Lichid de bule Blue Tech vs Eurolite Concentrat

Jocuri de lumini, strobo, lumini inteligente, led-uri, masina de baloane, masina de fum etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

Lichid de bule Blue Tech vs Eurolite Concentrat

UNREAD_POSTde Sebi » Mar Apr 13, 2010 1:35 am

Intrebam mai demult pe forumuri ce diferenta exista intre diferitele tipuri de lichide de bule. Nu prea a stiut nimeni sa imi spuna daca exista vreo diferenta in ceea ce priveste output-ul masinilor de bule, daca masinile scot mai multe bule cu un anumit tip de lichid. Uite un mic test interesant in care am comparat lichidul de bule Blue Tech de la KON cu lichidul Eurolite Concentrat. Am folosit aceeasi masina de bule pentru ambele lichide pentru a nu influenta rezultatele in nici un fel.

Ok, sa purcedem :lol:

1) Lichidul de bule Eurolite Concentrat. Am umplut bidonul cu apa rece de la robinet pana la linia de 5 litri. Lichidul a fost lasat sa stea cateva zile inainte de a fi folosit. Rezultatul se poate vedea in filmuletul de mai jos:
Imagine

http://www.youtube.com/watch?v=xlrJxhrBaVU


2) Lichidul de bule Blue Tech. Acesta este lichidul comercializat de KON. Era la pretul de 32 lei/5l dar din pacate nu se mai afla pe stoc. Ia vedeti in filmulet ce rezultate se obtine cu asta:
Imagine

http://www.youtube.com/watch?v=OF2pUeVwmog

Concluzii:

1) Diferenta de output a masinii de bule este enorma in cele 2 situatii. Cu lichidul Blue Tech ies de vreo 4-5 ori mai multe bule decat cu Eurolite. La Eurolite am observat ca multe bule se sparg la iesire fiindca se uda foarte tare podeaua sub masina de bule, si de asemenea toata partea din fata a masinii de bule se uda, inclusiv partea de sus, din spatele paletelor si partile laterale (din cauza ca bulele pocnesc la iesire). Cu lichidul Blue Tech bulele ies frumos, continu, fara sa stropeasca.

2) Cu lichidul Eurolite bulele sunt mai grele si din aceasta cauza nu plutesc foarte departe. Cad ca bolovanii. Se observa de asemenea ca nu se sparg cand ajung pe covor pana dupa un timp. Astfel inclin sa cred ca acest lichid ar trebui diluat putin mai mult dar nu am avut timp sa fac teste de diluare. Lichidul Blue Tech produce bule mult mai usoare, care plutesc mai departe (se vede cum se loveau de candelabru ca altfel mergeau si mai mult). Oricum eu la evenimente duc tot timpul si un ventilator cu mine pentru a ajuta masinile de bule :wink:

3) Bulele produse de Eurolite lasa podeaua lipicioasa, pe cand cu lichidul Blue Tech nu am observat sa se intample asta chiar daca mergeam cu 2 masini de bule si le lasam sa functioneze destul de mult timp.
Si o alta chestie, la ultimul eveniment unde am dus bule am folosit lichidul Eurolite. Nu stiam de ce lumea de pe ringul de dans se ferea de bule si stramba din nas, fiindca nu s-a mai intamplat pana atunci. M-am dus in fata masinii si am inteles de ce. Daca ti se spargea un balonas din ala pe frunte te uda destul de tare pe fata si era foarte neplacut. Si pe gresie unde se spargea un balonas facea o baltuta destul de mare. Cu lichidul Blue Tech bulele sunt mult mai finute si nu te uda deloc daca ti se sparg in fata. Daca se sparg pe gresie nu lasa urme foarte mari si podeaua se usuca imediat.

4) Nu stiu cat de bine se vede in filmulet, dar lichidul Blue Tech face bule "colorate" care arata superb la lumina ambientala. Cu Eurolite bulele sunt transparente, nu prea se manifesta fenomenul ala de difractie care face ca bulele sa para colorate. Apropo stie cineva ce substanta contine lichidul pentru a da acea coloratura bulelor?

Cam atat. Dupa cum am spus si pe parcurs s-ar putea ca lichidul Eurolite sa fie prea concentrat si sa fie nevoie de o diluare mai mare dar nu am avut timp sa fac teste de diluare (astept si alte pareri referitor la acest aspect, daca sunt ceva experti in bule pe aici :D ). Oricum concluzia finala e ca Blue Tech rulz!! :lol:

PS: dati va rog cate un mail aici pe adresa asta office@telecomenzi.ro sa-i stresam putin pe baieti ca sa faca cumva si sa introduca din nou lichidul asta in oferta :twisted:
Avatar utilizator
Sebi
 
Mesaje: 88
Membru din: Mie Feb 17, 2010 10:40 pm
Localitate: Oradea

Re: Lichid de bule Blue Tech vs Eurolite Concentrat

UNREAD_POSTde demential » Mar Apr 13, 2010 9:25 am

super tare testul !!!
multumesc in numele tuturor celor care au masini de baloane !!!
diferenta de pret care ar fi ?
da, intr-adevar, ai descris foarte bine solutia de baloane de la eurolite !!! este destul de densa si baloanele sunt grele si transparente.
totusi m-as mira sa existe o atat de mare diferenta intre ele ... la "lipiciozitate" de exemplu ...
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Lichid de bule Blue Tech vs Eurolite Concentrat

UNREAD_POSTde Sebi » Mie Apr 14, 2010 1:28 am

Poi dupa cum am scris mai sus, lichidul Blue Tech se vindea cu 32 lei bidonul 5 l. Eurolite se vinde pe la 60 lei bidonul prin magazinele din RO. Scazi si afli diferenta de pret.

Eu tind sa cred ca totusi Eurolite e prea concentrat si ar trebui diluat mai tare dar nu am avut timp sa ma joc cu teste de diluare. Unele persoane fac 8 litri din solutia aia. Oricum nu cred ca se ridica la nivelul lichidului Blue Tech in nici un caz. Voi tot apa de la robinet bagati in el? A incercat cineva cu apa distilata?

Diferenta dintre cele 2 lichide e f mare la toate capitolele, inclusiv la "lipiciozitate". Au fost evenimente la care am dus 2 masini de bule alimentate cu lichid Blue Tech si dimineata gresia de pe ringul de dans din fata masinilor nu era deloc lipicioasa. De curand am dus o singura masina de bule si lichidul Eurolite si in ciuda faptului ca volumul de bule pe care il scoate masina cu lichidul asta e destul de mic iar masina nu a functionat foarte mult timp, dimineata gresia era destul de lipicioasa in fata masinii. Chiar si dupa ce am facut acel test in casa, covorul s-a udat destul de tare unde au cazut bulele si cum m-am plimbat pe acolo talpa papucilor a devenit lipicioasa. Cu lichidul Blue Tech m-am jucat de f multe ori in casa si nu s-a intamplat niciodata cest lucru chiar daca lasam masinile in functiune o perioadfa foarte lunga de timp.

Ideea e ca bulele pe care le face lichidul Blue Tech sunt f finute dupa cum am zis. Nu te uda aproape deloc daca ti se sparg in fata, iar pe gresie daca se sparg nu lasa urme mari si acestea se usuca imediat, nelasand depuneri. Nici pe masina de bule nu lasa nici o urma. Eu pana acuma am folosit tot lichid Blue Tech si nu a trebuit sa curat niciodata masinile de bule de cand le am.

PS: cum am mai spus, cei care aveti masini de bule, si nu numai, insistati cu mailuri la adresa asta office@telecomenzi.ro si spuneti ca vreti sa se aduca din nou lichidul de bule Blue Tech care era la 32 lei bidonul. Daca stiam ca se termina stocul cumparam macar 10 bidoane :( Iar cei de la KON aduc marfa odata la 3-4 luni cred, cu containerul din China. Pt cei care nu stiu, despre siteul asta e vorba http://www.telecomenzi.ro/ (sper sa nu se considere reclama)
Avatar utilizator
Sebi
 
Mesaje: 88
Membru din: Mie Feb 17, 2010 10:40 pm
Localitate: Oradea


Înapoi la Lumini si efecte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori