Muzica Moldova

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

Muzica Moldova

UNREAD_POSTde DanceDj » Joi Ian 20, 2011 6:44 pm

Ce muzica prinde la evenimentele din Moldova? Genuri, Artisti, Piese
Avatar utilizator
DanceDj
DJ Fondator
 
Mesaje: 210
Membru din: Lun Oct 12, 2009 10:57 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Muzica Moldova

UNREAD_POSTde patratzel » Joi Ian 20, 2011 10:24 pm

Trompete,naiuri,si tambale.
patratzel
 
Mesaje: 70
Membru din: Joi Ian 13, 2011 5:30 pm
Localitate: Focsani

Re: Muzica Moldova

UNREAD_POSTde djpedros » Joi Ian 20, 2011 11:12 pm

foaie verde 5 chiperi
Olga Ciolacu - Sarba lui Vasile
Olga Ciolacu - Hora moldovenilor
Coace Doamne prunele
Avatar utilizator
djpedros
Super Membru
 
Mesaje: 1252
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:27 pm
Localitate: Galati

Re: Muzica Moldova

UNREAD_POSTde DJ Sun » Vin Ian 21, 2011 12:17 am

Si pentru ca sunt dj in brasov dar sunt din bacau deci moldovean punctez si eu cateva melodii:
impuls - iara beau, iara petrec - hora
impuls - prin padure, pe carare sau mana caii vizitiu(dupa spusele lu patratel)(sarba)
impuls - sarba ca la gorj, sarba instrumentala
impuls - tine-o pe do (hora)
impuls - mai intoarce doamne roata (masa sau dans lent)
noroc - 2 mixuri
Fratii Paun - Sarba Paunilor
si cam atat nu ma bag in prea multe detalii pentru ca nu am avut nici un eveniment aici si sa nu vb prostii
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Muzica Moldova

UNREAD_POSTde patratzel » Vin Ian 21, 2011 1:07 am

Pentru moldova cauta asa:
Tomis Junior
Florin Blaj
Politon-Suceava
-Fanfara

Sarba studentului da nu cu saxofon ca la deraiatu la BV ci cu trompeta ca la suceava
Nicolae cretu -Foaie verde 5 chiperi
ORIZONT
ETNOSTYL SUCEAVA
NOROC
P.S. La Moldova se poarta tzambalu',naiul specific lui Korg,trompeta,acordeon,si sa fie ritmate.
patratzel
 
Mesaje: 70
Membru din: Joi Ian 13, 2011 5:30 pm
Localitate: Focsani

Re: Muzica Moldova

UNREAD_POSTde DJ Sun » Vin Ian 21, 2011 1:15 am

pe tine te asteptam :) patratele ma apuc sa fac un folder cu muzica populara ce o folosesc eu pe la nunti daca vrei sau cine vrea sa faceti si voi cate unu si sa facem un "schimb de experienta", (cu patratel am mai facut intr-o seara).Ma intereseaza si niste mixuri de masa bune cine are.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Muzica Moldova

UNREAD_POSTde prologic » Vin Ian 21, 2011 1:54 pm

Impuls se foloseste f. rar , plus ca se aud ca dracu' , tzambale..., naiuri... :lol:
prologic
Membru activ
 
Mesaje: 223
Membru din: Vin Aug 14, 2009 3:37 pm
Localitate: iasi

Re: Muzica Moldova

UNREAD_POSTde DJ Sun » Vin Ian 21, 2011 4:28 pm

Da exact cum am spus nu pun muzica in zona moldovei si nu stiu exact ce se cere, am dat aceste exemple pentru ca imi place cum canta impuls, canta o muzica moldoveneasca, instrumentalele suna bine,versurile sunt ok iar eu de ex mai merg la un hotel-restaurant unde vin turisti din toata tara (teambuilding) si acolo unde s-a pretat muzica populara am bagat impuls si pot spune ca nu am dat gres niciodata, insa repet nu sonorizez in moldova si nu garantez ca aceste melodii merg. Cat despre calitate nu stiu la ce ai vrut sa te referi pentru ca suna foarte bine nu s-o gasii ele la 320 k dar se aude mult mai bine decat multe melodii preluate de la formatii pe care le folosim multi dintre noi (inclusiv eu) pe la nunti, daca te-ai referit la instrumentele folosite in melodii nu pot decat sa ma abtin pentru ca nu stiu ce se cere ca si instrumente in zona moldovei.
Oricum iau remarca ta ca pe un sfat in caz ca voi ajunge vreodata sa sonorizez in zona moldovei si astept si de la tine niste muzica buna (daca se poate si vrea bineinteles:))moldoveneasca
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Muzica Moldova

UNREAD_POSTde prologic » Vin Ian 21, 2011 5:22 pm

Melodiile de la impuls daca stai sa te gandesti merg aproape in orice zona , sunt melodii arhicunoscute de tot romanul , folosesc si eu un colaj de la ei cel cu asta-i hora batraneasca , aseara vantul batea... si intr-adevar nu dai gres dar nu le folosesc asa frecvent ca in alte zone si aici vorbesc in numele meu. Mai corect ar fi fost sa ma exprim asa : nu prea folosesc impuls si din cauza poate ca am gasit multe slab calitativ, dar folosesc din piesele cantate de ei interpretate de alte formatii. Faza cu tzambale mi sa parut haioasa nu a fost nici un fel de aluzie , asta-i mixul de la impuls pe care il folosesc , mai calitativ nu am gasit , asta e un pic imbunatatit de mine.
http://fisierulmeu.ro/22ZN8O02Y981/impu ... e-mp3.html
prologic
Membru activ
 
Mesaje: 223
Membru din: Vin Aug 14, 2009 3:37 pm
Localitate: iasi

Re: Muzica Moldova

UNREAD_POSTde iulianrugina » Vin Ian 21, 2011 5:34 pm

sunteti tari!!! am ``savurat`` tot topicul cuvant cu cuvant. pot sa spun ca am ras de m-am dat pe spate. am citit parerile voastre despre muzica moldoveneasca. sunteti niste moldoveni adevarati ( mai putin prologic ) . sunteti mai tari si decat sorinus ( care a crescut la suceava pana la 18 ani ). in cateva cuvinte: sunteti total pe dinafara cu muzica din moldova. daca tot vreti muzica din moldova cautati:
fratii paun
etalon din pascani
orizont
fratii reut din suceava
constantin bahrin ( care e de la prologic, de la iasi )
mihai ciobanu
autentic din bacau
si mai sunt....
http://www.djnuntaneamt.ro/
Avatar utilizator
iulianrugina
DJ Fondator
 
Mesaje: 2245
Membru din: Mie Apr 08, 2009 7:26 pm
Localitate: Roman, Neamt

Re: Muzica Moldova

UNREAD_POSTde iulianrugina » Vin Ian 21, 2011 5:36 pm

prologic scrie:Impuls se foloseste f. rar , plus ca se aud ca dracu' , tzambale..., naiuri... :lol:

asa cum spune si colegul prologic, impuls e de prin muntenia, si tzambale si naiuri mai putin. muzica moldoveneasca e cu saxofon, trompeta, acordeon si clarinet.
http://www.djnuntaneamt.ro/
Avatar utilizator
iulianrugina
DJ Fondator
 
Mesaje: 2245
Membru din: Mie Apr 08, 2009 7:26 pm
Localitate: Roman, Neamt

Re: Muzica Moldova

UNREAD_POSTde DJ Sun » Vin Ian 21, 2011 6:21 pm

daca ai citit topicul probabil ai fi vazut ca NU sunt un "moldovean adevarat" ci doar incerc sa fac ceva constructiv in vederea imbunatatirii playlistului de la petrecerile noastre si nu vreau sa intru in mai multe detalii ca nu are rost, cine vrea si e dispus sa posteze cateva melodii pe care le foloseste la evenimentele sale foarte bine,eu unu ii voi fi recunoscator cine nu, nu are decat sa stea si sa "savureze" postarile altora.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Muzica Moldova

UNREAD_POSTde iulianrugina » Vin Ian 21, 2011 7:06 pm

sa va dau niste muzica, asta nu e o problema. chiar ma bucur sa pot ajuta niste colegi.
http://www.djnuntaneamt.ro/
Avatar utilizator
iulianrugina
DJ Fondator
 
Mesaje: 2245
Membru din: Mie Apr 08, 2009 7:26 pm
Localitate: Roman, Neamt

Re: Muzica Moldova

UNREAD_POSTde DJ Sun » Vin Ian 21, 2011 8:40 pm

exact asta vreau si eu si incerc sa o fac cat mai bine, lucram intr-un domeniu in care trebuie sa acoperi o plaja f mare de preferinte muzicale si cred ca un schimb de experienta si de muzica este oricand binevenit, de fapt de asta am si intrat pe acest forum, si cred ca daca de exemplu la urmatoarea nunta voi avea 10 invitati de la Roman si le voi putea delecta urechea cu o hora si o sarba buna din acea zona(recomandata sau oferita de iulianrugina) nu poate decat sa fie spre binele nostru si spre cresterea procentajului de multumire a invitatilor de la petrecere.
Sper sa se implice cat mai multi si sa reusim sa facem macar cate un mic playlist de populara buna din fiecare zona a tarii
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Muzica Moldova

UNREAD_POSTde iulianrugina » Vin Ian 21, 2011 8:45 pm

pot sa confirme toti colegii care au apelat la mine ca i-am ajutat intotdeauna cu muzica. numai ca nu stiu sa o ``urc``. asa ca cine are nevoie, dati add pe mess iulian.rugina si se rezolva.
http://www.djnuntaneamt.ro/
Avatar utilizator
iulianrugina
DJ Fondator
 
Mesaje: 2245
Membru din: Mie Apr 08, 2009 7:26 pm
Localitate: Roman, Neamt

Re: Muzica Moldova

UNREAD_POSTde DJ Sun » Vin Ian 21, 2011 8:55 pm

toti colegi sa apeleze la tine :)
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Muzica Moldova

UNREAD_POSTde iulianrugina » Vin Ian 21, 2011 8:58 pm

deraiatu scrie:toti colegi sa apeleze la tine :)

care au nevoie.....majoritatea au muzica deja de la mine. de la intalniri...sau pe mess.
http://www.djnuntaneamt.ro/
Avatar utilizator
iulianrugina
DJ Fondator
 
Mesaje: 2245
Membru din: Mie Apr 08, 2009 7:26 pm
Localitate: Roman, Neamt

Re: Muzica Moldova

UNREAD_POSTde patratzel » Vin Ian 21, 2011 9:15 pm

Iulian,intradevar,ceea ce ai pus tu acolo sunt specifice zonei Moldova,tinand cont de pozitia geografica in care te afli tu,aia se preteaza foarte bine acolo.Ceea ce am scris eu in postul meu reprezinta muzica din Moldova la granita cu Muntenia.Nu ai sa vezi la Focsani om care sa danseze mai mult de o batuta sau 2 sarbe a lui Orizont intr-o seara.Cu cat urci mai in nord,cu atat creste tempo-ul. Este doar parerea mea strict personala pe care mi-am facut-o in timp.Doar daca mergi prin sate mai indepartate s-ar putea sa prinda batutele gen fratii paun.Dolhasca are 2:45 de secunde si 80% din lume la 2:15 e " sfasiata".
Daca vreti,va pot da playlist-ul meu sa va formati o idee cu ce muzica merg eu .
patratzel
 
Mesaje: 70
Membru din: Joi Ian 13, 2011 5:30 pm
Localitate: Focsani

Re: Muzica Moldova

UNREAD_POSTde iulianrugina » Vin Ian 21, 2011 9:29 pm

@patratzel, da` tu din ce zona folclorica faci parte, ca nu am vazut completat la profil? fratii paun nu au numai batute. si plus de asta eu foarte rar folosesc batute. merg mai mult pe hore si sarbe. eu zic sa o lasi moarta. socrii mei sunt din vrancea. mai bine zis din Vidra. cei care au fost la Lepsa au trecut prin Vidra. si cu alte cuvinte am fost la multe nunti pe acolo si am vazut ce se danseaza. si cu asta am incheiat discutia!!!!
http://www.djnuntaneamt.ro/
Avatar utilizator
iulianrugina
DJ Fondator
 
Mesaje: 2245
Membru din: Mie Apr 08, 2009 7:26 pm
Localitate: Roman, Neamt

Re: Muzica Moldova

UNREAD_POSTde johnnydj » Mar Ian 25, 2011 10:33 am

iulianrugina scrie:sunteti tari!!! am ``savurat`` tot topicul cuvant cu cuvant. pot sa spun ca am ras de m-am dat pe spate. am citit parerile voastre despre muzica moldoveneasca. sunteti niste moldoveni adevarati ( mai putin prologic ) . sunteti mai tari si decat sorinus ( care a crescut la suceava pana la 18 ani ). in cateva cuvinte: sunteti total pe dinafara cu muzica din moldova. daca tot vreti muzica din moldova cautati:
fratii paun
etalon din pascani
orizont
fratii reut din suceava
constantin bahrin ( care e de la prologic, de la iasi )
mihai ciobanu
autentic din bacau
si mai sunt....

Fara suparare iulian...dar si tu mai esti pe langa...eu nu postez ce piese pun dar fiecare are piesele lui moldovenesti pe care lumea danseaza, in concluzie este multa muzica buna aici la noi si fiecare merge pe ce crede el. Da unii care nu is din moldova au mai fost pe langa. Ce a spus patratzel in mare parte sunt deacord. Si ca sa intelegi de ce ma bag in discutie...sunt vrancean si de 7 ani stau in Bacau deci stiu si de alea si de alea...Pai mai iulian sa nu stii de Florin Blaj? Eu zic ca e cel mai tare din moldova... BAFTA TUTUROR
johnnydj
DJ Fondator
 
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Oct 05, 2009 4:58 pm
Localitate: Bacau-Focsani-Piatra Neamt

Următorul

Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori