MOVING HEADS: Lampa versus LED

Jocuri de lumini, strobo, lumini inteligente, led-uri, masina de baloane, masina de fum etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

MOVING HEADS: Lampa versus LED

UNREAD_POSTde voxparty » Mie Noi 21, 2012 6:31 pm

Am deschis acest topic in speranta ca informatiile de aici va vor fi de folos, mai ales in cazul in care doriti sa achizitionati lumini care presupun un buget considerabil. Dupa cum stiti, nu de mult timp am achizitionat 4 moving head-uri de 60 W pe tehnologie LED. Nimic de obiectat, sunt aspectuoase, isi fac treaba insa, sincer sa fiu, ma asteptam sa fie ceva mai luminoase, cu atat mai mult cu cat cam prin toate filmuletele de pe youtube, mh-urile de 60W sunt paragonate cu cele pe lampa de 250W.

Zilele trecute am avut ocazia sa discut cu un inginer care se ocupa de iluminari teatrale. Din ceea ce spunea el, afirmatia respectiva este doar pe jumatate adevarata si doar la distante mici. Practic lumina emisa de LED-uri scade mult mai repede in intensitate fata de cea emisa de o lampa (sau mai pe babeste: bec). Daca spre exemplu la 3 metri ambele au o intensitate de, sa zicem 5000 de lumeni, la 8 metri distanta practic lumina emisa de dioda LED are o intensitate de aproximativ 2 ori mai mica fata de cea emisa de lampa. (evident e un exemplu exagerat dar care sper ca explica ideea).Cel putin deocamdata, tehnologia LED inca nu e pregatita, pt moving head-urile de tip spot destinate salilor medii si mari. Luminile LED sunt ok in cazul parilor si efectelor disco cu bataie scurta de actiune. Acesta e si motivul pentru care, inca se mai folosesc MH-urile clasice pe marile scene si studiourile tv.

Ca o paranteza, as adauga si faptul ca in timp luminozitatea luminilor LED scade, practic acele 50.000 de ore de functionare sunt doar teoretice si oricum intensitatea scade undeva sub 70% (normal pana atingi cele 50.000 de ore se alege praful si pulberea de ele) . Nici praful ce se acumuleaza pe lentile nu ajuta, iar daca mai si folosesti filtrele de culoare dicroice (care opresc unele frecvente ale luminii, in special culorile rosu si albastru) e clar ca intensitatea luminii emisa de diodele led nu e tocmai satisfacatoare.

De remarcat si faptul ca exista mai multe tehnologii de fabricare a LED-urilor. De exemplu o dioda LED de 30W pe tehnologie CREE este mult mai luminoasa decat una de aceiasi putere pe tehnologie COB.

Acum ramane la latitudinea fiecaruia sa faca alegerea potrivita: atat mh-urile pe lampa cat si cele pe LED au avantajele si dezavantajele lor. Dupa cum stiti, cele pe lampa consuma mult mai mult decat cele pe LED si necesita schimbarea becului dupa un anumit numar de ore. Eu am ales cele pe LED pentru simplul motiv ca nimeresc deseori in sali cu instalatie electrica nu tocmai ok. Daca ma pun sa atasez 4 MH-uri de 575W, 2 boxe puternice, un sub si o masina de fum decenta, risc sa raman pe intuneric.

A nu se intelege ca sunt dezamagit de MH-urile mele, doar ca ma asteptam la ceva mai mult :)
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: MOVING HEADS: Lampa versus LED

UNREAD_POSTde djpedros » Mar Dec 16, 2014 1:47 pm

Imi poate spune cineva care este diferenta intre movingheaduri wash, beam si spot? Care sunt cele mai potrivite pentru activitatea pe care o desfasuram?

De asemenea, ce parere aveti despre modelul asta: http://olx.ro/oferta/2xmoving-head-stag ... 2FfEr.html ?
Avatar utilizator
djpedros
Super Membru
 
Mesaje: 1252
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:27 pm
Localitate: Galati

Re: MOVING HEADS: Lampa versus LED

UNREAD_POSTde voxparty » Mar Dec 16, 2014 3:25 pm

mh-urile din link sunt depasite... exista solutii mult mai elegante, folosesc lampi clasice de 250w deci au consum relativ mare de curent (cu 4 mh-uri deja ai depasit 1kw consum)... daca tot vrei ceva de gen cauta mh-uri cu lampa platinum 2r sau 5r (au consum foarte redus de curent si sunt foarte luminoase).

- moving head-urile spot sunt cele care emit fascicol de lumina in forma conica, se preteaza mai ales la proiectarea de gobo-uri pe ringul de dans sau pe pereti (sunt cele mai utilizate la evenimente de tip nunta);
- moving head-urile beam emit fascicol de lumina aproape paralele, au proiectia cu deschidere foarte mica (pana in 4°), sunt lumini de design, inutile fara fum deoarece proiecteaza un simplu punct intens;
- moving head-urile wash sunt folosite ca lumini de umplere, au deschidere foarte mare (pana in 60°), inutila folosirea fumului intrucat dificil o sa vezi fascicol consistent de lumina; dupa parerea mea sunt bani aruncati pe geam la evenimentele de tip nunta, rolul lor find cu succes suplinit de clasicii pari...

In concluzie, la ce facem noi cele mai indicate sunt mh-urile spot. Dar cum eu sunt mai cu mot, am achizitionat moving-uri de tip beam care le voi folosi impreuna cu pari pe led...

PS: ca sa raman in ton cu topicul, dupa 3 ani de experienta cu luminile pot sa afirm ca momentan tehnologia led nu e suficient de matura pt a fi folosita in moving head-uri serioase, tot ce se gaseste pe piata cu led de pana in 60W nu este altceva decat o gluma proasta.
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: MOVING HEADS: Lampa versus LED

UNREAD_POSTde DJ Sun » Mar Dec 16, 2014 3:47 pm

Fulgerica probabil vrei sa spui ca ce se gaseste pe piata sub 1000-1500 euro sunt slabe, pentru ca am vazut si movinguri pe leduri si erau foarte ok, dar si scorul pe masura.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: MOVING HEADS: Lampa versus LED

UNREAD_POSTde voxparty » Mar Dec 16, 2014 5:41 pm

pai mh-urile alea ok care aveau scor de scor cu siguranta aveau leduri mai puternice de 60w...
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: MOVING HEADS: Lampa versus LED

UNREAD_POSTde music4party » Mar Dec 16, 2014 7:51 pm

... foarte interesant subiect Voxparty mulțumim, nu știam multe lucruri dintre cele relatate de tine în chiar prima postare ....
Treceți un BIG LIKE la Vox ... Eu nu mă prea pricep la lumini, dar voi încerca să va scriu câte ceva din experiența mea ... ;)
Luni ...
Avatar utilizator
music4party
Membru activ
 
Mesaje: 307
Membru din: Mie Aug 20, 2014 11:07 am
Localitate: ARAD

Re: MOVING HEADS: Lampa versus LED

UNREAD_POSTde music4party » Mar Dec 16, 2014 8:15 pm

... Philips face legea cu "becurile" de tip 2R, 5R, 7R, 15R si 17R .... restul e apă de ploaie
sunt soluții integrate spot/beam/wash cu becuri 15R si 17R .... sunt geniale,singura chestie este că nu prea ai ce să faci ele la evenimentele până în 500pers și mai ales la nuntă ... au apărut noile modele de MH cu LED de 150W ... nu am avut în mână așa ceva(ale mele sunt modele 2013) că încă nu sunt chiar ieftine, dar partenerii din China mi-au zis că sunt ”altceva” ... de asemenea sunt MH cu bec 2R dual-head

https://www.youtube.com/watch?v=XjRTTvTe-Lo

plus că din toamna aceasta, cam toate unitațile MH sunt dotate cu motoare in 3 faze .... ULTRARAPIDE

.... gata, trebuie să plec, vă mai scriu luni ... :) :) :)
Avatar utilizator
music4party
Membru activ
 
Mesaje: 307
Membru din: Mie Aug 20, 2014 11:07 am
Localitate: ARAD

Re: MOVING HEADS: Lampa versus LED

UNREAD_POSTde djpedros » Mar Dec 16, 2014 8:39 pm

Mi s-a propus sa dau scannerele mele la schimb cu un movinghead dun anuntul de pe olx si nu stiam ce sa fac. Multumesc pentru explicatii
Avatar utilizator
djpedros
Super Membru
 
Mesaje: 1252
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:27 pm
Localitate: Galati


Înapoi la Lumini si efecte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron