Prob comunicare ADJ RGB 3C si Stairville LED PAR 64 10mm

Jocuri de lumini, strobo, lumini inteligente, led-uri, masina de baloane, masina de fum etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

Prob comunicare ADJ RGB 3C si Stairville LED PAR 64 10mm

UNREAD_POSTde dj dudanu » Lun Iun 16, 2014 12:08 am

Buna am si eu o problema , detin un controller led AMERICAN DJ RGB 3C si 4 Stairville LED PAR 64 10mm si nu reusesc sa le fac sa functioneze.
Am pus Par-urile in DMX MODE ca in manualul de utilizare si nu fac nimic.Mentionez ca am folosit un cablu De microfon xlr mama-tata ca si cablu de comanda.
Daca stie cineva dupa ce pui Par-urile in DMX mode daca mai trebuie ridicat vreun DIP Switch sau un gresesc ?
Mersi
dj dudanu
 
Mesaje: 133
Membru din: Joi Iun 02, 2011 1:09 pm
Localitate: Rupea Jud Brasov

Re: Prob comunicare ADJ RGB 3C si Stairville LED PAR 64 10mm

UNREAD_POSTde voxparty » Lun Iun 16, 2014 7:00 am

Trebuie sa setezi adresa dmx corecta pe par-uri si trebuie sa verifici daca controller-ul adj transmite semnal dmx pe canalele respective
Ultima oară modificat de voxparty pe Lun Iun 16, 2014 11:58 am, modificat 1 dată în total.
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: Prob comunicare ADJ RGB 3C si Stairville LED PAR 64 10mm

UNREAD_POSTde djgrecu » Lun Iun 16, 2014 11:23 am

Salut. Eu as face asa: as pune doar primul switch pe on, restul pe off (mai ales 10,11 si 12 sa fie off). Asa as avea sa zic 2 sau 3 pari cu aceeasi adresa dmx astfel ca daca as seta culoarea rosie din controller toti 3 parii ar lumina rosu. Dupa ce m-as lamuri cu functionarea pe aceeasi adresa, as pune parii pe diferite adrese si as testa programele. Dar tind sa cred ca acest tip de controller este destinat iluminatului arhitectural si cel mai usor/convenabil de folosit ar fi intr-o configuratie cu toti parii pe aceeasi adresa dmx.

poate te ajuta asta: http://www.youtube.com/watch?v=xAdlAVr5vTg
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am


Înapoi la Lumini si efecte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron