale : 18

UNREAD_POSTde soundsystem » Lun Ian 18, 2010 8:05 pm

Salut !

Ma puteti ajuta cu un sfat,o parere,va rog ?

Trebuie sa asigur sonorizarea unei prezentari de moda,pt.2 seri si nu am idee cat sa cer.(Numai cu asa ceva nu m-am mai intalnit pana acum :lol: )Fara alte amanunte,detalii,momentan.Vreau sa am o idee,asa,in mare.

Multumesc anticipat.
Traieste ca si cum ai muri maine. Viseaza ca si cum ai trai pentru totdeauna.
Avatar utilizator
soundsystem
 
Mesaje: 92
Membru din: Lun Iul 27, 2009 10:57 am
Localitate: Cluj

UNREAD_POSTde demential » Lun Ian 18, 2010 8:10 pm

raspunde pe mess ;)
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Tarife

UNREAD_POSTde marescosmin » Lun Ian 18, 2010 11:40 pm

Momentan,eu nu modific tarifele,chiar fac oferte gen preturi din 2008 si chiar 2007.Mie imi convine.
La o nunta in provincie,merg pe minim 7 milioane si pana la 10,depinde de posibilitatile mirilor,restaurant,numar de invitati,necesitati de putere,scule,pretentii muzicale.
Pentru cel cu prezentarea de moda,poti stabili un tarif in functie de orele pierdute,sculele necesare si importanta evenimentului.Eu as merge intre 6 - 8 milioane sau mai putin dar nu sub 5! Este o raspundere si acolo!
La botezuri,nu iau mai putin ca la o nunta! Am avut botezuri unde a fost deranjul mult mai mare ca la nunta!Pretentii din partea "ghertoilor"...si nu i-am iertat si chiar n-au comentat.Ah,voiau sa mi-o dea pe coaja,am avut alaturi de mine 2 vlajgani care sa-mi sara in aparare.Mi s-a intamplat la un botez mai taranesc si a fost bine ca i-am avut in spatele meu si au meritat un milion jumatate si ei in seara aia!Dar in rest,nu-i iau cu mine.Stiu ce sa difuzez si sunt atent cand angajez un eveniment.NU iau sonorizari la cort,in batatura,afara.Sa fie un local cat de cat decent,un minim de conditii! Si nu au fost probleme,chiar am avut sonorizari selecte.
Raman pe tarifele anului trecut,inca!

Editat de demential : atentie la limbaj
Sunetul face muzica!
Muzica BUNA,s-a compus.Ce se asculta acum,sunt "experimente" nereusite,vezi muzica ultimilor ani.BUN,este cuprins intre anii '50-'60-'70-'80-'90 si pana prin 2006 aproximativ.
Avatar utilizator
marescosmin
Super Membru
 
Mesaje: 790
Membru din: Mie Sep 09, 2009 10:25 pm
Localitate: Ploiesti

UNREAD_POSTde The_Mack » Sâm Ian 30, 2010 2:25 pm

revin cu un mic update la un comentariu mai vechi de al meu pe acest topic referitor la cresterea pretului pe noul an. pana acum la ce am arvunit, procentajul de reusita cu noile preturi este mic spre jalnic :lol:. lumea nu mai este dispusa sa dea cat se cere, si negociaza totul la sange. ptr. evenimentele pe care le-am luat in lunile astea de iarna am acceptat sa merg chiar si pe preturile de anul trecut (m-am gandit ca pe "frigul" asta nu merita sa pierd niste banuti), sper ca ptr. evenimentele din sezon lucrurile sa stea mai bine........
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Preturi ... arvuna ...

UNREAD_POSTde djgrecu » Dum Mai 30, 2010 7:33 pm

Cred ca se aplica principiul cererii si al ofertei. Esti aglomerat ...poti sa-ti permiti sa ceri mult...esti mai "aerisit"....mai lasi din pret. La Cluj din cate stiu eu nuntile costa intre 150 si 350 de euro. Repet: din cate stiu eu. Sunt convins ca sunt si peste, s-ar putea sa fie si sub...dar eu vorbesc doar de ce stiu eu. Daca eu iau 200 de euro pe nunta sunt multumit. Faceti un calcul si o sa rezulte de 10x banii pe ora comparat cu cat iei pe ora la un salar mediu in Romania. Concluzia: faci ce-ti place, e distractie (munca e mult zis :D ) si iei de zece ori salariul mediu. So.....nu cresc pretul, din contra, poate ca o sa-l scad. Cu riscul de a strica piata celor care sunt asezati pe la cate un local (sau mai multe localuri).
p.s. si eu tin cont de amploarea evenimentului cand calculez pretul , inclusiv nr. de persoane :D
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: Preturi ... arvuna ...

UNREAD_POSTde demential » Dum Mai 30, 2010 7:35 pm

eu zic sa nu-l scazi ;) parerea mea.
e bine ca iei in calcul nr. de persoane, la fel, parerea mea.
cum nu e munca ? scriemaimic sa nu vad nimeni :D
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Preturi ... arvuna ...

UNREAD_POSTde dorin15 » Mie Iun 02, 2010 5:30 pm

voi cam cat luati la un majorat cam de 30-50 persoane?
Avatar utilizator
dorin15
 
Mesaje: 30
Membru din: Mar Mai 18, 2010 9:29 pm
Localitate: Baia Mare

Re: Preturi ... arvuna ...

UNREAD_POSTde tractor » Mie Iun 02, 2010 5:50 pm

eu unu 200-250lei
tractor
Membru activ
 
Mesaje: 592
Membru din: Vin Sep 11, 2009 11:27 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Preturi ... arvuna ...

UNREAD_POSTde dorin15 » Mie Iun 02, 2010 10:07 pm

la pretu asta ma gandeam si eu ;) .Eu sunt inca la inceput asa ca deocamdata cer 150-200(depinde si de oameni)
Avatar utilizator
dorin15
 
Mesaje: 30
Membru din: Mar Mai 18, 2010 9:29 pm
Localitate: Baia Mare

Re: Preturi ... arvuna ...

UNREAD_POSTde demential » Joi Iun 03, 2010 9:37 am

nu prea fac :D am facut doar una, unde doar manopera a fost mai mult decat ati spus voi, si NU m-am dus cu sonorizare.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Preturi ... arvuna ...

UNREAD_POSTde Ciprian » Joi Iun 03, 2010 10:37 am

pt 200lei,chiar daca sunt incepator nici nu misc boxele din casa.Am o varsta totusi,e greu sa car 2 boxe de 30kg buc+statie +etc :lol:
Avatar utilizator
Ciprian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1524
Membru din: Joi Sep 17, 2009 1:58 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Preturi ... arvuna ...

UNREAD_POSTde dorin15 » Joi Iun 03, 2010 2:30 pm

eu sunt tanar inca am 16 ani deci pot cara linistit
Avatar utilizator
dorin15
 
Mesaje: 30
Membru din: Mar Mai 18, 2010 9:29 pm
Localitate: Baia Mare

Re: Preturi ... arvuna ...

UNREAD_POSTde dannyinthemix » Vin Iun 04, 2010 9:38 am

In legatura cu preturile, la cele mai de sus, eu cred ca daca ati plati taxele ptr utilizarea muzicii si taxele la Uniunea Compozitorilor nu ati mai cere DOAR 2 milioane. Eu va zic sa fiti atenti la controale, mai ales in orasele mari, astia stau cu ochii pe noi, ca nu sunt bani la guvern.
dannyinthemix
DJ Fondator
 
Mesaje: 594
Membru din: Lun Noi 23, 2009 3:47 pm
Localitate: timisoara

Re: Preturi ... arvuna ...

UNREAD_POSTde pac » Vin Iun 04, 2010 10:19 am

Eu nu stiu ce sa zic.. am avut tot timpu o oarecare frica de controale, si nici acum nu-s tocmai ok. Dar s-o luam asa: daca incepi sa cauti la sonorizari incepi de sus, nunti, sali mari, unde se fac banii, nu amarate de majorate.

DAR ce iei de pe cei care sonorizeaza e praf.. evaziunea fiscala se face in alte domenii pe milioane de euro, nu pe 200 lei la majorate si ei ar trebui sa stie cel mai bine.

Daca decizi sa 'omori' evenimente incasarile (la buget) o sa scada in felul urmator: lumea nu-si mai permite muzica (sa luam cazul unui maj care costa 1200-1300 lei), salile stau goale, aia nu mai platesc taxe, dau afara oamenii si intri intr-un cerc vicios, care nu vad cui foloseste..
Avatar utilizator
pac
 
Mesaje: 37
Membru din: Vin Apr 02, 2010 3:16 pm
Localitate: Cluj - N

Re: Preturi ... arvuna ...

UNREAD_POSTde p3psitwist » Vin Iun 04, 2010 11:41 am

ma uitam pe un site cu anunturi si uite ce am gasit

Categorie: VAND Data: 04.06.2010
Dj Nunti Botezuri, Petreceri Constanta - 500 lei/seara

:)
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: Preturi ... arvuna ...

UNREAD_POSTde tractor » Vin Iun 04, 2010 6:26 pm

Stii cum e...multi se lauda ca nu misca boxele fara 200euro/eveniment...pe cand daca au ceva la 200-300lei....sa vedeti ce "iuti" is :lol:

Caz concret in cluj....Mie imi zicea una si el face majorate cu 300lei...cu boxe EV si Powermate 1000...cdj-200...

Deci hai sa lasam superioritate....sa fim constienti in ce vremuri traim...eu sa am 2-3 majorate/weekend as fi... :twisted:

Si da, sunt enorm de multi care merg la nunta cu 500lei...pana la urma urmei is niste preturi corecte....Dar fiecare cu pretul lui.... :roll:
tractor
Membru activ
 
Mesaje: 592
Membru din: Vin Sep 11, 2009 11:27 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Preturi ... arvuna ...

UNREAD_POSTde p3psitwist » Vin Iun 04, 2010 6:31 pm

eu ma duc la mot pentru 400 ...am stabilit clar de la 7 seara pana pe la 12 12:30 ...daca depaseste se taxeaza
si de banii astia ma duc doar cu laptopul si boxele...si un mixer
la nunti merg cu formatia ...iau fix 100 de euro (si merg doar cu cdplayerele si laptopul :)..deci nu am ce cara si monta )si am doar 2 weekenduri libere vara asta...munca putina...nunti frumoase...satisfactie personala maxima...de asta am si renuntat sa mai fac nunti singur si sa merg doar cu ei...si banii imi vin constant...
si mai ciupesc si eu cate un majorat, botez ...:D
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: Preturi ... arvuna ...

UNREAD_POSTde demential » Vin Iun 04, 2010 8:36 pm

500 ron la nunta pret corect ? ... inseamna ca la tine pret corect pentru 2 solisti si 5 instrumente este maxim 1000 ron ...
hai frate, sa fim seriosi... nunta cu 500 ron ? da, corect : MANOPERA dj-ului, da, 500 ron . de acord ... hai sa nu ne batem joc de munca noastra, de fizicul nostru, de sculele noastre...
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Preturi ... arvuna ...

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Vin Iun 04, 2010 8:39 pm

Ia mergeti voi si platiti taxele pe muzica, faceti factura clientului, platiti impozit, platiti un contabil, si o sa vedeti daca veti mai vrea sa mergeti cu 500 de RON pe eveniment.
Amatorismu' asta...
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Preturi ... arvuna ...

UNREAD_POSTde demential » Vin Iun 04, 2010 8:44 pm

lasa lasa, ca nu vorbeam neaparat de taxe sau ca unii ar fi amatori, vorbesc de prostitutie ...
da, recunosc, merg si pe 100 RON, dar ... la prieteni foarte buni, la rude, etc ... (ma rog, poate acolo merg gratis... negociabil :D) dar sa zici ca la un client normal mergi cu 500 ron la nunta mi se pare prostitutie ... parerea mea. inteleg, poate in alte zone e criza, dar daca toti ar avea minim 800 ron intr-un oras, atunci nu ti-ar mai parea ciudat ca in FAGARAS la un MAJORAT s-a dat unui dj 800 RON ..................
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori