DJ+ MC

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

DJ+ MC

UNREAD_POSTde gabi_fundacescu » Sâm Sep 10, 2011 7:02 pm

Salutare colegi !
Deoarece sunt de parere ca un Dj trebuie sa fie si Mc macara 20% la o petrecere , si m-am intalnit expres cu acesta cerere la un club , as zice sa facem un ABC a acestei meserii,
Caut in continuare filmulete sau fisiere din care un ne-am putea inspira cu privire la , intonatie si textele de ridicat lumea la dans si de mentinut in continuare .
Am inteles ca este un top Mc de discoteca dar car sunt modele dar nu-i stiu .

Din ce am auzit si vazut pana acuma ca si texte unele inervante altele care prind, altele care se repeta intr-o sera la discoteca de 100 ori de zici ca i s-a blocat microfonul sunt :

ex 1. Buna seara Masteeeer Cluub !!!! Hai sa vedem cine e cu noi in seara astaaaaaaa !!! Hai sa vedem cine poate sa tipeeeee !!! Mainile suuuus !!!!!! Hai sa ne distram si sa bem bauturi alcoolice de la baaar!!! (asta mi s-a parut naspa tare ) , Este cineva din ...... aici ? Sa tipe toata lumea care e venita din ......!!!!! Bravooo asa va vreauu. Sunteti cei mai tariiii. wow MAI POATE CINEVA SA TIPEEEEEEE????(textul asta cu MAI POATE.... care se repetat de 100 ori la disco e enervant tare ) MC- discoteca

ex 2. Se canta peste melodie (tre sa ai voce faina aici) 2-3 cuvinte sau refrenul, se baga wow , se deschide la 11 oficial dansul (fiind un club cu ring de dans) .. Si hai sa deschidem dansul in seara aceasta , invitam pe toata lumea (gasca) pe ringul de dans, haideti curaj......!!!!!!!!!! Suna fain piesa asta!!!! Cred ca toata lumea stie piesa asta !!!! HAi sus gasca !!! E sambata seara si ie mare distractie aici doar la noi ..... MC-club

Am inteles ca sunt firme care fac cursuri de MC. As fi foarte curios sa pot citi si eu un curs sau sa vad macar cuprinsul :)) Daca gasiti filmulete cu MC de la care se poate invata ceva chiar ar fi interesant de postat pe forum :)

bafta !!
gabi_fundacescu
Membru activ
 
Mesaje: 154
Membru din: Lun Mar 22, 2010 1:14 pm
Localitate: ROMAN

Re: DJ+ MC

UNREAD_POSTde demential » Sâm Sep 10, 2011 10:23 pm

eu nu te felicit, eu te cert ca nu ai citit forum-ul. s-a mai VORBIT despre acest subiect si aici : viewtopic.php?f=3&t=259
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: DJ+ MC

UNREAD_POSTde gabi_fundacescu » Dum Sep 11, 2011 4:04 am

Scuze ca nu am gasit acel topik .Acum l-am citit insa am aflat doar cat si cum a primit fiecare spaga si ce anunturi se fac la deschiderea dansului pentru nunta .
Mesi lui Manoka pentru texte , sunt buneeee !!

Am deschis acest topic si pentru DjAdriano, care acum testeaza un post de Dj-Mc la un club din Roman,
Cei de acolo au cerut expres activitate mai mare pe partea de MC

PS:

Heeeey party peopleeeeeeeee !!!!!!!! hai sa auzim galagieeeeeee multa galagieeeeeeeeeee !!!!!!!!!!
gabi_fundacescu
Membru activ
 
Mesaje: 154
Membru din: Lun Mar 22, 2010 1:14 pm
Localitate: ROMAN

Re: DJ+ MC

UNREAD_POSTde djgrecu » Dum Sep 11, 2011 11:20 pm

Ma bucur ca s-a abordat subiectul legat de MC. Nu de altceva da' eu tocmai caut un MC pentru o colaborare "fructoasa" :)) . Nu-s prieten cu microfonul..... Asa ca mai "bagati" niste texte...cine stie, poate o sa-mi "dau drumul" :lol: :lol: :lol: :mrgreen:
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: DJ+ MC

