informare privind Licenta de copiere

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

Re: informare privind Licenta de copiere

UNREAD_POSTde DJ Stef » Lun Ian 17, 2011 9:22 pm

Cu asta mi-a ajuns...daca platesc 50 mil taxe plus impozite plus pe masa raman sa muncesc pentru gusa altora
Decat sarac si bolnav mai bine bogat si sanatos
Avatar utilizator
DJ Stef
DJ Fondator
 
Mesaje: 72
Membru din: Dum Ian 03, 2010 10:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: informare privind Licenta de copiere

UNREAD_POSTde tony » Lun Ian 17, 2011 11:23 pm

... de ce va certați degeaba , daca facem petrecere la locuina cuiva nu patim nimic , iar la restaurante este neaparat obligatoriu sa afisam la intrarea în incinta localului PETRECERE PRIVATA

v-am rugat ceva baieti , sa facem un tabel al taxelor in fiecare tara asupra unui dj mobil!

Editat by demential : ultima oara cand accept limbaj vulgar.
tony
Super Membru
 
Mesaje: 1080
Membru din: Dum Iun 06, 2010 9:29 am
Localitate: Rieti

Re: informare privind Licenta de copiere

UNREAD_POSTde djpedros » Lun Ian 17, 2011 11:26 pm

vai, tony, ce limbaj folosesti! daca vorbesti asa si cu clientii... invata sa fii mai diplomat.
nu mi-o lua in nume de rau dar totusi nu asa se vorbeste
Avatar utilizator
djpedros
Super Membru
 
Mesaje: 1252
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:27 pm
Localitate: Galati

Re: informare privind Licenta de copiere

UNREAD_POSTde tony » Lun Ian 17, 2011 11:30 pm

satul pana la refuz de politeturi , cui sa ii dai politeturi , alora care te seaca de bani cu legea?


...apropo ADPFR , vezi ca anu asta o sa bag mare la broscarii 3 luni in fiecare week , petrecere peste petrecere !


...a mai fost cineva in italia ,cum este cu autorizatiile pe acolo?
tony
Super Membru
 
Mesaje: 1080
Membru din: Dum Iun 06, 2010 9:29 am
Localitate: Rieti

Re: informare privind Licenta de copiere

UNREAD_POSTde djdoru » Mar Ian 18, 2011 12:32 am

O noua asociatie la care trebuie platit bir...ce se intampla daca maine apar alte asociatii?
intrebari pt ADPFR :
1. ne puteti spune cati dj au participat la negocierea din 2007? cati dintre ei mai activeaza si astazi? statul lor juridic de a participa la aceea negociere?
2. ne puteti pune la dispozitie un protocol cadru ,incheiat intre dumneavoastra si participantii de la negociere ? ca sa avem si noi cunostinta despre ce sa discutat si negociat
3.daca eu am un SRL,platesc la dumneavoastra licenta ,pot opera la 20 de evenimente simultan pe aceeas licenta?

Pentru toti membri forumului:

1. cred ca trebuie sa ne constituim urgent intr-o asociatie cu forma juridica ca sa putem discuta cu aceste asociatii de la egal la egal, sa putem fi bagati in seama(cine are cunostinte juridice ,ceva prieteni avocati,juristi pot cere sfaturi si idei pt asociere)
2. trebuie sa invatam sa ne aparam in limitele legale drepturile
ACESTE ASOCIATII CARE ADUNA BIRUL ,CULEG INFORMATII DE PE FORUM (date de indentificare ,zone de lucru,locatii unde activeaza membrii,deci aveti grija ca vin controalele , ei au informat ....o sa vedeti ce va urma : telefoane ,e-mailuri de avertizare,ceva controale la cei care au firme ,etc)
Parerea mea : daca ne unim vom fi luati in seama
cred ca din punct de vedere legal (cum legile din Romania merg la 2 capete) sub o forma de asociere cu personalitate juridica pot opera toti membrii sub o singura licenta (negociata direct cu cei care colecteaza taxele )
djdoru
Shop Owner
 
Mesaje: 38
Membru din: Dum Aug 30, 2009 1:07 am
Localitate: Pitesti

Re: informare privind Licenta de copiere

UNREAD_POSTde CreB0 » Mar Ian 18, 2011 1:36 am

Cred ca o forma juridica de asociere ar fi solutia. Sper sa ne lamureasca cineva si daca putem plati o singura licenta ar fi excelent.
Avatar utilizator
CreB0
Membru activ
 
Mesaje: 620
Membru din: Dum Iul 25, 2010 9:47 pm
Localitate: Arad

Re: informare privind Licenta de copiere

UNREAD_POSTde ADPFR » Mar Ian 18, 2011 12:26 pm

scarface scrie:Intamplator am in fata un cd original Sandu Ciorba si Nicolae Guta, unde pe spatele carcasei este sigla ADPFR. De asemenea mai scrie "Utilizarea neautorizata a acestei inregistrari prin copiere, inchiriere,prezentare publica sau transmitere radio sau tv sunt strict interzise si se pedepsesc conform legilor in vigoare."
ADPFR, daca eu imi cumpar doar cd-uri originale, atunci cum nu pot sa le folosesc?



buna ziua,
Daca folositi numai Cd originale nu aveti nevoie de Licenta pentru copiere.
Aceasta licenta este pentru muzica copiata, stocata ,etc.NU PENTRU MUZICA ASCULTATA DE PE CD ORIGINALE.
ADPFR
 
Mesaje: 46
Membru din: Lun Ian 10, 2011 11:30 am

Re: informare privind Licenta de copiere

UNREAD_POSTde djdoru » Mie Ian 19, 2011 4:03 pm

ADPFR ,cand crezi ca poti raspunde si argumenta intrebarile puse mai sus?????????
inclin sa cred ca esti la ,, vanatoare,,,aici pe forum ,pt ca raspunsurile din partea ta intarzie sau raspunzi numai ce te avantajeaza.....
UNDE PUTEM CONSULTA CE CASE DE PRODUCTIE REPREZINTI ???????????????? SI LISTA DE TITLURI PE CARE LE APERI ( INTERPRET,AUTOR,MELODIE,)
djdoru
Shop Owner
 
Mesaje: 38
Membru din: Dum Aug 30, 2009 1:07 am
Localitate: Pitesti

Re: informare privind Licenta de copiere

UNREAD_POSTde karimism » Mie Ian 19, 2011 9:07 pm

Se poate constitui un SRL avand ca actionari sa zicem un numar de...30 de dj. Pentru constituire avem nevoie de un statut si un act constitutiv. Intrucat nu putem fi intr-o anume localitate se alege un anume dj care se ocupa de asta (sa zicem demential) si restul ii trimit procura autentica sa-i reprezinte. DJ care sunt asociati in cadrul SRL contribuie si la constituirea capitalului social al SRL (minim 200 lei) si la functionarea lui (angajarea unui contabil) si la plata licentelor anuale...care pot fi cam in suma de 6000 lei/an. De aici rezulta ca 6000 lei/an/30 asociati=200 lei/asociat/an. Cu plata contabilului si alte cheltuieli sa zicem ca iesim la 300 lei/an si functionam perfect legal. Fiecare primeste un certificat de inregistrare autentificat si un certificat constatattor ORC cu numele tuturor asotiatilor si adresa lor. Ce ziceti?
karimism
 
Mesaje: 54
Membru din: Lun Iun 07, 2010 9:16 pm
Localitate: Satu Mare

Re: informare privind Licenta de copiere

UNREAD_POSTde CreB0 » Mie Ian 19, 2011 9:20 pm

Eu sunt de acord, cu o mica observatie...
De ce sa coste licentele 6000 lei pe an? Licentele ar trebui sa fie maxim 4000 lei ca si acum.
Avatar utilizator
CreB0
Membru activ
 
Mesaje: 620
Membru din: Dum Iul 25, 2010 9:47 pm
Localitate: Arad

Re: informare privind Licenta de copiere

UNREAD_POSTde demential » Mie Ian 19, 2011 9:59 pm

karimism de acord. fa un topic separat si ocupate de asta. eu imi asum mai departe. tu esti asistent manager. ia sa vedem daca te descurci in a strange 30 de doritori ;)
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: informare privind Licenta de copiere

UNREAD_POSTde Lucian » Mie Ian 19, 2011 10:07 pm

karimism scrie:Cu plata contabilului si alte cheltuieli sa zicem ca iesim la 300 lei/an

:) glumesti - nu!?

vad ca nu zici nimic de case de marcat, de bonuri fiscale care trebuie emise pentru fiecare eveniment la care se plateste 16% impozit,etc,ect....nu e asa de simplu, trebuie gandita mai in amanunt ;)
MUSIC IS OUR PASSION
www.djnuntabotez.ro
Avatar utilizator
Lucian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1415
Membru din: Joi Apr 22, 2010 7:33 pm
Localitate: Campulung, Jud Arges

Re: informare privind Licenta de copiere

UNREAD_POSTde CreB0 » Mie Ian 19, 2011 10:17 pm

Astea erau cheltuielile comune.
Fiecare "asociat" ar trebui sa-si cumpere casa de marcat (daca e posibil si legal asa ceva) si cate un facturier si chitantier. Fiecare la sfarsit de an (daca e de buna credinta) isi plateste impozitul la stat in functie de cate facturi a emis in anul respectiv.
In principiu fiecare este pe cont propriu cu plata impozitelor la stat in functie de cat a realizat (emis facturi) iar cheltuielile cu SRL-ul si licentele sa fie COMUNE.
Avatar utilizator
CreB0
Membru activ
 
Mesaje: 620
Membru din: Dum Iul 25, 2010 9:47 pm
Localitate: Arad

Re: informare privind Licenta de copiere

UNREAD_POSTde Lucian » Mie Ian 19, 2011 10:59 pm

Shaloo scrie:Fiecare la sfarsit de an (daca e de buna credinta) isi plateste impozitul la stat in functie de cate facturi a emis in anul respectiv.

la SRL asa ceva nu este posibil.
MUSIC IS OUR PASSION
www.djnuntabotez.ro
Avatar utilizator
Lucian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1415
Membru din: Joi Apr 22, 2010 7:33 pm
Localitate: Campulung, Jud Arges

Re: informare privind Licenta de copiere

UNREAD_POSTde demential » Mie Ian 19, 2011 11:03 pm

cine vrea sa continue discutia cu srl, sa faca topic separat. aici asteptam raspunsuri strict de la adpfr !
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: informare privind Licenta de copiere

UNREAD_POSTde punatordemuzica » Joi Ian 20, 2011 12:38 am

Personal pot sa va spun ca am sa zicem cca 10 evenimete cu muzichia pe an(in rest pe foto-video-unde nu ma intreaba nimeni de licente de copiere si altele).Sa zicem ca iau undeva o medie de 600 pe eveniment,bani cu care nu stiu daca mi-am amortizat pana acum cheltuielile cu toate sculele pe care le-am luat.Am remarcat postul asta(cu ADPFR) si l-am citit aproape pe tot.Nu am firma,nu am srl, PFA si bineinteles ca nu ma intereseaza sa fac asa ceva atat timp ca eu nu am profit de nicio culoare pe segmentul asta!Pot sa spun ca e mai mult hobby.Merg in general prin recomandari,la prieteni,neamuri-cunostinte-la unii chiar pe gratis.Nu folosesc CD-uri originale ci muzica trasa si adunata de-a lungul mai multor ani de pe net.Ce bani sa dau eu lu' nenea ADPFR de mai sus,sau celorlalti vulturi,cand vad ca toti vor din ce in ce mai mult si amenintari cat cuprinde.Ma gandeam si eu asa sa intru in randul lumii de anul asta si sa constitui un PFA,bla-bla insa citind aici brusc m-a cuprins iar dezamagirea...Si cred ca o sa incerc sa ma descotorosesc usor de sculele de muzica deoarece viitorul pe acest segment suna sumbru!
Niciodata sa nu spui ,Niciodata!
0744680829
Avatar utilizator
punatordemuzica
Membru activ
 
Mesaje: 543
Membru din: Joi Mai 14, 2009 12:07 pm
Localitate: Bucuresti-Dr.Taberei

Re: informare privind Licenta de copiere

UNREAD_POSTde cip » Joi Ian 20, 2011 1:28 am

ei bine...am citit cam pe sarite acest topic,insa sper ca nu am ratat esentialul :D
Cred ca cea mai usoara cale de a intelege ilegalitatile este sa propunem ipostaze,si sa vedem unde am gresit.
Spre exemplu(exemplu real):
In decembrie,am venit acasa(adica la tg-jiu) ca sa serbez majoratul unui prieten,unde evident m-am ocupat si de ambianta sonora. Petrecerea s-a desfasurat in localul unei rude a sarbatoritului,iar toate persoanele prezente erau cunostinte,prieteni ale sarbatoritului,deci cat se poate de privat.
De vreo licenta nu se pune problema,pentru ca am 19 ani,iar sonorizarile in tg-jiu nu merg deloc stralucit(e un oras mic)+ca acum am plecat al facultate si 9 luni din 12 sunt in bucuresti,unde nu pot sa imi iau aparatura.
Intrebare:
Ce am riscat d.p.d.v penal sonorizand acel eveniment?
Daca am incalcat legea,unde trebuia sa platesc ca sa fiu in deplina legalitate?
2. La aceiasi petrecere a participat si prietena mea,care are ca pasiune cantatul(e o mica solista de muzica populara),si evident,ne-a incantat cu 2-3 melodii.
Citisem ca pentru situatia in care mergem la eveniment cu trupa(eu+ea putem fii considerati o trupa?) nu mai est mecar sa platim licente=>ca daca o iau cu mine la orice evenimet si ea canta de pe negativ nu mai trebuie sa platesc licente?
ps:ea trebuie sa plateasca ceva licente ca sa poata canta la evenimete?
Djfotovideo...radio djfotovideo http://radio.djfotovideo.ro/
Avatar utilizator
cip
Membru activ
 
Mesaje: 155
Membru din: Joi Iun 03, 2010 12:06 am

Re: informare privind Licenta de copiere

UNREAD_POSTde CreB0 » Joi Ian 20, 2011 9:08 am

Avatar utilizator
CreB0
Membru activ
 
Mesaje: 620
Membru din: Dum Iul 25, 2010 9:47 pm
Localitate: Arad

Re: informare privind Licenta de copiere

UNREAD_POSTde CreB0 » Joi Ian 20, 2011 12:05 pm

www.financiarul.com/articol_13551/amenz ... autor.html
Si asta era in 2008. Acum banuiesc ca s-au marit, deci ne putem astepta la ce e mai rau din parte lor.
Avatar utilizator
CreB0
Membru activ
 
Mesaje: 620
Membru din: Dum Iul 25, 2010 9:47 pm
Localitate: Arad

Re: informare privind Licenta de copiere

UNREAD_POSTde demential » Sâm Ian 22, 2011 2:10 pm

demential scrie:1) care lege nu va da dreptul sa faceti acest lucru ? CARE ? as dori sa o citesc si eu. a fost publicata in monitorul oficial ? acea lege mentioneaza si despre membrii din familie care vor sa puna muzica la un eveniment privat , din placere si hobby ?
2) si nici nu o sa am, pentru ca la acest pret este imposibil sa ne imprietenim. intai NEGOCIEM, apoi platim. nu platim ce s-a decis acum 4 ani de catre niste idioti.
3) lista cu melodiile nu aveti, data de contact pentru membrii pe care ii aparati nu aveti. am senzatia ca ne pierdem timpul ...

ADPFR astept raspunsul vostru.
chiar vreau sa fiu legal, dar nu pot ... si voi vreti sa fim legali si sa primiti bani, dar la fel, nu se poate.
hai sa discutam omeneste ...
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator