MA PUTETI AJUTA CU CATEVA IDEI?

Jocuri de lumini, strobo, lumini inteligente, led-uri, masina de baloane, masina de fum etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

MA PUTETI AJUTA CU CATEVA IDEI?

UNREAD_POSTde budala » Mar Oct 21, 2014 11:08 pm

Cu respect va salut.
V-as ruga pe cei cu experienta in lumini si efecte, sa ma ajutati cu cateva sfaturi in achizitionarea unor lumini, efecate si o masina de fum.
Da, stiu.....o sa spuneti ca depinde de ce bani vreau sa investesc. :P E vorba de un buget de.....2500 ron
Va multumesc. Toate cele bune!
budala
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Oct 21, 2014 10:59 pm

Re: MA PUTETI AJUTA CU CATEVA IDEI?

UNREAD_POSTde Sorinus » Mie Oct 22, 2014 8:46 am

Poti incepe cu 2 sau 4 pari pe led, o ciuperca pe led china, si un laser multipunct.
Masina de fum de minimum 1200w.
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: MA PUTETI AJUTA CU CATEVA IDEI?

UNREAD_POSTde budala » Mie Oct 22, 2014 10:50 am

La 4 pari ma gandeam si eu , dar n-as sti pe ce modele sa merg. marca, producator, nr leduri....pret.
Imi puteti recomanda cateva linkuri?
budala
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Oct 21, 2014 10:59 pm

Re: MA PUTETI AJUTA CU CATEVA IDEI?

UNREAD_POSTde cris » Mie Oct 22, 2014 10:59 am

Salutare,
aceeasi recomandare: 2-4 pari, 1-2 lumini dinamice (Derby, Dekker etc), un laser mic (preferabil rosu-verde multipunct), o masina de fum, si obligatoriu un stativ + cablurile aferente.

Pari: iti recomand modelele flat (preferabil leduri de mai mari de 1 W), obligatoriu sa mearga master/slave si sa aiba posibilitatea de a fi asezati si jos (2 bare).
Cu cat ledurile sunt mai puternice, cu atat vei simti nevoia de mai putine. Daca sunt de 3-7W poti sa iei 2. Daca sunt de 1W, eu as lua 4 sau mai multe. Atentie la dimensiuni!
De ex:
http://www.thomann.de/ro/stairville_tri ... 3w_rgb.htm
sau
http://www.thomann.de/ro/stairville_led ... 3w_rgb.htm

Gasesti si versiunile lor chineza, fabrica - vapor, prin Doraly sau similare, la 1/2 - 2/3 din pretul de magazin. Poti sa ai "norocul" sa te tina chiar mai multe sezoane.

In magazine, functie de model sunt intre 200 lei/buc si 7-8.

Lumina dinamica - iti recomand altceva decat clasica "ciuperca", desi face treaba buna. Ciuperca are dezavantaj la transport; nu sta asezata nicicum, iti trebuie o "mana" separat numai pentru ea, si ocupa spatiu destul de mult. Eu as merge pe Dekker, Derby sau similar. Daca e pe led (racire mai buna, durata de viata a ledurilor etc) ia puterea cea mai mare pe care ti-o permiti (nr de leduri x W). Pentru viitor, as lua cu DMX. Eventual si master/slave, daca iti permiti 2 buc la fel. Atentie, dimensiunile conteaza, mai ales la transport.
Aceeasi qestie cu chinezismele.
In magazine le gasesti intre 4-500 lei/buc si 10-12.

Laser - as merge pe multipunct, care are raza destul de mare si acopera bine, raportat la pret si dimensiune. Tot functie de bani. Eu as lua un model fara adaptor separat. E mult mai practic.
Le gasesti cam la 2-300 lei/buc.

Masina de fum - oricare cu wireless! Nu iti trebuie putere f mare, decat daca faci sonorizari mari (scene, ringuri uriase) sau vrei sa pui la "afumat" toti invitatii. Am avut una de 600W cu jet la 2-3m, si am luat una de 2000 W, cu jet la 5-7m si volum mare de fum. Nu dau mai mult de 5-10 pufuri pe noapte la o petrecere normala. Ma injura cameramanii, fotografii, ospatarii si patronii. Basca senzorii de fum. Acum orientez jetul spre lumini si, la 2 pufuri, tot se face "ceata". Puterea nu e chiar tot. Verifica debitul de fum, timpul de incalzire, dmx etc.
Lichidul de fum: iti recomand medium (nu high!), de calitate buna.

Masina costa in magazin intre 300 si 5-600. +fum!

Stativ - pentru 2-4 paruri, un laser si 1-2 lumini dinamice - un stativ "T" e super suficient.
Rezerva cam 200 lei.

Iti vor mai trebui: un prelungitor 5-7 m, preferabil 6 gauri, cu impamantare si eventual cu buton; cabluri XLR scurte, pentru DMX (intre pari si eventual intre lumini), prinderi pentru lumini pe stativ (poti folosi, pentru inceput si suruburi cu piulita - fluture).
Eu am, pentru lumini, prize cu telecomanda radio.
Un set de 3 prize cu telecomanda e cam 100 lei si le gasesti prin Hornbach, Brico, Practiker etc.
Avantajul e ca poti pune luminile in prize separate, unde iti trebuie (chiar si un etaj mai jos) si le poti opri fara sa te deplasezi.

Iti mai trebuie si ceva in care sa le cari in siguranta!

Daca lucrezi singur, fa-ti un calcul cate drumuri faci de la masina la locul faptei. Cat spatiu iti ocupa la transport si, eventual, si de greutate.

Toate astea, functie de model si magazin, cu garantie, te duc pana in 2500 lei.
Fara geanta!

Bafta!
fr: SN15LF+PreNeo-750N
Pulsar X18
HPA 3100L
Tapco J2500
DCX 2496
Mackie CFX12
Avatar utilizator
cris
Membru activ
 
Mesaje: 313
Membru din: Mar Apr 06, 2010 1:49 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Lumini si efecte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron