muzica din laptop/pc

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

muzica din laptop/pc

UNREAD_POSTde soundsystem » Mar Iul 28, 2009 7:06 pm

Salut !


Numele meu e Mihai, sunt nou pe acest forum,desi il urmaresc de ceva timp si il citesc zilnic.Si eu ma ocup cu sonorizari,nunti,botezuri,etc,in timpul liber.

Ma gandeam sa postam aici,felul in care isi aranjeaza fiecare muzica in laptop/pc:pe categorii,ce fel de categorii,cum e mai simplu de gasit la o nunta,banchet,etc. muzica pe care vrei sa o pui.Eventual si 2-3 printscreen-uri.Orice idee ar fi binevenita.Eu incep sa am cam multe foldere,cred,si parca uneori mai uit cate o melodie la vreun eveniment,apoi imi e ciuda cand dau de ea.(Nu merg cu playlist in winamp facut de acasa).In general cand pun muzica de pe laptop(pe langa cd playere) folosesc virtual dj,iar la masa winamp.

Va salut,si sper sa primesc,cateva idei/raspunsuri.
Avatar utilizator
soundsystem
 
Mesaje: 92
Membru din: Lun Iul 27, 2009 10:57 am
Localitate: Cluj

UNREAD_POSTde lush » Mar Iul 28, 2009 7:13 pm

Buna intrebare ,buna treaba si bine ai venit!!!
La mine in desktop si laptop muzica e asezata astfel:folder cu NUNTI 2009 in care subfoldere:hore,sarbe,selectii populara[de masa],dance[romaneasca,straina,greceasca,latino],manele nunta,negative[hore,sarbe,usoara,manele,ritual gatit],colaje.Mai am un folder mare cu muzica sonorizare unde e foarte multa muzica dar tot asa asezata.In NUNTI 2009 am facut selectie la cat trebuie pentru o nunta si ce se canta la o nunta[cam 3 G]
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

UNREAD_POSTde soundsystem » Mar Iul 28, 2009 7:35 pm

Eu am asa;un folder mare NUNTA,BANCHET,MAJORAT,ETC,,iar in el vreo 30 de subfoldere:latino,blues,vals,tango,retro,retro de dans,retro romaneasca,disco,de majorat,rock,rock'n;roll,melodii de neuitat,disney,pt.botez,streaptease,house,populara petrecere,populara masa,populara joc,etno,etc.sigur nu am scris toate folderele,dar in mare cam astea ar fi.Acum,s-au cam adunat destul de multe melodii in fiecare subfolder,si nu le folosesc pe toate la un eveniment,asa ca,sa nu ma pierd printre melodii, in fiecare subfolder,am facut inca un sub-subfolder,cu 5-10 cele mai bune melodii din acel subfolder pe care le si folosesc sigur.
Pe langa acest folder cu NUNTA,BANCHET,MAJORAT,mai am unul SELECTII,ALBUME-aici am albume,si foldere cu selectii,si unul MuZICA-aici am muzica -la gramada.
Avatar utilizator
soundsystem
 
Mesaje: 92
Membru din: Lun Iul 27, 2009 10:57 am
Localitate: Cluj

UNREAD_POSTde demential » Mie Iul 29, 2009 10:25 am

salut si bine ai venit :)
poate iti gasesti timp sa iti completezi datele personale din profil si sa iti pui anuntul in categoria "publicitate" :)
si acum sa raspuns ontopic : la mine pe laptop e o partitie de 105 giga. toata muzica (si doar muzica) este amestecata acolo, in foldere si subfoldere. este o mare abrambureala ... eu folosesc foarte mult CTRL + F (search-ul).
cum am spus si in alte posturi, folosesc 3 winampuri deschise (desi nu mixez intre ele cum s-ar astepta unii).
1) lista de vreo 2-3 ore cu piese lente, ambientale si slow-uri (clayderman, cris de burgh, celine dion, glen medeiros, bla bla).
2) piese speciale de nunta - brasoveanca, cancan, perinita, marsurile, valsul din seara respectiva, la multi ani, bla bla.
3) 24.000 aproape de melodii. in acest winamp folosesc "J" si enqueue sau cum se zice file.
o sa fac un print screen cand sunt pe celalalt laptop sa vedeti structura :)
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde soundsystem » Mie Iul 29, 2009 1:34 pm

Profilul l-am completat,insa anuntul nu stiu cum sa-l pun altundeva.Daca ma poti ajuta,o fac cu cea mai mare placere.

La mine folderul cu muzica pt.nunta are 6-7 gb,iar restul de gb pana la 200 am muzica amestecata,albume si selectii.

Demential,folosind ''j'',''ctrl+f'',nu ti se intampla sa mai uiti cate o melodie care ar fi mers la nunta,botez?
Avatar utilizator
soundsystem
 
Mesaje: 92
Membru din: Lun Iul 27, 2009 10:57 am
Localitate: Cluj

UNREAD_POSTde demential » Mie Iul 29, 2009 1:42 pm

ok, bine ca ai completat profilul sa stim si noi din ce zona esti :) nu de alta, dar conteaza :)
daca vrei sa apari pe site (tinand cont ca nu avem alti membri din cluj) cauta-ma pe mess.
anuntul cu "reclama" il poti pune aici : http://forum.djfotovideo.ro/viewforum.php?f=7 . deschizi un topic nou la fel cum am deschis si noi.
la mine nu exista "separat" muzica de nunta... sunt toate la gramada. am doar 110 giga de muzica .... 24.000 maxim .... oricum la o nunta incap maxim 200 :D
in privinta 'playlistului' din seara respectiva .... tinand cont ca am experienta de minim 4 ani de cand fac asta "industrial", deja am "fixatiile" mele si stiu ce sa pun si cand sa pun ... si ma mai bazez pe genurile indicate in prealabil de miri la negociere. si de obicei nu uit :D
imi fac playlist-ul in fiecare eveniment separat, nu am o linie generala scrisa deja sau notata.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde Adrian Jidveian » Mie Iul 29, 2009 4:23 pm

Si eu am muzica toata intr-un folder numit "Toata Muzica" si acolo am mai multe foldere cu dance,manele,populara,latino..etc.
M-am gandit sa imi fac un folder special "Muzica Nunta" sau ceva de gen in care sa pun muzica care merge la evenimente fara alte prostii da ma mai gandesc ca apar multe melodii noi si atunci va trebui sa deviez de la folderul "Muzica Nunta" in alte subfoldere gen "Muzica nunta-populara noi sau manele noi din data .... etc :)
In timpul unu-i eveniment "ma plimb" prin foldere si iau muzica(pun doar cate o melodie in winamp sa cante,in afara de masa cand pun 5-10 melodii ptr masa cand lumea nu danseaza...si stau mai relax si yo)
I mai mult de "lucru" asa da in felu asta mai dau peste cate o melodie uitata care merita pusa...si am o imagine la ce muzica am prin calc.Stiu ca nu-i "profi" cum fac da asa m-am invatat.
Am windows vista si cu search gasesc foarte repede orice ptr ca,caut o melodie sa zic numai intr-un folder in care stiu ca o am nu in toata muzica....
Avatar utilizator
Adrian Jidveian
DJ Fondator
 
Mesaje: 402
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:57 pm
Localitate: Blaj,jud.Alba

UNREAD_POSTde soundsystem » Vin Iul 31, 2009 4:17 pm

Imagine



asa arata muzica pt.nunta din laptopul meu
Avatar utilizator
soundsystem
 
Mesaje: 92
Membru din: Lun Iul 27, 2009 10:57 am
Localitate: Cluj

UNREAD_POSTde remy » Vin Iul 31, 2009 6:45 pm

fain, si educativ...
ma intereseaza daca poti sa faci un print-screen la folderele outro si intro, as vrea sa vad ce ai acolo..
merci
Avatar utilizator
remy
DJ Fondator
 
Mesaje: 946
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:59 am
Localitate: Roman

UNREAD_POSTde soundsystem » Vin Iul 31, 2009 8:45 pm

O sa fac acele printscreen-uri,cel mai probabil duminica,acum in 5 minute plec la seviciu iar maine am nunta(scriu de pe calc.acum,nu laptopul in care am muzica).

Unele foldere le-am denumit mai in gluma,la inceput,si asa au ramas:
-gasca mea-muzica de dans,gen gasca mea,3se,ozone,ana lesko,etc.
-maria ioana-grasu xxl,bug mafia,puya,parazitii,etc.
Avatar utilizator
soundsystem
 
Mesaje: 92
Membru din: Lun Iul 27, 2009 10:57 am
Localitate: Cluj

UNREAD_POSTde demential » Lun Aug 03, 2009 10:26 am

mi-a fost lene, recunosc, in weekend sa printscrinuiesc :D
o sa pun si eu :)
dar tinand cont ca a fost primul weekend liber dupa vreo 2 luni ... am zis sa iau si eu o pauza :D
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde soundsystem » Mie Aug 05, 2009 9:34 pm

Scuze pt.intarziere.

1.Folderul intro-mai am de lucrat la el
Imagine

2.Outro
Imagine

3.O parte din ce contine folderul:SELECTII,ALBUME
Imagine[/img]
Avatar utilizator
soundsystem
 
Mesaje: 92
Membru din: Lun Iul 27, 2009 10:57 am
Localitate: Cluj

UNREAD_POSTde demential » Joi Aug 20, 2009 1:10 pm

am tot zis ca o sa pun si eu ... dar na, ba am uitat, ba n-am avut timp ...poate reusesc weekendu asta !
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde soundsystem » Sâm Aug 22, 2009 10:30 am

N-ar fi rau :lol:
Avatar utilizator
soundsystem
 
Mesaje: 92
Membru din: Lun Iul 27, 2009 10:57 am
Localitate: Cluj

UNREAD_POSTde demential » Lun Aug 24, 2009 2:55 pm

si nici sapt. asta nu am reusit sa pun nimic ... am avut un tanar cu mine pe care trebuie sa il invats sa puna muzica la nunti :) si nu am avut timp sa printscreen ctrlv ctrls
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde demential » Sâm Aug 29, 2009 6:42 pm

aveti mai jos abrambureala din partitia mea D, unde e toata muzica.
imi spuneti ce vreti sa detaliez.
sunt 106gb.
foldere ca 2 mai, 30 august, adina, elena, gemene, marian, stick sunt foldere cu muzica ceruta la evenimentele respective.
organizarea pieselor pe foldere NU e punctul meu forte. dar stiu ce sa fac cu ele :D
Imagine
am licenta pe mp3-uri, stati calm :D
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde soundsystem » Sâm Aug 29, 2009 8:30 pm

in sfarsit :lol:

Mai asteptam si alti binevoitori sa ne ajute cu idei noi.
Avatar utilizator
soundsystem
 
Mesaje: 92
Membru din: Lun Iul 27, 2009 10:57 am
Localitate: Cluj

UNREAD_POSTde Razvan » Mie Sep 30, 2009 3:08 pm

nu inteleg de ce nu salvati playlisturile din winamp.

munciti o zi-doua, si faceti 15 playlisturi....cu manele, fara manele, nunta,botez, inmormantare, banat, oltenia, moldova.

le salvati si gata.

cand va trebe deschideti playlistu si stiti sigur ca nu uitati nici o piesa. sunt toate acolo.
decat sa lucrati mereu cu folderele, va ia x minute sa cautati o piesa in toate folderele...
Razvan
 
Mesaje: 143
Membru din: Mar Sep 29, 2009 12:50 pm
Localitate: Brasov

UNREAD_POSTde demential » Mie Sep 30, 2009 3:51 pm

in winamp am tasta J. in 3 secunde dau play la orice melodie, indiferent de folderul in care se afla !
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde Razvan » Mie Sep 30, 2009 4:43 pm

si daca pleci de la calculator 2 minute, si uiti sa pui o piesa sa urmeze, iti sare direct la o manea gen "balerina-balerina". ce faci?

+ iti crapa winampu. pana deschizi si bagi toate melodiile...pfff...asa cu playlistu e mai usor.
Razvan
 
Mesaje: 143
Membru din: Mar Sep 29, 2009 12:50 pm
Localitate: Brasov

Următorul

Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori