RCF 710 vs. RCF 712

Boxe, microfoane, statii, mixere, playere, softuri etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

RCF 710 vs. RCF 712

UNREAD_POSTde DanceDj » Mar Mai 11, 2010 10:36 pm

Ma gandesca sa achizitionez 2 boxe RCF 710 http://www.rcfaudio.ro/art-710-a.php sau RCF 712 http://www.rcfaudio.ro/art-712-a.php.
Sunt constient ca RCF 712 are un bas mai puternic (sunt doar cu 300ron mai scumpe), dar ma tenteaza si RCF 710 in primul rand din cauza dimensiunilor si a greutatii (10kg).
Sincer nu am auzit niciodata cum suna aceste boxe, am auzit in schimb TT08 care mi s-au parut senzationale. Ma gandesc ca daca o boxa cu dif de 8" poate oferi un bas care pe mine personal m-a multumit, banuiesc ca una cu dif de 10" poate avea cel putin acelasi bas, chiar daca nu este din seria tt.

Astept un sfat de la voi, care sunteti mai priceputi. Mentionez ca boxele vreau sa le folosesc ptr petreceri mici si medii pana in 100 de pers fara sub.
Avatar utilizator
DanceDj
DJ Fondator
 
Mesaje: 210
Membru din: Lun Oct 12, 2009 10:57 pm
Localitate: Bucuresti

Re: RCF 710 vs. RCF 712

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Mie Mai 12, 2010 6:54 am

Poti sa mergi si cu cele de 10", dar trebuie sa le complimentezi si cu un subwoofer.
Insa pentru spectrul mai de Full Range, ar fi de preferat sa le iei pe cele de 12"
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: RCF 710 vs. RCF 712

UNREAD_POSTde DanceDj » Mie Mai 12, 2010 9:59 am

Pentru petreceri mai mici as vrea sa nu folosesc sub. De exemplu TT08 le-am auzit la o formatie fara sub. Era o petrecere de aprox 70 de persoane si pot spune ca se auzea super.
Avatar utilizator
DanceDj
DJ Fondator
 
Mesaje: 210
Membru din: Lun Oct 12, 2009 10:57 pm
Localitate: Bucuresti

Re: RCF 710 vs. RCF 712

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Mie Mai 12, 2010 10:33 am

Ti-am spus ca le aud frecvent si eu pe alea TT08A, si sunt super pe la conferinte, insa la petreceri nu stiu cum suna singure ca intotdeauna au 2 subwooferi cu ele.
Pe la petrecerile sonorizate de ei, sunt folosite de regula 4 buc TT08A si 2 suburi.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: RCF 710 vs. RCF 712

UNREAD_POSTde DanceDj » Joi Ian 06, 2011 4:45 pm

Am achizitionat boxele RCF710 de aproximativ 6 luni.
Pot sa spun ca sunt foarte multumit de ele si nu regret investitia. Cel mai mare avantaj oferit de aceste boxe este greutatea (11kg).
La un botez sau o nunta de aprox 100 fac fata fara nici un fel de probleme. La petreceri mai mari este necesar minim un sub.

Intamplator am sonorizat cu ele o nunta cu 300 de invitati. Spun intamplator pentru ca initial trebuia sa merg pe sistemul lautarilor dar in urma unor divergente am hotarat sa le folosesc pe ale mele. Recunosc ca am mers cu ele in clip dar am facut fata.

Pe scurt consider ca sunt nishte boxe foarte bune pentru domeniul NBC (tinand cont ca majoritatea evenimentelor au sub 100 de pers)
Avatar utilizator
DanceDj
DJ Fondator
 
Mesaje: 210
Membru din: Lun Oct 12, 2009 10:57 pm
Localitate: Bucuresti

Re: RCF 710 vs. RCF 712

UNREAD_POSTde Lucian » Joi Ian 06, 2011 7:36 pm

Sa le stapanesti sanatos ...RCF RULES!!! :P
MUSIC IS OUR PASSION
www.djnuntabotez.ro
Avatar utilizator
Lucian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1415
Membru din: Joi Apr 22, 2010 7:33 pm
Localitate: Campulung, Jud Arges

Re: RCF 710 vs. RCF 712

UNREAD_POSTde The_Mack » Joi Ian 06, 2011 7:37 pm

adevar graiesti...... ;)
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: RCF 710 vs. RCF 712

UNREAD_POSTde DanceDj » Mie Ian 19, 2011 9:51 pm

Fara sub
Avatar utilizator
DanceDj
DJ Fondator
 
Mesaje: 210
Membru din: Lun Oct 12, 2009 10:57 pm
Localitate: Bucuresti

Re: RCF 710 vs. RCF 712

UNREAD_POSTde prologic » Mie Ian 19, 2011 11:17 pm

Pai daca a mers in clip asta inseamna ca nu a facut fata lejer dar trebuie sa tinem cont si de faptul ca la nunti trebuie pastrat un volum decent si de aceea cu o pereche de boxe capabile , in cazul de fata rcf-urile dar ceva pe 15'' (dupa parerea mea 710 , spun asta fara sa le fi auzit e prea putin pt. 300 pers. ) , poti sa asiguri ringul de dans fie el si al unei nunti de 200-300 persoane. Normal si cu un sub completare era altceva..., mai este o problema , nu va lasati dusi in eroare de sunetul unor boxe pe care le auziti la o formatie ,de pe laptopul vostru s-ar putea sa se auda total diferit. De revelion am testat o pereche de fbt max5 active , revelion de max 70 pers., folosite cam la 60-70 % din capacitatea lor , bas foarte ok. pt . o boxa pe stativ, deci ma cam indoiesc ca niste boxe de 10'' fie ele si rcf ar putea face fata la o nunta de 300 pers. chiar daca cei 129 db sunt buni cand e vorba de galagie , eu sincer mergeam pe art 325 a., nu ma deranja sa car cateva kg. in plus.
prologic
Membru activ
 
Mesaje: 223
Membru din: Vin Aug 14, 2009 3:37 pm
Localitate: iasi

Re: RCF 710 vs. RCF 712

UNREAD_POSTde DanceDj » Joi Ian 20, 2011 12:36 pm

Cum am spus mai sus am folosit boxele la aceasta sonorizare din cauza ca nu m-am inteles cu formatia. Cei care m-au angajat au spus ca asigura formatia boxele, eu sa vin doar cu pupitrul si cu lumini. La fata locului, formatia (cred ca cea mai proasta pe care am auzit-o pana acum) mi-a cerut bani ca sa le folosesc boxele.
I-am anuntat pe miri, care la randul lor au ramas surprinsi.S-au oferit sa plateasca ei in plus pentru a folosii boxele lautarilor, dar cand le-am zis ca am si eu 2 boxe la mine (le-am explicat ca sunt cam mici ptr sala) au zis ca mai bine imi dau mie in plus decat lautarilor.

Daca stiam de la inceput aduceam si 2 sub. Eu am spus doar ca am facut fata onorabil si doar cu acestea 2. Pentru un sunet bun clar ar fi trebuit si cele 2 sub (rcf 902). Oricum la un moment dat a venit mirele sa imi spuna ca se aude foarte si ca mi-am facut griji degeaba (intradevar nu era sunetist de meserie).

Si apropo de lautari, a fost prima petrecere la care am fost cu o formatie si eu aveam mai multi oameni pe ring decat ei. Nishte jepcari, au cerut vreo 2000E si cantau 40 de minute dupa care pauza inca 40 (erau 3 solisti). Isi incepeau programul de cantat cand se servea masa si faceau pauza dupa ce termina lumea de mancat (chiar cand vroiau sa iasa la dans). Pe langa ca erau praf mai erau si tupeisti, ma trezeam dintr-o data cu ei langa mine sa opresc muzica ca intra ei sa cante (eu avand ringul plin). Le-am zis ca o sa canta si ei cand fac eu pauza. Am fost sustinut si de mire care dupa ce a vazut cat de slabi sun,t mi-a zis ca eu sa coordonez care cand sa cante. Se uitau aia la mine mai sa ma ia si la bataie.
A si pe langa astea au avut si nesimtirea sa vina toti insotiti de prietene/sotii si aveau pretentia sa primeasca si ele cate un meniu.
Mentionez ca nu era o formatie necunoscuta, adusa de pe undeva de la tara, erau din Bucuresti, unde canta aproape in fiecare seara la un restaurant cunoscut.

Imi cer scz ca am deviat de la subiect dar mi-am adus aminte de jepcari aia. Asta pentru cei care sustin ca un dj nu poate sa faca atmosfera la fel ca o formatie.
Avatar utilizator
DanceDj
DJ Fondator
 
Mesaje: 210
Membru din: Lun Oct 12, 2009 10:57 pm
Localitate: Bucuresti

Re: RCF 710 vs. RCF 712

UNREAD_POSTde prologic » Joi Ian 20, 2011 1:30 pm

La faza cu formatiile iti dau dreptate si eu m-am lovit de cateva ori cam de aceeasi problema dar s-a intamplat sa dau si peste lautari cu care m-am inteles fara probleme.
prologic
Membru activ
 
Mesaje: 223
Membru din: Vin Aug 14, 2009 3:37 pm
Localitate: iasi

Re: RCF 710 vs. RCF 712

UNREAD_POSTde The_Mack » Joi Ian 20, 2011 2:25 pm

ca o paranteza, am ascultat in magazin (din pacate) 2 FBT-uri promaxx 14a, si pot sa spun ca am ramas masca. eu credeam ca RCF-urile mele se aud super, dar astea mi-au pus capac, iar specificatiile sunt incredibile. in viitorul apropriat sper sa pot sa imi cumpar asa ceva.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: RCF 710 vs. RCF 712

UNREAD_POSTde DJ Sun » Joi Ian 20, 2011 2:40 pm

da si eu am fost impresionat de niste fbt-uri doar ca erau pasive.2 promaxx 14a si cu un promaxx 15Sa vissssss
Ultima oară modificat de DJ Sun pe Joi Ian 20, 2011 2:47 pm, modificat 1 dată în total.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: RCF 710 vs. RCF 712

UNREAD_POSTde The_Mack » Joi Ian 20, 2011 3:15 pm

bro sincer, eu am o pereche de RCF-uri pasive model mai vechi (chiar nu stiu ce model sunt), dar sunt in incinta de lemn, deci teoretic au rezonanta si acustica mult mai buna decat cele noi din plastic. dar daca vrei pot sa le compar cu CW5215 acustica pe care canta tata, 500w pasive adevarat, dar tot din lemn, deci teoretic cu o acustica mai buna decat cele din plastic, si sincer FBT cam face ce vrea pe ele. nici eu nu am prea fost fericit sa constat lucrul asta, dar asta este adevaraul, iar la 3600 de ron cat este o bucata, se merita cu varf si indesat.

ce am mai ascultat au fost art 325 care iar imi par slabe fata de FBT-urile asta, dar ca sa fim realisti, FBT-urile astea ar trebui comparate cu seria 7 de la RCF tinand cont de puterea lor.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: RCF 710 vs. RCF 712

UNREAD_POSTde Adircf » Lun Ian 24, 2011 3:59 pm

Pentru curiosi, sunt poze cu art 710 desacut.

http://www.pa-forum.ro/viewtopic.php?t=2357

demential, ai pm.
Avatar utilizator
Adircf
 
Mesaje: 39
Membru din: Mie Mar 24, 2010 10:32 pm
Localitate: Bm cluj


Înapoi la Sonorizare si dj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori