Problema dmx Stairville MH-X 200 Pro Spot

Jocuri de lumini, strobo, lumini inteligente, led-uri, masina de baloane, masina de fum etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

Problema dmx Stairville MH-X 200 Pro Spot

UNREAD_POSTde DanielAdrian2015 » Mie Ian 21, 2015 11:48 am

Salut
Am apelat la acest forum in speranta rezolvarii unei probleme /dileme in legatura cu setarea dmx a 2 moving Head Stairville MH-X 200 Pro Spot controlate dmx de Consola Stairville Master 3 Fx
Setarile facute la moving head : setat adresa dmx 001, setat din meniu sa recunoasca 16 canale
Problema este ca urmatoarea : din consola imi recunoaste canalul 1 pan, canalul 2 tilt , pe canalul 3 trebuia sa mearga culorile dau nu face nimic,canalul 4 trebuia sa faca shater nu face ,canalul 5 dimer nu face ,recunoaste canalul 8 dar face total altceva decat scrie in manual

Intrucat sunt novice in domeniu rog sa ma ajutati in rezolvarea acestei probleme
Mentionez ca legaturile intre consola si moving head sa facut cu cablu xlr de microfon si nu cablu dedicat dmx

Multumesc mult pentru eventualele raspunsuri.
DanielAdrian2015
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Ian 21, 2015 9:48 am

Re: Problema dmx Stairville MH-X 200 Pro Spot

UNREAD_POSTde DJ Sun » Mie Ian 21, 2015 12:16 pm

Verifica in manual sa nu ai un canal de master.
Sunt la munca si nu am manual, o sa verifica diseara.
Lungimea cablului nu influenteaza in situatia de fata.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Problema dmx Stairville MH-X 200 Pro Spot

UNREAD_POSTde djgrecu » Mie Ian 21, 2015 5:03 pm

Pune te rog manualele de la mh si controller.
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: Problema dmx Stairville MH-X 200 Pro Spot

UNREAD_POSTde DanielAdrian2015 » Mie Ian 21, 2015 8:32 pm

SAlut am trimit documentele pe facebook
Stima
DanielAdrian2015
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Ian 21, 2015 9:48 am

Re: Problema dmx Stairville MH-X 200 Pro Spot

UNREAD_POSTde djgrecu » Joi Ian 22, 2015 4:56 pm

Salut. M-am uitat un pic peste manuale, mai precis peste cel al mh-ului. Intrebare: atunci cand ai verificat canalul 3 pozitia faderului de pe 5 (dimmer) era jos ? Eu banuiesc ca da. La fel, cand ai verificat canalul 5 (dimmer) pozitia canalului 3 era jos ? In concluzie nu ai cum sa schimbi culorile cu lumina stinsa. Eu as face asa: ridic faderul de pe 5 aproape de maxim si abia apoi as testa celelalte canale. Daca nu merge mai vorbim.

PS: tin sa precizez ca nu detin controller dmx nici mh asa ca eu vorbesc mai mult "din carti" :)
PS2: legat de adrese dmx, ai aici un calculator de adrese (daca nu iti place sa calculezi in baza 2) http://www.sabretechnology.co.uk/calc.asp?dmx=17
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am


Înapoi la Lumini si efecte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron