Lumini pentru evenimente tip nunta

Jocuri de lumini, strobo, lumini inteligente, led-uri, masina de baloane, masina de fum etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

Care dintre urmatorele produse le-ati achizitiona?

Lumina LASER
4
18%
Masina fum greu
7
32%
Moving-head
11
50%
 
Voturi totale : 22

Re: Lumini pentru evenimente tip nunta

UNREAD_POSTde dorin15 » Mar Ian 03, 2012 7:35 pm

Parerea mea e ca laserul da foarte bine intr-un club...la majorate,chefuri cu tineri...si la nunti da mai bine laserul cu puncte
Fumul greu e frumos la dansul mirilor....ceva melodii mai lente..dar in rest nu prea
Eu zic ca cel mai bine da moving headul ...il pui sa bata pe miri la dansul mirilor....si merge la orice gen de muzica..
Cam asta zic eu ;)
Avatar utilizator
dorin15
 
Mesaje: 30
Membru din: Mar Mai 18, 2010 9:29 pm
Localitate: Baia Mare

Re: Lumini pentru evenimente tip nunta

UNREAD_POSTde DJ Sun » Mar Ian 03, 2012 9:27 pm

Ca sa fac un clasament as zice asa
1 Fum greu
2 Moving Head
3 Laser frate
Toate 3 mi se par investitii f mari pentru domeniul nostru de activitate, eu nu am lumini dar stiu ca multi colegi le dau bonus la sonorizare sau daca le vand le vand pe f putini bani, trebuie sa te gandesti bine daca merita.
Fumul greu imi place f f mult e ceva ce nu intalnesti la multe nunti, daca iti iei doar un moving head s-ar putea sa nu fie de mare efect trebuie minim doua si aici e problema cu volumul la carat.
Bafta
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Lumini pentru evenimente tip nunta

UNREAD_POSTde voxparty » Mie Ian 04, 2012 1:14 am

apoi ca sa aiba impact... 2 moving heads is ca apa de ploaie.. tre sa ai minim 4 ca sa obtii un efect satisfacator... insa daca sunt plasate in spatele dj-ului poti lua in considerare si 4 scannere de calitate...

nu sunt fanul laserelor multi punct... mi se par deranjante....

fumul greu il folosesti ca cateva melodii si cam atat...
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: Lumini pentru evenimente tip nunta

UNREAD_POSTde The_Mack » Mie Ian 04, 2012 2:27 pm

mie unul laserul multi punct mi se pare un efect super, nu m-as lipsi de el de la nici un eveniment. laserul cu linii nu vad sa isi gaseasca rostul in segmentul nostru (asta are un efect mare in spatii mari, intunecate si pline de fum, in rest.......).

ar mai exista varianta cu PAR si 2 efecte gen derby, care este un layout mai mult decat suficient pentru o nunta. referitor la moving-uri, daca sunt unele destepte si care cuadevrata fac lumina, cu siguranta cred ca isi merita banii - daca sunt ok pentru nunti? asta sincer nu stiu ce sa zic - personal cred ca m-ar deranja moving-urile daca as fi invitat la o nunta.

despre fum, consider ca este degeaba - de cand mi-am luat luminile acum 2 sau 3 ani, nu am reusit sa consum nici macar jumatate de lichid dintr-un bidon de 5 litri (atat de mult fum am dat :D ), deci dupa mine unul nu se merita investitia.

bafta
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Lumini pentru evenimente tip nunta

UNREAD_POSTde viji » Mie Ian 04, 2012 3:17 pm

Salut,
Am votat masina de fum greu, cred ca e de efect la cateva dansuri pe eveniment. Laserul e super intr-un club ceva, dar nu cred ca se potriveste la nunti si botezuri, iar movingurile sunt si mai si, dar iti trebuie minim doua, ca sa nu zic 4 si iar - la nunti si botezuri nu cred ca se potrivesc.
Avatar utilizator
viji
Membru activ
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Iul 16, 2010 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Lumini pentru evenimente tip nunta

UNREAD_POSTde cris » Mie Ian 04, 2012 5:44 pm

Cred ca fumul si laserul multipunct nu sunt o investitie prea mare. Cel greu este scump, dar cel "normal" nu. La fel si multipunctul. Ambele fac mai putin de 1000 ron si fac toti banii.
Movingurile (bune), minim 2, sunt scumpe, dar merita banii. Fumul greu, insa nu (unul normal e 300 lei, iar unul greu 3000!). Nici laserul, cu exceptia celui multipunct, nu face atmosfera daca nu e fum. Parerea mea, un minim ar fi 1-2 lumini dinamice (derby sau orice altceva), putin fum (pe lumini, nu pe oameni), si un laser multipunct.
Functie de bani se poate alterna cu movinguri, cu paruri, sau orice altceva.
Pentru cine are bani, cu un dmx controler si ceva scene presetate pentru 2 movinguri, niste paruri, ceva dinamice controlate - face diferenta.
"Ehheee, nu e chiar asa usor cum crede lumea..."
fr: SN15LF+PreNeo-750N
Pulsar X18
HPA 3100L
Tapco J2500
DCX 2496
Mackie CFX12
Avatar utilizator
cris
Membru activ
 
Mesaje: 313
Membru din: Mar Apr 06, 2010 1:49 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Lumini pentru evenimente tip nunta

UNREAD_POSTde voxparty » Mie Ian 04, 2012 6:44 pm

laserele multi punct or fi ele de efect dar nu prea dau bine pe video... am vazut cateva inregistrari de la nunti cu laserele multipunct si mi s-au parut inestetice... parere pur personala...

OFF TOPIC: la fratemio la botez anul trecut venise pseudo dj-ul cu un laser multipunct si in cele din urma la cererea petrecaretilor l-a stins pentru ca devenise enervant. Spun pseudo-dj pentru ca botezul a fost un dezastru la nivel muzical, cu lume nemultumita...
END OFF TOPIC
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: Lumini pentru evenimente tip nunta

UNREAD_POSTde The_Mack » Joi Ian 05, 2012 2:39 pm

ca dj nu este problema ta cum se vede sau nu laserul multi punct pe filmare - parerea mea, din perspectiva unui DJ / cameraman :D
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Lumini pentru evenimente tip nunta

UNREAD_POSTde voxparty » Joi Ian 05, 2012 6:16 pm

Ehehe... Sincer ma asteptam ca cineva sa vina cu o replica de genul asta. Oricum banuiesc ca e si o chestie de gusturi personale, eu un laser multipunct l-as vedea mai degrabă proiectat pe pereti si nu pe petrecăreții care dansează
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: Lumini pentru evenimente tip nunta

UNREAD_POSTde p3psitwist » Vin Ian 06, 2012 1:37 am

Eu mi-am cumparat lumini dupa aproximativ 3 ani de mers la evenimente NBC si am observat ca la aceste avenimente invitatii sunt iritati de moving headuri, cel putin la evenimentele pe dobrogea si nu numai la un singur eveniment, mi s-a intamplat si la bucuresti sa mi se ceara ca inchid luminile , care erau niste moving headuri aduse de alt cineva de care eu nu stiam nimic. In functie de petrecere folosesc 2 PAR 64+ 2 efecte led(la botezuri, petrecero18+), laserere(multipuct+raze etc), masina de fum sau alte lumini despre care se discuta inainte de eveniment.
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: Lumini pentru evenimente tip nunta

UNREAD_POSTde cris » Joi Ian 12, 2012 9:27 am

Sigur ca vorbim de cazul in care se cer lumini.
Eu folosesc in mod uzual paruri led (master-slave) pe ring + un multipunct (pe tavan sau pereti laterali) si ceva fum (care sa bata pe lumini, nu pe oameni).
In functie de tipul de petrecere (una e un botez cu 20 de babe si alta e un majorat) mai bag dinamice, movinguri si lasere pe dmx sau chiar pe auto. Functie de eveniment si de lumina din incapere. Movingurile dau foarte bine si pe video si in foto, mai ales cu putin fum. Luminile si fumul se pun pe ring, nu pe mese. Si boxele la fel.
fr: SN15LF+PreNeo-750N
Pulsar X18
HPA 3100L
Tapco J2500
DCX 2496
Mackie CFX12
Avatar utilizator
cris
Membru activ
 
Mesaje: 313
Membru din: Mar Apr 06, 2010 1:49 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Lumini pentru evenimente tip nunta

UNREAD_POSTde DJ Sun » Lun Aug 06, 2012 5:35 pm

Ce masina de fum imi recomandati?
Nu am mai folosit dar sigur vreau una, nu stiu ce criterii trebuie sa indeplineasca dar vreau sa bata mai mult de 2 m :), sa fie cu telecomanda wireless si bineinteles un pret decent.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Lumini pentru evenimente tip nunta

UNREAD_POSTde remy » Lun Aug 06, 2012 7:08 pm

http://www.mivarom.ro/catalog/product_i ... 00w-p-5427

cunosc aceasta masina, urmeaza sa o cumpar si eu, detalii mai elocvente poate sa dea colegul Iulian Rugina !
Avatar utilizator
remy
DJ Fondator
 
Mesaje: 946
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:59 am
Localitate: Roman

Re: Lumini pentru evenimente tip nunta

UNREAD_POSTde iulianrugina » Lun Aug 06, 2012 8:21 pm

foarte buna masina. pret ok!!! arunca 8-12 metri.
http://www.djnuntaneamt.ro/
Avatar utilizator
iulianrugina
DJ Fondator
 
Mesaje: 2245
Membru din: Mie Apr 08, 2009 7:26 pm
Localitate: Roman, Neamt

Re: Lumini pentru evenimente tip nunta

UNREAD_POSTde voxparty » Lun Aug 06, 2012 9:49 pm

o fi faina masina de fum da' 1200w nu-s cam multi? adica nah intr-un club poate fi ok dar in restaurant daca n-au instalatia electrica pusa la punct e cam cu bai (asta daca mai adaugi si toata aparatura audio + lumini)... sau poate sunt eu care imi fac prea multe griji?
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: Lumini pentru evenimente tip nunta

UNREAD_POSTde Sorinus » Lun Aug 06, 2012 10:10 pm

fulgerik scrie:o fi faina masina de fum da' 1200w nu-s cam multi? adica nah intr-un club poate fi ok dar in restaurant daca n-au instalatia electrica pusa la punct e cam cu bai (asta daca mai adaugi si toata aparatura audio + lumini)... sau poate sunt eu care imi fac prea multe griji?


Eu am de 1500w de vreo 4 ani,nu e prea mult :)) iar instalatia localurilor nu e problema noastra :!:
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Lumini pentru evenimente tip nunta

UNREAD_POSTde DJ Sun » Mar Aug 07, 2012 6:37 am

Ce model Sorinus?
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Lumini pentru evenimente tip nunta

UNREAD_POSTde The_Mack » Mar Aug 07, 2012 12:28 pm

eu am modelul asta http://www.thomann.de/ro/stairville_sf8 ... schine.htm

am mers cu 2 astfel de masini de fum la o nunta afara (aici http://www.hotelsolarino.ro/index.php?pg=photos daca va uitati la poze este una cu gradina) fara probleme, dar sincer daca cea propusa de remy chiar are si telecomanda wireless, as cumpara modelul imediat. clar este un avantaj, plus puterea dubla fata de modelul meu
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Lumini pentru evenimente tip nunta

UNREAD_POSTde Sorinus » Mar Aug 07, 2012 3:16 pm

DJ Sun scrie:Ce model Sorinus?


Modelul asta il am eu,nu l-am curatat niciodata,are peste 150 de evenimente la activ fara nici o problema.O recomand!
http://www.electronicaudiosystem.ro/mas ... fum-1500-w
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Lumini pentru evenimente tip nunta

UNREAD_POSTde DJ Sun » Mar Aug 07, 2012 4:04 pm

Da foarte interesant modelu detinut de Iulian si bun pretul, cate evenimente ai facut cu ea Iulian?
Nici cea detinuta de Sorinus nu e rea.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Următorul

Înapoi la Lumini si efecte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori