Traditii MOT (motz/mots)

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

Traditii MOT (motz/mots)

UNREAD_POSTde demential » Mie Mar 02, 2011 8:49 pm

ma intereseaza cei care au auzit de traditia numita mot/motz/mots ce anume trebuie facut, respectat, etc ....
voi ce stiti ?
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Traditii MOT (motz/mots)

UNREAD_POSTde DJ Sun » Mie Mar 02, 2011 10:42 pm

Din cate stiu eu taierea motului se face cand face copilul un an, atunci nasu ii taie cateva fire simbolice din par dupa care copilul este pus sa aleaga dintr-o tavita un obiect (obiectele din acea tavita sunt obiectele cu diverse simboluri gen: foarfeca-frizer, caiet,carte-profesor etc).
Astfel de evenimente sunt destul de restranse eu pana acum nu am participat la asemenea evenimente dar cred ca nu e ceva diferit de un botez din punct de vedere muzical.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Traditii MOT (motz/mots)

UNREAD_POSTde Lucian » Mie Mar 02, 2011 10:50 pm

Petrecerea de "mot' sau "taierea motului" se organizeaza cand copilul implineste un an - este practic o aniversare, iar la tort se taie un pic de par de la copil si i se pune in fata o tava cu diverse obiecte (un pix, cheile de la masina, bani, un pieptan, o foarfeca, un telefon...etc) si se spune ca pe ce pune mana prima oara de aceea va avea parte cel mai mult in viata :)
MUSIC IS OUR PASSION
www.djnuntabotez.ro
Avatar utilizator
Lucian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1415
Membru din: Joi Apr 22, 2010 7:33 pm
Localitate: Campulung, Jud Arges

Re: Traditii MOT (motz/mots)

UNREAD_POSTde p3psitwist » Joi Mar 03, 2011 2:04 am

in afara de partea cu tavita si cu obiectele e la fel ca la orice aniversare....
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: Traditii MOT (motz/mots)

UNREAD_POSTde Ciprian » Vin Iul 01, 2011 7:11 pm

Nu am mai deschis alt topic.Mot la baieti,turta la fete.Ei bine maine am o turta si habar nu am ce obiceiuri sunt sau daca exista unele melodii specifice cum ar fi o melodie pt ruperea turtei.So, i need help. :oops:
Avatar utilizator
Ciprian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1524
Membru din: Joi Sep 17, 2009 1:58 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Traditii MOT (motz/mots)

UNREAD_POSTde Ciprian » Vin Iul 01, 2011 9:01 pm

Pana la urma am sunat un lautar si ar fi hora lenta,iar in momentul in care se rupe turta (la propriu) "la multi ani"!
Avatar utilizator
Ciprian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1524
Membru din: Joi Sep 17, 2009 1:58 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 44 vizitatori