UNREAD_POSTde Ciprian » Lun Sep 12, 2011 11:08 am

Eu vorbesc destul de mult la microfon.Nu mereu,pt ca fiecare eveniment este diferit de altul.Depinde cum simt sala.Nu am texte standard,exceptand momentul in care prezint mirii pentru dans sau daca e botez spun cateva cuvinte cand se pune aperitivul pe masa.
In rest las muzica sa vorbeasca pt mine.In functie de melodie mai am mici interventii.Ce e mult strica. si e nunta nu e club.
Avatar utilizator
Ciprian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1524
Membru din: Joi Sep 17, 2009 1:58 pm
Localitate: Bucuresti

Re: DJ+ MC

UNREAD_POSTde Ciprian » Lun Sep 12, 2011 3:14 pm

Cand ajung acasa,o sa ma uit la filmulete sa vad ce spun.Cum spuneam,nu am texte standard
Avatar utilizator
Ciprian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1524
Membru din: Joi Sep 17, 2009 1:58 pm
Localitate: Bucuresti

Re: DJ+ MC

UNREAD_POSTde Lucian » Lun Sep 12, 2011 8:12 pm

Pentru dansul de deschidere:

"Dragi invitati, a sosit un moment special in aceasta seara; ..nume mire.. si ..nume mireasa.. vor dansa pentru prima oara in calitate de sot si sotie. Ii invit pe ringul de dans, binenteles in aplauzele dumneavoastra!"
MUSIC IS OUR PASSION
www.djnuntabotez.ro
Avatar utilizator
Lucian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1415
Membru din: Joi Apr 22, 2010 7:33 pm
Localitate: Campulung, Jud Arges

Re: DJ+ MC

UNREAD_POSTde djgrecu » Vin Sep 16, 2011 8:45 pm

Manoka scrie:.. eventual un alt fel de sunet :|

:lol: :lol: :lol:
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: DJ+ MC

UNREAD_POSTde demential » Vin Sep 16, 2011 10:52 pm

sunt curios ce te asteptai sa citesti aici. poezii ? monologuri ?
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: DJ+ MC

UNREAD_POSTde iulianrugina » Sâm Sep 17, 2011 2:39 pm

Manoka scrie:PFF-TOPIC: ... si asa, aici, ne-a murit toate stiinta de cei mai bun DJ din ROMANIA. Sa inteleg ca (virgula) cu totii suntem muti la nunti ... bem, fumam, si mai punem din cand in cand o piesa ... fara nici un "sunet" scos ... eventual un alt fel de sunet :|

fiecare are secretul lui. pe care il impartaseste cu altii sau nu...eu, de exemplu, vorbesc destul de mult la microfon ( nu asa de mult ca pufosu :lol: :lol: )dar nu pot sa spun ca am niste expresii standard. spun ce imi vine pe moment. totul e sa nu-ti fie frica de microfon (ca nu musca ) si sa vorbesti tare . ce ai spus , spui tare , nu mormai in microfon.
http://www.djnuntaneamt.ro/
Avatar utilizator
iulianrugina
DJ Fondator
 
Mesaje: 2245
Membru din: Mie Apr 08, 2009 7:26 pm
Localitate: Roman, Neamt

Re: DJ+ MC

UNREAD_POSTde Ciprian » Sâm Sep 17, 2011 3:25 pm

@iulianrugina,nu te gandica la evenimente imi povestesc viata la microfon :lol:
Cum am mai spus, cu exceptia textelor standard pe care le folosesc la inceput,mai am mici interventii in timpul dansului,sau daca nu se danseaza invit lumea pe ringul de dans.Nu ma intrebati ce spun,pentru ca depinde de la o situatie la alta,de la o melodie la alta.Depinde ce-mi vine pe moment.Nu le tin secret,consider ca fiecare are stilul lui si daca esti o persoana care te inhibi cand pui mana pe microfon,mai bine te rezumi la pus muzica,decat sa scoti porumbelul sau sa incepi sa te balbai.
Multi dintre voi stiti ca eu cand m-am apucat de sonorizari,majoritatea cunostiintelor le-am acumulat de aici.De aceea,imi permit sa fac o recomandare celor care sunt la inceput si citesc acest topic:nu incercati sa copiati pe nimeni si nu invatati textele ca pe poezie.Exista riscul sa te intrerupa un invitat sau pur si simplu din cauza emotiilor sa te pierzi.Ca sa fie si manoka impacat,o sa spun textele standard pe care le folosesc.
Nunta,inainte de dansul mirilor: dati-mi voie sa va spun si eu buna seara si bine ati venit!ma bucur sa fiu alaturi de dvs in aceasta seara minunata,in care acesti doi tineri frumosi si..indragostiti au spus da in fata lui D-zeu si in fata dvs!As vrea sa urez tinerilor casatoriti casa de piatra,sanatate,fericire si sa aibe parte numai si numai de bucurii.A venit momentul ca mirii nostrii sa deschida dansul,asa ca (voce gen stefab banica la dansez pt tine) doamnelor si domnilor,in aplauzele dvs...daaaaansuuuulll miriloooor!
La a doua melodie invit nasii alaturi de miri,dupa care,cam la jumate melodiei spun ceva de genul: Declar oficial seara de dans deschisa,asa ca domnilor,luati-va sotiile,iubitele sau amantele daca e cazul si poftiti pe ringul de dans"
Imi aduc aminte ca in timpul unei nunti ploua,asa ca in timpul discursului am adaugat ceva de genul: Asa cum picaturile de ploaie s-au abatut astazi asupra noastra,asa si fericirea,sanatatea,bucuriile si belsugul sa se abata asupra acestui minunat cuplu!
Botez,imediat dupa sosirea aperitivului, idem ca la nunta pana la un pct: dati-mi voie sa va spun si eu buna seara si bine ati venit!ma bucur sa fiu alaturi de dvs in aceasta seara minunata,in care sarbatorim petrecerea de botez a micutei/micutului.....! Sa dea D-zeu sa fie sanatos(sanatoasa),fericit si sa aduca parintiilor x si y numai si numai bucurii! Va urez pofta buna,auditie placuta si sper ca in aceasta seara sa ne distram cat mai bine impreuna!
Ce sa mai spun?Cand se fura mireasa,daca e loc si ginerica e de gasca incep sa-l tachinez cu diverse replici gen "ce-o face miresica noastra acum?o fi pe cuburi prin vreun club? la o nunta s-a furat si nasa odata cu mireasa.Pt ca intarziau sa apara si se tot puneau intrebari,am spus ceva de genul: Ginerica,ia vezi..s-a dat daru cumva?sa nu fi fugit fetele in caraibe" :lol:
Putem dezbate acest subiect la intalnire,e altceva cand povestim face 2 face.
Avatar utilizator
Ciprian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1524
Membru din: Joi Sep 17, 2009 1:58 pm
Localitate: Bucuresti

Re: DJ+ MC

UNREAD_POSTde iulianrugina » Sâm Sep 17, 2011 5:17 pm

@ ciprian - nu o lua ca o critica !!! era o gluma :lol: :lol:
http://www.djnuntaneamt.ro/
Avatar utilizator
iulianrugina
DJ Fondator
 
Mesaje: 2245
Membru din: Mie Apr 08, 2009 7:26 pm
Localitate: Roman, Neamt

Re: DJ+ MC

UNREAD_POSTde Ciprian » Sâm Sep 17, 2011 7:56 pm

iulianrugina scrie:@ ciprian - nu o lua ca o critica !!! era o gluma :lol: :lol:

nici nu credeam asta :P
Avatar utilizator
Ciprian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1524
Membru din: Joi Sep 17, 2009 1:58 pm
Localitate: Bucuresti

Re: DJ+ MC

UNREAD_POSTde iulianrugina » Dum Sep 18, 2011 3:33 am

Ciprian scrie:
iulianrugina scrie:@ ciprian - nu o lua ca o critica !!! era o gluma :lol: :lol:

nici nu credeam asta :P

m-am mai linistit acum pufosule.... ;)
http://www.djnuntaneamt.ro/
Avatar utilizator
iulianrugina
DJ Fondator
 
Mesaje: 2245
Membru din: Mie Apr 08, 2009 7:26 pm
Localitate: Roman, Neamt

Re: DJ+ MC

UNREAD_POSTde punatordemuzica » Dum Sep 18, 2011 1:56 pm

Eu am o problema cu vorbitul la microfon.La serviciu deschid teleconferinta intre sectii ...si uneori(nu mereu) am niste stari emotive si stresante de parca ma strange o gheara de gat cand vorbesc la microfon.Asadar am o stare de stres foarte mare cu vorbaraia in fata multimii,asta poate din cauza lipsei de exercitiu.Cineva spunea ca trebuie sa-ti pregatesti textele exact pe o hartie si sa nu te uiti in ochii lor,altii ca trebuie sa ai un whiski 2 la bord...altii ca cica tre sa fii mai nesimtit de felul tau,etc.Cert e ca trebuie sa beneficiezi si de un microfon bun, daca se poate si are EQ cu ceva efecte de reverb sau echo sa nu-ti remarce lumea emotia din glas(daca o ai).Eu le explic ca sunt punatordemuzica si nu DJ de club care vorbeste mai mult decat se aude muzica...in fine asta e unul din punctele mele sensibile la evenimentele pe muzica.
Niciodata sa nu spui ,Niciodata!
0744680829
Avatar utilizator
punatordemuzica
Membru activ
 
Mesaje: 543
Membru din: Joi Mai 14, 2009 12:07 pm
Localitate: Bucuresti-Dr.Taberei

Re: DJ+ MC

UNREAD_POSTde ionel » Lun Sep 19, 2011 3:17 pm

Uite aici ceva ce te-ar interesa
http://www.youtube.com/watch?v=ue1kE0UT7mw
www.nuntineamt.ro DJ nunti, botezuri, majorate si alte petreceri private.
tel:0744533213
Avatar utilizator
ionel
DJ Fondator
 
Mesaje: 486
Membru din: Mie Iul 21, 2010 10:14 am
Localitate: Targu Neamt

Re: DJ+ MC

UNREAD_POSTde sarmyparty » Dum Apr 29, 2012 12:06 pm

dj+mc interesant clipul postat de tine .
pentru punator de muzica,pana nu ai sa incepi sa vorbesti la microfon nu ai sa iti invingi teama,poti incepe vorbim prin casa,pe la petreceri mai mici si apoi incet incet din ce in ce mai mult si la toate evenimentele.

Mai demult aveam un prieten un dj de club,si ma duceam cu el ca si mc pe la diverse locatii,eu am plecat o perioada (cam un an,si nu m-am vazut cu el in anul asta) si cand am revenit m-am dus cu el la un banchet ca si dj amandoi si cand l-am vazut ca vorbea la microfon si chiar o facea bine .Stiind ca el nu era deloc cu vorbitul la microfon,il intreb cadn a invatat...si imi spune sarmy ,cand eram la dj rezident in clubul x ,patronul mi-a zis ca daca nu vorbesc la microfon,aduce pe alt cineva si am fost nevoit sa o fac ,mai greu la inceput ,ce e drept dar am facut-o ..spunea el .

Sincer eu am inceput,sa vorbesc la microfon ca si prezentator de balulului pentru o organizatie de tineret prin anii 2000 ,timp de vreo 5 ani ,primul bal a fost mai greu ca dupa aia eram mai relaxat .........

Si poate o sa radeti ,dar sa stiiti ca daca sunteti timorati si vreti sa depasiti momentul acest ,o sa va fie de mare folos sugestia si autosugestia .
Scrie pe o foaie si repeta,eventual poti inregistra si asculta de cat mai multe ori .

Eu x (punator de muzica de exemplu),sunt un bun mc,vorbesc la microfon nu am trac si emotii deloc,am o voce puternica care se aude bine .

sau Daca x gigel poate vorbii la microfon ,eu x punator de muzica pot vorbi mai bine ca el,deoarece nu e cu nimic diferit de mine si in plus eu am calitati si deprinderi foarte bune.

Mult succes,si cu siguranta daca iti doresti sa poti vorbi bine la microfon,ai sa reusesti .

p.s despre puterea sugestiei si autosugestiei voi scrie un articol cat de curand pe blogul meu cusucces.net :!:
Sonorizari Dj. Mangalia | Video Petreceri | Promovari http://www.videodj.ro Sarmy Party VDj. Tel.0722528017
Promovam Dj., Cluburi, Locatii, si Formatii http://www.facebook.com/sarmyparty si pe http://lhub.to/sarmyparty
Avatar utilizator
sarmyparty
 
Mesaje: 110
Membru din: Vin Apr 22, 2011 12:21 am
Localitate: Mangalia

Re: DJ+ MC

UNREAD_POSTde MC Dennysse » Mar Aug 05, 2014 4:31 pm

https://www.facebook.com/14598863075867 ... =1&theater
;)


Textele unui mc sunt in functie de muzica si oamenii pe care ii ai la un club . Mc-ul trebuie sa aiba prezenta scenica, umor,sa actioneze corespunzator publicului pe care il are in fata sa,sa danseze (ar fi un plus), sa cante bine (ar fi un plus). In cateva cuvinte sa se distreze si el la petrecerea pe care o anima.
MC Dennysse
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Aug 05, 2014 4:16 pm

Re: DJ+ MC

UNREAD_POSTde misu_misu66 » Vin Aug 15, 2014 12:35 am

Pun si eu un link cu un MC de la americani care mi-a placut mult. Important e sa-l vedeti de la inceput pana la sfarsit. De unde a plecat si unde a ajuns. Meserias mosu.
https://www.youtube.com/watch?v=BhkyFXsy6UY
www.djromania.ro
Miandro Sound - Mihai Andronic
Sonorizari evenimente Galati - 0722436832
Avatar utilizator
misu_misu66
DJ Fondator
 
Mesaje: 154
Membru din: Vin Apr 17, 2009 2:18 pm
Localitate: Glalati

Re: DJ+ MC

UNREAD_POSTde punatordemuzica » Vin Aug 15, 2014 12:21 pm

"MC-ul, in traducere Maestru de Ceremonii (Master of Ceremonies), este un fel de “coordonator” al nuntii, anunta evenimentele-cheie precum furatul miresei, aruncatul buchetului, aruncatul jartierei, taierea tortului, primul dans si sfarsitul petrecerii. Tot MC-ul este responsabil ca traditiile si obiceiurile din programul nuntii sa nu fie uitate, cheama invitatii pe ringul de dans si sustine un discurs prin care le ureaza tinerilor casatoriti o viata frumoasa impreuna.
MC-ul este obisnuit cu multimile de petrecareti si microfonul, pentru a evita eventuale mici gafe cauzate de emotie si stres.
Calitatile importante care nu trebuie sa ii lipseasca unui MC sunt dictia, o voce placuta, simtul (foarte) dezvoltat al umorului, prezenta de spirit, un vocabular dezvoltat si multa naturalete. Lipsa tracului si pofta de viata sunt printre cele mai importante calitati, fiindca o persoana care nu se simte bine atunci cand este privita de zeci sau sute de oameni nu va putea sa ii faca pe ceilalti sa se bucure de petrecere si sa ii inveseleasca."

Apropos...aveti si exemple video de MC made in Romania?
Niciodata sa nu spui ,Niciodata!
0744680829
Avatar utilizator
punatordemuzica
Membru activ
 
Mesaje: 543
Membru din: Joi Mai 14, 2009 12:07 pm
Localitate: Bucuresti-Dr.Taberei


Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori