Intrebare adresata DJ-ilor cu "playere" :D ... si nu numai

Dj nunta , dj botez, dj cununie, dj petreceri private

Re: Intrebare adresata DJ-ilor cu "playere" :D ... si nu n

UNREAD_POSTde DanceDj » Mar Sep 07, 2010 8:42 pm

Referitor la Topic. Folosesc TDK-uri pe care le scriu la 16X cu Nero (viteza maxima de scriere cd-wr meu este 24X). Consider ca este un mit faptul ca scrierea la cea mai mica viteza a cd-wr este optima (la mine nu a functionat principiul). Din cate am mai citit pe net viteza optima de scriere ar fi aprox 70% din viteza maxima a cd-wr.

Foarte indicat ar fi sa folositi cd-uri cat mai deschise la culoare (pe partea inregistrabila) si sa scrieti pe ele doar cu markere speciale. Anumite markere pot afecta in timp cd-ul.

Cat despre organizarea cd-urilor eu le am sortate pe genuri si aranjate in ordine alfabetica:

Ex: 12 cd cu muzica Latino, pe cd 1 artisti care incep cu A, B pe cd 2 artisti care incep cu C etc.

De asemenea am si in computer muzica organizata la fel ca pe cd-uri. Dau un search si aflu pe ce cd este.
Avatar utilizator
DanceDj
DJ Fondator
 
Mesaje: 210
Membru din: Lun Oct 12, 2009 10:57 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebare adresata DJ-ilor cu "playere" :D ... si nu n

UNREAD_POSTde DJ Sun » Mar Sep 07, 2010 9:59 pm

Salut ,eu folosesc ca si CD-uri TDK-uri,am folosit Traxdata si Sony si m-i s-au exfoliat, cu astea de 2 ani nu am nici o problema le scriu cu nero.Ca si asezare le am pe ani (si pe ordine alfabetica),pe genuri si diferite selectii sa imi fie mai usor, pt liste am o chestie facuta in corel care e de dimensiunea locasului unde intra cd-ul ,cd-urile le fac mp3-uri apoi le bag in winamp,dau Misc apoi generate HTML playlist se deschide un HTML cu playlistul cu timp cu tot,le dau copy si le bag intr-un word unde le mai aranjez si le bag in acel corel ,le mai aranjez o data si gata print ,taiere si la locul lor.E destul de complicat dar e ceva destul de profesional si usor de folosit, bineinteles asta daca folosesti CD-playere.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Intrebare adresata DJ-ilor cu "playere" :D ... si nu n

UNREAD_POSTde viji » Joi Sep 09, 2010 2:52 am

Pentru cine spune ca nu conteaza la ce viteza se scriu CD-urile:
Viteza la care se scriu CD-urile este importanta si este recomandata o viteza cat mai mica. Cu cat scrii un CD la o viteza mai mare, cu atat ai sanse mai mari sa pierzi cativa biti de informatie, chiar si prin faptul ca CD-ul este invartit de un motoras care la viteze mai mari are vibratii mai mari - nu stiu daca pune cineva calculatorul cu polobocul, plus ca intervine si gradul de uzura al CD burnerului. O alta problema ar fi ca scrierea la viteze mai mari este mai superficiala, gropitele, sa le spun asa, vor fi facute mai superficial.
Evident, la fel de importante ca viteza de scriere sunt calitatea CD-ului si calitatea CD burnerului.
Un link util in acest sens: http://www.soundonsound.com/sos/nov04/articles/qa1104-3.htm
Avatar utilizator
viji
Membru activ
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Iul 16, 2010 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Intrebare adresata DJ-ilor cu "playere" :D ... si nu n

UNREAD_POSTde djpedros » Dum Dec 12, 2010 2:11 am

Salut! Cd-urile folosite sunt Memorex, nu m-au dezamagit niciodata. le scriu cu nero 8 si si listez discografia prin metoda descrisa de cineva mai sus, cu "generate html list" din winamp
Avatar utilizator
djpedros
Super Membru
 
Mesaje: 1252
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:27 pm
Localitate: Galati

Re: Intrebare adresata DJ-ilor cu "playere" :D ... si nu n

UNREAD_POSTde djstefnek » Joi Mar 03, 2011 10:53 pm

oameni buni..nu stiu de cat timp faceti voi asta..eu lucrez pe playere de 5 ani...si de la bun inceput..am mers pe cd-uri..no name..gen..estelle...proformance...princo...care sunt super ieftine..si bune...am aflat ca ..asa zisele cd-uri..de marca..sunt..defapt..la fel ca astea..no name..pt ca exista doar cateva fabrici de cd/dvd/blu.ray-uri..in lume..care furnizeaza...lui sony...memorex..verbatim...etc..materie prima..si astie doar isi pun firma pe ele..defapt..toate sunt la fel..baieti...NU AM AVUT NICIODATA PROBELEME CU ELE..le ard cu nero..incepusem cu nero 4..acum sunt cu 10...le scriu cu text..sa apara pe player textul...nu folosesc format mp3..ci wav..la 320..si 24 biti...viteza de scriere cat mai amre..nu are importanta..asta e o prejudecata...ca sa nearga pe player-cd..de casa...alea mai vechi..era candva..o problema..acum..au evoluat..baietii....deci..concluzie...luati ce e mai ieftin...(eventual ce am enumerat eu..sunt super ok..si ieftine)..si ardeti-le..la vireze maxime....no way...just enjoy that...
Let`s speak music !
live-x powered
Imagine
http://www.djstefnek.ro
Avatar utilizator
djstefnek
Membru activ
 
Mesaje: 170
Membru din: Mar Feb 01, 2011 3:21 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebare adresata DJ-ilor cu "playere" :D ... si nu n

UNREAD_POSTde djstefnek » Joi Mar 03, 2011 10:55 pm

scuze de greseli..din cauza vitezei... :shock: :D
Let`s speak music !
live-x powered
Imagine
http://www.djstefnek.ro
Avatar utilizator
djstefnek
Membru activ
 
Mesaje: 170
Membru din: Mar Feb 01, 2011 3:21 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebare adresata DJ-ilor cu "playere" :D ... si nu n

UNREAD_POSTde DJ Sun » Joi Mar 03, 2011 11:41 pm

ce intelegi tu prin "nu folosesc format mp3..ci wav..la 320..si 24 biti..." ca nu inteleg. In primur rand ce player folosesti (de ex. cdj-urile 400 ale mele nu citesc wav-uri), cum le faci la calitatea aia? daca le faci dintrun cd audio sau dintrun format flac este ok, dar daca le faci din mp3, wav-uri la calitatea aia mi se pare o prostie.
Ca idee va recomand folosirea unor cd-uri cu suprafata de deasupra mai mata, pentru ca cele luciose sar foarte repede, am avut surpriza sa scot cd traxdata din mapa cu cd-uri si sa constat ca ii sarise acea folie doar asa stand degeaba.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Intrebare adresata DJ-ilor cu "playere" :D ... si nu n

UNREAD_POSTde djstefnek » Vin Mar 04, 2011 12:12 am

..k..formatul audio..defapt..se cheama cda...muzica in general...pe care o folosesc..este in format dinasta..dar ca sa ajung la ea..de multe ori transform mp3..in cda..nu e nici o problema..sesizabila....pt ca sursa e de cele mai multe ori..de prima mana..deci calitate..superioara..le normalizez..si le trec prin filtre 24bit..cu text...ca sa le poate vedea..player-ul..folosesc..CDJ 800MK2 Pioneer...si CDJ 400 tot de la ei...

cu cele lucioase deasupra..de acord cu tine...nu recomand nici eu...atentie..sunt si verbatim, sony, traxdata..care sunt lucioase...sunt kaka maka... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Let`s speak music !
live-x powered
Imagine
http://www.djstefnek.ro
Avatar utilizator
djstefnek
Membru activ
 
Mesaje: 170
Membru din: Mar Feb 01, 2011 3:21 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebare adresata DJ-ilor cu "playere" :D ... si nu n

UNREAD_POSTde djstefnek » Vin Mar 04, 2011 12:13 am

rectificare..o transform DIN mp3...in cda..sau..format..audio..cum stiti voi...
Let`s speak music !
live-x powered
Imagine
http://www.djstefnek.ro
Avatar utilizator
djstefnek
Membru activ
 
Mesaje: 170
Membru din: Mar Feb 01, 2011 3:21 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebare adresata DJ-ilor cu "playere" :D ... si nu n

UNREAD_POSTde DJ Sun » Vin Mar 04, 2011 12:36 am

Nu vad care e ideea sa faci dintr-un mp3 adica un format deja codat (iar prin codare normal ca s-a pierdut din informatie) un cda ? care ar fi avantajele? deoarece calitate cu siguranta nu castigi, eu gasesc chiar si anumite dezavantaje, f putine melodii pe un cd, automat cari muuult mai multe cd-uri cu tine.
Stiu ca sunt unele modele de la pioneer (inafara de cdj 100) care citesc doar track-uri dar 800-le din cate stiu eu citesc si mp3-uri
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Intrebare adresata DJ-ilor cu "playere" :D ... si nu n

UNREAD_POSTde The_Mack » Vin Mar 04, 2011 12:39 am

va rog sa incercati a limita folosirea limbajului gen mirc / mess. ok?
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Intrebare adresata DJ-ilor cu "playere" :D ... si nu n

UNREAD_POSTde DJ Sun » Vin Mar 04, 2011 12:40 am

iar cu sursa de prima mana si asta ma cam indoiesc, doar daca lucrezi in domeniu sau ai acces direct la cd-uri originale, pt ca si pe net gasesti muzica la 320 k de ex dar nu de fiecare data e valoarea reala, se gasesc multi binevoitori sa le converteasca din 128k in 320k :)
Iar sfatul tau de ardere la viteza maxima la fel e total eronat, pai tu in primul rand iei o melodie codata in mp3, adica cu unele informatii pierdute, apoi dupa convertire (atentie si la convertire se mai mierde informatie, insesizabil e adevarat) o scrii la viteza maxima unde iar pierzi informatie ???
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Intrebare adresata DJ-ilor cu "playere" :D ... si nu n

UNREAD_POSTde djstefnek » Vin Mar 04, 2011 10:30 am

sa iti spun de ce folosesc cda-uri..in primul rand pentru ca am control asupra melodiei perfect ( efectele facute cu mixer) iar in al doilea rand poate ca din principiu..am mixat in cluburi..sau in diverse locuri..si nu o faceam pe laptop..cu mp3-uri...deci.la platanele e bine sa folosesti cda-urile (chiar daca merg si mp3 de pe cd sau stick). poate modelele mai noi (cdj1000mk3)fac facat cu brio si au memorie mai mare ca sa folosesti scrtch si efecte la melodii..am avut uneori surprize sa nu reactioneze perfect

chestia cu pierdutul informatiei la convertire si ardere cd..e adevarata..dar ai facut vreodata comparatie cu un cd original?..sa iei o melodie de pe el..sa o faci mp3..la 128..apoi la 320..apoi sa o refaci cda..la 48x...incearca..si..vezi..care e diferenta...
Let`s speak music !
live-x powered
Imagine
http://www.djstefnek.ro
Avatar utilizator
djstefnek
Membru activ
 
Mesaje: 170
Membru din: Mar Feb 01, 2011 3:21 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebare adresata DJ-ilor cu "playere" :D ... si nu n

UNREAD_POSTde djpedros » Vin Mar 04, 2011 11:24 am

@djstefnek: in primul rand incearca sa scrii fara a mai folosi punctele de suspensie, e foarte obositor cand citesti
in al doilea rand, daca le scrii la viteza maxima ai toate sansele ca la cea mai mica zgarietura acel cd sa-ti sara

@deraiatu: exista playere de generatie mai veche care nu citesc decat cd-uri audio si pentru un dj de club, de exemplu, e mai simplu sa foloseasca cd-uri audio decat mp3. la un cd mp3 imi ia mult mai mult timp sa caut o anumita melodie decat imi ia sa rasfoiesc mapa cu cd-uri audio
Avatar utilizator
djpedros
Super Membru
 
Mesaje: 1252
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:27 pm
Localitate: Galati

Re: Intrebare adresata DJ-ilor cu "playere" :D ... si nu n

UNREAD_POSTde DJ Sun » Vin Mar 04, 2011 11:44 am

daca imi spuneai ca nu reactioneaza ok la efectele din player (cum ai spus scratch de ex) ar fi fost ok, dar nu vad care e legatura cu efectul din mixer, efectul din mixer este pus pe semnalul audio venit din player daca playerul citeste ok nu vad de ce ar fi probleme la efectele din mixer.
Apoi dupa cum stiu de la playerele cdj 200 si cdj 400 buferul este destul de mare iar citirea o face pe intreaga melodie, adica daca ai melodia busita la sfarsit nu o sa iti mearga pana acolo si acolo iti "sare", ci nu o sa iti mearga deloc, o sa iti dea eroare.
Ce imi spui tu cu convertirea e poveste, este exact cum ai lua o poza in format CR2 cu foarte multa informatie si calitate f buna (si posibilitate foarte mare de ajustare) apoi ai converti-o in jpg dar un jpg normal sa spunem iar apoi ai converti-o intr-un tiff sau intr-un jpg de foarte buna calitate (sunt foarte curios cum, ca informatia deja ai pierdut-o la convertirea in jpg-ul normal), apoi o convertesti iar in CR2 ?crezi ca te mai ajuta cu ceva?crezi ca mai ai posibilitatea de ajustare ca la CR2 original?iti spun eu sigur nu.
E adevarat diferenta melodiei este sesizabila de o ureche fina (nu este cazul meu :)) dar cand i dai drumu intr-un club sau la o nunta si bagi volum in ea o sa ai surprize sa nu se mai auda ca melodia originala, sa se auda mai incet, mai prost etc.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Intrebare adresata DJ-ilor cu "playere" :D ... si nu n

UNREAD_POSTde DJ Sun » Vin Mar 04, 2011 11:53 am

djpedros - stiu ca sunt playere care citesc doar cda-uri(am si dat ex.cdj 100) nu e obligatoriu sa fie vechi, daca nu ma insel si o serie de cdj 1000 nu citesc mp3-uri, dar asta pentru ca unul din avantaje este calitatea cda dar cu siguranta neconvertite dintr-un mp3 la 128k.
Cat despre usurinta cautari nu stiu ce sa spun cred ca prefer sa caut intr-un cd cu 100 de mp3-uri decat in 10 cd-uri cu 10 melodii, bineinteles acum depinde si unde activezi daca e nunta e una daca e club e altceva.
Si bineinteles daca suntem ordonati nu va fi problema nici la cda nici la mp3.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Intrebare adresata DJ-ilor cu "playere" :D ... si nu n

UNREAD_POSTde djpedros » Vin Mar 04, 2011 12:24 pm

ma refeream la playere de generatie mai veche, nu neparat vechi (ex: cdj 100, cdj 800, cdj 1000 mk2)

cat despre usurinta cautarii, depinde fiecare cum prefera. eu prefer cd-urile audio :)
Avatar utilizator
djpedros
Super Membru
 
Mesaje: 1252
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:27 pm
Localitate: Galati

Re: Intrebare adresata DJ-ilor cu "playere" :D ... si nu n

UNREAD_POSTde punatordemuzica » Vin Mar 04, 2011 12:25 pm

In cazul scrierii la diferite viteze a CD-urilor exista diferente la gradul de "ardere", ceea ce se traduce intr-o citire mai usoara sau mai greoaie pe diferite unitati optice, functie de sensibilitatea acestora. In cazul citirii mai greoaie apar intruperi, sacadari, ..., dar nu diferente in spectrul audio (ca doar nu e inregistrare analogica).Viteza la care a fost scris cd-ul nu influenteaza asadar calitatea sunetului,informatia fiind digitala nu se pierde(ar da eroare la scriere). Cd-ul are 2 straturi principale- unul pe care se stocheaza informatia si unul de protectie. Ca sa inscriptionezi ceva pe un blank, laserul din cd-writer "arde" stratul cu informatia. "Arsura" asta este digitala si poate fi citita de un cd-player. Viteza de inscriptionare a unui cd-writer depinde de 2 lucruri-viteza maxima a motorasului cu care invarte cd-ul si puterea laserului. daca puterea laserului este prea mica si viteza de inscriptionare prea mare, "arsura" o sa fie superficiala si unele cd-player-e nu o vor putea detecta.
Niciodata sa nu spui ,Niciodata!
0744680829
Avatar utilizator
punatordemuzica
Membru activ
 
Mesaje: 543
Membru din: Joi Mai 14, 2009 12:07 pm
Localitate: Bucuresti-Dr.Taberei

Re: Intrebare adresata DJ-ilor cu "playere" :D ... si nu n

UNREAD_POSTde DJ Sun » Vin Mar 04, 2011 12:42 pm

djpedros scrie:
cat despre usurinta cautarii, depinde fiecare cum prefera. eu prefer cd-urile audio :)

Cum spuneam fiecare dupa preferinte si dupa cum s-a invatat unii cauta intre cd-urile audio, unii intre cd-uri cu mp3-uri, unii cu ctrl+j altii printre viniluri cred ca important e sa gasesti ceea ce cauti cum iti ie mai usor si cum te-ai obisnuit.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Intrebare adresata DJ-ilor cu "playere" :D ... si nu n

UNREAD_POSTde p3psitwist » Vin Mar 04, 2011 1:04 pm

eu folosesc cd`uri audio pt ca cdj`urile mele le citesc mai rpd decat pe mp3`uri si la mp3 se mai intampla sa fie unele VBR ...si atunci nu`mi vede cat timp a ramas din melodie si nici nu pot derula melodia..asa ca prefer sa le fac cd audio si nu mai apar problemele astea
in plus ...nu am sute de cd`uri....mi-am facut cate o selectie din ce`mi trebuie si e foarte usor de cautat prin ele
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Dj nunta , dj botez , dj cununie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 38 vizitatori