Preturi ... arvuna ...

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

Marim preturile in 2013 ? Daca da, de ce ?

Da
7
39%
Nu
8
44%
Nu stiu inca
3
17%
 
Voturi totale : 18

Preturi ... arvuna ...

UNREAD_POSTde demential » Sâm Aug 29, 2009 6:29 pm

hai sa discutam despre preturi.
cat ar fi minim minimorum cat ar trebui sa luam ? manopera, scule, timp pierdut, lumini ...
arvuna : considerati avansul obligatoriu ? cat ? se returneaza cand e vina clientului ?
Ultima oară modificat de demential pe Joi Noi 05, 2009 2:32 pm, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde Adrian Jidveian » Lun Aug 31, 2009 10:08 pm

Despre arvuna...
Am luat odata(ptr un revelion) pentru ca,clientul vroia sa fie sigur ca are muzica in noaptea dintre ani.Suma=100 ron
Sunt de acord cu luarea de arvuna chiar daca nu am prea luat pana acum...o sa iau de aici incolo ptr ca vara asta am pierdut 2 evenimente pe treaba asta si m-am invatat minte ptr ca am ramas si fara eveniment si nici cu arvuna luata :)).Nu am luat ca erau niste conoscuti si am zis ca nu-i necesar...dar asta e m-au lasat balta si am pierdut.Mai invata omu' una alta :))
Avatar utilizator
Adrian Jidveian
DJ Fondator
 
Mesaje: 402
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:57 pm
Localitate: Blaj,jud.Alba

UNREAD_POSTde lush » Mar Sep 01, 2009 8:14 am

Obligatoriu se ia arvuna cand faci contract cu omul.Am avut unul care a renuntat din nus ce motive si a pierdut banii.De fapt pentru asta se da arvuna ca omul sa nu se mai razgandeasca si in cazul in care o face ..pa banii.Nu mai zic ca pe aceeasi data am fi putut prinde alta sonorizare.
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

UNREAD_POSTde demential » Mar Sep 01, 2009 10:19 am

exact.
dar o vedeti ca pe ceva obligatoriu ? si daca da , cat din suma ?
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde adynrg » Mar Sep 01, 2009 10:48 am

din punctul meu de vedere cel mai bine e procentual: 10-15% din plata finala agreata
..::Everything you hear is true::..
adynrg
Administrator
 
Mesaje: 126
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:20 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde Adrian Jidveian » Mar Sep 01, 2009 11:35 am

Pai asta cu obligatoriu sau nu se poate discuta(aici intre noi),ptr ca poate clientul nu e de acord ca tu sa-i impui(obligatoriu) sa iti dea arvuna sau din contra sa intrebe el daca tre sa iti dea sau nu arvuna...
Pe de alta parte si tu poti sa accepti un eveniment pe care il iei fara arvuna sau poti sa il refuzi ptr faza ca nu primesti arvuna.
Mai complicata treaba cu arvuna obligatorie sau nu sa zicem,oricum depinde de ambele tabere cum negociaza si ce incredere au...etc
Din privinta mea de om patit(pierdut 2 evenimente pe neluarea arvunei) zic ca-i bine sa se ia :)
Treaba cu obligatoriu se mai discuta...:))
Avatar utilizator
Adrian Jidveian
DJ Fondator
 
Mesaje: 402
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:57 pm
Localitate: Blaj,jud.Alba

UNREAD_POSTde lush » Mar Sep 01, 2009 12:19 pm

In general si omul da avans ca sa fie sigur ca nu zbori in alta parte pe data aia.Cum vrem noi siguranta asa vrea si el.
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

UNREAD_POSTde demential » Mar Sep 01, 2009 12:23 pm

si daca clientul se razgandeste cu 1 sapt. inainte de eveniment, ii dam banii inapoi sau nu ?
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde lush » Mar Sep 01, 2009 12:25 pm

Arvuna nu se mai da inapoi.Riscul ii apartine si bineinteles noi ramanem cu banii.Bine asta nu e un avantaj ca castigam 2 3 mil arvuna fiindca la aceasi data am fi putut avea o petrecere de 20 mil.
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

UNREAD_POSTde demential » Mar Sep 01, 2009 12:26 pm

am inteles.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde AndiBAD » Mar Sep 01, 2009 1:00 pm

La ultimele 2 evenimente am luat cei drept putin 1 mil dar asa cel putin daca renunta nu raman chiar cu ochii in soare!
Am recitit niste contracte de sonorizare de ale lui taicamiu de prin 95 in care scria :Sa platit in prealabil (arvuna) xxx lei.La fel si cu decontarea drumului daca depaseste raza orasului.
Si la fel cu curentul,sa fie asigurat de catre beneficiar.
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!
Avatar utilizator
AndiBAD
Super Membru
 
Mesaje: 1110
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:41 pm
Localitate: Victoria/BRASOV

UNREAD_POSTde demential » Mie Sep 02, 2009 12:45 pm

cre ca erau consumuri mari atunci:))
am cunoscut un domn cameraman foarte de treaba si profesionist asa,trecut de 50 dar foarte ok.
el NU face NIMIC, dar NIMIC fara arvuna !
mi-a spus cineva acum cateva zile ca a luat arvuna si dupa cateva zile l-au sunat mirii ca vor arvuna inapoi ca s-au razgandit... nu mi se pare normal ...
ontopic : hai sa vorbim si de preturi.
100 ron carat.
100 ron timpul.
400 ron munca noastra.
400 ron sculele (amortizare + folosire).
cum vi se pare imparteala :D
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde iulian » Mie Sep 02, 2009 1:04 pm

preturile mi se par ok , iar ca arvuna undeva 10 % sau 15 % ar trebui luat , chiar nu stie nimeni de vreun tip de contract pt asa ceva ? parerea mea e ca ar trebui stabilite niste subpuncte/criterii si atunci nu mai ia banii înapoi asa cum se trezeste fiecare !
Caracterul unui om poate fi judecat după gusturile sale muzicale. (platon)
Avatar utilizator
iulian
DJ Fondator
 
Mesaje: 417
Membru din: Lun Apr 06, 2009 5:18 pm
Localitate: Timisoara

UNREAD_POSTde Adrian Jidveian » Mie Sep 02, 2009 1:22 pm

E buna "imparteala" dar ce facem la un eveniment de 30 de pers ? Tot asa impartim :) ?
Cum zicea remy,unii se uita urat si cand le spui 200,300 de roni,ce sa mai zic de sumele pe care le-ai zis u(demential).
"Delicata" problema oricum ...
Avatar utilizator
Adrian Jidveian
DJ Fondator
 
Mesaje: 402
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:57 pm
Localitate: Blaj,jud.Alba

UNREAD_POSTde demential » Mie Sep 02, 2009 1:27 pm

pai hai sa zicem ca eu am pus preturi ok pentru BUCURESTI ...
acu veniti si voi cu propuneri.
de ex.
50 carat
50 timpul
200 manopera
300 sculele
deci 600 ron minim in provicincie :D
exista pe net contract prestari servicii. si semneaza ambele parti, si poti modifica si treci tu acolo ca avansul nu se returneaza. si are o semi valoare, daca e semnat de amandoi :)
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde lush » Mie Sep 02, 2009 2:06 pm

Deci eu consider asa:munca care o fac pentru 50 persoane o fac si pentru 150.Pretul serviciului pentru nunta este de 17 mil si pentru cumetrie 11 mil.De aici mai negociez 1 mil max 2 la nunta si la cumetrie la fel.In cazul deplasarilor mai lungi mai punem transportul.Ca si exemplu la anul la Barlad am luat 20 mil.
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

UNREAD_POSTde demential » Mie Sep 02, 2009 2:33 pm

lush voi sunteti un caz special, pentru ca acel prets include dj + solist...
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde Proaudiostore » Mie Sep 02, 2009 3:45 pm

Adrian Jidveian scrie:Despre arvuna...
Am luat odata(ptr un revelion) pentru ca,clientul vroia sa fie sigur ca are muzica in noaptea dintre ani.Suma=100 ron
Sunt de acord cu luarea de arvuna chiar daca nu am prea luat pana acum...o sa iau de aici incolo ptr ca vara asta am pierdut 2 evenimente pe treaba asta si m-am invatat minte ptr ca am ramas si fara eveniment si nici cu arvuna luata :)).Nu am luat ca erau niste conoscuti si am zis ca nu-i necesar...dar asta e m-au lasat balta si am pierdut.Mai invata omu' una alta :))


Incearca sa faci contract in care sa specifici un avans de 30 % care in cazul razgandirii clientului acesta sa stie ca nu il mai primeste inapoi.Contractul cadru e cel mai sfant.

PS:daca sunt cunoscuti si ei au considerat ca tu esti un cunoscut de-al lor si au considerat ca nu te superi daca ranunta la tine.Cu toate ca tu puteai sa faci alta sonorizare in acel timp.
Izolatie fonica si tratament acustic
http://www.proaudiostore.ro
0767273950
Proaudiostore
Shop Owner
 
Mesaje: 74
Membru din: Mar Sep 01, 2009 3:38 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde The_Mack » Mie Sep 02, 2009 6:10 pm

pretul dupa cum am mai spus 8 mil nunta si 5 mil botez, asta in Ploiesti. afara se mai adauga transportul. de obicei desi am venit la nunti si in Bucuresti am practicat acelasi pret. probabil si datorita faptului ca in Bucuresti mereu am avut 1 -2 milioane in plus din partea mirilor. recunosc cain ploiesti lumea nu prea (sau defapt nu) da deloc nimik peste (poate a fost doar norocul meu). arvuna nu am luat, dar pots a spun ca ma gandesc serios sa incep. lumea mi se pare din ce in ce mai neserioasa - bine eu am ramas si cu o mentalitate veche, acum ceva vreme cand m-am pucat eu d easa ceva eram foarte putini in ploiesti si ne si cunosteam, iar cazuri de genul cu dat teapa nu exista ptr.ca se auzea iar respectivul dj refuza nunta. acum, sunt alte vremuri, cainismul si mancatoria este in floare - nu ai baza in nimeni.
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

UNREAD_POSTde demential » Mie Sep 02, 2009 6:20 pm

cam asa e.
totusi mi se pare destul de putin pentru ploiesti. totusi e un oras destul de mare si nu departe de bucuresti ... cred ca ar trebui sa iti urci preturile, dar ma rog, tu iti sti concurenta si piata...
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron