Care este prima melodie dupa muzica de acomodare

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

Care este prima melodie dupa muzica de acomodare

UNREAD_POSTde punatordemuzica » Mie Apr 06, 2011 10:30 am

Inceputul efectiv la un eveniment mi se pare destul de important.Dupa muzica de acomodare,voi ce puneti in functie de tipul evenimentului:Botez,Nunta,Majorat,etc.?
Mie mi se pare asa ca o nebuloasa perioada imediat de dupa Muzica de acomodare si venirea aperitivului.
La nunta se poate incepe cu Valsul Mirilor,apoi imediat vine aperitivul;in alte cazuri se serveste aperitivul si apoi valsul! Voi ce puneti pe perioada aperitivului, populara da masa(mai usoara ca sa-i zic asa) sau internationala slow?
La Botez e mai simplu ca a disparut valsul dar la un majorat? :8
Niciodata sa nu spui ,Niciodata!
0744680829
Avatar utilizator
punatordemuzica
Membru activ
 
Mesaje: 543
Membru din: Joi Mai 14, 2009 12:07 pm
Localitate: Bucuresti-Dr.Taberei

Re: Care este prima melodie dupa muzica de acomodare

UNREAD_POSTde DJ Sun » Mie Apr 06, 2011 11:16 am

La Brasov se serveste aperitivul imediat ce sosesc invitatii, asadar dupa marsul nuptial si marsul invitatilor bag cafe concert, care dureaza stiu eu intre 30 de min si o ora, in acest timp toata lumea serveste aperitivul apoi anunt la microfon deschiderea dansului si incepe distractia dupa dans continui fie cu un vals, fie cu ceva oldies tot de dans sau daca sunt tineri ceva nou (de ce nu), la botez pun la inceput cafe concert (sau populara depinde de invitati) apoi incerc cateva melodii asa semiritmate pentru a-mi da seama cam ce le place(se citeste reactia invitatilor, daca bate ritmul cu mana sau piciorul etc inseamna ca ii place genul si e receptiv chiar daca nu danseaza :)), daca nu prinde nimic arunc un carlig si invit la dans parintii, nasii si toti invitatii,
In timpul aperitivului si nu numai pun muzica pe care am stabilit-o cu miri inaintea evenimentului adica poate fi cafe concert, populara, slow.
Majorate nu prea am facut dar cred ca trebuie sa te axezi pe ce au cerut ei aici nu cred ca e ceva specific si bine conturat, in functie de invitati poti baga aproape orice.
La party-uri (depinde ce fel de party-uri eu ma refer la petreceri de firma, teambuilding-uri) in timpul mesei pun ceva muzica lenta si cunoscuta(in functie de invitati mai noua sau mai veche) apoi incerc sa urc un pic si sa trec prin mai multe genuri pt a-mi face o idee de ce vor apoi urc incet incet ritmul si ii invit la dans.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Care este prima melodie dupa muzica de acomodare

UNREAD_POSTde demential » Mie Apr 06, 2011 1:12 pm

bun topic.
dupa acomodare sunt 2 variante : a) cavaleria rusticana urmata de ileana sararoiu unde e targovistea
b) valsul mirilor sau rock roll megamix pentru ca teoretic merge la orice varsta.
in cazul in care mi se cere altceva, pun ce mi se cere.
la majorat nu prea am vazut, si daca am facut a fost bufet, deci nu exista acomodare.
in timpul aperitivului pun (in functie de ce am stabilit la negociere) populara de pahar/ascultare sau slow.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Care este prima melodie dupa muzica de acomodare

UNREAD_POSTde georgel84 » Mie Apr 06, 2011 2:19 pm

Aici chiar as fi interesat de mai multe pareri :)
Eu incerc pe cat posibil sa deschid dansul, indiferent de e nunta sau botez, dupa aperitiv.In felul acesta evit ruperea de ritm atunci cand se aduce aperitivul si dupa parerea mea nici nu incepe bine petrecerea si esti nevoit sa ii trimiti la masa sa manance (cam aiurea). De la sosirea invitatilor pana la inceperea dansului merg pe instrumentale, cafe-concert ( OCARINA, ARMIKA - au melodii foarte bune de acest gen) combinand melodii Ambientale foarte cunoscute. Dupa valsul mirilor, daca e nunta, continui cu: Nunta de Flori - Stefan Hrusca apoi incep cu repriza de latino gen: Kamar - Maria. Daca e Botez sau party incep direct cu latino. Parerea mea e ca latino inca prinde la orice varsta si de fiecare data incepe sa se adune lumea la dans, insa nu trebuie omisa partea cu chematul invitatilor si indemnarea lor la dans. Am observat ca in provincie danseaza lumea mai usor fata de cei din Bucuresti ;)
georgel84
 
Mesaje: 38
Membru din: Sâm Mar 12, 2011 9:12 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Care este prima melodie dupa muzica de acomodare

UNREAD_POSTde marescosmin » Mie Apr 06, 2011 2:55 pm

Si eu folosesc tot cam aceeasi ordine ca si voi,in functie te tipicul nuntii,reactia invitatilor,unii vor "mai pe populara" la masa,altii prefera cafe-concert.
Cum procedez eu de cele mai multe ori:
Se apropie mirii sa intre in restaurant,difuzez Marsul Nuptial,chiar si marsul de primire dupa asta (cel popular,clasic),apoi in functie de calitatea invitatilor (nunta de oras sau "mai de la tara"),un colaj de slow-uri sau cafe-concert,populara de ascultare sau... opinia mea proprie,ceva A La Carte - River Blue,Boney M - El Lute sau ceva reggae.In aceasta perioada,pana la sosirea aperitivului,ma sfatuiesc cu mirii cand vor intra cu Valsul Miresei.
La noi in Prahova,se poarta imediat dupa intrarea mirilor,in 50% din cazuri,Nuneasca,urmata de Jocul Bradului.Daca aveti noroc de aceasta versiune de inceput de nunta,nu "rupeti" programul cu dance direct,fiindca va sosi aperitivul si ii veti trimite la masa.
Dupa muzica de acomodare,intrati cu Valsul Miresei,apoi daca nunta este mai de oras puteti continua cu... un exemplu Boris Gardiner - I Wanna Wake Up With You sau Freddy Tylor - Take Me To The Matador,imediat dupa prima piesa.S-ar putea sa aveti succes de public la dans si sa mai inatarzie ospatarii cu aperitivul.Continuati cu dansul,veti avea numai de castigat.Publicul va fi tinut "in priza",va fi mai dinamic,va reactiona mai bine la muzica,veti avea ringul in permanenta cu cineva pe el,macar 3-4 perechi,pana va incepe distractia.
Eu am avut situatii cand,lumea venea progresiv la restaurant,dupa intrarea mirilor si pana in valsul miresei,deja dansau! Asta este un lucru extraordinar,inseamna ca aveti un public receptiv iar muzica este pe placul lor.Continuati programul cu muzica buna,mai veche,va spun din experienta ca prinde - testat.
Eu v-am expus aici mai multe variante de inceput de nunta.
La botezuri,incepeti cu cafe-concert si progresiv intrati in programul de dans sau invitati publicul la dans prin anunt la microfon.Incepeti tot cu ceva gen A La Carte,Boney M si daca aveti public foarte tanar,nu evitati hiturile la moda.
La majorate,intrati "ca la radio" cu cea mai buna muzica noua,faceti atmosfera inca de la inceput fiindca sunt tineri si le place distractia.Mentineti ritmul alert,folositi dance bun nu mai vechi de 3 ani.Repet,hiturile la moda fac distactia dar si manelele noi si ritmate (in cele mai multe cazuri).
Atentie,ce am scris eu,nu este batut in cuie! Sunteti DJ la fel ca si mine,jucati-va cu sala,faceti atmosfera,muzica este motorul,nu uitati asta iar reusita unei nunti o face muzica 100%!
Sunetul face muzica!
Muzica BUNA,s-a compus.Ce se asculta acum,sunt "experimente" nereusite,vezi muzica ultimilor ani.BUN,este cuprins intre anii '50-'60-'70-'80-'90 si pana prin 2006 aproximativ.
Avatar utilizator
marescosmin
Super Membru
 
Mesaje: 790
Membru din: Mie Sep 09, 2009 10:25 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Care este prima melodie dupa muzica de acomodare

UNREAD_POSTde dannyinthemix » Mie Apr 06, 2011 7:39 pm

Cosmin nu ai si tu ceva live sa ne arati si noua? Chiar as vrea sa vedem cum ii pe la tine in Urziceni.
dannyinthemix
DJ Fondator
 
Mesaje: 594
Membru din: Lun Noi 23, 2009 3:47 pm
Localitate: timisoara

Re: Care este prima melodie dupa muzica de acomodare

UNREAD_POSTde tony » Mie Apr 06, 2011 7:42 pm

dannyinthemix scrie:Cosmin nu ai si tu ceva live sa ne arati si noua? Chiar as vrea sa vedem cum ii pe la tine in Urziceni.



Ori ploiesti ori urziceni ? :D
tony
Super Membru
 
Mesaje: 1080
Membru din: Dum Iun 06, 2010 9:29 am
Localitate: Rieti

Re: Care este prima melodie dupa muzica de acomodare

UNREAD_POSTde dannyinthemix » Mie Apr 06, 2011 7:54 pm

Am vrut sa scriu Ploiesti dar ma gindeam la Urziceni.
dannyinthemix
DJ Fondator
 
Mesaje: 594
Membru din: Lun Noi 23, 2009 3:47 pm
Localitate: timisoara

Re: Care este prima melodie dupa muzica de acomodare

UNREAD_POSTde Sorinus » Mie Apr 06, 2011 9:38 pm

dannyinthemix scrie:Cosmin nu ai si tu ceva live sa ne arati si noua? Chiar as vrea sa vedem cum ii pe la tine in Urziceni.


La ce te referi???Live?...la evenimente live???Daca la evenimente si eu as vrea sa vad un clip ceva de la cel mai "pretentios" coleg de forum :mrgreen: !
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Care este prima melodie dupa muzica de acomodare

UNREAD_POSTde tony » Mie Apr 06, 2011 9:41 pm

subscriu.
tony
Super Membru
 
Mesaje: 1080
Membru din: Dum Iun 06, 2010 9:29 am
Localitate: Rieti

Re: Care este prima melodie dupa muzica de acomodare

UNREAD_POSTde DJ Sun » Mie Apr 06, 2011 11:43 pm

Am mai citit si am recitit acum, multe persoane intra direct cu latino si rock and roll imediat dupa vals, nu e un pic cam prea ridicat ritmul? Mai ales daca mirii aleg o melodie de deschidere mai lenta? Latino sa zicem ca e mai ok dar rock and roll m-i se pare mult prea ritmata pentru acel moment, totusi e interesant o sa incerc si eu o data cand voi prinde niste miri mai "zburdalnici" :)
Pe partea opusa imediat dupa vals cum dadea cosmin exemplu: Boris Gardiner - I Wanna Wake Up With You in opinia mea o vad prea lenta, dar asta cred ca e valabil in zonele unde se deschide dansul si imediat se serveste aperitivul, la Brasov cum am mai apus se serveste aperitivul inainte de a se deschide dansul, deci deschid dansul si daca am vorbit cu miri si vor sa invit si nasi cu parinti pe aceasi melodie la dans (mai spre sfarsit) ii invit daca nu las melodia sa "curga" mai fac cateva incurajari la microfon si cand se termina in aplauzele invitatilor pun tot un vals sau ceva genu Nunta de flori si invit toata lumea la dans, apoi pot baga Baila Morena si apoi o leg cu ceva latino Isabela Pantoja, Rafaga, Juanes ceva de genu apoi pot merge si pe ceva romanesc de ex: Bosquito apoi o hora ceva etno de ex Romania cu care o pot lega tot cu o hora etno sau populara apoi o sarba nu foarte ritmata ca e doar incalzirea :) si uite asa inchei o repriza de cateva melodii buna din diverse genuri prin care citesc invitatii cam pe ce gen s-au simtit cel mai bine, dupa sarba unu, doua slowuri si apoi urcam iar incet ritmul (ca doar nu am venit sa stam la masa:)), asta e un exemplu practic la cum decurge un inceput de nunta la mine.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Care este prima melodie dupa muzica de acomodare

UNREAD_POSTde marescosmin » Joi Apr 07, 2011 12:15 am

Nu zic ca este rau,Deraiatule dar sa nu procedati "sablonistic",cum din pacate vad ca se cam practica! Adica,asa cum fac multi DJ de pe la noi de prin Ploiesti,d'astia de la Mica Publicitate,pleaca pe latino si nu mai scot publicul din genul asta 5-6 melodii,apoi o dau in sarba si in slow-uri....merge slow dupa sarba ca nuca-n perete!
Vad ca si tu bati putin in "sablonistic"! Eu exemplificasem cu Boris Gardiner,pot fi 1001 de melodii ce se pot pune dupa valsul miresei si sa stii ca nu este chiar prea lenta! Fiind un hit cunoscut,vei avea publicul pe ringul de dans.
Alt element ce se cere grabnic corectat la multi dintre DJ, nu faceti teste pe invitati sa vedeti voi "ce le place"! Asta puteti citi inca de la inceput.Daca nu ies la dans nu inseamna ca nu le place! Daca este nunta de vara,cand este ziua (asta verificat),s-ar putea sa aveti surpriza sa nu iasa la dans chiar cu melodii "beton" si cunoscute! Ce faceti atunci,mergeti tot pe ceva cunoscut dar nu prea lenta,combinati anii si in nici un caz nu folositi cele mai tari piese care ar trebui difuzate cand ies efectiv la dans.
Daca aveti muzica de dans romaneasca,sa zicem "Te plac asa cum esti" - 3SE,puteti pune si alta melodie tot romaneasca dar nu faceti "sablonisme" sa ramaneti cu 6 piese consecutiv romanesti in repriza de dans,chiar daca prind si vi se pare ca sunteti chiar pe drumul bun,aveti public pe ring si va luati banul! GRESIT din capul locului! Folositi romanesca in engleza (hiturile actuale asa sunt in proportie de 90%),dar intrati si in muzica straina,combinati anii muzicali,creati diversitate.De ca va spun acest lucru,veti observa tineri care ies la anumite hituri si altii care pleaca de pe ring revenind din nou la alta piesa buna!
Revenind la "sarba si slow-ul",daca sunteti pusi in situatia de a "rupe ritmul",dupa o sarba oarecare (sunt cu miile),intrati cu un etno si treceti apoi in ceva de "usoara" apoi in slow! Nu amestecati genurile brusc niciodata! Aparent nu este o catastrofa dar se observa totusi.
O sa vin la "cafenea" cu o povestire reala,niste fapte la care am fost protagonist.
Acum este tarziu,subiectul extrem de interesant,continui maine cu aceasta tematica iar Deraiatului,ii dau nota 9,50 pentru exemplificarea programului sau.Nu dau 10 dar dau un 9,50 cu felicitari! Nu este rau deloc versiunea lui,mai sunt lucruri de indreptat dar este 100% pe calea dreapta! ;)
Cosmin Mares
Sunetul face muzica!
Muzica BUNA,s-a compus.Ce se asculta acum,sunt "experimente" nereusite,vezi muzica ultimilor ani.BUN,este cuprins intre anii '50-'60-'70-'80-'90 si pana prin 2006 aproximativ.
Avatar utilizator
marescosmin
Super Membru
 
Mesaje: 790
Membru din: Mie Sep 09, 2009 10:25 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Care este prima melodie dupa muzica de acomodare

UNREAD_POSTde Sorinus » Joi Apr 07, 2011 9:13 am

Eu dupa dansul mirilor bag melodia nasilor care o fi aia iar imediat dupa ca sa ridic ritmul dar totusi sa fie un dans in 2 pun frank Sinatra - New York,New York,iar dupa continui cu Modern Talking - my heart,my soul,apoi ceva latino rafaga - mixul acela de vreo 7 minute dupa care poate tarkan(nu intotdeauna) sau sarbeasca(dragana)sa pot sa trec pe populara!Cam asa se desfasoara prima repriza de disco la mine!
Ca si remarca dupa 1 mpopulara banat,1 ardeal,1 moldova si 1 sarba olteneasca(care majoritatea ce le am eu is lungi de peste 7-8 min)pun intotdeauna ceva slow pentru ca orice alta melodie etno as pune nu as face altceva decat sa o irosesc fiindca dupa o sarba toata lumea se duce la masa,iar cun un slow inca o sa ii mai tin pe ringul de dans!
La botez procedez cam la fel cu exceptia primulul dans ...
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Care este prima melodie dupa muzica de acomodare

UNREAD_POSTde demential » Joi Apr 07, 2011 9:52 am

o acomodare in bucuresti tine in medie 2 ore.
dupa 2 ore, daca dupa vals pun tot lenta, sunt impuscat probabil. lumea vina sa danseze, sa se zbenguiasca, nu sa asculte melodii lente. iar pe acomodare pun numai lente :)
dupa populara de obicei incerc sa pun ceva cat mai diferit. ma rog, depinde de eveniment, de moment...
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Care este prima melodie dupa muzica de acomodare

UNREAD_POSTde DJ Sun » Joi Apr 07, 2011 10:29 am

exact asta incerc si eu sa explic cu muzica de dupa vals, insa sunt nunti si nunti toate variantele scrise aici de mai multe persoane eu am spus cum fac eu si am argumentat de ce fac asa.
PS. Am scris de dimineata si nu imi apare :(
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Care este prima melodie dupa muzica de acomodare

UNREAD_POSTde DJ Sun » Joi Apr 07, 2011 11:42 am

Cosmin nu stiu de unde ai tras tu concluzia asta cu "sablonistic" deoarece eu am dat doar un exemplu de cum deschid eu o nunta in fine nu conteaza.
Nu stiu cum e muzica populara prin alte zone dar la bv asa cum am mai spus incep cu o melodie de trecere etno, apoi daca e cazul o hora populara si apoi o sarba care pe aici are un ritm progresiv, incepand mai usor si terminandu-se destul de alert, aceste 3 melodii insumate cred ca depasesc 12 minute, daca as continua cu un etno dupa sarba cum spui tu s-ar intampla 2 lucruri: 1 ar ramane ritmul gol deoarece lumea dupa sarba este obosita si pleaca la masa si 2 s-ar da cap in cap cu regula spusa de tine si adica sa nu mergi pe 4-5 melodii de acelasi gen pt ca intervine monotonia, eventual daca ai invitati carora le place populara si simti ca merge mai bagi o sarba si cu siguranta ii linistesti.
Daca bag o trecere intre sarba si alt gen de melodie va fi o melodie esuata si ringul gol, daca bag un slow am foarte mari sanse sa ramana multi din cei ce au dansat la sarba si sa vina si alti care nu au "indraznit"pana atunci, daca poate din punct de vedere tehnic nu e ok sa pui slow dupa sarba pentru acel moment il vad cel mai indicat.
Ceea ce spui tu "nu faceti teste pe invitati sa vedeti voi "ce le place"", cand spun de teste nu spun ca le bag metal sau hip hop, ci pun o repriza prin care trec prin mai multe genuri principale de ex: romaneasca, romaneasca veche, latino , oldies, etc. Cosmin iti reamintesc nu suntem la radio sa punem muzica amartinand anomitor perioade si cui ii place bine cui nu iar bine, trebuie sa iti dai seama de ce doresc invitatii pentru a stii pe ce te axezi, e foarte adevarat si la prima vedere iti faci o parere dar uneori aceasta parere poate fi eronata, pe parcursul evenimentului oamenii mai servesc un pahar, intr-un procent foarte mare se schimba si preferintele muzicale :) sau tu cum procedezi ii vezi si iti zici aaa astia sunt tarani sa pregatesc populara si manelele?nu cred ca e ok, pe de alta parte am inceput evenimente cu bzn si boney m si am sfarsit cu muuulte manele. chiar daca aparent parea un public elevat.
Apoi faza cu daca vedeti ca prind melodiile romanesti si vreti sa mergeti pe aceasi idee bagati melodii romanesti in engleza eu cred ca e o parere gresita daca tu crezi ca publicul care asculta 3 sud est, stefan banica va aprecia in aceasi masura inna cred ca te inseli amarnic. Romaneasca mai veche e pentru un anumit tip de public, muzica noua e pentru cu totu si cu totu alt public (asta este 100% testat de mine si cand am facut exact combinatia precizata de tine si am avut neplacerea sa imi strige cei de pe ringul de dans "Nu vrem d'astea!").Poate ar prinde mai bine muzica straina dar din aceasi perioada de exemplu cred ca ai avea mult mai mult succes cu o combinatie gen s-o facem lata cu candy man sau de ce nu cu un mambo nr.5.
Bafta tuturor!
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Care este prima melodie dupa muzica de acomodare

UNREAD_POSTde lush » Joi Apr 07, 2011 10:18 pm

Noi avem un principiu ...de la mic la mare...adica de la lent pana la sarba.De la Ce seara minunata un raggae....hora,sarba.A doua repriza de exemplu de la lent,raggae,latino,dance de la 110 bpm la 140 bpm 2,3 piese legat cu etno si iar hora si sarba daca e cazul si se mai poate.
http://www.DjIasi.Ro
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

Re: Care este prima melodie dupa muzica de acomodare

UNREAD_POSTde marescosmin » Joi Apr 07, 2011 11:48 pm

Salut Deraiatule!
Intru direct in subiect,am citit tot ce ai scris.Crezi ca ce faci este OK,da poate fi in anumite situatii de nunta.Stii ca nicio nunta nu seamana cu alta,nicio petrecere nu seamana cu alta.Eu chiar asta spuneam,adaptezi muzica in functie ce ceea ce ai in sala.Tie ti-a intrat in cap ideea ca pe mine ma doare-n... de publicul ce-l am in sala si "bag muzica asa ca la radio",cine asculta bine,cine nu,nu! WRONG! Tocmai ca simt sala din primul moment si in functie de ce public am,adaptez muzica asa cum trebuie.
Exemplu...din nou ca sa te convingi: Iti intra publicul in sala pe Marsul Nuptial,daca ii vezi ca merg la mese si NU sunt toti in sala ci din contra,mai vin,mirii ciocnesc un pahar cu vin (sampanie+piscot) si nunta este selecta (dau exemplu de nunta mai selecta),NU se danseaza nuneasca,atunci NU pui populara!
In aceste momente,nu intra aperitivul dar poti avea un mic program de dans,eu il incep cu ceva reggae combinata cu muzica mai veche.Este posibil sa se apropie Valsul Miresei,anunti acest lucru la microfon,difuzezi acest vals (exemplu de vals al miresei Fruhlingsstimmen) si daca ai nunta selecta si nu axata pe populara,poti pune un UB 40 - Higher Ground,Freddy Taylor - Take Me to The Matador,Rafagga,ceva nou din 2009 - 2011 - incepi distractia.
Poti folosi si alte combinatii de piese,merge perfect si un Boney M cu My Baker.
Daca nu vine aperitivul inca (la Ploiesti NU vine decat la o ora dupa intrarea invitatilor) si nu ai avut muzica de acomodare fiindca publicul este receptiv,am avut multe astfel de petreceri,chiar eu am ocolit acomodarea si am fortat putin nota scotand lumea la dans,procedezi si tu la fel.
Este una din situatii.
Daca iti intra pe Nuneasca,apoi Jocul Bradului - o tii "tata" pe populara,vii cu ceva etno,atunci merg si 2 sarbe sa-i linistesti.Vezi ca NU am gresit deloc cand ti-am spus ca dupa o sarba merge si un etno,ma refer la hora,poti ocoli etno si mergi direct in hora.Asta este situatia cu nunta "mai spre populara"!
Daca ai situatia expusa de alt coleg,incepi pe muzica extraordinar de buna,exemplu BZN,Tom Jones si se ajunge spre dimineata la manele,nu inseamna ca ai public "numai ghiorlani",daca petrecerea ajunge si la manele sau poate fi o nunta cu "de toate" este perfect!
Cand m-am referit la "sablonisme",adica o repriza numai cu romanesca 5-6 piese consecutiv,m-am referit la multi DJ de la Mica Publicitate (avem in Ploiesti unele "exemplare" din astea).Acestia stiu numai "repriza de romaneasca" dance,repriza de etno,repriza de house si altele! Astia sunt DJ "parati" facuti la 11m! Am fost la o sonorizare facuta de "unul din Raid" (Raid - ziar de mica publicitate) si a fost un rahat! Nu stia "digeiul" decat reprize asa cum v-am spus si ....culmea - a avut succes mare cu Romaneasca,in rest... catastrofa!
Dar si nunti din Brasov,am fost mesean la vreo 3 in perioada 2002 - 2003 - chiar nu mai vreau sa bag pe toti intr-o oala dar sa incepi cu Valsul Miresei - Valurile Dunarii (un vals sablonistic si prost ales pe deasupra) si apoi sa nu sfarsesti calvarul acestui "vals prelung",ajunsese digeiul dupa 12 minute de coleje aiurea la "Mai intoarce Doamne Roata"....asta in repriza de Valsul Miresei! Dansa lumea nervoasa,nu pleca de pe ring din complezenta!....Asta,numai cu DJ din Brasov! Plus program muzical total aiurea,acuma canta 3SE,acuma canta Dragan Muntean! Adevarate catastrofe acei DJ.... culmea toti din Brasov!
Atentie - NU bat apropouri ca tu esti din Brasov si ai face parte din "tagma lor",tu mi-ai demonstrat ca stii meserie,eu m-am referit strict la ce am trait in acei ani stiind ce nunti aveam eu si la ce nunti am fost torturat fonic! De aceea am spus si repet fara sa-mi iau vorbele inapoi dar valabil NUMAI pentru acea perioada 2002 - 2003 - Cei mai prosti DJ i-am intalnit in Brasov,DA,eu am spus-o dar strict pentru acele 3 nunti in acei ani! Nu vreau sa-mi mai aduc aminte de acele vremuri.
Uite,chiar o sa fie ziua si situatia si combinatia de melodii folosite de mine ce au avut un mare succes si dansa publicul la sfarsitul nuntii cu paltoanele pe ei si nu se indurau sa mai plece! Stiu,suna a grandomanie dar chiar am avut si am succes datorita tocmai simtului salii de care tu te indoiesti citind postarile mele!
NU are importanta de unde este DJ-ul! Poate sa fie si de la Vascautii din Deal si sa aiba un talent sa te lase cu gura cascata!
Vreau sa facem pace,nu mi s-a pus pata pe tine,vreau sa facem ceva pentru acest forum! Gata cu polemicile,hai sa fim oameni,hai sa colaboram fiindca numai asa facem ceva constructiv.
Maine,alte opinii,alte sugestii,alte situatii traite si puse in pagina!
Cosmin Mares,DJ,Redactor muzical radio,specialist telecomunicatii digitale,GSM,DCS,WCDMA.... si altele. (nu ma laud,in toate aceste domenii profesez)
Sunetul face muzica!
Muzica BUNA,s-a compus.Ce se asculta acum,sunt "experimente" nereusite,vezi muzica ultimilor ani.BUN,este cuprins intre anii '50-'60-'70-'80-'90 si pana prin 2006 aproximativ.
Avatar utilizator
marescosmin
Super Membru
 
Mesaje: 790
Membru din: Mie Sep 09, 2009 10:25 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Care este prima melodie dupa muzica de acomodare

UNREAD_POSTde DJ Sun » Vin Apr 08, 2011 12:17 am

Ai PM nu vreau sa spamuiesc
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Care este prima melodie dupa muzica de acomodare

UNREAD_POSTde Sorinus » Vin Apr 08, 2011 12:33 am

dannyinthemix scrie:Cosmin nu ai si tu ceva live sa ne arati si noua? Chiar as vrea sa vedem cum ii pe la tine in Urziceni.


Colega Cosmin :mrgreen: ai omis o intrebare, intentionat sau nu? :twisted: :twisted: :twisted:
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Următorul

Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron