Oldies vs Modern

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

UNREAD_POSTde scarface » Mar Sep 01, 2009 10:01 pm

Deci la mine sta altfel treaba. Daca cineva imi cere o piesa, si mi se pare ca se merita sa o pun, o pun... Daca eu cred ca nu merge piesa aia la playlistul meu, nu o pun. Daca eu pot inca sa imi selectez clientela si sa incerc sa scap de manele, o fac pt ca vreau ca acel gen sa dispara. Daca nu am nunta cu muzica, am cu foto-video. Daca nu am nici asa fac 20 de afise si fac un party intr-un club. Voi va axati doar pe nunti, eu cel putin nu. Aleg sa fac un lucru care imi place fara sa ma streseze "George manelistu" sau cine mai stie cine. Daca prind nunta cu manele, am dj pe care stiu ca il trimit, bea pana crapa si le baga numai manele :lol: .
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita

UNREAD_POSTde demential » Mie Sep 02, 2009 12:40 pm

e bine ca ai dj pe care sa il trimiti.
maneaua gen : adrian - ce miracol ce minune, salam - asta seara vreau sa beau, guta - un inel cu diamant nu sunt piese cu versuri urate, sau tiganeli. in anumite momente (dupa sarmale) cand e lumea aburita mai cere si altceva inafara de populara si grecesti/arabesti ... nu mi se pare "de interzis" maneaua.
eu personal NU ma axez pe nunti, si mai ales NU pe nunti cu manele. s-ar putea sa fi inteles gresit.
mabazez pe nunti,botezuri,onomastici,petreceri de firma ... ideea e ca sunt mai multe nunti sau botezuri, asta e alta problema. sau cel putin asa ne-am "selectat piata" ... si prefer sa am 20 de nunti si 2 petreceri de firma, decat 10 petreceri de firma :))
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde lush » Mie Sep 02, 2009 2:12 pm

Sa nu va speriati cand baietii zic "stii noi suntem cu manelele".Am avut astfel de personaje si noi ne am facu treaba cum stim mai bine si fara prea multe manele.S a dansat hora,hora rara,dance in fine de toate si vreau sa zic ca omul a fost multumit.Am pus mai multe manele ca de obicei si am dat ceva dedicatii si treaba a fost ok.
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

UNREAD_POSTde demential » Mie Sep 02, 2009 2:35 pm

mda, sunt diferite categorii de ascultatori de manele ...
unii le asculta si le danseaza ca pe orice muzica, ca e ritmul interesant.
altii asculta unele "de razboi"cu "sunt numaru unu, cash cash full full , dau cu sabia" bla bla si alta porcarii care incep sa creada ce aud si se cred rotunzi :))
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde Proaudiostore » Mie Sep 02, 2009 3:41 pm

depinde aici de eveniment

la nunta trebuie sa urmezi niste obiceiuri,sa pui muzica pentru toate varstele ,sa multumesti pe toata lumea.nunta in general are un sablon bine definit,cea ce nu inseamna ca e si bine dar asa sa invatat lumea .E greu sa pui o piesa noua la nunta.O vor gusta numai tinerii.o piesa veche va fi gustata doar de cei mai in varsata.eu consider ca muzica la nunta trebuie sa fie pe placul tuturor si anume:dj-ul trebuie sa ii faca pe tineri sa danseze si pe populara si pe alta muzica si pe cei mai invarsa invers.


in club trebuie sa ai numai muzica noua ca altfel iti reproseaza lumea ca bagi muzica de acum 100 de ani

la botez e cea mai relaxata treaba.botezul e constiderat un party fara conservatorist si fara obiceiuri stricte (gen gaina ,brasoveanca,nuneasca,ia-ti miresa ziua buna ,valsul si altele)(le-am enumerat in ordinea dezornidi dar intelegeti voi :D )

Ce ma bucurat pe mine la nunti si alte eventuri ca au inceput si tineri sa iubeasca melodii gen: dumurile noastre,daca pleci,iarba verde de acasa (exculs Suie Paparude din `96) omul bun si pomul copt .

Nu cred ca acest cliseu,si aici ma refer la nunta ,va fi schimbat usor de vreunul dintrei voi ( cu toate ca eu asa sper ) -aici ma refer la nunti.
Am incercat eu la cateva nunti sa mai schimb cate ceva si nu am bagat pana la vreo 3 dimineata nici una din urmatoarele melodii:

zuppa romana
saragosa band-agadou
meneaito -de care sunt eu super satul
TNN la cocaracha
Bonye M -rasputin

etc

A inceput lumea se vina sa le ceara.Deci ceva le lipsea :lol:

in schimb am fost la anumite eventuri la care Bug mafia a fost pe primul loc si un alt event la care a fost numai house si dance nou ,plus 1990-1996 hits.Ambele de mai sunt sunt nunti.Dar foarte rar sa gasesti nunta care sa strice cliesul de care vorbeam mai sus si rupa treditia.
Izolatie fonica si tratament acustic
http://www.proaudiostore.ro
0767273950
Proaudiostore
Shop Owner
 
Mesaje: 74
Membru din: Mar Sep 01, 2009 3:38 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde demential » Mie Sep 02, 2009 3:46 pm

in general ai dreptate.
va jur ca niciodata in 4 ani nu am pus zuppa romana. de fapt, NICIODATA nu am dat play acestei melodii la nici un eveniment.
si nici nu mi s-a cerut :-?? si e si penibila ...
si sincer nici saragosa band - agadou n-am pus niciodata :))
L.E. : si NICIODATA nu o sa imi schimb FORTAT playlistul "general-valabil". deja mi-am creat un "brand", o "piata" care ma cauta pentru ce am facut, nu pentru inovationism :D si cand esti deja la al doilea+ eveniment al unui anturaj, cred ca deja mai conteaza si alte chestii, nu neaparat muzica. conteaza si ca esti serios, nu te imbeti pacolo, sti sa vorbesti, nu ai hainele rupte, multumesti majoritatea invitatilor ...
si daca a ceva de scos sau deadaugat in playlistul meu sunt mai mult decat "deschis" sa fac aceste modificari
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde Proaudiostore » Mie Sep 02, 2009 3:51 pm

ai sa ai o surpriza cu agadau si cu zuppa romana

agadau imi place dar zuppa romana nu.dar place unora mai in varsa care prin adi 70 dansau ei in tineretea lor un dans care se cheam tarantela.Era si o formatie cu numele asta de la care cred ca a si venit numele stilului de dans.


Acuma va pun eu o intrebare:oare cate piese am ascultat noi la sonorizari care nu ne-au placut?dar clientul nostru stapanul nostru

eu spre exemplu dupa primul an de cand m-am apucat de sonorizari nu am mai pus manele.Si le spuneam cleintilor de la inceput:nu am si nici nu pun manele.Mi-au ajuns manele pana peste cap la o nunta.
Izolatie fonica si tratament acustic
http://www.proaudiostore.ro
0767273950
Proaudiostore
Shop Owner
 
Mesaje: 74
Membru din: Mar Sep 01, 2009 3:38 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde demential » Mie Sep 02, 2009 3:58 pm

ok. iti spuneam ca fapt divers, nu mi s-au cerut :) asta e :) le am oricum, sa fie acolo. dar nu le-am pus ca nu s-au cerut :D
da, in general nuntile care vin cu playlistul lor peste 30 demelodii au si dubiozitati.
manelele le suport. nu pot spune ca le ador si ca sunt manelist, nu pot spune nici ca le urasc si nu le pun niciodata.
unele sunt penibile, unele sunt scarboase, iar unele au versuri in care ma regasesc sau acorduri instrumentale care ma fac sa dansez.
de ex. zana zanelor ... hai sa fim seriosi... am vazut zeci de copii sub 5 ani care dansau de rupeau pe zana zanelor ... simteau muzica.
iar piese ca dan armeanca - alo madam, alo cherie sau adrian - am o fata top model sunt melodii FRUMOASE ! parerea mea.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde Proaudiostore » Mie Sep 02, 2009 4:05 pm

demential scrie:iar piese ca dan armeanca - alo madam, alo cherie sau adrian - am o fata top model sunt melodii FRUMOASE ! parerea mea.



Astea sunt manele "clasice" care sunt chiar ok

mai ne ok este sa vii a doau zi cu politia sa iti ei boxele de la niste "manelisti" din curte . :lol:
Izolatie fonica si tratament acustic
http://www.proaudiostore.ro
0767273950
Proaudiostore
Shop Owner
 
Mesaje: 74
Membru din: Mar Sep 01, 2009 3:38 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde demential » Mie Sep 02, 2009 4:25 pm

aaaaaaaaaaaa aia sunt tigani cocliti jegosi si nespalati :)
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde lush » Joi Sep 03, 2009 8:28 pm

Personal eu pun 10 maxim 15 manele pe seara si alea sunt manelele alea vechi si frumoase,in rest din astea noi nus daca mai ai ce alege.
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

UNREAD_POSTde Adrian Jidveian » Joi Sep 03, 2009 8:58 pm

Apropo de ce zice proaudiostore mai sus de politie si boxe recuperate...
Sunt si faze de gen,sau sa te "ameninte" in anumite feluri ca iti strica boxe sau prostii ce au ei in cap atunci pe moment :)) (rupti de beti normal),copchiii astia de 16-19 ani in general....
Avatar utilizator
Adrian Jidveian
DJ Fondator
 
Mesaje: 402
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:57 pm
Localitate: Blaj,jud.Alba

UNREAD_POSTde lush » Joi Sep 03, 2009 10:24 pm

De aia se face un contract si se ia avans.Acolo la urma la obligatiile mirilor inafara platii banilor mai treci o clauza cu securitatea sculelor.
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

UNREAD_POSTde The_Mack » Vin Sep 04, 2009 12:00 pm

Adrian Jidveian scrie:Apropo de ce zice proaudiostore mai sus de politie si boxe recuperate...
Sunt si faze de gen,sau sa te "ameninte" in anumite feluri ca iti strica boxe sau prostii ce au ei in cap atunci pe moment :)) (rupti de beti normal),copchiii astia de 16-19 ani in general....


poate am avut eu noroc, dar mie personal nu mi s-a intamplat asa ceva niciodata, si nici nu am auzit in breasla de asa ceva. acum intre noi fie vb. cred ca toti ne uitam pana sa luam nunta cu cine ne inhaitam. eu recunosc ca sunt foarte atent cu cine/ si la cine ma duc la nunta, nu d eputine ori am refuzat nunta din cauz oamenilor respectivi, a locatiei prpuse, sau datorita subculturii muzicale a mirilor (desi incerc din rasputeri cand ma intalnesc cu ei sa ii fac sa inteleaga cum trebuie sa decurga o nunta normala, dar daca nu ne intelegem intrerupem colaborarea atunci. nu-mi permit ca pe baza necunosterii lor eu sa-mi distrug numele. interesul nostru este ca marea majoritate a invitatilor daca nu chiar toti sa se distreze, ptr.ca intre noi fie vb asta este cea mai buna reclama pentru noi. nu poti face asta din moment ce te-ai lasat influentat de miri, si ai acceptat sa faci nunta dupa cum dicteaza ei).
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

UNREAD_POSTde demential » Vin Sep 04, 2009 12:48 pm

mda. v-am mai povestit, anu asta mi s-a intamplat singura "violenta" si aia verbala cum ca mi-ar arunca laptop-ul de pamant ... dar l-au linistit imediat invitatii pe idiot.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde Adrian Jidveian » Vin Sep 04, 2009 5:00 pm

demential scrie:mda. v-am mai povestit, anu asta mi s-a intamplat singura "violenta" si aia verbala cum ca mi-ar arunca laptop-ul de pamant ... dar l-au linistit imediat invitatii pe idiot.

Da da imi amintesc :)
Avatar utilizator
Adrian Jidveian
DJ Fondator
 
Mesaje: 402
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:57 pm
Localitate: Blaj,jud.Alba

UNREAD_POSTde demential » Vin Sep 04, 2009 5:11 pm

uratsel :D
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde lush » Vin Sep 04, 2009 7:18 pm

Eu am o vorba si o mentin..NU faceti pritenie cu nici un nuntas!!Am patit o si nu mai fac asa ceva.De aici incep unele probleme la care nu te gandesti.La distanta cat de cat de oameni pentru ca tu ai treaba si nu ai chef si timp de stat la discutie cu mesenii.Daca stai la palavre cu unul atat asteapta si dupa aia nu mai scapi de el si la urma se termina urat fiindca el e prieten cu ala cu muzica si vrea aia si aia si daca nu i pui incep discutii si suparari.La distanta frate.La un moment dat unu din asta de care zic incepuse sa dea comenzi "vezi ca vine gaina pune acolo ca la gaina,vezi ca vine tortul pune ca la tort" deja ma invata ce e de facut ca vorba aia el e prieten cu muzica si stie care i treaba.
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

UNREAD_POSTde clubbinman » Dum Sep 06, 2009 11:40 am

lush scrie:De aia se face un contract si se ia avans.Acolo la urma la obligatiile mirilor inafara platii banilor mai treci o clauza cu securitatea sculelor.


daca te rugam pt. cei interesati sa ne postezi o forma de contract care il folosesti in relatia cu clientii.
clubbinman
Membru activ
 
Mesaje: 194
Membru din: Lun Aug 31, 2009 10:47 am
Localitate: Tirgu Mures

UNREAD_POSTde lush » Dum Sep 06, 2009 2:39 pm

CONTRACT de PRESTĂRI SERVICII


Între:

-___________________________________,posesor al C.I seria ____ nr ___________ cu domiciliul in _________________________ telefon ______________________ avînd calitatea de beneficiar al serviciilor ce fac obiectul prezentului contract, denumită în continuare Beneficiar

si


-____________________,posesor al C.I seria ___ nr.__________ cu domiciliul in Iasi,telefon ____________ , având calitatea de prestator de servicii, si denumită în continuare PRESTATOR

au convenit la încheierea prezentului contract incheiat astazi _______________

Obiectul contractului il constituie prestarea de servicii sonorizare de catre PRESTATOR in data de ________________________.la locatia __________________


Valoarea contractului este de __________________ din care suma de ___________ a fost achitata in avans.

Prezentul contract intra in vigoare de la data semnarii sale de catre ambele parti pana cand acestea si-au indeplinit obligatiile contractuale .


OBLIGATIILE PĂRTILOR

OBLIGATIILE PRESTATORULUI
PRESTATORUL se obligă să asigure, la data, locul si ora indicată de BENEFICIAR, instalatia de sonorizare , si personalul de deservire conform necesarului de echipamente.

OBLIGATIILE BENEFICIARULUI
BENEFICIARUL se obligă să suporte valoarea pagubelor produse echipamentelor PRESTATORULUI din vina personalului BENEFICIARULUI sau a invitatilor acestuia.


Semnaturi :

Beneficiar Prestator
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 40 vizitatori