Controller DMX

Jocuri de lumini, strobo, lumini inteligente, led-uri, masina de baloane, masina de fum etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

Re: Controller DMX

UNREAD_POSTde djMitu » Vin Ian 27, 2012 7:51 am

fulgerik scrie:eu am inceput sa folosesc freestyler impreuna cu ENTTEC USB Pro... am reusit sa obtin cateva efecte dragute insa deocamdata nu dispun de moving head-uri. In momentul de fata controlez prin freestyler o sfera cu led-uri de la American Dj, 2 lasere stairville si 8 pari LED tot de la ADJ. Freestyler nu e cel mai intuitiv soft dar e gratuit si odata ce l-ai invatat, programarea devine floare la ureche...


da-mi si mie un link ceva de pe youtube sau un demo ceva sa vad ce face softul si ce interfata folosesti
merci
Avatar utilizator
djMitu
DJ Fondator
 
Mesaje: 442
Membru din: Lun Mar 28, 2011 1:45 pm
Localitate: urziceni - ialomita

Re: Controller DMX

UNREAD_POSTde DJ Sun » Sâm Dec 22, 2012 11:47 pm

Vreau si eu sa achizitionez un controler ce imi recomandati?
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Controller DMX

UNREAD_POSTde voxparty » Joi Dec 27, 2012 10:05 pm

Din pacate experienta mea se rezuma la un singur controller Enttec Usb Pro. L-am cumparat de pe ebay cu 120 de euro. Pana acum nu am avut probleme cu el. Din cate am citit este compatibil cu mai multe softuri, eu il folosesc cu freestyler. Deobicei controllerele DMX sunt legate de softuri proprietare, cam toate softurile au plusuri si minusuri si nu e usor de ales, mai ales ca nu prea ai cum sa testezi inainte ce si cum.
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: Controller DMX

UNREAD_POSTde DJ Sun » Joi Dec 27, 2012 10:57 pm

nu stiu exact daca vreau ceva hardware sau ceva software +, dar totusi sunt genul de om caruia ii place sa "simta butonul".
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Controller DMX

UNREAD_POSTde voxparty » Sâm Ian 05, 2013 1:59 am

DJ Sun scrie:nu stiu exact daca vreau ceva hardware sau ceva software +, dar totusi sunt genul de om caruia ii place sa "simta butonul".


daca chestia asta e perfect valabila pt playere si console dj, pentru partea de lumini "atinsul butonului" nu prea isi are rostul dat fiind ca in general live cam tot ceea ce se face e sa se schimbe niste programe. Atunci cand creezi show-uri de lumini crede-ma ca un soft e mai practic intrucat ai un feedback vizual mult mai detaliat decat la o consola hardware (ma refer evident la cele budget)
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: Controller DMX

UNREAD_POSTde dannyinthemix » Sâm Ian 05, 2013 4:09 pm

Daca aveti bani sau sa cumparati ceva second va recomand SGM Pilot 2000. Este o super scula in materie de dmx si chiar daca este mai greu de programat , este foarte buna. Eu nu mi-am permis asa ceva dar am vazut la lucru si am butonat la ea.
dannyinthemix
DJ Fondator
 
Mesaje: 594
Membru din: Lun Noi 23, 2009 3:47 pm
Localitate: timisoara

Re: Controller DMX

UNREAD_POSTde DJ Sun » Sâm Ian 05, 2013 6:28 pm

1200 E e o gluma banuiesc.
Mie imi place acest model
http://www.elationlighting.com/ProductD ... 20Consoles
Ca pret zic ca e mult mai decent http://www.senia.ro/dmx-operator-192-co ... on-28590-3
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Controller DMX

UNREAD_POSTde voxparty » Dum Ian 06, 2013 2:10 am

192 canale mi se par putine... pune faptul ca faci iluminare arhitecturala si ai vreo 20 de pari pe 7-8 canale... mai pune vreo 2 efecte si 2-3 moving headuri si ai cam depasit cele 192 de canale...

chiar nu am priceput de ce sunteti atat de reticenti la controllerele usb... sunt simple, mititele, fiabile si perfecte pt activitatea noastra de dj mobile... evident softul trebuie invatat dar e cu mult mai intuitiv decat o consola hardware
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: Controller DMX

UNREAD_POSTde DJ Sun » Dum Ian 06, 2013 10:55 am

nu sunt reticient, dar treaba sta asa:
interfata + laptop= minim 2000 ron
controler=700 ron
In al doilea rand mai dau un exemplu:vine un striper vreau sa folosesc luminile live, sa le pot aprinde pe o culoare in x momente sa lucrez cu intensitatea, strobo etc ce fac ma apuc sa dau cu mousul de diferite butoane intr-un software?Nu prea imi place.Apoi mai e si aglomerarea cu inca un laptop, inca un stativ etc.
Personal in aceste momente mi se pare mai complicat.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Controller DMX

UNREAD_POSTde voxparty » Dum Ian 06, 2013 1:26 pm

@dj sun... ai dreptate partial.... al doilea calculator in teorie ar trebui sa-l ai oricum in caz ca primul iti da rateuri... eu umblu tot timpul cu 2 laptop-uri dupa mine, in mod normal pt iluminare folosesc laptopul de backup...

la inceput cand aveam un singur laptop aveam legat la el si consola dj si controller-ul pt lumini... acu se va gasi sa spuna cineva ca iti mananca resurse.... total neadevarat... softul de lumini cere f putine resurse, se poate rula si pe calculatorare vechi de 10 ani pt ca nu are nevoie de putere de calcul, tot ce trebuie sa faca e sa genereze numere de la 0 la 255 :) ... in plus exista in vdj un plugin care iti permite sa controlezi programele din softul de lumini fara sa fii nevoit sa treci de la un program la altul... cum zicea si manoka, iti pregatesti in prealabil programe pt majoritatea situatiilor, odata ce le ai facute nu ma ai treaba cu ele... si oricum iti garantez ca e mult mai dificil sa programezi o consola hardware pt lumini pt ca nu ai feedback-ul vizual...

freestyler vine cu vizualizator 3d si pot face programe fara sa am nici macar o singura lumina atasata, imi genereaza efectul in timp real... pe consola (ma refer la cele de max 100 de euro) e groaznic de dificil sa programezi moving head-uri, plus ca iti ia o gramada de timp sa memorezi fiecare pas in parte. Pana faci tu modificarile live de pe consola stripperul si-a terminat numarul si e dus de mult...

un caz special il constituie atunci cand ai un operator dedicat pt lumini... atunci cand esti singur mi se pare cam dificil sa manevrezi si muzica si luminile...

uite un screnshoot pt a ilustra ca din soft cu 2 clickuri schimbi culoarea in roz si faci un joc de lumini cu intensitati diferite in 2 secunde... in cazul de fata am folosit submastere care imi permit rapid sa schimb jocurile de lumini (evident le-am programat in prealabil)

Imagine
Ultima oară modificat de voxparty pe Dum Ian 06, 2013 1:34 pm, modificat 1 dată în total.
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: Controller DMX

UNREAD_POSTde DJ Sun » Dum Ian 06, 2013 1:30 pm

Nu vreau sa fiu gica contra pt ca nu stiu cu ce se mananca...
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Controller DMX

UNREAD_POSTde voxparty » Dum Ian 06, 2013 1:39 pm

apoi la asta foloseste forumul... sa ne schimbam pareri... recunosc ca initial si eu am fost tentat de o consola pt lumini pana am realizat ca nu ar fi altceva decat o bataie de cap in plus... e oarecum similar ca si in cazul playerelor... pana cauti tu un mp3 in mapa cu cd-uri, cu un simplu search pe calculator il gasesti in 2 secunde ... (parere pur personala evident)
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: Controller DMX

UNREAD_POSTde djpedros » Dum Ian 06, 2013 8:35 pm

eu am modelul asta, l-am adus si la intalnire. pentru ce fac eu este suficient, inca n-am ajuns sa fac iluminare arhitecturala sau ceva asemanator, nu sunt pregatit pentru asa ceva

in ultima vreme colegul meu insista sa cumparam un controler software si ma gandesc si eu serios la acelasi lucru. dezavantajul softului este ca necesita un laptop aditional si nu prea imi convine sa-l duc la evenimentele unde inchiriez doar luminile
Avatar utilizator
djpedros
Super Membru
 
Mesaje: 1252
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:27 pm
Localitate: Galati

Re: Controller DMX

UNREAD_POSTde dannyinthemix » Lun Ian 07, 2013 8:52 pm

voxparty scrie:192 canale mi se par putine... pune faptul ca faci iluminare arhitecturala si ai vreo 20 de pari pe 7-8 canale... mai pune vreo 2 efecte si 2-3 moving headuri si ai cam depasit cele 192 de canale...

chiar nu am priceput de ce sunteti atat de reticenti la controllerele usb... sunt simple, mititele, fiabile si perfecte pt activitatea noastra de dj mobile... evident softul trebuie invatat dar e cu mult mai intuitiv decat o consola hardware


Deci o conserva chinezeasca are 192 sau 256 de canale (Eurolite, Stairville...). Eu cu aceasta conserva controlez 4 scanere, 2 lumini DMX, 8 PAR si va zic ca sunt arhisuficiente 192 de canale.
Deci un controler poate sa comande separat 12 lumini = 12 porturi. Un port are 16 adrese pentru controler cu 192 canale DMX si 21 adrese pentru controler cu 256 canale DMX. Deci la un singur port putem sa adaugam cu adrese diferite mai multe lumini.
Deci sa luam spre exemplu un PAR care de obicei au 5 canale dmx. Primul PAR va fi adresa 1 , deci v-a ocupa canalul 2, 3, 4, 5 si 6. Aldoilea PAR v-a avea adresa nr. 7 si v-a folosi canalele 8,9, 10, 11 si 12. Cum vom controla PAR -ii ? Pe controler avem 2 planse A si B cu cite 8 potentiometre cu care vom controla fiecare canal al PAR-ilor respectivi in ordinea canalelor stabilite mai sus. Deci si o consrva cu 192 canale DMx poate fi folositta destul de usor. Diferenta intre una de de 100 euro si una de 1000 euro este ca cu prima nu prea ai optiuni la crearea programelor , dar cu a doua dupa ce ai citit manualul cu 200 de pagini o sa faci luminile in sala ca in povestile cu basme.

Spor la lucru si creativitate!
dannyinthemix
DJ Fondator
 
Mesaje: 594
Membru din: Lun Noi 23, 2009 3:47 pm
Localitate: timisoara

Re: Controller DMX

UNREAD_POSTde DJ Sun » Lun Ian 07, 2013 9:38 pm

Pai zic sa vedem si un clip facut cu acel controler zic, preferabil de tine.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Controller DMX

UNREAD_POSTde dannyinthemix » Mar Ian 08, 2013 5:59 pm

Am mai pus un clip undeva pe aici cu niste PAR controlati dmx.
Daca vreti o sa fac un clip cu controlerul asta de 192 de canale si o sa va arat cum se programeaza.
dannyinthemix
DJ Fondator
 
Mesaje: 594
Membru din: Lun Noi 23, 2009 3:47 pm
Localitate: timisoara

Re: Controller DMX

UNREAD_POSTde DJ Sun » Lun Mar 11, 2013 7:08 pm

Gata m-am hotarat si am dat comanda pentru controlerul asta http://www.thomann.de/ro/elation_dmx_operator_192.htm
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Controller DMX

UNREAD_POSTde voxparty » Lun Mar 11, 2013 11:08 pm

se pare ca incet incet controller-ele dmx controlate prin calculator incep sa apara si prin setup-urile noastre ;)
manoka ... sa-l folosesti sanatos ;)
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: Controller DMX

UNREAD_POSTde Sorinus » Lun Mar 11, 2013 11:20 pm

Manoka scrie:Eu intre timp mi-am achiztionat un controler pe USB ... http://www.daslight.com/en/dvc3-goldzm.htm
Modelul meu de fapt este DVC2 GOLD ZM, dar este acelasi si identic cu linkul de mai sus (recunoaste ca si DVC3 GOLD ZM software-ul lui).


Sa ne spui si de unde l-ai luat si la ce pret.Multam!
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Controller DMX

UNREAD_POSTde djMitu » Mie Mar 20, 2013 9:08 am

am gasit sa cumpar asta american dj mydmx2.0 stie cineva ceva despre el?
costa 750 lei
ma intereseaza mai ales softul sa fie cat mai ok pt movinghead-uri (nu vreau ceva sofisticat)
ii rog pe cei care folosesc astfel (sau alte modele),de usb dmx sa mai vina cu cateva sfaturi si impresii
Avatar utilizator
djMitu
DJ Fondator
 
Mesaje: 442
Membru din: Lun Mar 28, 2011 1:45 pm
Localitate: urziceni - ialomita

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Lumini si efecte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron