Need help! Suport laptop & un cablu

Boxe, microfoane, statii, mixere, playere, softuri etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

Need help! Suport laptop & un cablu

UNREAD_POSTde p3psitwist » Mar Apr 06, 2010 10:09 pm

2 intrebari am si eu

m-am tot uitat pe cateva siteuri dar nu am gasit un stand pentru laptop...care sa il prind cumva de case
am gasit ceva...dar costa 450 de lei...si se poate combina cu un stand case care costa mai mult de 500 de lei...pe mine ma intereseaza daca exista ceva care se poate ancora de case ....pe care o sa il pun pe un stand de orga clasic...din ala in X ...care costa vreo 75 80 de lei....daca nu exista o sa inventez eu ceva

a doua intrebare
pot cumva sa ies de aici
Imagine

si sa intru aici cumva cu vreun cablu
Imagine

ca sa pot inregistra?
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: Need help! Suport laptop & un cablu

UNREAD_POSTde demential » Mie Apr 07, 2010 9:22 am

din pacate nu stiu sa iti raspund la nici una din intrebari :D
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Need help! Suport laptop & un cablu

UNREAD_POSTde Razvan » Mie Apr 07, 2010 10:52 am

ok, deci:

1). Pentru laptop, ai putea sa folosesti un adaptor pentru a doua clapa. Deci sa-l pui in stativul actual de clape pe care pui case-ul.
uite aici un link:
http://www.soundstil.ro/stative/stative ... f-069.html
si uite aici cum ar arata montat: http://www.soundstil.ro/stative/stative ... f-071.html

am avut clienti care au folosit acolo laptopul.

2). Da, poti. Iesirea din Behringer e S/PDIF si intrarea in Aureon e tot S/PDIF. Doar ca scrie Digital, si nu S/PDIF.
DAR: iesirea din behringer e pe RCA, intrarea in Aureon e pe TOSlink. Cel putin asta vad eu acolo.
Deci iti trebe un cablu RCA-TOSlink. Nu stiu daca gasesti(si la un pret decent).

Ai putea sa folosesti TAPE OUT pentru inregistrare. Sau daca nu merge TAPE OUT, ai putea sa folosesti un splitter pe mufa de HEADPHONES, si sa mergi cu o mufa pentru casti, si o mufa pentru REC, pentru ca Aureon-ul are si intrare de MIC pe RCA.
Deci ti-ar trebui fie un cablu 2xRCA-Jack 3.5 stereo (pt TAPE OUT), fie un cablu Jack 3.5 stereo-Jack 3.5 stereo daca folosesti un splitter pe mufa de headphones.
Razvan
 
Mesaje: 143
Membru din: Mar Sep 29, 2009 12:50 pm
Localitate: Brasov

Re: Need help! Suport laptop & un cablu

UNREAD_POSTde p3psitwist » Mie Apr 07, 2010 10:59 am

mersi ...m-ai salvat cu stativul ...e perfect ..pe cel de sus pot pune capacul de la case si laptopul pe el

acum cu inregistratul, am mai inregistrat asa cu cablu rca jack...dar ma gandeam ca daca folosesc intrarea aia digitala calitatea inregistrarii ar fi mai buna...si de asta eram curios daca se poate face
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: Need help! Suport laptop & un cablu

UNREAD_POSTde Razvan » Mie Apr 07, 2010 11:05 am

p3psitwist scrie:...dar ma gandeam ca daca folosesc intrarea aia digitala calitatea inregistrarii ar fi mai buna...si de asta eram curios daca se poate face


Da, e mai buna. DAR: uite-te ce intrare e pe Aureon. E RCA simplu sau TOSlink? daca gasesti un cablu RCA-TOSlink e foarte ok, si e calitatea mai buna. Dar eu nu prea am vazut cabluri de genul. Si ma astept sa fie scumpisor.
Razvan
 
Mesaje: 143
Membru din: Mar Sep 29, 2009 12:50 pm
Localitate: Brasov

Re: Need help! Suport laptop & un cablu

UNREAD_POSTde p3psitwist » Mie Apr 07, 2010 11:15 am

am inteles
multumesc...tocmai am facut comanda acolo pe site de stativul ala
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: Need help! Suport laptop & un cablu

UNREAD_POSTde Razvan » Mie Apr 07, 2010 11:20 am

p3psitwist scrie:am inteles
multumesc...tocmai am facut comanda acolo pe site de stativul ala


Am vazut.
Ti-l trimitem azi, si il primesti maine cu Fan Courier-ul.
Ar fi fost mai ok daca interfata aia avea S/PDIF pe RCA-uri. Eu am lucrat cu asta: http://www.soundstil.ro/procesoare-sune ... track.html si e destul de ok.
Si totusi, daca inregistreaza destul de ok pe TAPE OUT, continua asa pana gasesti un cablu TOSlink-RCA.
Razvan
 
Mesaje: 143
Membru din: Mar Sep 29, 2009 12:50 pm
Localitate: Brasov

Re: Need help! Suport laptop & un cablu

UNREAD_POSTde p3psitwist » Mie Apr 07, 2010 11:25 am

eu cand am luat-o am cautat doar o placa de sunet 5.1 ca sa pot folosi pfl in virtual dj ....tot cam atatia bani am dat...in jur de 180 acum 2-3 ani nu mai stiu exact si doar pe asta am gasit-o pe la magazinele astea din orasul meu cel minunat unde nu gasesc nimic cand am nevoie...
nu am inregistrat pana acum decat muzica de la niste petreceri ...gen ziua mea sau majoratul fratelui unde am adus un lautar sa ne cante :)...si acum se apropie iar ziua si iar o sa inregistrez :lol:
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: Need help! Suport laptop & un cablu

UNREAD_POSTde dyrty » Mie Apr 07, 2010 11:42 pm

Salut,
Ma bag si eu cu o parere,din ce vad nu poti iesi din coaxial digital si sa intrii in optic digital cu acelasi cablu pt. ca daca s-ar putea ar fii a 8-a minune a lumii.
Daca vrei totusi sa investesti niste bani i-ti trebuie un convertor pt. intrarea optica,convertor in care sa intrii cu coaxial digital si sa iesi cu optic adica cu cablu cu fibra optica asa mai pe inteles.
dyrty
 
Mesaje: 102
Membru din: Joi Dec 03, 2009 11:17 pm
Localitate: baia mare

Re: Need help! Suport laptop & un cablu

UNREAD_POSTde p3psitwist » Joi Apr 08, 2010 12:37 am

ma complic prea tare... raman la jack rca si poate cand o sa am bani o sa iau o alta placa de sunet..daca mai am fantezii dinastea digitale

inca o intrebare...mai are careva ddm 4000? l-a conectat la laptop? ...eu am luat o chestie care face din midi usb ...dar am inteles pe un forum care era in engleza si de asta nu stiu sigur daca am inteles eu bine ca ar mai trebui ceva...pentru ca mixerul nu are placa de sunet..sau ceva de genul asta... stie careva sa ma lamureasca?
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: Need help! Suport laptop & un cablu

UNREAD_POSTde Razvan » Joi Apr 08, 2010 2:38 pm

ar trebui sa mearga si cu o interfata midi-usb daca mixerul are iesire midi. incearca. :)
Midi se folosesc mai mult la clape. noi am vandut interfete midi-usb pentru clape mai mult.
Razvan
 
Mesaje: 143
Membru din: Mar Sep 29, 2009 12:50 pm
Localitate: Brasov

Re: Need help! Suport laptop & un cablu

UNREAD_POSTde p3psitwist » Vin Apr 09, 2010 11:47 am

da am asta...o conectez dar nu stiu exact ce trebuie sa fac...in fine..poate o sa isi ia cineva si face un tutorial ca pentru prosti :)

mi-a venit stativul pentru case...sta bine pe el...arata si mai bine decat daca as sta cu el pe masa...numai ca nu pot folosi capacul de la case deasupra pentru ca e prea mare....asa ca o sa imi fac o placa...ori din plexiglass ori din ceva de alumiu...sa se potriveasca cu case`ul....pe care sa-mi pun laptopul...
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: Need help! Suport laptop & un cablu

UNREAD_POSTde djred » Vin Apr 09, 2010 12:41 pm

dyrty scrie:Salut,
Ma bag si eu cu o parere,din ce vad nu poti iesi din coaxial digital si sa intrii in optic digital cu acelasi cablu pt. ca daca s-ar putea ar fii a 8-a minune a lumii.
Daca vrei totusi sa investesti niste bani i-ti trebuie un convertor pt. intrarea optica,convertor in care sa intrii cu coaxial digital si sa iesi cu optic adica cu cablu cu fibra optica asa mai pe inteles.


nu am apucat sa raspund (am citit topicul si am plecat cu treaba :) ), si vad ca mi-ai luat-o inainte dyrty
acelasi lucru vroiam sa-l spun si eu: nu poti trece direct de pe optic pe coaxial, e imposibil fizic :D, de pe fibra (care e sticla propriu-zis), pe sarma (conductor cupru), chiar daca amandoua transporta semnal digital
la tine nu cred ca se renteaza sa cumperi un convertor, asa ca iti ramane conectarea clasica analog pe RCA
tuturor numai de bine

~ AUDIO ~
- MIXER - Behringer VMX 300
- PROCESARE - Behringer CX2310
- FULLRANGE- 2 x Behringer B215A; 2 X RCF L15P-200 + T6002
- SUBWOOFER - 1 x PAudio WN-18S @ BR
- AMPLIFICARE - 1 x Behringer EP2500
Avatar utilizator
djred
DJ Fondator
 
Mesaje: 156
Membru din: Lun Apr 06, 2009 6:50 pm
Localitate: Arad

Re: Need help! Suport laptop & un cablu

UNREAD_POSTde remy » Vin Apr 09, 2010 11:15 pm

vezi la mine la evenimente acel stander modificat si set-up-ul pe care il folosesc! e un pic cam instabil, nu cade dar se cam balangane :lol: , vezi la iulian rugina ceva si mai cool! doar ca e mult mai scump, cu totul a ajuns 10 mil, dar e foarte stabil si de efect vizual maxim!
Avatar utilizator
remy
DJ Fondator
 
Mesaje: 946
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:59 am
Localitate: Roman

Re: Need help! Suport laptop & un cablu

UNREAD_POSTde p3psitwist » Sâm Apr 10, 2010 12:46 am

da m-am uitat.... cam asa ceva ca al tau o sa arate...numai ca jos pun case-ul ...sus o sa imi fac o placa din ceva
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: Need help! Suport laptop & un cablu

UNREAD_POSTde remy » Sâm Apr 10, 2010 8:34 pm

asteptam sa vedem ce iese la tine, poze neaparat!!!
Avatar utilizator
remy
DJ Fondator
 
Mesaje: 946
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:59 am
Localitate: Roman

Re: Need help! Suport laptop & un cablu

UNREAD_POSTde p3psitwist » Dum Oct 03, 2010 4:53 am

ca sa nu mai fac alt topic scriu tot aici....daca e careva de prin alba iulia ...sau imprejurimi(sebes, sibiu....) si poate sa ma ajute si pe mine maine cu o placa de sunet externa 5.1 si cu niste casti....as fi recunoscator :)...ca maine o sa pun muzica la ciorba ....si placa mea de sunet de la laptop cam face fite...
daca e careva sa imi dea si mie un sms ...pana in ora 12:00 ...ca semnal la net nu am acolo la pensiune unde stau....fac si eu cinste :D

daca nu o sa ma descurc asa...dar o sa fiu stresat

....
am uitat sa scriu ca s`a rezolvat....m-am descurcat asa :roll:
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Sonorizare si dj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori