VIRTUAL DJ- tips&tricks

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

VIRTUAL DJ- tips&tricks

UNREAD_POSTde punatordemuzica » Vin Mar 04, 2011 12:58 pm

Fiind unul din cele mai folosite playere de muzica de DJ nu cred ca trebuie sa lipseasca un topic pe aceasta tema.De cateva zile l-am instalat si eu si sunt multe intrebari fara raspuns,asa ca incerc sa le deslusesc cu ajutorul vostru.
*.Ce skin credeti ca e foarte bun si optimizat sa te ajute(sa-ti usureze munca)-sau voi ce skin folositi?
*.Se fac ceva setari prin optiuni la inceput la instalare,obligatorii?
*.Am un play-list si melodiile ruleaza una dupa alta(si am optiunea de a trece de la una la alta prin fade,tempo,etc...de ce tempo-ul asta nu ma lasa sa-l accesez mereu?)
*.Exista buton ptr. a trece la urmatoarea melodie(din playlist),sau trebuie sa dau eu dclick pe ea daca vreau sa trec mai departe?
*.Care e modul cel mai simplu de a trece de la un deck la altul (de la o melodie la alta),cu sincronizare BPM apoi revenire automata la BPM-ul melodiei-sau trebuie mutat cu mana cursorul respectiv?
*spre deck-ul celalalt ?...sau mai folositi un player gen winamp in paralel?
*.Era sa uit ce efecte mai folositi voi,am vazut ca flangerul e cel mai folosit,insa mai sunt o gramada...
*.Voi cum setati ca sa auziti si-n casca ceea ce canta in spate pe unul din deck-uri ce normal e pe silentio?
*.Daca aveti link-uri spre tutoriale insa care se vad bine nu filmate cu telefonul pe youtube :lol:
*.Ce consola mai serioasa(nu din alea cat palma :lol: ) se "pupa" bine cu Vdj-ul
*.Va astept si pe voi cu raspunsuri....si intrebari.Multumesc!
*Rog pe cei care nu au treaba cu acest player sa nu intervina....cu chestii de genu' eu folosesc alt player,etc!
Niciodata sa nu spui ,Niciodata!
0744680829
Avatar utilizator
punatordemuzica
Membru activ
 
Mesaje: 543
Membru din: Joi Mai 14, 2009 12:07 pm
Localitate: Bucuresti-Dr.Taberei

Re: VIRTUAL DJ- tips&tricks

UNREAD_POSTde djgrecu » Dum Mar 06, 2011 12:46 pm

Salut. Scuze ca nu am putut sta de povesti pe mess dar in timpul saptamanii sunt tot pe drumuri. Doar in weekend am ceva timp liber (daca nu am sonorizare)
Inainte de a raspunde iti sugerez sa citesti manualul deoarece o sa te ajute mult.
1. skin: skinul original nu da gres...cele modificate pot genera erori. Skinurile originale sunt impartite pe 2/4/6 deckuri si mai multe rezolutii
2. setari initiale: normal ca se fac, in functie de hardware-ul de care dispui. Ar fi bine sa ai o placa de sunet cel putin cu 4 canale pentru a putea folosi decent ascultarea in casti. Se poate si cu o placa stereo pe care s-o setezi in modul mono, canalul stang sa il treci prin amplif si dreptul prin casti. La tab-ul option ar fi bine sa scoti autoupdate daca folosesti o versiune crackuita. La performances ai asa:
latenta-auto
scratch-optimize for quality
master tempo - advanced stretching (neaparat)
In rest sunt optiuni subiective.
3. tipul tranzitiei la automix: nu prea am inteles ce vrei sa faci...verifica la options ce ai setat la "autopitch matching" Oricum eu nu m-as baza pe automix...il folosesc doar la muzica de masa si atunci cu optiunea "fade-remove silence" asa se comporta ca "sfantul" (banalul) winamp :P
4. dubluclic sau poti edita un shortcut pe tastatura: iti alegi o tasta sau combinatie de taste iar la action pui "automix_skip"
5.trecere cu reset: pana sa am controller eu apasam butonul de reset de pe skin (e semi-automata). Daca pui automix "smart" si la autopitch matching "smart" s-ar putea sa faca ce vrei tu
6.asta cu deckul celalalt n-am inteles-o
7. "cut" si un filtru "pass_ TexZK_old"
8. pentru setari de sunet ar fi bine sa zici ce placa de sunet ai si daca folosesti mixerul incorporat sau un mixer extern. Presupun ca folosesti mixerul intern: deasupra fader-elor ai un knob "cue". Cu el selectezi proportia master/pfl. Exact ca la un mixer extern.:)
9.http://www.virtualdj.com/forums/121226/General_Discussion/MAKE_TUTORIAL_VIDEO_FOR_VIRTUALDJ___WIN_COOL_PRIZES.html
10. Controller-ele suportate de vdj le vezi in setari/mappers/mappers options-deselectezi "show only connected devices" apoi select controller si o sa-ti apara o lista destul de lunga :). Eu am folosit dac3 (inca il folosesc), bcd2000-nu mi-a placut, cdj400-ok dar are butoane putine de unde rezulta o oarecare limitare. Ce as incerca acum ar fi: denon mc6000
Ar fi de ajutor daca ti-ai face cont pe forumul vdj (un forum fffff activ) Acolo o sa gasesti multe raspunsuri la eventualele probleme de care te-ai putea lovi. Daca mai ai nelamuriri te pot ajuta dar as prefera la telefon sau cu o conectare remote (team viewer) deoarece imi ia mai mult timp sa scriu decat sa-ti arat.
Linkuri utile:

http://www.virtualdj.com/forums/index.html
http://www.virtualdj.com/wiki/index.html
http://www.virtualdj.com/wiki/VDJscript_verbs.html
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: VIRTUAL DJ- tips&tricks

UNREAD_POSTde punatordemuzica » Sâm Mar 26, 2011 2:48 pm

Usor, usor,si cu ajutorul lui djgrecu care e maestru pe el reusesc sa descopar tainele VDJ-ului!E bun si un controller in tandem cu programul asta dar e cam scump.
Niciodata sa nu spui ,Niciodata!
0744680829
Avatar utilizator
punatordemuzica
Membru activ
 
Mesaje: 543
Membru din: Joi Mai 14, 2009 12:07 pm
Localitate: Bucuresti-Dr.Taberei

Re: VIRTUAL DJ- tips&tricks

UNREAD_POSTde djgrecu » Sâm Mar 26, 2011 6:21 pm

m-ai facut sa rosesc :oops: :mrgreen:
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: VIRTUAL DJ- tips&tricks

UNREAD_POSTde p3psitwist » Sâm Mai 14, 2011 12:38 am

intrebare. la vdj exista vreo chestie vreun plug-in ceva gen visualizer ala de la winamp? ...ca am un lcd mare deasupra capului si ma enerveaza...e asa trist...:)
ar fi interesat sa pun ceva sa se miste pe acolo dupa muzica
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: VIRTUAL DJ- tips&tricks

UNREAD_POSTde tractor » Sâm Mai 14, 2011 12:30 pm

p3psitwist scrie:intrebare. la vdj exista vreo chestie vreun plug-in ceva gen visualizer ala de la winamp? ...ca am un lcd mare deasupra capului si ma enerveaza...e asa trist...:)
ar fi interesat sa pun ceva sa se miste pe acolo dupa muzica

vdj7 are asa ceva,se tot misca niste linii,dar la un moment dat is plictisitoare
tractor
Membru activ
 
Mesaje: 592
Membru din: Vin Sep 11, 2009 11:27 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: VIRTUAL DJ- tips&tricks

UNREAD_POSTde djgrecu » Sâm Mai 14, 2011 11:05 pm

p3psitwist scrie:intrebare. la vdj exista vreo chestie vreun plug-in ceva gen visualizer ala de la winamp? ...ca am un lcd mare deasupra capului si ma enerveaza...e asa trist...:)
ar fi interesat sa pun ceva sa se miste pe acolo dupa muzica


http://www.virtualdj.com/addons/4207/72 ... ified.html
Daca nu poti accesa linkul ti le trimit eu. Poti face si alte chestii interesante pe parte de video in vdj (video sample, slideshow foto, text to screen, live camera feed) daca ai resurse la pc :

Minimum system requirements:

Intel® Pentium® 4 or AMD Athlon™ XP
1024x768 resolution
DirectX compatible soundcard
512MB RAM
50MB free on the hard drive

RECOMENDED system requirements:

Intel® Core™ 2 or AMD Athlon™ X2
1280x1024 resolution
Multi-channel DirectX compatible soundcard
1024MB RAM
200MB free on the hard drive

Additional requirements for Video mixing:

2048MB (2GB) RAM
ATI™ or NVIDIA® video card w/256MB of Dedicated DDR3 RAM
Video card must support dual-screen output



@tractor: la ce te referi? eu am ultima versiune de vdj da nu am inteles la ce te referi?
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: VIRTUAL DJ- tips&tricks

UNREAD_POSTde demential » Sâm Mai 14, 2011 11:30 pm

eu am mixat video cu virtual dj o nunta intreaga :) nu e mare branza :)
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: VIRTUAL DJ- tips&tricks

UNREAD_POSTde djgrecu » Sâm Mai 14, 2011 11:44 pm

O nunta intreaga? Sa inteleg ca ai videoclipurile pieselor pe care le pui la nunta?
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: VIRTUAL DJ- tips&tricks

UNREAD_POSTde demential » Sâm Mai 14, 2011 11:53 pm

a venit clientul cu 200 videoclipuri :) viewtopic.php?f=63&t=945
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: VIRTUAL DJ- tips&tricks

UNREAD_POSTde djgrecu » Dum Mai 15, 2011 12:53 am

f*uck ! si eu care credeam c-o sa fiu primul din tara care va face o nunta video... 8)
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: VIRTUAL DJ- tips&tricks

UNREAD_POSTde demential » Dum Mai 15, 2011 1:30 am

ce sa-i faci ... imi pare rau ... o sa fi locul 2 :)
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: VIRTUAL DJ- tips&tricks

UNREAD_POSTde p3psitwist » Dum Mai 15, 2011 3:44 am

am pus si eu video la cateva evenimente...pe langa cele 200 de le dementu care le`am copiat la intalnirea trecuta..am mai scos si eu dupa net ...ceva pentru majorate in general...... dar vroiam ceva care sa mearga fara clipuri...o sa ma uit pe linkul ala cand 0 sa ma trezesc....azi...candva tarziu....(deocamdata sunt la majorat)
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: VIRTUAL DJ- tips&tricks

UNREAD_POSTde MajNooN » Mar Noi 01, 2011 7:02 pm

Trezesc din morti topicul asta pentru o rugaminte:
Are cineva mai multe efecte pentru Vdj? Ca eu am doar 4-5 pe el si chiar nu le pot folosi.
Dau o bere/cafea/suc celui care ma ajuta si pe mine.

multumesc! :)
Imagine
Let the music play loud, fuck the neighbours...
Avatar utilizator
MajNooN
Super Membru
 
Mesaje: 1455
Membru din: Vin Oct 09, 2009 9:58 am
Localitate: Bucuresti

Re: VIRTUAL DJ- tips&tricks

UNREAD_POSTde punatordemuzica » Mar Noi 01, 2011 11:24 pm

Manule,sîmbata lucrăm împreună,bună întrebarea cu efectele ma intereseaza si pe mine! Vin insa si eu cu o nelamurire:
Cum fac sa configurez 2 placi de sunet in VDJ7.Nu-i treaba ca nu stiu sa le configurez,insa ma intreb eu,cum se procedeaza sa preascult pe unul din deck-uri si sa pregatesc piesa pe Cue,ca sa se sincrononizeze cu urmatoarea si pe beat,etc....nu prea am reusit.Dau si eu o bere.Multam!
Niciodata sa nu spui ,Niciodata!
0744680829
Avatar utilizator
punatordemuzica
Membru activ
 
Mesaje: 543
Membru din: Joi Mai 14, 2009 12:07 pm
Localitate: Bucuresti-Dr.Taberei

Re: VIRTUAL DJ- tips&tricks

UNREAD_POSTde djgrecu » Mar Noi 01, 2011 11:47 pm

Intrati pe site la vdj si alegeti-le, apoi dati-mi linkuri si vi le downloadez eu. Sau daca nu reusiti sa le vizualizati (eu sunt inregistrat de la inceput ca user pro si nu stiu cum le vedeti....daca le vedeti) atunci faceti o lista cu numele efectelor si postati-o aici.
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: VIRTUAL DJ- tips&tricks

UNREAD_POSTde djgrecu » Mar Noi 01, 2011 11:49 pm

punatordemuzica scrie:Cum fac sa configurez 2 placi de sunet in VDJ7.Nu-i treaba ca nu stiu sa le configurez,insa ma intreb eu,cum se procedeaza sa preascult pe unul din deck-uri si sa pregatesc piesa pe Cue,ca sa se sincrononizeze cu urmatoarea si pe beat,etc....nu prea am reusit.Dau si eu o bere.Multam!


Pai stii sau nu stii? Sau stii da' nu poti? :)) Ce versiune folosesti?
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: VIRTUAL DJ- tips&tricks

UNREAD_POSTde punatordemuzica » Mie Noi 02, 2011 12:30 am

Cand vii din zona Winamp e greu sa faci performanta instant in VDJ.Parca eram mai linistit cu dublul click din winamp cu 2 playere,dar asta e,mergem inainte.Multumesc djgrecu ce mereu ma ajuta
cu acest soft ce se lipeste asa greu de mine! :lol:
Niciodata sa nu spui ,Niciodata!
0744680829
Avatar utilizator
punatordemuzica
Membru activ
 
Mesaje: 543
Membru din: Joi Mai 14, 2009 12:07 pm
Localitate: Bucuresti-Dr.Taberei

Re: VIRTUAL DJ- tips&tricks

UNREAD_POSTde MajNooN » Mie Noi 02, 2011 2:06 am

djgrecu scrie:Intrati pe site la vdj si alegeti-le, apoi dati-mi linkuri si vi le downloadez eu. Sau daca nu reusiti sa le vizualizati (eu sunt inregistrat de la inceput ca user pro si nu stiu cum le vedeti....daca le vedeti) atunci faceti o lista cu numele efectelor si postati-o aici.


Sincer, nu stiu cum se numeste fiecare efect si ce face. Dar, daca ai timp, pune un link de download cu cateva, care ti se par tie mai ok.
Multumesc mult!
Imagine
Let the music play loud, fuck the neighbours...
Avatar utilizator
MajNooN
Super Membru
 
Mesaje: 1455
Membru din: Vin Oct 09, 2009 9:58 am
Localitate: Bucuresti

Re: VIRTUAL DJ- tips&tricks

UNREAD_POSTde DjMarius » Sâm Dec 17, 2011 3:37 pm

Salut !
Ma bag si eu in discutie din 2 motive:
1 - folosesc de mult timp Virtual DJ-ul
2 - posed un denon mc6000 ... asa ca vreau sa imi spun si eu parerile...poate va ajuta cu ceva.
In primul rand vreau sa laud denon-ul care are cateva functii ce il fac sa fie total superior celorlate console cu care concureaza. Este singura consola care poate fi folosita ca mixer ( fara software), are intrare pt 2 microfoane cu efecte si reglaje pe amandoua, are boot cu iesire balansata, raspunde foarte bine la comenzi si este singura consola cu care se pot mixa fisiera video (impreuna cu Vdj). Recunosc ca atunci cand am cumparat Denonul m-am jucat cu toate consolele disponibile si am fost impresionat si de cea de la Pionineer. Cred ca ei vor ramane mereu campionii la touch-uri dar in rest tot Denonul a castigat.
Sunt un utilizator vechi si impatimit al Virtualdj-ului dar consola am cumparat-o cu Traktor Le iar apoi am primit pe net si Traktor 2 Le. Vreau sa spun ca virtual-ul este mult mai practic, mai prietenos si doar el mixeaza clipuri video ( chiar o face bine) dar la muzica ce intra in categoria house, club, tech ... etc, Traktorul parca lucreaza mai bine. Cand zic lucreaza mai bine ma refer la Sinc, la frecvente si cred ca si calitate a sunetului se observa o diferenta. Mai sunt si anumite efecte (filtre) ale consolei Denon care nu functioneaza decat cu Traktor dar acelea te ajuta numai cand ai probleme la mixat deci pt un DJ bun sunt inexistente.
Sa nu ne intelegem gresit, nu renunt la Virtual, mai ales ca pun muzica intr-un club si in unele seri avem "videoteca" (toata noaptea mixez videoclipuri care sunt proiectate pe perete) dar in serile de club pur, incep sa tind catre Traktor.
Toate cele bune !
DjMarius
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Dec 17, 2011 2:58 pm

Următorul

Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron