Intrebare adresata DJ-ilor cu "playere" :D ... si nu numai

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

Intrebare adresata DJ-ilor cu "playere" :D ... si nu numai

UNREAD_POSTde djred » Sâm Aug 28, 2010 8:14 pm

Salutari,

deschid si eu un subiect care ma intereseaza personal si poate si pe multi alti:

- ce suport CD blank recomandati pentru stocarea melodiilor, marca si model si eventual justificati alegera facuta.
- ce soft, program folositi sa ardeti blank-urile, eventual detalii despre setari si viteze.
- ce soft, program folositi sa va inscriptionati continutul CD-ului pe hartie (lista de melodii din mapa)

Va multumesc anticipat si astept raspunsurile voastre. (sper ca nu a mai initiat deja cineva o discutie asemanatoare :? )
tuturor numai de bine

~ AUDIO ~
- MIXER - Behringer VMX 300
- PROCESARE - Behringer CX2310
- FULLRANGE- 2 x Behringer B215A; 2 X RCF L15P-200 + T6002
- SUBWOOFER - 1 x PAudio WN-18S @ BR
- AMPLIFICARE - 1 x Behringer EP2500
Avatar utilizator
djred
DJ Fondator
 
Mesaje: 156
Membru din: Lun Apr 06, 2009 6:50 pm
Localitate: Arad

Re: Intrebare adresata DJ-ilor cu "playere" :D ... si nu n

UNREAD_POSTde demential » Sâm Aug 28, 2010 8:15 pm

foarte bun topic. prima oara cand se discuta asa ceva ;) felicitari !
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebare adresata DJ-ilor cu "playere" :D ... si nu n

UNREAD_POSTde p3psitwist » Sâm Aug 28, 2010 8:30 pm

eu folosesc cd-uri traxdata, arse la 24X, le fac cd audio pentru ca cd playerele citeste mai rpd melodia decat daca e mp3, nici nu butonez mult pana dau de melodia care o vreau.
cand fac cd-ul fac si o lista in word in care scriu ori numarul cd-ului, ori data si trec acolo melodiile in ordinea in care le pun in nero(softul cu care le si ard) si cand am nevoie dau un search in documentul respectiv si vad exact pe ce cd si ce numar are melodia.
pentru cd-urile deja facute am inteles ca sunt niste programele care iti indexeasa cd-ul si iti trece melodiile intr-un fisier text sau ceva de genul asta.

am folosit nero cover nu stiu cum, se instaleaza cu nero suite, dar acum nu l-am mai instalat de asta nu mai stiu exact... mi-am scos pentru cateva cd-uri cu muzica usoara romaneasca
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebare adresata DJ-ilor cu "playere" :D ... si nu n

UNREAD_POSTde djred » Sâm Aug 28, 2010 8:45 pm

eu ca CD am folosit TDK, Verbatim SUPER AZO Crystal (care sunt recomandate ca foarte durabile si care la mine s-au exfoliat in max 6 luni fara o utilizare prea intensa) si Sony
ideea e ca nici unu nu sa comportat cum imi doresc, poate trebuie sa caut ceva dedicat pt audio, daca nu e un mit asta, pe vremuri am folosit ceva de genu, cred ca Creation se numeau.
soft de scriere Nero 8.3.2.1 si DVD-RW Pioneer DVR-111D
soft de printare cover foarte dragut si usor de utilizat am folosit AudioLabel, dar trial si nu mai merge, avea si printare dupa CD-text, foarte utila pentru discuri deja facute. oricum ... nu ma pun sa scriu in word nici sa mor :D
tuturor numai de bine

~ AUDIO ~
- MIXER - Behringer VMX 300
- PROCESARE - Behringer CX2310
- FULLRANGE- 2 x Behringer B215A; 2 X RCF L15P-200 + T6002
- SUBWOOFER - 1 x PAudio WN-18S @ BR
- AMPLIFICARE - 1 x Behringer EP2500
Avatar utilizator
djred
DJ Fondator
 
Mesaje: 156
Membru din: Lun Apr 06, 2009 6:50 pm
Localitate: Arad

Re: Intrebare adresata DJ-ilor cu "playere" :D ... si nu n

UNREAD_POSTde p3psitwist » Sâm Aug 28, 2010 8:54 pm

mi se pare mult mai simplu sa le caut cu ctrl+f decat sa pierd timpul prin cautand prin mapa :)
cat despre cd-uri am avut cateva selectii de la un revelion de acum 2 ani si le-am folosit cel putin un an de zile. acum nu stiu despre astea ce sa iti zic exact ca eu mai fac cadou cate un cd si imi fac alta copie noua....dar tin sigur 6 luni si traxdata...acum probabil depinde si de conditiile de pastrare sau de folosire
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebare adresata DJ-ilor cu "playere" :D ... si nu n

UNREAD_POSTde djred » Sâm Aug 28, 2010 9:19 pm

p3psitwist scrie:mi se pare mult mai simplu sa le caut cu ctrl+f decat sa pierd timpul prin cautand prin mapa :)
cat despre cd-uri am avut cateva selectii de la un revelion de acum 2 ani si le-am folosit cel putin un an de zile. acum nu stiu despre astea ce sa iti zic exact ca eu mai fac cadou cate un cd si imi fac alta copie noua....dar tin sigur 6 luni si traxdata...acum probabil depinde si de conditiile de pastrare sau de folosire


sa inteleg ca tu pastrezi pe PC foldere cu mp3 coresunzator fiecarui CD audio?
cred ca pana la urma nu e o idee rea :lol:
tuturor numai de bine

~ AUDIO ~
- MIXER - Behringer VMX 300
- PROCESARE - Behringer CX2310
- FULLRANGE- 2 x Behringer B215A; 2 X RCF L15P-200 + T6002
- SUBWOOFER - 1 x PAudio WN-18S @ BR
- AMPLIFICARE - 1 x Behringer EP2500
Avatar utilizator
djred
DJ Fondator
 
Mesaje: 156
Membru din: Lun Apr 06, 2009 6:50 pm
Localitate: Arad

Re: Intrebare adresata DJ-ilor cu "playere" :D ... si nu n

UNREAD_POSTde djgrecu » Sâm Aug 28, 2010 9:38 pm

si ce te faci daca pica windows-ul?
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: Intrebare adresata DJ-ilor cu "playere" :D ... si nu n

UNREAD_POSTde p3psitwist » Sâm Aug 28, 2010 9:49 pm

pai nu merg tot timpul sa pun muzica cu cd playerele....normal ca am si mp3-ul pe laptop. si ce legatura are mp3-ul din laptop cu cd-ul? ...ca doar ii trec numele intr-o lista atat :)

si un windows e cam greu sa cada asa dintr-o data....adica nu mi s-a intamplat niciodata si daca ar fi sa pice l-as reinstala de la primele semne.
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebare adresata DJ-ilor cu "playere" :D ... si nu n

UNREAD_POSTde clubbinman » Dum Aug 29, 2010 10:49 am

deci eu folosesc si playere si laptop cu folderele pe genuri; ca sa nu mai scrieti in word va recomand o modalitate f simpla descoperita de mine: dupa ce ardeti CD-UL (eu folosesc VERBATIM le scriu si AUDIO SI MP3 deoarece playerele mele citesc si fisiere MP3) deschideti in windows explorer directorul in drive E unde este CD-ul scris, acolo va apar ca in orice folder fisierele de muzica, deschideti fereastra pe intreg ecranul si dati printscreen(fotografiati) apoi dati paste in edit in programul Paint din Accesorries, iar acolo taiati din poza doar partea cu coloanele cu melodii aranjate in ordine alfabetica, apoi partea taiata o copiati in WORD, ii mai puneti un titlu si e gata coperta, ii dati print o decupati gata.
La ardere folosesc Nero 7 Ultra Edition.
clubbinman
Membru activ
 
Mesaje: 194
Membru din: Lun Aug 31, 2009 10:47 am
Localitate: Tirgu Mures

Re: Intrebare adresata DJ-ilor cu "playere" :D ... si nu n

UNREAD_POSTde viji » Dum Aug 29, 2010 1:38 pm

Eu vad solutia optima cam asa:
- blankuri iau doar Verbatim (am un cd-player Kenwood pe masina care face figuri la multe feluri de cd-uri, dar la Verbatim nimic), n-am vazut cd Verbatim sa nu mearga pe ceva;
- soft de ardere Nero (actualmente am Nero 6.6, am folosit si Nero 7, care nu-i nici mai rau, nici mai bun), viteza de ardere cat mai mica (8x de regula). Daca scriu cd audio trebuie ca melodiile sa fie bitrate la cel putin 256 kb/s, preferabil flac sau 320 kb/s;
- mi se pare foarte buna ideea lui pepsi cu numerotarea cd-urilor si adaugarea melodiilor intr-un Word.
Avatar utilizator
viji
Membru activ
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Iul 16, 2010 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Intrebare adresata DJ-ilor cu "playere" :D ... si nu n

UNREAD_POSTde marescosmin » Dum Aug 29, 2010 3:06 pm

Salut DjRed!
Nu cred eu ca nu stii tu,ce firme de blank-uri sunt mai bune si ce Writer este mai fiabil! Doar vii din Romania,cu toate ca te-ai stabilit in alta tara!
Esti cumva incepator? NU cred! N-ai mai lucrat efectiv cu blank-uri ca sa sti care sunt mai de incredere sau vrei opinii de la mai multi useri ca sa-ti faci o idee? Eu am un mare defect,sunt om "cu gura mare" si "trambitez tot"!
Hai sa-ti raspund:
Blank-uri: Sony,TDK,Verbatim,HP,Traxdata. Verbatim este recomandat si de ASSUS!
Vezi ca in Suedia unde te-ai mutat tu,trebuie sa gasesti marcile astea.Verbatim,gasesti sigur!
"Brener" de ars CD-uri,poti folosi Plaxtor,ASSUS (recomand eu),LG,Samsung,Optiarc-Sony.
Programe: Nero de la versiunea 6 in sus.Eu am 6 si 7 cu licenta OEM.
Viteza de ardere: 4 - 8 X pentru CD-uri audio,12 - 16 X pentru date.
In timp,CD-urile tin si 10 ani nu numai 6 luni cum spunea cineva!
Eu am blank-uri arse din 1997 si merg si azi fara nicio problema! Totul este sa nu le zgarii si sa le feresti de razele directe ale soarelui si de diferente prea bruste de temperatura,mai ales iarna la transportul lor.
Cam asta este recomandarea mea.
Sunetul face muzica!
Muzica BUNA,s-a compus.Ce se asculta acum,sunt "experimente" nereusite,vezi muzica ultimilor ani.BUN,este cuprins intre anii '50-'60-'70-'80-'90 si pana prin 2006 aproximativ.
Avatar utilizator
marescosmin
Super Membru
 
Mesaje: 790
Membru din: Mie Sep 09, 2009 10:25 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Intrebare adresata DJ-ilor cu "playere" :D ... si nu n

UNREAD_POSTde djred » Dum Aug 29, 2010 4:51 pm

marescosmin scrie:... sau vrei opinii de la mai multi useri ca sa-ti faci o idee?

exact acesta era scopul topicului deschis de mine :)
vreau sa aflu si parerile voastre, asa ma voi convinge ce sa aleg pe viitor, mai exact acum intentionez sa fac teste cu mai multe marci (de aceea vreau recomandarile voastre) sa vad cum se comporta in timp, deoarece pe tot ce am scris pana acum s-au deteriorat mai devreme sau mai tarziu
in schimb muzica de pe suport minidisc se pastreaza perfect de 10 - 12 ani fara probleme, noroc ca tot timpul e cu mine :D

marescosmin scrie:Blank-uri: Sony, TDK, Verbatim, HP, Traxdata. Verbatim este recomandat si de ASSUS!

cu Verbatim am avut cele mai mari probleme: se exfoliau pe margini sau apareau puncte negre in interiorul lor. o sa atasez mai jos niste poze, dar facute cu telefonul pt ca nu am cu altceva in acest moment
verbatim
Imagine
Imagine
Imagine
sony
Imagine

marescosmin scrie:"Brener" de ars CD-uri, poti folosi Plaxtor, ASSUS (recomand eu), LG, Samsung, Optiarc-Sony. Programe: Nero de la versiunea 6 in sus. Eu am 6 si 7 cu licenta OEM.

folosesc Pioneer si sunt multumit de el. am auzit ca Plaxtor ar fi "tata" lor :D

marescosmin scrie:Viteza de ardere: 4 - 8 X pentru CD-uri audio,12 - 16 X pentru date.

scriu exact intre 4 si 8 X

marescosmin scrie:In timp,CD-urile tin si 10 ani nu numai 6 luni cum spunea cineva!
Eu am blank-uri arse din 1997 si merg si azi fara nicio problema! Totul este sa nu le zgarii si sa le feresti de razele directe ale soarelui si de diferente prea bruste de temperatura,mai ales iarna la transportul lor.

in afara de Creation, dar doar cele varianta for AUDIO, nimic nu m-a tinut peste un an si chiar am avut grija de ele

Imagine


apropo de soft de printare coperti:
am gasit pe net intamplator varianta sparta de AudioLabel 4.0, super soft parerea mea, asa ca de vreo 2 ore imi reprintez toate copertile din mapa :D :lol: , asa am descoperit ca unele discuri sunt compromise
tuturor numai de bine

~ AUDIO ~
- MIXER - Behringer VMX 300
- PROCESARE - Behringer CX2310
- FULLRANGE- 2 x Behringer B215A; 2 X RCF L15P-200 + T6002
- SUBWOOFER - 1 x PAudio WN-18S @ BR
- AMPLIFICARE - 1 x Behringer EP2500
Avatar utilizator
djred
DJ Fondator
 
Mesaje: 156
Membru din: Lun Apr 06, 2009 6:50 pm
Localitate: Arad

Re: Intrebare adresata DJ-ilor cu "playere" :D ... si nu n

UNREAD_POSTde djgrecu » Dum Aug 29, 2010 10:58 pm

p3psitwist scrie:si ce legatura are mp3-ul din laptop cu cd-ul? ...ca doar ii trec numele intr-o lista atat :)

.


eu am inteles ca nu scrii pe cd-uri ci doar intr-un fisier text pe care-l tii pe laptop. Daca nu mai poti accesa fisierul de unde stii care piesa pe ce cd este?
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: Intrebare adresata DJ-ilor cu "playere" :D ... si nu n

UNREAD_POSTde p3psitwist » Lun Aug 30, 2010 12:09 pm

pai cd-ul il numerotez cu o cifra sau cu data cu markerul :) ...si in document am

28.08.2010

1
2
3
4
si asa mai departe
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebare adresata DJ-ilor cu "playere" :D ... si nu n

UNREAD_POSTde AndiBAD » Lun Aug 30, 2010 1:38 pm

Sa zicem ca daca nu ai acces la documentul/lista din pc,poti face o copie scoasa la imprimanta si o introduci in mapa sub cdul respectiv :)
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!
Avatar utilizator
AndiBAD
Super Membru
 
Mesaje: 1110
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:41 pm
Localitate: Victoria/BRASOV

Re: Intrebare adresata DJ-ilor cu "playere" :D ... si nu n

UNREAD_POSTde tractor » Lun Aug 30, 2010 2:40 pm

p3psitwist scrie:pai cd-ul il numerotez cu o cifra sau cu data cu markerul :) ...si in document am

28.08.2010

1
2
3
4
si asa mai departe



ce rost are sa te incurci atata....cumperi o smecherie si le folosesti ca si controler la virtual dj.Ce zici?:>
tractor
Membru activ
 
Mesaje: 592
Membru din: Vin Sep 11, 2009 11:27 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Intrebare adresata DJ-ilor cu "playere" :D ... si nu n

UNREAD_POSTde p3psitwist » Lun Aug 30, 2010 2:51 pm

cum adica? :)
ma gandeam sa imi iau 2 platane si cu timecode vinyl ...si cu vdj dar inca n`am vazut pe nimeni ca sa intreb exact cum e, cum merge...
de fapt oricum vreau sa imi iau macar 1 pick up :lol:
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebare adresata DJ-ilor cu "playere" :D ... si nu n

UNREAD_POSTde tractor » Lun Aug 30, 2010 4:43 pm

si cu cdj100 poti controla virtual dj :lol:
tractor
Membru activ
 
Mesaje: 592
Membru din: Vin Sep 11, 2009 11:27 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Intrebare adresata DJ-ilor cu "playere" :D ... si nu n

UNREAD_POSTde p3psitwist » Lun Aug 30, 2010 7:10 pm

ne inveti si pe noi? :shock:
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebare adresata DJ-ilor cu "playere" :D ... si nu n

UNREAD_POSTde tractor » Lun Aug 30, 2010 10:32 pm

tractor
Membru activ
 
Mesaje: 592
Membru din: Vin Sep 11, 2009 11:27 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Următorul

Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 32 vizitatori