informare privind Licenta de copiere

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

Re: informare privind Licenta de copiere

UNREAD_POSTde Sorinus » Lun Ian 24, 2011 7:56 pm

Desi am promis ca nu mai postez,totusi imi calc pe inima si mai fac un ultim post,fiindca vreau sa va raspund la acest subiect:
1.Vineri,sambata si duminica am fost impreuna cu danyinthemix la un targ de nunti din timisoara si fiindca in aceeasi locatie eram vreo 4 firme cu sonorizari una dintre ele ne-a reclamat la upfr care a venit in control!
Din pacate pentru concurenta eu aveam platite toate taxele si catre upfr,ucmr si credidam asa ca nu a avut ce sa-mi faca si avand in vedere ca totusi am avut un inspector upfr langa mine mi-am permis sa-l intreb ce parere are despre adpfr si sa-l invit la noi pe forum pentru asi spune pozitia.
Referitor la faptul ca daca o sa posteze ceva sau nu nu pot sa ma pronunt, insa domnul inspector mi-a zis clar ca adpfr-ul sunt in acest moment in afara legii si ca nu au nici un drept sa ceara acele sume si ca deocamdata prin lege ei(upfr)sunt singurii in masura sa colecteze taxe si sa efectueze controale!


L.E Scuze de offtopic,am sters ce era in plus!
Ultima oară modificat de Sorinus pe Lun Ian 24, 2011 10:40 pm, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: informare privind Licenta de copiere

UNREAD_POSTde The_Mack » Lun Ian 24, 2011 9:40 pm

@Sorinus, multumim pentru informatii, se pare ca reprezentantul ADPFR a aruncat momeala si a renuntat sa mai raspunda aici. probabil ca asta este o tactica, cine musca si plateste, e bine venit cine nu, aia e.

referitor la "supararea" ta, indraznesc sa spun ca nu este justificata. imi pare rau ca ai aceasta parere despre noi, si ca nu mai doresti sa participi la discutiile purtate pe acest forum. este alegerea ta, si desi nu pot sa fiu de acord cu ea, eu personal o respect. sper doar ca in timp, o sa revii la sentimente mai bune fata de noi.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: informare privind Licenta de copiere

UNREAD_POSTde demential » Lun Ian 24, 2011 10:32 pm

e bine ca ti-ai calcat pe inima si iti multumim pentru informatii Sorinus.
nu este o problema ca ati fost imbracati in tricourile comunitatii din partea noastra. poate voi v-ati simtit nasol imbracati in ele, fiind rusinati ca aveti insemnele unei comunitati atat de dezbinate si incorecte.
da, sunteti in acea lista a rusinii pentru ca ati disparut de pe forum total aiurea. esti primul pe lista pentru ca dintre cei retrasi ai cele mai multe posturi. nu este nici o problema ca s-a trecut adresa acestui site pe flyerele respective, din contra, noi va multumim. repet, poate voua sa nu va para rau ca ati trecut acolo aceasta adresa care va creeaza atat de multa scarba incat nu mai postati aici decat dupa ce va calcati pe inima.
te asteptam in continuare aici cu posturi interesante despre adpfr , cu rugamintea ca discutiile offtopic sa aiba loc in categoria CAFENEA, si cu alte posturi interesante in oricare topic ti se pare ca ai ceva de spus.
multumesc !
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: informare privind Licenta de copiere

UNREAD_POSTde Muzicalanunta » Mar Ian 25, 2011 12:16 am

Sorinus scrie: deocamdata prin lege ei(upfr)sunt singurii in masura sa colecteze taxe si sa efectueze controale!


L.E Scuze de offtopic,am sters ce era in plus!

sa colecteze taxe DA dar sa efectueze controale NU!
B-dul Traian 5/1, Baia Mare, Romania
0744354367
muzica@muzicalanunta.ro
www.muzicalanunta.ro
Muzicalanunta
DJ Fondator
 
Mesaje: 165
Membru din: Mie Noi 24, 2010 1:53 pm
Localitate: Baia Mare

Re: informare privind Licenta de copiere

UNREAD_POSTde djgrecu » Mar Ian 25, 2011 7:16 pm

Muzicalanunta scrie:sa colecteze taxe DA dar sa efectueze controale NU!


Corect. Numai ca daca stau ei dupa politie o sa moara de foame :D. In Cluj-Napoca sunt 2 inspectori upfr. Interesant e ca amandoi lucreaza in bransa NBC. Imi pare total deplasat sa prestezi ca inspector intr-un domeniu in care activezi...
p.s. ma intreb daca ei au platite taxele pt drepturi de autor :mrgreen:
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: informare privind Licenta de copiere

UNREAD_POSTde misu_misu66 » Joi Ian 27, 2011 2:11 pm

Sursa UPFR,
"Buna ziua,
Pentru ca dvs. sa functionati legal din punct de vedere muzical va trebui sa va obtineti doua licente de la UPFR.Prima licenta se numeste licenta de comunicare publica pentru muzica in scop lucrativ prin care noi va dam dreptul sa puneti muzica la diferitele evenimente la care participati (nunti,botezuri,zile festive,petreceri) si care costa 105 lei fara tva pe un an de zile , si cea de-a doua licenta este licenta pentru muzica copiata prin care noi va dam dreptul sa copiati un nr. nelimitat de melodii sau sa va faceti copii de lucru si sa le aveti stocate in laptop,mp3,cd,stick.Aceasta licenta costa 1200 lei fara tva si se elibereaza tot pe un an de zile.Autorizatiile se obtin in baza completarii unui contract in dublu exemplar si achitarii celor doua licente.
Pentru mai multe informatii sau intrebari va stau la dispozitie .
O zi buna."
www.djromania.ro
Miandro Sound - Mihai Andronic
Sonorizari evenimente Galati - 0722436832
Avatar utilizator
misu_misu66
DJ Fondator
 
Mesaje: 154
Membru din: Vin Apr 17, 2009 2:18 pm
Localitate: Glalati

Re: informare privind Licenta de copiere

UNREAD_POSTde demential » Lun Feb 21, 2011 3:18 pm

ADPFR cred ca v-am asteptam cam prea mult .
mai raspundeti ceva in apararea voastra sau consideram ca ne-am pierdut 9 pagini total aiurea ?
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: informare privind Licenta de copiere

UNREAD_POSTde marescosmin » Mie Feb 23, 2011 11:10 am

Asta de la "pseudo ADPFR",voia bani pentru muzica ma-sii si a neamului lui ala prost! Este "unu" care scrie "la oha" sa vada reactia... pun "prostii botu' " sau sunt mai perspicace si se prind de poanta!?!
@Demantial,poti inchide acest topic,care este pierdere de timp,nervi iar pe initiator,eu il bag in p...da ma-sii!
Daca are curaju' raspunderii,sa scrie macar cateva nume pe care le apara si pentru care reprezinta interesele DPDV al copyright-ului!
Dar... tu crezi ca mai apare "asta" pe aici? Iti garantez eu ca nu mai apare panarama asta!
Scuzat sa-mi fie limbajul dar de snapani d'astia care iau banii aiurea si mai sunt si in ilegalitate,sunt satul pana peste cap!
A... daca este legal ceea ce pretind ca fac,sa vina "Maria S.A." cu un extras din lege,sa vedem si noi! Sa aiba curajul raspunderii,daca are dreptate,imi scot palaria,daca nu are dreptate,ramane valabila bagarea in p...da ma-sii din partea mea!
Sunetul face muzica!
Muzica BUNA,s-a compus.Ce se asculta acum,sunt "experimente" nereusite,vezi muzica ultimilor ani.BUN,este cuprins intre anii '50-'60-'70-'80-'90 si pana prin 2006 aproximativ.
Avatar utilizator
marescosmin
Super Membru
 
Mesaje: 790
Membru din: Mie Sep 09, 2009 10:25 pm
Localitate: Ploiesti

Re: informare privind Licenta de copiere

UNREAD_POSTde demential » Mie Feb 23, 2011 11:28 am

poate pana azi as fi reactionat altfel, si ti-as fi modificat postul. dar te sustin :) pana la proba contrarie, este doar o amenintare nefondata din partea lor.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: informare privind Licenta de copiere

UNREAD_POSTde ADPFR » Mie Mar 16, 2011 1:11 pm

demential scrie:poate pana azi as fi reactionat altfel, si ti-as fi modificat postul. dar te sustin :) pana la proba contrarie, este doar o amenintare nefondata din partea lor.

buna ziua
sunte-ti complet dezinformati chiar si de inspectorii UPFR
accesati site ORDA si veti vedea ca nu este nimeni in ilegalitate.
ADPFR este colector unic pentri repertoriul gestionat.
pe cei ce nu ii intereseaza sa nu citeasca sau sa se abtina de la injurii.
nu am amenintat pe nimeni
amenintati se simt cei ce nu sunt in ordine
cititi lg 8,deciziile ORDA si nu mai luati de bun ce va spun unii si altii
nu am mai postat deoarece avem alte lucruri mai importante de facut
spunetii inspectorului de pe Timosoara sa se mai documenteze
UPFR-ul gestioneaza drepturile producatorilor sai si nu este indreptatit sa faca apreciei vis a vis de celelalte organisme de gestiune colectiva.
nu ne permitem sa amenintam pe nimeni
a fost o simpla informare
deoarece suntem jigniti ne rezervam dreptul de a nu mai posta nimic.
cine are nevoie ne va cauta(speram ca nu in urma controalelor ce vor avea loc in perioada imediat urmatoare)
ADPFR
 
Mesaje: 46
Membru din: Lun Ian 10, 2011 11:30 am

Re: informare privind Licenta de copiere

UNREAD_POSTde CreB0 » Mie Mar 16, 2011 1:29 pm

E clar... Au inceput amenintarile fomistilor...
Avatar utilizator
CreB0
Membru activ
 
Mesaje: 620
Membru din: Dum Iul 25, 2010 9:47 pm
Localitate: Arad

Re: informare privind Licenta de copiere

UNREAD_POSTde demential » Mie Mar 16, 2011 2:04 pm

unde vor fi aceste controale ?
ca sa stim si noi ...
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: informare privind Licenta de copiere

UNREAD_POSTde tony » Mie Mar 16, 2011 3:23 pm

...cred ca tot prin vest , ca daca vin prin moldova , cu ghioaga pleaca ;)
tony
Super Membru
 
Mesaje: 1080
Membru din: Dum Iun 06, 2010 9:29 am
Localitate: Rieti

Re: informare privind Licenta de copiere

UNREAD_POSTde dannyinthemix » Mie Mar 16, 2011 6:01 pm

Pai pot sa vina in control, si ce o sa gaseasca la mine? (in cazul meu).
Am 2 mape cu cd originale (180 de discuri) Roton Compilatii care nu au nici o legatura cu genul de muzica apartinind ADPFR, doar UPFR.
Si atunci eu am sa l-e cer si lor actele si sa imi dovedeasca pe ce baza au ei drept la control, ca nu poti sa incasezi de doua ori aceasi taxa pentru acelasi lucru.
Apropo, pina la inceputul sezonului, adica dupa pasti voi fi 100% in legalitae PFA deschis pe meseria de electromecanic, sonorizari, plus licenta platita UPFR.
dannyinthemix
DJ Fondator
 
Mesaje: 594
Membru din: Lun Noi 23, 2009 3:47 pm
Localitate: timisoara

Re: informare privind Licenta de copiere

UNREAD_POSTde Sorinus » Mie Mar 16, 2011 6:22 pm

ADPFR scrie:spunetii inspectorului de pe Timosoara sa se mai documenteze
UPFR-ul gestioneaza drepturile producatorilor sai si nu este indreptatit sa faca apreciei vis a vis de celelalte organisme de gestiune colectiva.


Da de ce nu discutati dvs. cu upfr-ul sa va puneti de acord cine si ce bani colecteaza,nu vad rostul pentru care sa ma interesez eu din moment ce upfr-ul imi zice ca eu sunt in legalitate cu ce taxe platesc la ei la credidam si la ucmr-ada, voi puteti sa ziceti ce vrei si sa tot veniti in control,eu am acte in care se specifica ca am platit pentru TOATA MUZICA nu pentru MANELE,SARBEASCA,GRECEASCA,UNGUREASCA,LATINO,POPULARA DE MOLDOVA,ROCK,ETNO,HOUSE sau alte 200 de genuri muzicale!
Asa ca deocamdata eu platesc UPFR-ul si consider ca dvs. nu sunteti legali,iar intr-o alta ordine de idei eu nu folosesc muzica pe care dvs. o reprezentati,sau cel putin spuneti ca o reprezentati pentru ca inca nu stie nimeni exact ce reprezentati(vrem nume,titluri nu 20000 de piese si cam atat)!
Numai bine!
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: informare privind Licenta de copiere

UNREAD_POSTde The_Mack » Mie Mar 16, 2011 7:23 pm

din pacate pana acum, atitudinea ADPFR pe forumul nostru (fara suparare) a fost urmatoarea. ati venit si aruncat niste informatii, nu bine explicate si/sau argumentate. cand comunitatea de aici a inceput sa combata legalitatea si corectitudinea celor spuse de dumneavoastra, nu ati mai raspuns cu saptamanile si ati lasat topicul de izbeliste. sincer, va surprinde atitudinea membrilor nostri fata de dumneavoastra ca si institutie?

sa citez de pe acest topic de cate ori ati fost rugat sa prezentati clar artistii, piesele si casele de productie pe care le reprezentati? de cate ori am incercat sa va explicam ca licenta pe care marea noastra majoritate o au de la UPFR mentioneaza clar ca putem folosii toate genurile muzicale si nu doar genul X, Y, Z? de cate ori am incercat sa va explicam ca pana sa veniti sa ne cereti noua bani, este mai bine sa reglementati situatia intre dumneavoastra, UPFR si ORDA?

atata vreme cat noi avem o asemenea licenta care ne acopera in totalitate in fata legii, oare cum credeti ca o sa acceptam sa mai platim iar acelasi lucru si la dumneavoastra? nu va suparati pe mine, dar cu o asemenea abordare si atitudine, nu o sa reusiti sa va atingeti scopul, iar resentimentele manifestate de membri nostri fata de dumneavoastra si institutia pe care o reprezentati, sunt in acest caz justificate!

despre amenintarile cu control, sincer atata vreme cat personal detin autorizatie de la UCMR ADA, autorizatie / licenta CREDIDAM, autorizatie UPFR, precum si licenta de la UPFR, nu vad de ce sa ma tem de un astfel de control.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: informare privind Licenta de copiere

UNREAD_POSTde marescosmin » Mar Mar 22, 2011 11:45 pm

ADPFR scrie:
demential scrie:poate pana azi as fi reactionat altfel, si ti-as fi modificat postul. dar te sustin :) pana la proba contrarie, este doar o amenintare nefondata din partea lor.

buna ziua
sunte-ti complet dezinformati chiar si de inspectorii UPFR
accesati site ORDA si veti vedea ca nu este nimeni in ilegalitate.
ADPFR este colector unic pentri repertoriul gestionat.
pe cei ce nu ii intereseaza sa nu citeasca sau sa se abtina de la injurii.
nu am amenintat pe nimeni
amenintati se simt cei ce nu sunt in ordine
cititi lg 8,deciziile ORDA si nu mai luati de bun ce va spun unii si altii
nu am mai postat deoarece avem alte lucruri mai importante de facut
spunetii inspectorului de pe Timosoara sa se mai documenteze
UPFR-ul gestioneaza drepturile producatorilor sai si nu este indreptatit sa faca apreciei vis a vis de celelalte organisme de gestiune colectiva.
nu ne permitem sa amenintam pe nimeni
a fost o simpla informare
deoarece suntem jigniti ne rezervam dreptul de a nu mai posta nimic.
cine are nevoie ne va cauta(speram ca nu in urma controalelor ce vor avea loc in perioada imediat urmatoare)

S-a trezit si analfabetul asta ce se pretinde a fi din ADPFR si se ascunde in spatele unui nick-name,sa posteze!
Daca TU,asta ce te pretinzi a fi din ADPFR,ai fi cinstit pana la capat si ai avea curajul raspunderii la tine,ai afisa O F I C I A L pe cine reprezinti (nu tu personal ci Institutia in care pretinzi ca lucrezi) ca sa stie si userii acestui forum cui sa mai plateasca bir,in plus!
Daca tu esti persoana oficiala,da macar un LINK catre pagina voastra acolo unde scrie pe cine reprezentati! Voi pretindeti aceleasi siruri de tarife pe care cei in bransa le platesc UPFR-ului.In concluzie,inca niste zeci de milioane si voua si poate altor institutii ca voi ce se vor mai infiinta si cine stie pe cine mai reprezinta! O sa mai apara...probabil cine stie ce "aparatori vajnici" ai dreptului de autor si astfel vor fi atatea "sugative" din astea care "apara"... vedete a la Ina si jupoaie de bani pe cine indrazneste sa difuzeze "operele" muzicale de rahat actuale,aceste "megahituri" bune de tras apa dupa ele!
Pur si simplu,ti se face scarba!
Ia spune tu,angajatule ADPFR,cum te cheama in realitate? Hai,ai curajul raspunderii,sa stim cu cine am avut si noi "umilii" astia de platitori, onoarea de a vorbi! Hai,nu te mai ascunde, mai pe romaneste,cum te cheama! Si... nu incerca sa vii cu nume inventat!
Sunetul face muzica!
Muzica BUNA,s-a compus.Ce se asculta acum,sunt "experimente" nereusite,vezi muzica ultimilor ani.BUN,este cuprins intre anii '50-'60-'70-'80-'90 si pana prin 2006 aproximativ.
Avatar utilizator
marescosmin
Super Membru
 
Mesaje: 790
Membru din: Mie Sep 09, 2009 10:25 pm
Localitate: Ploiesti

Re: informare privind Licenta de copiere

UNREAD_POSTde ADPFR » Joi Mar 24, 2011 9:54 am

marescosmin scrie:
ADPFR scrie:
demential scrie:poate pana azi as fi reactionat altfel, si ti-as fi modificat postul. dar te sustin :) pana la proba contrarie, este doar o amenintare nefondata din partea lor.

buna ziua
sunte-ti complet dezinformati chiar si de inspectorii UPFR
accesati site ORDA si veti vedea ca nu este nimeni in ilegalitate.
ADPFR este colector unic pentri repertoriul gestionat.
pe cei ce nu ii intereseaza sa nu citeasca sau sa se abtina de la injurii.
nu am amenintat pe nimeni
amenintati se simt cei ce nu sunt in ordine
cititi lg 8,deciziile ORDA si nu mai luati de bun ce va spun unii si altii
nu am mai postat deoarece avem alte lucruri mai importante de facut
spunetii inspectorului de pe Timosoara sa se mai documenteze
UPFR-ul gestioneaza drepturile producatorilor sai si nu este indreptatit sa faca apreciei vis a vis de celelalte organisme de gestiune colectiva.
nu ne permitem sa amenintam pe nimeni
a fost o simpla informare


daca intrati pe site-ul ADPFR si ORDA veti vedea cine suntem.
documentati-va si apoi scrie-ti.
deoarece suntem jigniti ne rezervam dreptul de a nu mai posta nimic.
cine are nevoie ne va cauta(speram ca nu in urma controalelor ce vor avea loc in perioada imediat urmatoare)

S-a trezit si analfabetul asta ce se pretinde a fi din ADPFR si se ascunde in spatele unui nick-name,sa posteze!
Daca TU,asta ce te pretinzi a fi din ADPFR,ai fi cinstit pana la capat si ai avea curajul raspunderii la tine,ai afisa O F I C I A L pe cine reprezinti (nu tu personal ci Institutia in care pretinzi ca lucrezi) ca sa stie si userii acestui forum cui sa mai plateasca bir,in plus!
Daca tu esti persoana oficiala,da macar un LINK catre pagina voastra acolo unde scrie pe cine reprezentati! Voi pretindeti aceleasi siruri de tarife pe care cei in bransa le platesc UPFR-ului.In concluzie,inca niste zeci de milioane si voua si poate altor institutii ca voi ce se vor mai infiinta si cine stie pe cine mai reprezinta! O sa mai apara...probabil cine stie ce "aparatori vajnici" ai dreptului de autor si astfel vor fi atatea "sugative" din astea care "apara"... vedete a la Ina si jupoaie de bani pe cine indrazneste sa difuzeze "operele" muzicale de rahat actuale,aceste "megahituri" bune de tras apa dupa ele!
Pur si simplu,ti se face scarba!
Ia spune tu,angajatule ADPFR,cum te cheama in realitate? Hai,ai curajul raspunderii,sa stim cu cine am avut si noi "umilii" astia de platitori, onoarea de a vorbi! Hai,nu te mai ascunde, mai pe romaneste,cum te cheama! Si... nu incerca sa vii cu nume inventat!
ADPFR
 
Mesaje: 46
Membru din: Lun Ian 10, 2011 11:30 am

Re: informare privind Licenta de copiere

UNREAD_POSTde tony » Joi Mar 24, 2011 11:18 am

[quote="ADPFR"][/quote]


După cum vezi! ,colegi noștri așteaptă niște răspunsuri oficiale , te somam în numele comunității sa iți prezinți datele de identificare în cadrul instituției pe care o reprezentați și adoptarea unui dialog prietenesc către colegii noștri!

Dacă în 24 de ore nu ne aduceți la cunoștința, ne permitem sa va anulam contul după un consult prealabil(vot) cu ceilalți colegi!
tony
Super Membru
 
Mesaje: 1080
Membru din: Dum Iun 06, 2010 9:29 am
Localitate: Rieti

Re: informare privind Licenta de copiere

UNREAD_POSTde Lucian » Joi Mar 24, 2011 5:58 pm

Toia Anton aka Tony scrie: te somam în numele comunității


Tony...las-o mai moale :)
MUSIC IS OUR PASSION
www.djnuntabotez.ro
Avatar utilizator
Lucian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1415
Membru din: Joi Apr 22, 2010 7:33 pm
Localitate: Campulung, Jud Arges

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori