Oldies vs Modern

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

UNREAD_POSTde lush » Dum Sep 06, 2009 2:40 pm

Ceva de genul asta.Mai am unul mai stufos cu mai multe clauze si obligatii dar ala nu l folosesc.
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

UNREAD_POSTde demential » Lun Sep 07, 2009 10:21 am

sa fie primit ! :D
lush, contract prenuptial ai ? :D
hai ca ne-am abatut rau de la subiect.
in acest weekend (in urma cu 4-5 ore de fapt) am folosit Calle Ocho - pitbull, apropo de modern :D
prinde SUPER bine !
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde sorake » Mie Oct 14, 2009 3:03 am

Proaudiostore scrie:la nunta trebuie sa urmezi niste obiceiuri,sa pui muzica pentru toate varstele ,sa multumesti pe toata lumea.nunta in general are un sablon bine definit,cea ce nu inseamna ca e si bine dar asa sa invatat lumea .E greu sa pui o piesa noua la nunta.O vor gusta numai tinerii.o piesa veche va fi gustata doar de cei mai in varsata.eu consider ca muzica la nunta trebuie sa fie pe placul tuturor si anume:dj-ul trebuie sa ii faca pe tineri sa danseze si pe populara si pe alta muzica si pe cei mai invarsa invers.


unul dintre cele mai pertinente comentarii :D

consider ca diversitatea trebuie sa fie caracteristica unei petreceri de nunta sau botez.

eu incerc sa acopar mai toate genurile muzicale specifice unei petreceri:

- slow
- slow de trecere (gen "stefan banica - cum am ajuns sa te iubesc")
- vals
- slagare romanesti
- disco '80-'90
- dance (inclusiv piese de club mai cunoscute)
- rock&roll
- latino
- populara (dansuri traditionale, lautareasca de masa, hore, sarbe, geamparale - atat vocale, cat si instrumentale - si, cand e cazul, dansuri specifice zonei din care provin anumiti invitati)
- orientala
- tiganeasca
- manele (la cerere)

bineinteles, inclin balanta spre genurile la care observ ca se reactioneaza mai bine, dar in general primesc reactii favorabile la sfarsit cand mirii imi spun ca le-a placut ca am pus melodii din toate genurile si i-am multumit pe toti.

deasemenea, mai mereu fac cate un experiment pe final, cand raman mai mult prietenii apropiati ai mirilor, in general persoane intre 25 si 40 de ani, care stiu ce-i ala un prodigy - smack my bitch up, un parazitii - bagabonti 99, un mc hammer - can't touch this, un michael jackson - beat it, un snap - the power, etc... niciodata n-a dat gres :D
Avatar utilizator
sorake
 
Mesaje: 104
Membru din: Joi Sep 10, 2009 8:12 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde The_Mack » Mie Oct 14, 2009 12:54 pm

la ce te referi cand spui muzica tiganeasca? hore/sarbe sau lautareasca? sunt tare curios cum merge o hora/sarba tiganeasca la o nunta de romani (cunoscatori). o lautareasca buna toti apreciaza, dar restul nush ce sa zic. nu am incercat niciodata desi am cateva piese, care intre noi fie vb nu suna rau (nici nu prea au cum tinand cont de faptul ca marea majoritate a lautarilor rromi sunt super instrumentisti - cu vocile si vorbaria stau ei mai rau :lol: )
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

UNREAD_POSTde sorake » Mie Oct 14, 2009 1:40 pm

The_Mack scrie:la ce te referi cand spui muzica tiganeasca? hore/sarbe sau lautareasca? sunt tare curios cum merge o hora/sarba tiganeasca la o nunta de romani (cunoscatori). o lautareasca buna toti apreciaza, dar restul nush ce sa zic. nu am incercat niciodata desi am cateva piese, care intre noi fie vb nu suna rau (nici nu prea au cum tinand cont de faptul ca marea majoritate a lautarilor rromi sunt super instrumentisti - cu vocile si vorbaria stau ei mai rau :lol: )

ma refer la:

Ternipe - Muro shavo: http://www.trilulilu.ro/anna_k/049acb544bed6f (dupa asta merge ca unsa Lorena - Mamaliga branzali sau Guta - Gigolo)

Mahala Rai Banda - Kibori: http://www.trilulilu.ro/sorin82/bd85c8b2b86744

Babi Minune - Tuc gurita ta: http://www.trilulilu.ro/sorin82/d0ae0d74fb92c6

si, unde simt ca se poate, Hora ca la ursari: http://www.trilulilu.ro/sorin82/ff060dacc9857e

cand le bag p-astea enumerate mai sus (mai ales primele doua) parca innebunesc... ies si mai multi la dans si se dezlantuie :lol:
Avatar utilizator
sorake
 
Mesaje: 104
Membru din: Joi Sep 10, 2009 8:12 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde The_Mack » Mie Oct 14, 2009 1:44 pm

ok. am inteles acum. credeam ca te referi la dastea traditionale.
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

UNREAD_POSTde demential » Lun Oct 19, 2009 10:40 am

sorake ... si alea le bagi la cei unde ar merge si manele ... ca la "fitse" nu cred ca le bagi ... si daca le bagi, nu cred ca se dezlantuie decat maxim 2:D
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re:

UNREAD_POSTde bercy » Mar Iun 19, 2012 10:29 pm

sorake scrie:
Proaudiostore scrie:la nunta trebuie sa urmezi niste obiceiuri,sa pui muzica pentru toate varstele ,sa multumesti pe toata lumea.nunta in general are un sablon bine definit,cea ce nu inseamna ca e si bine dar asa sa invatat lumea .E greu sa pui o piesa noua la nunta.O vor gusta numai tinerii.o piesa veche va fi gustata doar de cei mai in varsata.eu consider ca muzica la nunta trebuie sa fie pe placul tuturor si anume:dj-ul trebuie sa ii faca pe tineri sa danseze si pe populara si pe alta muzica si pe cei mai invarsa invers.


unul dintre cele mai pertinente comentarii :D

consider ca diversitatea trebuie sa fie caracteristica unei petreceri de nunta sau botez.

eu incerc sa acopar mai toate genurile muzicale specifice unei petreceri:

- slow
- slow de trecere (gen "stefan banica - cum am ajuns sa te iubesc")
- vals
- slagare romanesti
- disco '80-'90
- dance (inclusiv piese de club mai cunoscute)
- rock&roll
- latino
- populara (dansuri traditionale, lautareasca de masa, hore, sarbe, geamparale - atat vocale, cat si instrumentale - si, cand e cazul, dansuri specifice zonei din care provin anumiti invitati)
- orientala
- tiganeasca
- manele (la cerere)

bineinteles, inclin balanta spre genurile la care observ ca se reactioneaza mai bine, dar in general primesc reactii favorabile la sfarsit cand mirii imi spun ca le-a placut ca am pus melodii din toate genurile si i-am multumit pe toti.

deasemenea, mai mereu fac cate un experiment pe final, cand raman mai mult prietenii apropiati ai mirilor, in general persoane intre 25 si 40 de ani, care stiu ce-i ala un prodigy - smack my bitch up, un parazitii - bagabonti 99, un mc hammer - can't touch this, un michael jackson - beat it, un snap - the power, etc... niciodata n-a dat gres :D


Sorake am crezut ca eu am scris comentariul asta cu toate ca nu imi aduceam aminte :D
A trebuit sa ma mai uit odata la nume sa ma asigur ca nu e scris de mine.
Referitor la ultima parte incerc aceeasi chestie dar nu las mai mult de 1 minut dintr-o piese si intru cu piesa undeva pe la refren si nu tin cont ca vine rock dupa hip-hop depinde cum imi aduc aminte de bad boys sau coc jambo sau ice ice baby.
Respect
Avatar utilizator
bercy
 
Mesaje: 62
Membru din: Vin Iul 16, 2010 11:34 pm
Localitate: Bucuresti

Re:

UNREAD_POSTde bercy » Mar Iun 19, 2012 10:32 pm

sorake scrie:
The_Mack scrie:la ce te referi cand spui muzica tiganeasca? hore/sarbe sau lautareasca? sunt tare curios cum merge o hora/sarba tiganeasca la o nunta de romani (cunoscatori). o lautareasca buna toti apreciaza, dar restul nush ce sa zic. nu am incercat niciodata desi am cateva piese, care intre noi fie vb nu suna rau (nici nu prea au cum tinand cont de faptul ca marea majoritate a lautarilor rromi sunt super instrumentisti - cu vocile si vorbaria stau ei mai rau :lol: )

ma refer la:

Ternipe - Muro shavo: http://www.trilulilu.ro/anna_k/049acb544bed6f (dupa asta merge ca unsa Lorena - Mamaliga branzali sau Guta - Gigolo)

Mahala Rai Banda - Kibori: http://www.trilulilu.ro/sorin82/bd85c8b2b86744

Babi Minune - Tuc gurita ta: http://www.trilulilu.ro/sorin82/d0ae0d74fb92c6

si, unde simt ca se poate, Hora ca la ursari: http://www.trilulilu.ro/sorin82/ff060dacc9857e

cand le bag p-astea enumerate mai sus (mai ales primele doua) parca innebunesc... ies si mai multi la dans si se dezlantuie :lol:

Apropo de cele de mai sus eu mai dau si cu asta:
http://www.trilulilu.ro/muzica-diverse/duj-sandale-bregovic
Avatar utilizator
bercy
 
Mesaje: 62
Membru din: Vin Iul 16, 2010 11:34 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Oldies vs Modern

UNREAD_POSTde johnnydj » Mie Iun 20, 2012 8:23 pm

da e buna piesa...nu am mai pus-o de ceva timp :D
johnnydj
DJ Fondator
 
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Oct 05, 2009 4:58 pm
Localitate: Bacau-Focsani-Piatra Neamt

Re: Oldies vs Modern

UNREAD_POSTde Sorinus » Mie Iun 20, 2012 8:43 pm

Eu o folosesc la fiecare eveniment dupa muro shavo
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Oldies vs Modern

UNREAD_POSTde johnnydj » Mie Iun 20, 2012 10:39 pm

eu parca am uitat de ea :))
johnnydj
DJ Fondator
 
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Oct 05, 2009 4:58 pm
Localitate: Bacau-Focsani-Piatra Neamt

Re: Oldies vs Modern

UNREAD_POSTde DJ Sun » Mie Iun 20, 2012 10:42 pm

si eu o folosesc e buna piesa
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Anterior

Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 35 vizitatori