Preturi ... arvuna ...

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

Marim preturile in 2013 ? Daca da, de ce ?

Da
7
39%
Nu
8
44%
Nu stiu inca
3
17%
 
Voturi totale : 18

Re: Preturi ... arvuna ...

UNREAD_POSTde The_Mack » Lun Apr 30, 2012 10:18 am

sarmyparty scrie: Oricum un om luat de la zero,invatat si pregatit ,care lucreaza pe sculele nostre caruia in plus i se pune si o meserie in mana,cred ca ar trebuii sa aprecieze o plata de 150-200 ron si eventual dupa primele evenimente sa i se mai urce putinel suma cu care este platit.....Voi ce ziceti .......


eu imi platesc baietii cu care colaborez cu 300 de ron, indiferent ca este nunta sau botez (omul tot isi pierde timpul). parca 150 de ron mi se putin rau, dar este doar parerea mea.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Preturi ... arvuna ...

UNREAD_POSTde johnnydj » Lun Apr 30, 2012 12:05 pm

Eu 300 botez, 500 nunta...am doar un junior si e suficient
johnnydj
DJ Fondator
 
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Oct 05, 2009 4:58 pm
Localitate: Bacau-Focsani-Piatra Neamt

Re: Preturi ... arvuna ...

UNREAD_POSTde sarmyparty » Mie Mai 02, 2012 12:07 am

pentru ce munca baieti ...foto,video sau dj ........

si acum sincer ,nu cred ca unul care este mai la inceput sau la primul eveniment ia ca cel pe care il ai de mai mult timp si cu care ai lucrat.

Dar de exemplu ,daca ai un fotograf pe care il trimiti la un eveniment cu sculele lui ,cata r trebuii sa-i dai ?
Sonorizari Dj. Mangalia | Video Petreceri | Promovari http://www.videodj.ro Sarmy Party VDj. Tel.0722528017
Promovam Dj., Cluburi, Locatii, si Formatii http://www.facebook.com/sarmyparty si pe http://lhub.to/sarmyparty
Avatar utilizator
sarmyparty
 
Mesaje: 110
Membru din: Vin Apr 22, 2011 12:21 am
Localitate: Mangalia

Re: Preturi ... arvuna ...

UNREAD_POSTde The_Mack » Mie Mai 02, 2012 1:09 am

300 de ron cu sculele mele, evenimentul meu! cand erau si ei la inceput, evident ca pretul a fost mai mic, si anume 200 de ron :D pentru mine la ”inceput” a insemnat anul trecut (cand cei 2 au inceput colaboararea cu mine, dar de asemenea trebuie subliniat si faptul ca anul trecut aveam un pret mai mic decat anul acesta), anul acesta deja sunt veterani, si sunt 105% convins ca ii pot trimite oriunde/oricand si nu o sa ma faca de rusine - recunosc am si avut noroc de niste baieti super ok, cu care ma inteleg extrem de bine, si pe care ii consider in primul rand prietenii mei, si nicidecum angajati sau unii pe spatele carora sa fac niste bani si de care sa imi bat joc.

legat de a 2-a parte a intrebarii tale, eu iau cazul meu - cand am un eveniment pe care nu il pot onora si aleg sa il dau unui alt dj, cameraman, fotograf, percep un mic comision din pretul respectiv si atat! nu stiu cine ti-ar veni cu sculele lui, eventual sa faca si montaj/editare si el sa ia sa zicem jumatate din eveniment, si tu jumatate doar ca a fost evenimentul tau. daca se intampla sa consider ca as avea vreme sa mai editez o nunta, si astfel sa il degrevez de sarcini pe acel fotograf / cameraman, da atunci poti discuta de un comision mai mare, sau de ce nu, chiar de a faca acea nunta 50/50, in rest nu stiu cum ai putea sustine ca daca este evenimentul tau tu trebuie sa iei jumatate, iar cel care vine cu scule si mai si munceste sa ia tot jumatate - sincer nu stiu cine ar fi tentat sa se ”bage” la o astfel de combinatie.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Preturi ... arvuna ...

UNREAD_POSTde DJ Sun » Mie Mai 02, 2012 1:16 am

Eu dau colaboratorilor 15% si cred ca e ok din moment ce eu bag bani in echipament, eu cumpar consumabile, eu bag benzina, ulei, piese in masina cu care le transport, eu ma stresez, eu transpir, eu duc tot greul.
Cand luam doar "mana de lucru" luam cam 100E

PS.asta pe partea de sunet
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Preturi ... arvuna ...

UNREAD_POSTde sarmyparty » Mie Mai 02, 2012 2:42 pm

va multumesc pentru raspuns ....

in mangalia se poarta de exemplu ca cineva care se ocupa de sonorizari foto video ,impreuna sau separat ca si servicii (de exemplu doar foto-video ), sa ajunga sa ia si 4-5 evenimente intr-o singura seara ,si asta din anumite caracteristicii personale ce tin de ei (ambitii sau calicism finaciar) si de multe ori prefera sa trimita pe cineva,chiar si incepator si sa fac ei procesare tot...

Problema este atunci cand ne suna pe noi cei care suntem in domeniu ,te duci sa faci fotografii la o nunta de exemplu pentru alt fotograf care se ocupa de evenimente,a doua zi predai pe card materialul neprocesat si el se ocupa de acolo mai departe,si aici apar problemele .I

n primul rand pe dvd-ul final numai apare numele tau,procesarea editarea mai bine zis este a lui (si de multe ori am vazut dvd-uri date la client ,cu fotografiile in sistem copy-paste puse pe dvd,si sincer asa ceva nu se poate (macar o singura vizualizare a fotografiilor si tot ar fi macar esentiala,innainte a a le inmana clientului ),si in ultimul rand dupa ce ca nu avem reclama pe dvd-ul clientului,nu stiim ce ofera cel pentru care am lucrat ,clientului,mai apare si problema baniilor care sunt foarte putini ,tinand cont ca nu este evenimentul nostru.

eu am doua evenimente astfel ,anul acesta ,dar nu cred ca mai iau in continuare astfel de evenimente in care ma duc pentru altul ,mai bine nuntile si evenimentele mele ca e mai bine .

P.s cand spuneam de faptul cat ar trebuii platit,un om cu sculele lui ,la asta ma refeream sa te duci sa faci fotografii de exemplu pentru alt fotograf de evenimente,si aici te poti duce cu sculele lui sau cu ale tale,si aici aparea intrebarea de diferenta pretului ,clar te duci cu sculele tale mai creste un pic pretul . Personal,cand e vorba de fotografie prefer sa ma duc cu geanta mea,camera foto,accesoriile mele,filtre obiective,blitz,acumulatori,carduri cand e vorba de video cu ce vrea cel care ma trimite a mea sau a lui.

Mult succes fratilor,si intelepciune in alegerea parteneriilor si a preturilor nostre.
Sonorizari Dj. Mangalia | Video Petreceri | Promovari http://www.videodj.ro Sarmy Party VDj. Tel.0722528017
Promovam Dj., Cluburi, Locatii, si Formatii http://www.facebook.com/sarmyparty si pe http://lhub.to/sarmyparty
Avatar utilizator
sarmyparty
 
Mesaje: 110
Membru din: Vin Apr 22, 2011 12:21 am
Localitate: Mangalia

Re: Preturi ... arvuna ...

UNREAD_POSTde dj sega » Vin Iun 22, 2012 1:34 pm

Salut,

In Alba Iulia sunt relativ putini DJ de nunta, botez, chefuri, etc. Asta inseamna in jur de 9-10 DJ la un oras destul de mare. Dintre acestia doar 4 sunt cu aparatura cu care sa nu te faci de rusine: adica valoare de nou peste 5.000 euro. Zis asta pt ca la noi nuntile incep de la 150 de persoane in sus. Majoritatea nuntilor sunt de 200-400 persoane (peste 85% dintre ele).
Preturile practicate sunt:

NUNTA - 350 euro
BOTEZ - intre 120-200 euro
Privat Party - 100-150 euro (pana in 60 -70 pers)
Privat Party - 150-400 euro (peste 70 pers - aici in functie de sunet, lumini, tobe, DI-box, etc daca pe langa DJ vine si band)
Banchet - 150 euro

Nu este o moda, dar in Alba cam toti DJ-ii folosesc boxe active: JBL, QSC, FBT, RCF, Mackie, sau EV.
dj sega
 
Mesaje: 10
Membru din: Joi Iun 21, 2012 3:46 pm
Localitate: Alba Iulia

Re: Preturi ... arvuna ...

UNREAD_POSTde marescosmin » Dum Iun 24, 2012 10:08 am

dj sega scrie:Salut,

In Alba Iulia sunt relativ putini DJ de nunta, botez, chefuri, etc. Asta inseamna in jur de 9-10 DJ la un oras destul de mare. Dintre acestia doar 4 sunt cu aparatura cu care sa nu te faci de rusine: adica valoare de nou peste 5.000 euro. Zis asta pt ca la noi nuntile incep de la 150 de persoane in sus. Majoritatea nuntilor sunt de 200-400 persoane (peste 85% dintre ele).
Preturile practicate sunt:

NUNTA - 350 euro
BOTEZ - intre 120-200 euro
Privat Party - 100-150 euro (pana in 60 -70 pers)
Privat Party - 150-400 euro (peste 70 pers - aici in functie de sunet, lumini, tobe, DI-box, etc daca pe langa DJ vine si band)
Banchet - 150 euro

Nu este o moda, dar in Alba cam toti DJ-ii folosesc boxe active: JBL, QSC, FBT, RCF, Mackie, sau EV.

Un pic off-topic... NU valoarea sculelor il fac pe DJ valoros! MUZICA pe care acesta o difuzeaza,il fac sa fie chemat si sa aiba clientela! Poti sa ai si scule Vlliodor iar muzica sa fie extraordinara,ringul sa fie plin si poti avea si scule EV,JBL,FBT de jdemii de Euro iar ca DJ sa fii PRASTIE! Daca nu as fi vazut cu ochii mei... n-as fi zis!
Normal ca nu poti merge la nunta cu sistem Genius de 300 lei si la el adaugat doua boxe mai "mari" de pick-up de pe vremea lui Ceasca... am vazut asta la un local in Breaza iar DJ-ul a luat milioane pe acea "sonorizare"! ca sursa muzicala... 2 playere Mp3 no-name si un mixer home-made! De asa "scule"... ce ziceti? Din pacate.. astia sunt "spargatorii de piata" care iau pe nunta 200 lei!!!
Sunetul face muzica!
Muzica BUNA,s-a compus.Ce se asculta acum,sunt "experimente" nereusite,vezi muzica ultimilor ani.BUN,este cuprins intre anii '50-'60-'70-'80-'90 si pana prin 2006 aproximativ.
Avatar utilizator
marescosmin
Super Membru
 
Mesaje: 790
Membru din: Mie Sep 09, 2009 10:25 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Preturi ... arvuna ...

UNREAD_POSTde dj sega » Mar Iun 26, 2012 4:47 pm

In Alba Iulia, cred ca si in alte localitati, un DJ care are nunti, chefuri, etc si face bani, nu merge cu sisteme de sunet proaste si ieftine. Daca ceri 350 euro/eveniment trebuie sa si oferi ceva de banii astia.
Pana acum nu am auzit pe cineva care merge cu 200 ron la un eveniment. Oricum pt mine si ceilalti putini Dj din oras, un om care merge cu 200 RON la un eveniment, nu reprezinta nici concurenta si nici nu imi fura mie clientii. Pot sa fie din astia cu sutele. Sincer!!!
Stii foarte bine ca si clientii sunt dupa produsul pe care il vinzi. Cumperi ceva de calitate (zic calitate a sunetului, sisteme noi, performante, boxe aparute pe piata in ultimii 3-4 ani si bineinteles, cel mai important un DJ cunoscut in oras, care sa faca atmosfera la fiecare eveniment, un DJ de "calitate"), atunci trebuie sa platesti pe masura.
Ultima oară modificat de dj sega pe Mar Iun 26, 2012 9:04 pm, modificat 1 dată în total.
dj sega
 
Mesaje: 10
Membru din: Joi Iun 21, 2012 3:46 pm
Localitate: Alba Iulia

Re: Preturi ... arvuna ...

UNREAD_POSTde djpedros » Mar Oct 02, 2012 8:58 am

pollul e cam vechi, mai e valabil?
Avatar utilizator
djpedros
Super Membru
 
Mesaje: 1252
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:27 pm
Localitate: Galati

Re: Preturi ... arvuna ...

UNREAD_POSTde The_Mack » Mar Oct 02, 2012 11:05 am

cred ca nici anul acesta nu maresc preturile, poate eventual doar baiatul la foto sa mai umble pe la ele. in rest, nu e rost de marit la cum se prezinta inca piata.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Preturi ... arvuna ...

UNREAD_POSTde p3psitwist » Mar Oct 02, 2012 11:09 am

eu am mai marit preturile un pic ...cu vreo 50 de euro la evenimentele unde o sa merg cu luminile
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: Preturi ... arvuna ...

UNREAD_POSTde iulianrugina » Mar Oct 02, 2012 1:17 pm

eu maresc pretul pt.ca am luat solista .
http://www.djnuntaneamt.ro/
Avatar utilizator
iulianrugina
DJ Fondator
 
Mesaje: 2245
Membru din: Mie Apr 08, 2009 7:26 pm
Localitate: Roman, Neamt

Re: Preturi ... arvuna ...

UNREAD_POSTde Sorinus » Mar Oct 02, 2012 2:06 pm

Eu nu cred ca o sa maresc la anul,sunt ok cu preturile de anul asta doar daca o sa-mi gasesc si eu solista voi face ceva modificari.
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Preturi ... arvuna ...

UNREAD_POSTde johnnydj » Mar Oct 02, 2012 3:11 pm

am marit preturile pentru ca a crescut calitatea serviciilor oferite
johnnydj
DJ Fondator
 
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Oct 05, 2009 4:58 pm
Localitate: Bacau-Focsani-Piatra Neamt

Re: Preturi ... arvuna ...

UNREAD_POSTde p3psitwist » Mar Oct 02, 2012 5:25 pm

eu am cerut pt o nunta 400 de euro ...dj/sonorizare si lumini
pentru botez intre 150 si 250 de euro
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: Preturi ... arvuna ...

UNREAD_POSTde DJ BOGDAN » Mar Oct 02, 2012 9:16 pm

sunet + DJ
minim de lumini - 2 par 64 si un REVO III
Nunta 300 euro sau 1300 Ron
Botez 200- 250 euro
Acest pret il practic de aprox 5 ani cu o mica diferenta ,in anul 2012 am adaugat in pret si luminile.Evident daca voi suplimenta putin luminile voi creste pretul cu 50 euro.

Cu parere de rau trebuie sa va spun ca sunt multi care dau sub pretul asta numai ca sa ia tot ....sa fie mult. Din pacate acestia strica piata dar asta e ...ConcurentA ....care nu este cinstita niciodata... :shock:

Pentru parteneriat practic urmatoarele preturi "ad labam"
eu + consola 150 euro
doar eu 100 euro
colaborare pt altfel de evenimente , conferinte , prezentari , lansari produse ...in calitate de tehnician sunet pret intre 50 si 100 euro in functie de durata si complexitatea evenimentului.
DJ BOGDAN
 
Mesaje: 66
Membru din: Sâm Oct 29, 2011 1:20 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Preturi ... arvuna ...

UNREAD_POSTde The_Mack » Mar Oct 02, 2012 10:13 pm

interesant ar fi daca se posteaza totusi si preturile actuale, si cat o sa fie dupa ce se maresc.

eu mentin dupa cum ziceam pretul de 1000 de ron (nunta) sonorizare + DJ dar fara lumini, si 700 ron (botez) sonorizare + DJ dar fara lumini. ar fi al 3-lea an consecutiv cand merg pe acest preturi.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Preturi ... arvuna ...

UNREAD_POSTde Ciprian » Mar Dec 18, 2012 1:09 pm

Ca si anul trecut in aceasta perioada,am inceput sa primes mailuri cu cerere de oferte.Adrese de e-mail care nu au nici un raspuns la o cautare pe google/fb..probabil facute in ziua respecitiva. :lol:
On topic.Nu maresc preturile.
Avatar utilizator
Ciprian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1524
Membru din: Joi Sep 17, 2009 1:58 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Preturi ... arvuna ...

UNREAD_POSTde djpartyz » Vin Mar 22, 2013 3:29 pm

Eu iau la un botez 650 ron doar sonorizarea fara echipament optional , iar la nunta incep de la 900 Ron .
Avans iau dar nu impun o suma anume..



www.djpartyz.com
www.dj-nunta.eu
djpartyz
 
Mesaje: 7
Membru din: Vin Feb 24, 2012 2:15 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

cron