Nunta cu invitati unguri!

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

Nunta cu invitati unguri!

UNREAD_POSTde remy » Dum Iul 22, 2012 6:32 pm

Am o nunta la care vor fi mai mult de jumatate invitati unguri din zona Tg Secuiesc, va dati seama ca sant varza cu muzica ungureasca...Va rog sa ma ajutati cu tot ce stiti despre nunta la unguri, traditii, muzica, etc....De exemplu, am inteles ca e un moment intre aperitivul cald si friptura cand se strange darul...ce muz se pune atunci, sau de exemplu la dansul miresei, dupa ce se strange darul, cica stau invitatii la rand sa danseze cu mireasa!!!!Cat danseaza cu ea!? Si pe ce muzica!?
Avatar utilizator
remy
DJ Fondator
 
Mesaje: 946
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:59 am
Localitate: Roman

Re: Nunta cu invitati unguri!

UNREAD_POSTde remy » Dum Iul 22, 2012 7:07 pm

Manoka, multumesc...
Dar ma poti ajuta cu cv mel specifice zonei!?
App, trec destul de des prin Mures, bem o cafea!?
Avatar utilizator
remy
DJ Fondator
 
Mesaje: 946
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:59 am
Localitate: Roman

Re: Nunta cu invitati unguri!

UNREAD_POSTde DJ Sun » Dum Iul 22, 2012 8:52 pm

Chestia cu stransul darului din cate stiu eu se mai practica doar pe la tara, pentru asta nu iti trebuie o muzica anume, pentru ca din cate stiu eu obiceiul. o sa fie un om mai bun de gura care va merge impreuna cu mirii si nasii din invitat in invitat sa "stranga darul" si cel mai probabil va avea texte de genul "Grigore Ion singur fara remorca in seara asta daruieste mirilor un milion si un plocon de cinci sute de mii (vreun bibelou ceva :)) ,
lasand gluma la o parte pentru stransul darului vei avea nevoie de un microfon wireless de preferat, asta daca e obiceiul pe care il cunosc eu.
Pentru dansul miresei probabil nu te referi la deschiderea dansului ci la hora miresei, o hora care se face tot la sfarsit dupa ce arunca buchetul.
Uite varianta ce o folosesc eu http://fisierulmeu.ro/46LB4XE3C5UQ/hora ... a-mp3.html
In principiu este o hora cu mireasa in mijloc si fiecare barbat incepand cu nasu si terminand cu ginerica danseaza mireasa, dupa ce o danseaza pune fiecare bani intr-o tava.
Din pacate cu muzica ungureasca nu te pot ajuta si eu am duminica nunta la sfantu gheorghe dar le-am spus ca nu am muzica ungureasca (de fapt am ceva dar nestiind ungureste prefer sa nu o folosesc).
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Nunta cu invitati unguri!

UNREAD_POSTde The_Mack » Lun Iul 23, 2012 8:45 pm

:D :D :lol: ce vremuri......

la dar aveam niste colaje pe CD-uri (pe vremurile alea mergeam cu niste deck-uri dalea technics - si acum mai am unul pe la parinti acasa sunt curios daca o mai merge) de populare lungi de 20 - 30 de minute fiecare la care le dadeam drumul mai in surdina sau mai tare daca mai erau invitati care dansau. o sa ai nevoie de o galeata sau de un cos cum erau cele de la tara pe vremuri - de regula astea le aduc ei - mirii impodobesc cosul sau galeata cu tot felul de mileuri. la dar eu bagam un text asemanator cu cel pus de manu, si anume: de la invitatul X 2 lei si o fata de masa tricotata, singur. si incheiam sa fie sanatos sa traiasca.

tu mergi (cu mirii ei isi tin cosul / galeata) pe la invitati - de regula darul il incepi de la nasi, urmand cu socri mari / mici, si de aici de regula ei cam trebe sa iti spuna unde se mergi (se iau rudele la rand, si prietenii apropriati pe ideea ca sa ridice darul mai sus ptr restul de nuntasi). tu iei banii ii ridici in aer ca sa vaza tot invitatul banetul zici textul din telenovele mai sus mentionat, si pui banii in cosul / galeata mirilor.

uitam, la nasi bagam textul urmator: nasu mareeeeee - de la noi pane si sare, de la mata darul cel mare pentru tinerii casatoriti.

cam asta faceam eu. mama ce vremuri, nici nu imi mai aduc aminte cand a fost ultima nunta cu dar strigat! desi acum ne par astea niste vremuri nasoale, tin sa mentionez ca atunci oamenii se distrau cu adevarat, iar nuntile nu se terminau niciodata mai devreme de 5 de dimineata.

spor.

din pacate cu muzica ungureasca nu te pot ajuta
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Nunta cu invitati unguri!

UNREAD_POSTde dj dudanu » Mar Iul 24, 2012 10:46 am

Tatal meu are o formatie de muzica ungureasca el fiind saxafonist.Am fost si eu cu el odata in calitate de fotograf la o nunta.Acm ce sa zic cred ca si la ei muzica e pe zone adica aici unde am fost eu(Granari jud Brasov) au fost multe valsuri tango-uri csardas-uri ....au si fox-uri fff faine.Pt dansul miresei de dupa dar eu am vazut ca nasul sta cu tava iar invitatii vin platesc si cer o melodie pe care sa danseze iar nasul repeta chestia asta in microfon.Melodia era ori csardas ori vals ori tango.In rest totul a fost ca o nunta normala ....au avut si dansul de deschidere......Muzica puse pe categ am acasa (amu is la servici) am cateva valsuri tango-uri si cateva MULLOTOS( muzica de masa la noi )o sa incerc sa le pun pe ceva si iti dau un link dar numai mai spre seara.
dj dudanu
 
Mesaje: 133
Membru din: Joi Iun 02, 2011 1:09 pm
Localitate: Rupea Jud Brasov

Re: Nunta cu invitati unguri!

UNREAD_POSTde remy » Sâm Iul 28, 2012 12:13 am

Va multumesc pentru sfaturi, sper sa iasa bine! Promit sa fac un post special cu aceasta nunta! Si multumesc lui Manoka pentru muzica!
Avatar utilizator
remy
DJ Fondator
 
Mesaje: 946
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:59 am
Localitate: Roman


Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori