Review par led China

Jocuri de lumini, strobo, lumini inteligente, led-uri, masina de baloane, masina de fum etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

Review par led China

UNREAD_POSTde Sorinus » Lun Mar 09, 2015 3:45 pm

Dupa cum bine stiti am achizitionat recent 20 pari led din China si sambata i-am montat prima oara in 2 sali(una cu geamuri de sticla sala in care nu a iesit mare efect si nu voi mai pune poze si pe alta sala am pus doar cativa pari sa vad cum bat pe alb)
Sunt construiti din aluminiu, au 2 ventilatoare si arata foarte profi.
Ar trebi sa fie 7*10w rgbw pe ei scrie ca sunt 7*12w, deci probabil ca au undeva la 7*8w :) consumul declarat scis pe ei e de 60w.
Desemenea eu i-am comandat sa aiba unghi de 25 grade dar cred ca au undeva la 40( poate isi da seama cineva aproximativ din poze ce unghi ar fi)
Merg dmx, master/slave, sound mode(cam sensibili) si programe automate.
Ca si concluzie sunt niste pari foarte puternici, arata bine foarte profi insa cand trag linie nu cred ca merita luati din China(cel putin nu parii - moving head-urile probabil ca inca merita).
daca aveti intrebari, va rog puneti-le.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Review par led China

UNREAD_POSTde voxparty » Lun Mar 09, 2015 7:06 pm

din ce se vede, sunt pari cu unghi de 40 de grade, la 25 de grade ai un fascicol mult mai strans...
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: Review par led China

UNREAD_POSTde DJ Sun » Lun Mar 09, 2015 10:01 pm

Tragand linie cat te-a ajuns un par?
Intra-adevar unghiu este destul de mare dar nu exagerat, cred ca merge la uplighiting.
De fapt sunt niste pari universali pot fi folositi si la uplighting si pe schela, un compromis bun zic eu.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Review par led China

UNREAD_POSTde Sorinus » Lun Mar 09, 2015 10:05 pm

DJ Sun scrie:Tragand linie cat te-a ajuns un par?
Intra-adevar unghiu este destul de mare dar nu exagerat, cred ca merge la uplighiting.
De fapt sunt niste pari universali pot fi folositi si la uplighting si pe schela, un compromis bun zic eu.



Uplighting?

Undeva la 80 de dolari pe bucata mi-au iesit!
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Review par led China

UNREAD_POSTde voxparty » Mar Mar 10, 2015 1:18 am

uplighting (iluminare in sus) = e termenul englezesc pt iluminarea arhitecturala
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: Review par led China

UNREAD_POSTde djpedros » Mar Mar 10, 2015 3:47 pm

La cat a ajuns cursul valutar pentru dolar nu cred ca se mai merita...
Avatar utilizator
djpedros
Super Membru
 
Mesaje: 1252
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:27 pm
Localitate: Galati

Re: Review par led China

UNREAD_POSTde DJ Sun » Mar Mar 10, 2015 4:31 pm

Eu cred ca e foarte greu sa gasesti un astfel de par (vorbesc strict de caracteristici tehnice) sub 150 Euro pe Europa
Bineinteles excluzant magazine gen Dragonu, Lidle, Cora !
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Review par led China

UNREAD_POSTde Sorinus » Mie Mar 11, 2015 12:30 pm

DJ Sun scrie:Eu cred ca e foarte greu sa gasesti un astfel de par (vorbesc strict de caracteristici tehnice) sub 150 Euro pe Europa
Bineinteles excluzant magazine gen Dragonu, Lidle, Cora !


Oarecum am iesit cat de cat ok(era perfect daca cursul la dolar ramanea la 3,5 lei), problema mare cand comanzi din China e ca ei nu pun pret pe detalii tehnice, cum a fost la mine de exemplu cu unghiul, eu am zis 25 grade si eu mi-au trimis 40 probabil ce aveau pe stoc sau in lucru.
In principiu ei mii acceptau inapoi dar doar sa platesc eu transportul inapoi(cam 200$) si nu i-am mai trimis...probabil ca de fapt pe asta se bazeaza.
In rest ce sa zic sunt foarte profi construiti, si arata mai bine decat ma asteptam...la fel si luminozitatea este foarte puternica...sper sa fie si durabili in timp!
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Review par led China

UNREAD_POSTde cris » Mie Mar 11, 2015 3:12 pm

Problema cu China sta cam asa:
Nu exista fabrici specializate in paruri, amplificatoare sau boxe. Sunt hale cu muncitori (foaarte prost platiti si pregatiti) care asambleaza orice, de cele mai multe ori fara dotarea minimala: de la boxe, la cablaje imprimate, lumini, sau pantofi. Iau subansamblele din diverse locuri unde, ca si aici, se produce pe baza de comanda. Azi fac amplificatoare, maine difuzoare iar poimaine televizoare, telefoane sau cizme. Din cauza asta exista foarte mari fluctuatii intre versiuni. Daca ti-au venit azi 10 amplificatoare "marca X modelul Y" si peste 3 luni mai vrei 10 la fel, ai sanse mari sa nu semene (la interior) unul cu altul. De fapt, toate aceste fabrici "pirat" nu fac altceva decat sa asambleze diverse qestii pe care le "fura" (ca tehnologie) din fabricile adevaratelor producatori care au fabrici in China si sa le puna etichete. Desigur, pretul mic reflecta calitatea manoperei si mai ales a materialelor si componentelor. De multe ori nici schemele nu sunt complete si fac tot felul de "inventii". "Produsul X" de fapt este o clona de proasta calitate in raport cu cel certificat de brandul adevarat. Observati ca in China nu prea exista dealeri ai marcii X sau Y. Exista diversi intermediari care iau (pe baza de comanda ferma) comenzi si asambleaza tot ce vrei in diverse locuri. Asta e si principala cauza pentru care nu exista termenul de "garantie". Nu exista nici macar notiunea de "control de calitate", fie el si pe loturi. Cam tot ce ajunge prin Dragon, Europa, Doraly etc provine din aceste "fabrici". Etichetele se vand la fabrica de etichete (ca e Adidas, Adibas, Nile sau Nike, Panasoanic sau Panasonic, totul e pe bani). Ti se face o proba de functionare. Daca ai noroc, merge, daca nu, iti da altul. Nu primesti o garantie in care sa se specifice o firma reala care sa-ti repare produsul. Post-garantia e deja un banc prost.

Spun asta in cunostinta de cauza.
Un foarte bun prieten face import-export in China, unde merge de 3-4 ori pe an. L-am rugat, fiindca tot aduce containere intregi, diverse qestii marunte (scanere, microfoane, obiective foto, o camera video etc). I-am dat pe hartie fiecare model (a cerut neaparat cu foto color). Mi-a dat mail, ca nu a gasit varianta x de camera video, ci un alt model, mult mai nou. Nu stiam parametrii si am intrebat la firma Sony de modelul x (cel nou). Am primit raspuns ca versiunea aceea de camera video nu a existat si nici nu va exista. Mi-au dat urmatoarele 2-3 modele pe care le au in pregatire si care urma sa fie lansate. I-am cerut prietenului un anumit model de microfon. Mi l-a adus, insa emitatorul l-a cumparat de la o fabrica, iar microfonul, de la alta! Am incercat sa schimb capsula (care nu suna foarte rau) cu una originala. N-a mers. Parurile (venite in 2 transe), acelasi model, aceeasi versiune nu se cuplau master-slave. DMX-ul a fost o aventura... I-am cerut un anumit model de obiectiv pentru o camera foto. M-a refuzat si a zis ca nu risca (desi costa infim fata de aici) pentru ca nu poate sa il verifice la fata locului. De atunci n-am mai luat nimic. Iti faci treaba cu el, dar e ca o ruleta ruseasca. Parurile, spre exemplu, dupa vreun an, au inceput sa se stinga pe serii de leduri. Am zis ca s-au ars. Am cumparat leduri si le-am desfacut. Cauza era de fapt o gramada de lipituri reci. Aveau alimentarile neizolate, iar in loc de siguranta era un fir lipit. Cu altceva n-am mai riscat. Pentru cativa lei diferenta poti sa iei foc. Cu tot cu local.
Le-am dat pe toate si l-am avertizat pe cumparator de ce tip de marfa e. S-a bucurat la bani (costau cam 15-20% din pretul de magazin) insa dupa 3-4 luni m-a sunat si mi-a dat dreptate. Dar isi scosese banii.

PS. In zona Guangzou unde merge amicul, spune ca in acest tip de fabrici nu exista notiunea de concediu de odihna. Nu au decat o data pe an (de Anul nou chinezesc) 5 zile libere in care se inchide tot. In rest se lucreaza in 3 schimburi cat au comenzi. Cand nu, se inchide tot sau se fabrica altceva.

Scuze daca am postat unde nu trebuia. Rog un moderator sa mute in alta parte.
Merci
fr: SN15LF+PreNeo-750N
Pulsar X18
HPA 3100L
Tapco J2500
DCX 2496
Mackie CFX12
Avatar utilizator
cris
Membru activ
 
Mesaje: 313
Membru din: Mar Apr 06, 2010 1:49 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Review par led China

UNREAD_POSTde djcristian » Mar Mar 17, 2015 4:50 pm

@ Sorinus - Se vad foarte fain luminile. Unghiul cu siguranta este de 40 minim insa nu trebuie sa te deranjeze cu nimic din contra este foarte bine. Pretul este de asemenea bun pentru puterea afisata.

@ cris - Mi-a facut o placere deosebita sa citesc articolul de mai sus. Ai talent cris la scris ;). Perfect adevarat tot ce ai spus. Tot ce ajunge in Europa si Doraly sunt grad B spre C :) . Preturile sunt de cele mai multe ori excelente insa de fiecare data achizitia este clar un joc de noroc. Am cumparat exclusiv efecte de lumina de pe acolo, nu m-au interesat niciodata alte lucruri si de-a lungul timpului au fost loturi printre loturi de marfa, unele faine rau altele varza rau. Testam, probam, cumparam si ne facem o cruce mare la plecare :D .

Pe partea cealalta am avut probleme cu pari 56 de la Stairville , 4 bucati la care s-au ars pe rand sigurantele de pe fiecare culoare RGB ca aia asa au si cu un efect derby Eurolite Multi Ray la care mi s-au ars lampile dupa cateva evenimente, am cumparat altele OSRAM pe care am dat 100 de lei, le-am montat si dupa 3 minute au facut bum.

20150302_152430.jpg
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: Review par led China

UNREAD_POSTde cris » Mie Mar 18, 2015 11:53 am

@ djcristian
Multumesc pentru aprecieri, insa ideea pe care voiam sa o transmit este ca iti trebuie nervi tari si noroc cu carul cand te "alimentezi" din Doraly, Dragon, Europa etc. Cand am fost nevoit sa iau de acolo mi-am facut socoteala sa imi scot banii in maxim 2 evenimente, pentru ca la al 3-lea nu eram convins ca mai functionau. Atentie si la "marcile" care, de fapt, nu exista: BlueTech, SkyTech si altele. De fapt sunt facute in "fabricile" de care spuneam, cumparate en-gross (fara nicio eticheta), branduite si apoi vandute cu super-specificatii. Daca ai noroc, merg, daca nu, ghinion (nu exista garantie, scheme, post-garantie).
fr: SN15LF+PreNeo-750N
Pulsar X18
HPA 3100L
Tapco J2500
DCX 2496
Mackie CFX12
Avatar utilizator
cris
Membru activ
 
Mesaje: 313
Membru din: Mar Apr 06, 2010 1:49 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Review par led China

UNREAD_POSTde djcristian » Mie Mar 18, 2015 2:42 pm

Nu fi rau caci exact brandurile astea Bluetech si Skytec sunt totusi vandute cu garantie 2 ani de cateva magazine online. ;)
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: Review par led China

UNREAD_POSTde cris » Mie Mar 18, 2015 4:22 pm

Nu sunt rau. Din cate stiu nu exista nicio fabrica (producator), nici macar in China. Bluetech e o inventie (mi se pare ca a celor de la Kon). Ca dau garantie, asta e altceva, desi nu prea m-as baza pe asta. Probabil le repara in house, cu componente "recuperate" din altele sau echivalente. Dar fabrica, producator Bluetech, din cate stiu eu, nu exista. Nu am vazut pe vreun produs, prospect, manual linkul la producator. Poate ma insel. Nu am avut decat o masina de fum, cumparata in graba. Garantia a fost "pastrati bonul si va intoarceti cu ea daca nu merge". O fi la altele.
fr: SN15LF+PreNeo-750N
Pulsar X18
HPA 3100L
Tapco J2500
DCX 2496
Mackie CFX12
Avatar utilizator
cris
Membru activ
 
Mesaje: 313
Membru din: Mar Apr 06, 2010 1:49 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Review par led China

UNREAD_POSTde Sorinus » Mie Mar 18, 2015 5:05 pm

Am o masina bluetech de fum de 1500w 6-7 ani.
Nici o problema pana acum!
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Review par led China

UNREAD_POSTde djcristian » Mie Mar 18, 2015 7:24 pm

Are un amic un efect tip ciuperca de la Bluetech cu lampi d-alea halogen inseriate de 2x300Watti care inca functioneaza dupa 5 ani si sute de ore. I s-a stricat ventilatorul la un moment dat, a fost lovit, trantit, indoit si inca merge. :D

Da, Bluetech este o marca locala, gen Eboda sau Allview. La minim 500 de bucati comandate China ti le brandeaza fix cum doresti.
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: Review par led China

UNREAD_POSTde cris » Joi Mar 19, 2015 10:51 am

Corect. Si eu am avut masina de fum, insa intre cei 1200W Bluetech (conform specificatiilor) si actuala masina de fum de 900W de acum e diferenta mare (debit, timp de incalzire, distanta). Nu inseamna ca nu si-a facut treaba sau ca nu si-a scos banii.
fr: SN15LF+PreNeo-750N
Pulsar X18
HPA 3100L
Tapco J2500
DCX 2496
Mackie CFX12
Avatar utilizator
cris
Membru activ
 
Mesaje: 313
Membru din: Mar Apr 06, 2010 1:49 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Lumini si efecte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron