Propunere schimbare mod de taxare

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

Sunt de acord cu schimbarea modului de taxare de la ANUAL la PER EVENIMENT

Da
21
95%
Nu
0
Niciun vot
Indecis
1
5%
 
Voturi totale : 22

Propunere schimbare mod de taxare

UNREAD_POSTde demential » Mar Ian 11, 2011 4:38 pm

Propunere facuta de scarface » 11 Ian 2011 03:16 pm
Bun. M-am mai documentat putin. Se poate face si o petitie pt a schimba legea nr. 8 din 1996, privind modul plata. In primul rand, daca ar face un administrator un topic nou cu pool in care sa vedem cati dintre voi ar fi de acord cu schimbarea modului de taxare, ma refer la un mod de taxare pe eveniment in parte si nu pe an cum este acum.
In primul rand vreau sa stiu daca se merita osteneala pentru a ma informa mai mult si a innebuni si alti oameni de cap. Am niste cunostinte care ne-ar putea ajuta in ceea ce priveste legea asta.
Ar trebui procedat in felul urmator:
- ORDA sa elibereze un playlist celor care doresc sa inceapa o afacere in domeniul sonorizarilor.
- Pentru a beneficia de acel playlist trebuie facut un contract cu ORDA si cel care vrea sa se ocupe de asa ceva, contract care trebuie reinoit in fiecare an
- Prestatorul de servicii ar trebui sa indeplineasca si niste conditii. In primul rand sa fie minim PFA.
- Prestatorul de servicii trebuie sa anunte inaintea inceperii evenimentului acest eveniment si sa plateasca taxa stabilita, in caz contrar indiferent ca are PFA,II sau SRL va fi tras la raspundere exact ca si cei care nu au nimic. Asa mi se pare mai corect pentru ambele parti.
De aici se mai poate dezvolta in cazul in care este cineva interesat de asa ceva. Bineinteles taxele care vor fi stabilite, trebuie gandite tot de Organismele de gestiune colectiva in cazul nostru UPFR si ADPFR.

Pe pagina O.R.D.A (Oficiul roman pentru drepturile de autor) sunt trecute ambele organizatii, ADPFR si UPFR, iar la amandoua specifica acelasi lucru. Sunt 2 organizatii diferite care fac exact acelasi lucru. Nu vad nicaieri sa se specifice genurile muzicale care le reprezinta, nici macar pe site-urile lor.

LE: Am uitat pagina http://www.orda.ro/default.aspx?pagina=168
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Propunere schimbare mod de taxare

UNREAD_POSTde scarface » Mar Ian 11, 2011 10:24 pm

Bun.. Multumesc din nou Demential.
Din ce am citit pe site-ul celor de la UPFR citez:
"Activitatea DJ-ilor se încadrează la punctul I.1.9 din metodologie (link pdf I1). Remuneraţia aferentă licenţei are valoarea minimă de 105 lei/ an. Licenţa se eliberează numai pentru perioade de 12 luni, după achitarea remuneraţiei fixe. La expirarea licenţei, DJ-ii raportează situaţia încasărilor brute, iar UPFR calculează şi facturează către DJ diferenţa de remuneraţie care rezultă faţă de suma fixă deja plătită."
Aici aveti si tabelul cu valorile, iar la punctul "9" scrie negociabil :lol:
http://www.upfr.ro/download/Metodologie ... P%20I1.doc

Deci cei care "si-au platit taxele", cati dintre voi a-ti fost la sfarsit de an sa va declarati numarul de evenimente si cati dintre voi a-ti platit la inceputul anului taxa de 100 si ceva de ron?

Deja se pare ca legea e exact asa cum vrem noi sa fie, doar ca nu o cunoastem si ei o aplica altfel, astfel incat sa castige tot ei.
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita

Re: Propunere schimbare mod de taxare

UNREAD_POSTde demential » Mar Ian 11, 2011 10:51 pm

pai mi se pare simplu : in de 400 o sa ceri 700.
dar in cazul asta ORGANELE trebuie sa isi faca datoria si sa inghita spargatorii de piata.
daca LEGEA si TAXELE sunt la fel in toata tara, NU o sa mai conteza ca pui muzica in Bucuresti, Lipova, Timisoara, Cluj sau Fagarasi.
o sa fie aceleasi preturi cu MINIM darile catre asociatii. parerea mea.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Propunere schimbare mod de taxare

UNREAD_POSTde scarface » Mar Ian 11, 2011 10:53 pm

Manoka scrie:ON-TOPIC: as raspunde DA in cazul in care per eveniment ramane o suma "normala/reala", pentru ca daca voi sonoriza un botez de 25 persoane la 400RON, nu cred ca mi-ar place sa platesc de aici taxe de 300RON (pentru cele 4 organe) ==>> mai bine stau acasa ...


Pai la asta ma refer si eu. S-ar putea cadea de acord ca una dintre aceste organizatii sa faca incasarile si sa le distribuie la fiecare in parte. Propun o taxa pt eliberarea autorizatiei exact cum e pe site 105 lei, care o platesti la inceputul anului, iar apoi pentru fiecare eveniment in parte, un anumit procent.
Nu poate o persoana fizica, neinregistrata la finante ca si persoana fizica autorizata, sau intreprindere individuala sau srl, sa poata plati taxele astea pentru ca la eveniment trebuie sa elibereze o chitanta, in baza careia ti se va calcula si taxa spre UPFR. Doi la mana, dai de alte belele cu cei de la finante daca nu platesti cel putin impozitul pe venit.
Ultima oară modificat de scarface pe Mar Ian 11, 2011 11:03 pm, modificat 1 dată în total.
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita

Re: Propunere schimbare mod de taxare

UNREAD_POSTde tony » Mar Ian 11, 2011 10:57 pm

Azi am trimis mail la toate oficiile colectoare , aia de la ucmr-ada nu vor sa imi raspuna la intrebare pe motiv ca nu le dau toate detaliile mele!


...sa vedem maine ce si cum.
tony
Super Membru
 
Mesaje: 1080
Membru din: Dum Iun 06, 2010 9:29 am
Localitate: Rieti

Re: Propunere schimbare mod de taxare

UNREAD_POSTde scarface » Mar Ian 11, 2011 11:08 pm

In stilul propus de mine garantat vor avea de castigat si organele competente gen UPFR,ADPFR,UCMR-ADA, pentru ca vor fi mai multi dj intrati in legalitate. Nu cred ca vreunul dintre cei care inca nu sunt in legalitate nu ar fi de acord sa isi faca atestatul de dj cu 700 - 800 lei si un PFA la maxim 500 lei cu tot cu plimbari.
Vor exista bineinteles si spargatori de piata si vor exista si cei care nu dau chitante, deci amenzi tot vor da aceste organizatii, dar e un mod mult mai simplu de a trece in legalitate si multi ar fi de acord.
Legat de petitie, e o problema.
Avem de nevoie de 100 000 de semnaturi, din cel putin un sfert din judetele din tara si cel putin 5000 de semnaturi pe judet. Nu stiu daca putem face rost de asa multe semnaturi.
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita

Re: Propunere schimbare mod de taxare

UNREAD_POSTde The_Mack » Mar Ian 11, 2011 11:12 pm

demential scrie:pai mi se pare simplu : in de 400 o sa ceri 700.
dar in cazul asta ORGANELE trebuie sa isi faca datoria si sa inghita spargatorii de piata.
daca LEGEA si TAXELE sunt la fel in toata tara, NU o sa mai conteza ca pui muzica in Bucuresti, Lipova, Timisoara, Cluj sau Fagarasi.
o sa fie aceleasi preturi cu MINIM darile catre asociatii. parerea mea.


@Demential

hai sa fim seriosi. lucrul asta nu o sa se intample niciodata.

si eu am votat ptr. plata per eveniment, dar cum spunea si un coleg mai sus, o suma decenta!
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Propunere schimbare mod de taxare

UNREAD_POSTde scarface » Mar Ian 11, 2011 11:35 pm

Aici se afla si Articolul 74 din Constitutia Romaniei. Are rost sa ne mai chinuim, sau credeti ca adunam 100 000 de semnaturi?
http://legislatie.resurse-pentru-democr ... 03.php#074
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita

Re: Propunere schimbare mod de taxare

UNREAD_POSTde demential » Mie Ian 12, 2011 12:59 am

100.000 este absolut imposibil.
the_mack eu vorbeam despre pret cerut clientilor, in loc de 400 sa ceara 700 ...
oricum, si 200 e mult,...
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Propunere schimbare mod de taxare

UNREAD_POSTde scarface » Mie Ian 12, 2011 11:09 am

Oricum nu avem ce schimba, pt ca deja este asa cum vrem noi. Ba mai mult nu trebuie sa iti anunti vreun eveniment. Cand iti expira licenta, mergi sa iti calculeze taxele in functie de numarul de evenimente. E simplu si legea e ok, dar chestia cu negociabil e de tot rahatul, iar cand vad ca cer 1200 - 1500 lei pe an, pt ce ii cer?
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita


Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 35 vizitatori