AJUTOR va rog, cu dmx, controler si pari

Jocuri de lumini, strobo, lumini inteligente, led-uri, masina de baloane, masina de fum etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

AJUTOR va rog, cu dmx, controler si pari

UNREAD_POSTde greierele » Lun Feb 21, 2011 4:59 pm

Salutare,
Va scriu ca mi-au venit la sfarsitul de saptamana echipamentele comandate ( 4 LED par 64 stairville , un laser si un controler tot stairville, dmx master1), insa... am o maaaaare problema, am ajuns la concluzia ca sunt ori prea prost sa am asa ceva incat nu stiu sa conectez par-ii cu controllerul dmx, ori cele cateva descrieri tehnice sunt prea putine.
Am mai intrebat si in alt topic ( sper sa nu fie vreo problema ), insa deja sunt cu nervii intinsi, ideea este in felul urmator, cum setez comutatoarele din spatele PAR-ilor si cum infig cablurile ( pleaca din controler, inseriaza parii si se inchide bucla inapoi in controler ) ? Dupa aia nu stiu care e faza cu controlerul, pe fiecare scaner pun cate un par ( cum ii setez ), ce fac cu scenele alea 8 si cum setez ceva pe ele, cum folosesc cele 8 + 2 cursoare si cum setez ?

Va rog, daca este cineva care are aceste echipamente, amabil si dragut incat sa imi explice cate ceva, ca ma uita ca vita-n teava, si sunt frustrat din cauza asta, i-as ramane recunoscator.
greierele
 
Mesaje: 40
Membru din: Mar Ian 04, 2011 11:16 pm

Re: AJUTOR va rog, cu dmx, controler si pari

UNREAD_POSTde The_Mack » Lun Mar 07, 2011 1:24 am

dude, ceva noutati? cum iti pare DMX Master I? ma interesa si pe mine fratele lui mai nou, MKII, si nu prea stiu ce sa fac.

thx
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: AJUTOR va rog, cu dmx, controler si pari

UNREAD_POSTde greierele » Joi Sep 27, 2012 3:32 pm

Salutare, am rezolvat problema la scurt timp dupa ce mi-au venit parii si DMX-ul, norocul meu ca am un prieten mai destept decat mine si a dat de cap la programare, care sincer nu e maaaare scofala, insa daca nu setezi pe spate pinii fiecarui par incat conform unor algoritmi sa corespunda un numar, nu-i vede si pace.
Merg foarte bine, sunt foarte multumit atat de pari, controller dmx, laser si fum, mai putin BCD 3000 dar deja am deschis un topic nou ca as vrea sa fac o schimbare in acea privinta.

In rest, toate cele bune !
greierele
 
Mesaje: 40
Membru din: Mar Ian 04, 2011 11:16 pm

Re: AJUTOR va rog, cu dmx, controler si pari

UNREAD_POSTde voxparty » Joi Sep 27, 2012 3:44 pm

Luminile pot fi controlate foarte usor via software (evident cu un controller usb atasat la ele). Cele mai folosite programe sunt Freestyler si DMXcontrol, ambele gratuite. Ar mai fi si MagicQ dar e mult mai complicat si necesita timp pana ii dai de cap.

Daca luminile nu sunt dotate cu display led pentru introducerea adresei DMX, se poate introduce adresa DMX in Freestyler, programul afisand o imagine cu modalitatea in care trebuie setati jumper-ii. Eu controlez luminile via DMX (mai putin laserele pt ca nu se merita sa le programezi), am facut cateva scene care pot fi accesate printr-un simplu click.
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: AJUTOR va rog, cu dmx, controler si pari

UNREAD_POSTde djpedros » Mar Oct 02, 2012 11:01 pm

eu am ramas dezamagit total de controlerul dmx de la stairville, stau cu el in cutie si mi-am cumparat altul de la elation care stie sa-si faca treaba
Avatar utilizator
djpedros
Super Membru
 
Mesaje: 1252
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:27 pm
Localitate: Galati

Re: AJUTOR va rog, cu dmx, controler si pari

UNREAD_POSTde voxparty » Mie Oct 03, 2012 6:37 am

Pedros ce model e controller-ul de la elation? Cu ce soft vine?
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: AJUTOR va rog, cu dmx, controler si pari

UNREAD_POSTde djpedros » Mie Oct 03, 2012 7:23 am

Avatar utilizator
djpedros
Super Membru
 
Mesaje: 1252
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:27 pm
Localitate: Galati

Re: AJUTOR va rog, cu dmx, controler si pari

UNREAD_POSTde voxparty » Mie Oct 03, 2012 10:05 am

Mie mi se pare mai usor de lucrat via software, acum depinde de fiecare cum e obişnuit
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: AJUTOR va rog, cu dmx, controler si pari

UNREAD_POSTde djpedros » Mie Oct 03, 2012 10:14 am

o fi, dar eu mai inchiriez luminile si separat si nu vreau sa las si laptopul acolo. cu controlerul analogic e mult mai simplu, fac 2-3 programe si arat cuiva de unde trebuie sa le schimbe sau sa opreasca
Avatar utilizator
djpedros
Super Membru
 
Mesaje: 1252
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:27 pm
Localitate: Galati

Re: AJUTOR va rog, cu dmx, controler si pari

UNREAD_POSTde The_Mack » Mie Oct 03, 2012 10:50 am

djpedros scrie:o fi, dar eu mai inchiriez luminile si separat si nu vreau sa las si laptopul acolo. cu controlerul analogic e mult mai simplu, fac 2-3 programe si arat cuiva de unde trebuie sa le schimbe sau sa opreasca


exact din acest motiv am renuntat la controler. am cumparat numai lumini pe care le leg master / slave dupa muzica, am priza automata cu telecomanda, si rog pe cineva sa le dea drumul si sa le inchida direct din telecomanda. simplu, usor, comod, eficient.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti


Înapoi la Lumini si efecte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron