Care este prima melodie dupa muzica de acomodare

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

Re: Care este prima melodie dupa muzica de acomodare

UNREAD_POSTde prologic » Vin Apr 08, 2011 1:49 am

Eu procedez cam asa : sosesc invitatii , muzica de acomodare , slow , reggae si apoi combin cu disco vechi daca sunt perechi care ies la dans ( a la carte , c.c catch , joy ) , apoi vine anuntarea dansului de deschidere , in functie de ce stabilesc cu mirii invit si nasii undeva la jum. melodiei , eventual parintii sau pe melodia de deschidere danseaza doar mirii iar apoi continuu cu o piesa pt. nasi aleasa de miri sau de mine gen iglesias , bzn , etc. Dupa asta bineinteles cresc treptat ritmul cu latino azucar moreno , rafaga sau cu ceva gen saragosa band , francesco napoli , ajung apoi la ceva romanesc nu dance ci ceva gen bosquito , fuego sau ion suruceanu , ian raiburg ( la noi in zona merg bine cateva piese de peste prut) sa pot face trecerea la ceva etno si sa ajung la segmentul de populara . Daca dupa o sarba vreau sa rup brusc ritmul o fac cu ceva lent romanesc macar sa nu pun iglesias dupa fratii paun sau la fel cum am crescut ritmul treptat o fac si invers scazandu-l cu 1-2 piese treptat . Piesele de rezistenta incerc sa le pun in momentele cand ringul e plin si bineinteles nu toate gramada . Melodiile noi de radio, cu cateva exceptii, le pun undeva dupa jum. programului sau la sfarsit un fel de ''afterparty'' de 1 ora daca e cazul . Dar aceasta e doar o varianta , depinde mult de genul invitatilor si de preferintele mirilor si de aceea poti avea nunta cu 80% populara sau cu diferite teme cum ar fi anii 80 , manelele incerc sa le evit cat pot de mult si pot spune ca aproape au disparut din peisaj, cei drept am avut si miri pe aceeasi lungime de unda cu mici exceptii...Oricum vreau sa salut si atitudinea lui Cosmin si faptul ca impartaseste cu noi din experienta sa...
prologic
Membru activ
 
Mesaje: 223
Membru din: Vin Aug 14, 2009 3:37 pm
Localitate: iasi

Re: Care este prima melodie dupa muzica de acomodare

UNREAD_POSTde marescosmin » Dum Apr 10, 2011 9:51 am

Salutare tutror!
Impartasesc indeea si modul de lucru al lui Prologic,imi place felul in care desfasoara un program,asa am procedat si procedez si eu in multe situatii in functie de publicul din sala.
Acum,fiind pe fuga,(treaba pe la tara) va spun ca momentan nu am secvente video chiar cu inceputul sonorizarilor,am ceva "capturi" personale din mijlocul unor sonorizari in genul celor expuse de Demantial.O sa postez din ele cand am timp.
De ce nu am capturi ma ample? Va raspund: la sonorizarile mele,fiind unul din joburile extra,nu am colaborat asa strans cu cameramanii decat pe parcursul acestor evenimente.Ar trebui si pot face acest lucru,sa vorbesc cu unii miri cu care am ramas in relatii bune,sa-mi dea si mie una din filmarile de la local (de pe caseta de nunta) si sa pot extrage eu cateva pasaje cu intrarea lor in local si muzica aleasa.De cele mai multe ori,exista pe casete aceste momente filmate de cameramani.Multi vor crede ca este o eschivare a mea fata de dorinta de a prezenta secvente din munca in acest domeniu,nu,nu este asa.V-am expus motivul cu toata sinceritatea.
Ce nu am eu,sonorizand mai mult ocazional (nu traiesc din asta),nu am lumini,masina de fum si lasere.Am puteri...zic eu destul de bune,o garnitura de FBT active,500W/incinta - 2buc,un SUBWOOFER de 400W activ (in ansamlul asta).Mixer Soundcraft - Spirit si doua laptopuri DELL Inspiron 1520 cu upgrade-uri (HDD 500GB,4Giga memorii,procesor 2Ghz Pentium Dual-Core,programe de muzica - Sfantul Winamp,PC Dj Red,BPM Studio si Traktor,toate licentiate).
Randul 2 de scule,puteri Peavei active,400W/incinta - 2 buc,subwofer activ tot de 400W,aceeasi firma.Folosesc numai cate un "cub" de bas per sonorizare,nefiind nevoie de "stereofonie" in materie de frecvente joase (sub 50 Hz).Nu fac sonorizari in aer liber ca sa-mi iau Electro-Voice de exemplu.
Hai ca v-am spus si ce folosesc eu.NU am console de DJ de club fiindca nu folosesc.Nici nu mai investesc in aparatura audio,ce am imi este de ajuns la cat am nevoie si tinand cont ca ma voi si retrage din activitatea de DJ NBC dar raman activ pe forum si voi sonoriza numai ocazional la cei ce mi-au ramas prieteni,fara clientela noua,consider hotararea mea cea mai potrivita.
Va mai impartasesc din experienta mea,din ce am facut in acesti ani si din ceea ce voi mai face si pe viitor,atat cat imi va mai permite timpul sa sonorizez.
Numai bine tuturor.
Sunetul face muzica!
Muzica BUNA,s-a compus.Ce se asculta acum,sunt "experimente" nereusite,vezi muzica ultimilor ani.BUN,este cuprins intre anii '50-'60-'70-'80-'90 si pana prin 2006 aproximativ.
Avatar utilizator
marescosmin
Super Membru
 
Mesaje: 790
Membru din: Mie Sep 09, 2009 10:25 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Care este prima melodie dupa muzica de acomodare

UNREAD_POSTde dannyinthemix » Dum Apr 10, 2011 5:15 pm

DeeJayMarco............Urziceni PAUDIO.
dannyinthemix
DJ Fondator
 
Mesaje: 594
Membru din: Lun Noi 23, 2009 3:47 pm
Localitate: timisoara

Re: Care este prima melodie dupa muzica de acomodare

UNREAD_POSTde Sorinus » Dum Apr 10, 2011 6:32 pm

dannyinthemix scrie:DeeJayMarco............Urziceni PAUDIO.



??????
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Care este prima melodie dupa muzica de acomodare

UNREAD_POSTde dannyinthemix » Dum Apr 10, 2011 8:36 pm

Sorin, stie cine sa inteleaga ce am scris.
dannyinthemix
DJ Fondator
 
Mesaje: 594
Membru din: Lun Noi 23, 2009 3:47 pm
Localitate: timisoara

Re: Care este prima melodie dupa muzica de acomodare

UNREAD_POSTde Sorinus » Dum Apr 10, 2011 8:52 pm

Pai zi-ne si noua :idea:
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Care este prima melodie dupa muzica de acomodare

UNREAD_POSTde tractor » Dum Apr 10, 2011 9:53 pm

dannyinthemix scrie:Sorin, stie cine sa inteleaga ce am scris.

DeeJayMarco=bamfield
tractor
Membru activ
 
Mesaje: 592
Membru din: Vin Sep 11, 2009 11:27 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Care este prima melodie dupa muzica de acomodare

UNREAD_POSTde Sorinus » Dum Apr 10, 2011 9:54 pm

Asa...si care e legatura cu topicu??? :twisted:
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Care este prima melodie dupa muzica de acomodare

UNREAD_POSTde marescosmin » Lun Apr 11, 2011 12:05 am

Ca sa nu fim OFF-Topic, (eu am fost putin),propun sa discutam de scule pe sectiunea dedicata a forumului.
Sunetul face muzica!
Muzica BUNA,s-a compus.Ce se asculta acum,sunt "experimente" nereusite,vezi muzica ultimilor ani.BUN,este cuprins intre anii '50-'60-'70-'80-'90 si pana prin 2006 aproximativ.
Avatar utilizator
marescosmin
Super Membru
 
Mesaje: 790
Membru din: Mie Sep 09, 2009 10:25 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Care este prima melodie dupa muzica de acomodare

UNREAD_POSTde djpedros » Mar Sep 18, 2012 8:55 am

alte idei de melodii dupa valsul mirilor? eu pun ori un vals ori o muzica romaneasca veche (gen ion suruceanu) apoi... aici am o problema
Avatar utilizator
djpedros
Super Membru
 
Mesaje: 1252
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:27 pm
Localitate: Galati

Re: Care este prima melodie dupa muzica de acomodare

UNREAD_POSTde marescosmin » Mar Sep 18, 2012 9:24 am

Intra si tu cu ceva reggae,sau ritmuri mai antrenante... Freddy Taylor - Take Me To The Matador... asta imi vine in cap acum.
Daca ai nunta "mai de la tara",intra chiar cu ceva etno.Vedeti si voi la fata locului ca aveti posibilitati infinite.
Sau... puteti "ataca" si hituri la moda ca tot aveti lumea pe ringul de dans si merge OK!
Sunetul face muzica!
Muzica BUNA,s-a compus.Ce se asculta acum,sunt "experimente" nereusite,vezi muzica ultimilor ani.BUN,este cuprins intre anii '50-'60-'70-'80-'90 si pana prin 2006 aproximativ.
Avatar utilizator
marescosmin
Super Membru
 
Mesaje: 790
Membru din: Mie Sep 09, 2009 10:25 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Care este prima melodie dupa muzica de acomodare

UNREAD_POSTde djpedros » Mar Sep 18, 2012 9:35 am

nu vreau sa exagerez cu muzica lenta dar nici sa dau in ei cu melodii super ritmate din prima, incerc sa gasesc combinatia perfecta, melodii nici prea rapide, nici prea lente si, eventual, la fiecare eveniment altele
Avatar utilizator
djpedros
Super Membru
 
Mesaje: 1252
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:27 pm
Localitate: Galati

Re: Care este prima melodie dupa muzica de acomodare

UNREAD_POSTde Ciprian » Mar Sep 18, 2012 11:22 am

Trebuie sa gandesti in felul urmator: Ai 1:30-2 ore perioada de acomodare.Eu de regula la aperitiv folosesc muzica internationala,deci inca 20 min de muzica nu f.ritmata.Ajungi la 2 -2 ore jumatate de muzica ambientala.Deci nu e o gresala sa iesi cu melodii ritmate.Personal,dupa dansul mirilor ies cu dance me to the end of love sau cu ce seara minunata,apoi trec in latino,jive,rock'n roll...si-ai ajuns la peste;)
Avatar utilizator
Ciprian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1524
Membru din: Joi Sep 17, 2009 1:58 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Care este prima melodie dupa muzica de acomodare

UNREAD_POSTde p3psitwist » Mar Sep 18, 2012 11:26 am

eu in functie de invitati intru ori cu ceva ub 40 dupa aia life is life dupa care pot sa trec direct la un rock`n`roll sau ceva mai ritmat tot asa oldis
alte dati pun julio iglesias baila morena si pot sa trec lejer pe latino
depinde de starea invitatilor...cat de plictisiti sunt. pana acum am avut succes sa zic la 95% din evenimente cu combinatiile astea de inceput

mai conteaza si ce gen e dansul de deschidere...si a doua melodie daca o aleg tot ei
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: Care este prima melodie dupa muzica de acomodare

UNREAD_POSTde MajNooN » Mar Sep 18, 2012 1:18 pm

Eu de obicei dupa ce incep dansul mirilor pun inca 2-3 melodii lente, iar apoi incep in forta. Odata am inceput cu tarkan - kiss kiss, exact cand se sarutau mirii. A avut un efect incredibil...
Ca si cosmin, eu cred ca nu mai e loc de melodii lente dupa aproape 2 ore de cafe concert. :D
Imagine
Let the music play loud, fuck the neighbours...
Avatar utilizator
MajNooN
Super Membru
 
Mesaje: 1455
Membru din: Vin Oct 09, 2009 9:58 am
Localitate: Bucuresti

Re: Care este prima melodie dupa muzica de acomodare

UNREAD_POSTde The_Mack » Mar Sep 18, 2012 4:46 pm

clar dupa vals, inca 1, maxim 2 piese mai lente, eventual pe care sa faci uzualele dedicatii de la miri la nasi, de la nasi la miri sau de la mire la mireasa, si apoi urcat treptat bpm-ul pana la un varf, mentinut 2, 3 piese si apoi coborat. eu cam asa procedez, si nu da gres ever! nu inteleg cum cred unii colegii ca este ok ca dupa valsul mirilor sa incepi direct cu macarena, meneaito, lambada (vb ptr.ca am asistat ca filmagiu la nunti unde dj-iul dupa valsul mirilor a bagat meneaito) - sincer a fost jenant, atat pentru el si pentru meseria pe care se presupune ca o stie, cat si pentru miri si nasi care inca nu isi revenisera din emotia primului dans. rezultatul, a aruncat efectiv aiurea o piesa carlig de dans intr-un moment total nepotrivit, cand putea sa ridice si tempo-ul si invitatii usor treptat, si sa ii pregateasca de dans (evident ca a fost nevoit la cerere sa bage meneaito iar ca la prima nu a dansat nimeni). dar na, this is just me, voi dupa vals puteti sa bagati direct 5 bani, 10 bani :D
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Care este prima melodie dupa muzica de acomodare

UNREAD_POSTde Sorinus » Mar Sep 18, 2012 5:05 pm

Dupa vals bag clar melodia nasilor(melodie pe care dupa 20-30 secunde dupa ce invit nasii,invit si restul nuntasilor pe ring) care e de obicei una slow iar apoi intru direct pe o piesa oldies,apoi latino,apoi sarbeasca iar de pe sarbeasca pot trece linistit pe populara.In unele cazuri dupa melodia mirilor si a nasilor intru direct pe populara daca se preteaza si daca mi se cere insa eu prefer prima varianta fiindca trec de fapt prin aproape toate genurile si imi fac o idee despre invitati!
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Care este prima melodie dupa muzica de acomodare

UNREAD_POSTde teo1971 » Mie Sep 19, 2012 8:51 pm

djpedros scrie:alte idei de melodii dupa valsul mirilor? eu pun ori un vals ori o muzica romaneasca veche (gen ion suruceanu) apoi... aici am o problema

Eu folosesc dupa vals de exemplu:
Suruceanu-Ce seara minunata,
Fuego-Toata lumea dansează cu mine
Aura -Toata vara
si apoi trec pe populara o sarba, o hora ....
Dj nunti Tecuci
Dj nunti, botezuri, aniversari, petreceri private
Disponibil in Tecuci, Barlad si imprejurimi
Tel. 0745507157
http://djtecuci.cabanova.com/
teo1971
Membru activ
 
Mesaje: 243
Membru din: Mar Iul 19, 2011 9:48 pm
Localitate: Ghidigeni, Galati

Re: Care este prima melodie dupa muzica de acomodare

UNREAD_POSTde cris » Sâm Sep 22, 2012 12:15 pm

Depinde f mult de invitati, locatie si tipul evenimentului. Desfasurarea si cerintele sunt diferite la o nunta fata de un event corporate.
Sunt petreceri "ca la tara" unde hora-sarba e la putere si petreceri "de salon" unde populara vine mai tarziu sau deloc.
La una nici asa nici asa, de regula intra invitatii pe marsul nuptial si continui cca 1 ora cu cafeuri si semi-ritmate, la volum redus, ptr ca invitatii isi cauta locul, "toaleta", barul, paharul etc. Se intampla sa vina cu chiuit si atunci merg pe populare instrumentale. Dupa cca 1 ora vine aperitivul si dupa el deschid cu piesa lor, a nasilor si inca un slow la care invit toata lumea. Cresc usor cu latino tip rafaga, isabel pontoja, raggae, disco mai vechi si mixez cu etno si trec spre populare - hora, sarba. Asta inseamna cca 1 ora. Functie de meniu bag carlige - inca 1/2 ora sau chiar o ora. Vine pestele sau ce e si trec spre muzica de masa. Functie de invitati si locatie pun populara lenta (Ploiesteanu, Sararoiu etc) sau slow, raggae etc. Spre sfarsitul pestelui cresc puterea si ritmul. Si cam asa la toate felurile. Nu exclud niciun gen. Un vals bun poata sa intre bine si dupa friptura. La fel rock (Queen, voltaj etc).
Dar toate programele le adaptez la cerintele invitatilor si mai ales la ce prinde.
Mi s-a intamplat sa mi se spuna expres sa nu pun populara si invitatii erau 80% de la Galati, veniti cu autocarul in Buc. Va dati seama ca dupa 2 ore, cu prima ocazie am bagat o hora si s-a umplut ringul de dans si mireasa de draci, desi pana atunci nu dansau decat 3-4 perechi.
La alta, in zona Olteniei, n-am pus decat sarbe si hore rapide toata noaptea. Nu cred ca au fost 10-15 piese de alt gen. Si lumea a fost fericita.
O discutie de principiu cu cine plateste e obligatorie, insa tre stabilit sa ai mana libera.
fr: SN15LF+PreNeo-750N
Pulsar X18
HPA 3100L
Tapco J2500
DCX 2496
Mackie CFX12
Avatar utilizator
cris
Membru activ
 
Mesaje: 313
Membru din: Mar Apr 06, 2010 1:49 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Care este prima melodie dupa muzica de acomodare

UNREAD_POSTde punatordemuzica » Lun Sep 08, 2014 6:31 pm

Mi-a fost de mare ajutor acest post, la nunta de sambata..unde-am vrut sa iasa perfect totul.Deci,ordinea de inceput in care am pus melodiile(si-a functionat perfect) a fost urmatoarea:
1.FRANCOIS FELDMAN - LES VALSES DE VIENNE(valsul mirilor)
2.Holograf-Ti-am dat un inel (melodia nasilor)
3.Ion Suruceanu-Ce seara minunata
4.Azucar Moreno - Solo se vive una vez
5.Fuego - Toata lumea danseaza.
6.Hora Impuls-Tine-o pe do legata de Junior_2004-Hora_Best_deschidere_nunta-Rapsodia - Sarba lu' ginerica
Pot sa pun si partea a doua pana la peste daca va intereseaza...cert este ca n-am mai avut probleme cu consola si din 48 de invitati doar 2 stateau pe scaune-cum spunea Demential-conteaza mult si de invitati!
Niciodata sa nu spui ,Niciodata!
0744680829
Avatar utilizator
punatordemuzica
Membru activ
 
Mesaje: 543
Membru din: Joi Mai 14, 2009 12:07 pm
Localitate: Bucuresti-Dr.Taberei

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 7 vizitatori