VIRTUAL DJ- tips&tricks

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

Re: VIRTUAL DJ- tips&tricks

UNREAD_POSTde voxparty » Joi Oct 11, 2012 7:53 pm

din cate am inteles ar trebui sa iasa in al 2 lea trimestru 2013... asta inseamna ca va fi gata peste circa 6 luni :)
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: VIRTUAL DJ- tips&tricks

UNREAD_POSTde BWB » Lun Oct 29, 2012 10:32 am

Folosesc VirtualDJ de multi ani , la inceput numai cu laptop si apoi cu diferite console ; pot spune ca este softul care imbina cel mai bine 2 cerinte majore :
- preascultare
- motor de cautare in intreg hardul dupa fragmente de titluri .
A doua cerinta traktor-ul nu o face la fel de bine . Ca si calitati secundare mentionez creerea de liste automat la inchiderea sesiunii , partea de video , automixul .
Ca minusuri .... blocaje la variantele piratate , cerinte din ce in ce mai mari de sistem o data cu fiecare generatie de soft , sincronizare mai putin eficienta fata de traktor ..........
Recomandare : investiti intr-o consola care are din start varianta LE a softului si faceti up-grade la varianta PRO beneficiind de reduceri semnificative . Cine a facut pasul de la mouse la consola nu mai revine . Recomand , din proprie experinta , 2 console pentru incepatori care se gasesc la preturi decente SH : Hercules RMX si Vestax Tiphon . Le-am avut si sunt ok la clasa lor ; se mapeaza perfect cu VDJ , au placi de sunet incorporate de calitate peste medie , robuste .... Acum folosesc un N4 de la Numark care e excelent la categoria 250-400e . Mixer independent , placi de sunet cristal , conectica cu 2 mic , surse externe etc . De mare ajutor cind se merge direct de pe youtube sau trilu fara descarcare :D , cuplezi iesirea audio din laptop direct in consola ca sursa externa ............
NU recomand American Audio . Am avut si m-am grabit sa scap de ea , proasta la toate capitolele - numai potentiometrele iluminate sunt de neegalat -

La muzica , ca la femei si fotbal , se pricepe /sau crede ca se pricepe / toata lumea ..... din cei care sunt in sala ... daca vede si winapul pe care il cunoaste devine imediat dj alaturi de tine :lol: - nu exista stres mai mare decit artisti de genul asta la un eveniment .

SFAT ..... cautati " pe surse " Virtualdj cu cod de activare , nu cu krack .
Cine are nevoie de ceva de descarcat de pe site oficial VirtuaDJ sa imi spuna si il servesc cu placere .
BWB
 
Mesaje: 36
Membru din: Vin Oct 26, 2012 8:22 pm
Localitate: Gura Humorului

Re: VIRTUAL DJ- tips&tricks

UNREAD_POSTde voxparty » Lun Oct 29, 2012 11:34 am

BWB nu pot decat sa-ti dau dreptate... traktor-ul este foarte bun la partea de mixaj live si efecte dar este varza la partea de browser. Este frustrant sa stii ca ai o melodie pe laptop si traktor-ul sa nu reuseasca sa ti-o gaseasca. La capitolul asta Virtual DJ este net superior.. eu astept sa iasa in primavara VirtualDJ 8 care din cate am inteles va avea parte si de un nou engine de sunet, rescris de la zero. Eu folosesc si lumini iar VirtualDJ are un plugin care se interfateaza cu softul pt lumini Freestyler si face ca acestea sa se miste in ritmul muzicii.

Traktor-ul e ok cand ai un playlist predefinit. Din pacate la nunti si botezuri nu te poti duce cu playlistul de acasa. Tot aiurea e si cand intri intr-un folder specific pe care l-ai scanat anterior pt bmp si nu-ti afiseaza tempo-ul. Ai o gramada mare de zero-uri... mi s-a intamplat de mai multe ori...

Cat despre consolele American Audio... fugiti de ele ca de ciuma...
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: VIRTUAL DJ- tips&tricks

UNREAD_POSTde BWB » Lun Oct 29, 2012 1:13 pm

Eu folosesc si lumini iar VirtualDJ are un plugin care se interfateaza cu softul pt lumini Freestyler si face ca acestea sa se miste in ritmul muzicii.


Te rog sa fi mai explicit . Ai iesire pe un ecran secundar plasma/videoproiector sau din VDJ iesi in controller/interfata DMX ?
Am si eu lumini cu dmx dar le tin pe "automat" . Am vazut interfete USB-DMX dar nu am aprofundat in directia asta . Am vazut legat videoproiector care executa niste jocuri dragute generate la baza de VDJ . Eu personal evit pe cit pot proiectia deoarece , ca si karaoke , consider ca iti omoara petrecerea . :mrgreen:
BWB
 
Mesaje: 36
Membru din: Vin Oct 26, 2012 8:22 pm
Localitate: Gura Humorului

Re: VIRTUAL DJ- tips&tricks

UNREAD_POSTde voxparty » Lun Oct 29, 2012 1:25 pm

sunt putin offtopic dar sper ca moderatorii sa fie intelegatori

Practic eu controlez luminile prin DMX, cu ajutorul unei interfete USB de la Enttec. Programez luminile in DMX cu ajutorul unui soft numit Freestyler. Virtual DJ are un plugin care se interfateaza practic cu freestyler. Plugin-ul din VDJ transmite beat-urile catre Freestyler, acesta din urma controland luminile in ritmul muzicii. Din pacate eu sunt pe Traktor care nu permite asa ceva.

http://www.youtube.com/watch?v=jR9sKF9HDWo
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: VIRTUAL DJ- tips&tricks

UNREAD_POSTde BWB » Lun Oct 29, 2012 1:54 pm

MUltumesc !

Acum am inteles .

SPOR !
BWB
 
Mesaje: 36
Membru din: Vin Oct 26, 2012 8:22 pm
Localitate: Gura Humorului

Re: VIRTUAL DJ- tips&tricks

UNREAD_POSTde djgrecu » Lun Noi 12, 2012 12:05 am

Au scos versiunea 7.3

[url] http://www.virtualdj.com/wiki/VirtualDJv7.3.html /url]
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: VIRTUAL DJ- tips&tricks

UNREAD_POSTde Lucian » Mar Noi 13, 2012 2:16 pm

si ca raspuns Traktor, versiunea 2.6.0 ... :)
MUSIC IS OUR PASSION
www.djnuntabotez.ro
Avatar utilizator
Lucian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1415
Membru din: Joi Apr 22, 2010 7:33 pm
Localitate: Campulung, Jud Arges

Re: VIRTUAL DJ- tips&tricks

UNREAD_POSTde djgrecu » Mar Noi 13, 2012 2:18 pm

Nu pangari topicul :lol: :lol: :lol:
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: VIRTUAL DJ- tips&tricks

UNREAD_POSTde BWB » Joi Feb 21, 2013 10:11 pm

Cine vrea skin-uri , mapari , efecte etc de pe site oficial Virtual Dj sa ceara .
BWB
 
Mesaje: 36
Membru din: Vin Oct 26, 2012 8:22 pm
Localitate: Gura Humorului

Re: VIRTUAL DJ- tips&tricks

UNREAD_POSTde djgrecu » Joi Mar 21, 2013 1:03 am

Au scos versiunea 7.4. Se pare ca versiunea 8 se lasa asteptata. Oricum din ce se spune pe forum versiunea 8 o sa fie urmatoarea.

http://www.virtualdj.com/forums/176004/General_Discussion/_NEWS__VirtualDJ_7_4.html
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: VIRTUAL DJ- tips&tricks

UNREAD_POSTde voxparty » Joi Mar 21, 2013 1:23 am

eu astept versiunea 8 cu noul engine audio sperand ca asa si denon-ul meu o sa functioneze decent in asio... deocamdata raman la traktor da' o sa downloadez oricum update-ul
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: VIRTUAL DJ- tips&tricks

UNREAD_POSTde djgrecu » Joi Mar 21, 2013 1:55 am

Asio nu merge din cauza vdj-ului? Sau a driver-ului de la denon? Ai incercat asio4all ? E musai asio? Sau pentru a folosi 4 playere trebuie sa fie asio? Latentele mici sunt necesare daca folosesti timecode cd/vinyl altfel eu nu inteleg de ce trebuie sa fie asio...
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: VIRTUAL DJ- tips&tricks

UNREAD_POSTde voxparty » Joi Mar 21, 2013 8:18 am

Pe vdj imi sunt suficiente 2 deckuri... Am incercat mai multe variante. Am ascultat in casti mai multe mp3-uri la 320kbps, cumpărate legal si sincer cel putin in cazul Denon-ului, se aude mult mai clar de pe traktor... Sper ca vdj 8 sa aduca ceva îmbunătățiri
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: VIRTUAL DJ- tips&tricks

UNREAD_POSTde punatordemuzica » Vin Mar 22, 2013 9:03 am

Ativez "Automix" si melodiile incerp sa cante lin una dupa alta(uneori din lene sau oboseala lucrez ca in winamp).Intrebare:Cum fac sa nu folosesc mouse-ul in caz va vreau sa trec la urmatoarea melodie si cu ce-i dau play.Cu mouse-ul mi-am furat-o de cateva ori..a play-at tot melodia curenta.ms!
Niciodata sa nu spui ,Niciodata!
0744680829
Avatar utilizator
punatordemuzica
Membru activ
 
Mesaje: 543
Membru din: Joi Mai 14, 2009 12:07 pm
Localitate: Bucuresti-Dr.Taberei

Re: VIRTUAL DJ- tips&tricks

UNREAD_POSTde djgrecu » Vin Mar 22, 2013 11:32 am

Iti faci o scurtatura pe tastatura. Alegi o tasta sau o combinatie de taste si la action treci mix now.
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: VIRTUAL DJ- tips&tricks

UNREAD_POSTde punatordemuzica » Vin Mar 22, 2013 1:32 pm

Uneori ma trezesc cu un barait nasol pe melodie care tine mai mult sau mai putin...de regula cand merg pe placa de sunet onboard a PC-ului(parca atunci cand merg pe aia externa n-am auzit asta)...se poate face vreo setare pe undeva...sau pur si simplu nu se intelege cu chipset-uri ieftine de sunet?ms!
Niciodata sa nu spui ,Niciodata!
0744680829
Avatar utilizator
punatordemuzica
Membru activ
 
Mesaje: 543
Membru din: Joi Mai 14, 2009 12:07 pm
Localitate: Bucuresti-Dr.Taberei

Re: VIRTUAL DJ- tips&tricks

UNREAD_POSTde djgrecu » Vin Mar 22, 2013 1:46 pm

Cand folosesti placa de sunet a pc-ului vezi alege safemode la setari/performance/. Si latenta pe auto. Daca tot mai face asa vezi ca este un utilitar de verificare al latentei. S-ar putea sa fie nevoie sa opresti wi-fi. Utilitarul il iei de aici: http://www.thesycon.de/deu/latency_check.shtml
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: VIRTUAL DJ- tips&tricks

UNREAD_POSTde Glad » Mar Apr 09, 2013 4:32 pm

Salutare !!! Poate ma puteti ajuta si pe mine. MI am luat o consola Pioneer DDJ Ergo V. Care bineinteles a venit cu varianta LE. As dorii sa o folosesc pe un virtual crackuit fiindca varianta LE nu mi ofera posibilitatea maririi ferestrei de Video plus multe alte functii. Nu stiu cum sa procedez bineinteles fara sa dau bani...macar o perioada dupa ce am facut investitia asta. Eu am sa o folosesc cu precadere la Karaoke si as vrea sa o folosesc numai pe ea.Inainte foloseam virtualul 7 si o placa creative e mu externa...nu zic ca nu ma descurcam, dar mai am si momente moartea in care pun muzica si in care as vrea sa simt butoanele:). Multumesc
Glad
 
Mesaje: 4
Membru din: Vin Apr 05, 2013 2:20 pm

Re: VIRTUAL DJ- tips&tricks

UNREAD_POSTde voxparty » Mar Apr 09, 2013 6:09 pm

Sa folosesti o consola mai mult pentru karaoke mi se pare putin cam mult. Vdj neoficial se gaseste pe torrente insa unele variante sunt crackuite aiurea si dau oaresce probleme de stabilitate asa ca e mai bine sa testezi o perioada de timp acasa inainte sa-l folosesti intr-o situatie live. Evident e si varianta de a face upgrade de la versiunea LE la FULL in mod legal, cu o reducere substantiala de pret dar am inteles ca nu e cazul tau...
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori