CATE PERSOANE POT SUSTINE 4 THE BOX PRO SPEAKER PA502A

Boxe, microfoane, statii, mixere, playere, softuri etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

CATE PERSOANE POT SUSTINE 4 THE BOX PRO SPEAKER PA502A

UNREAD_POSTde gabi_fundacescu » Lun Mar 22, 2010 1:25 pm

SALUTARE COLEGI !

SUNT NOU IN DOMENIU SI VREAU SA MA APUC SI EU DE SONORIZARI DIN URMATOARELE MOTIVE !

DE UN AN DE ZILE M-AM APUCAT DE CHEFURI CU PRITENII SI PETRECERI LA FIRMA PANA IN 50 OAMENI:

MI-AM LUTA UN MIXER MICUT CU EFECTE BEHRINGER 1202FX (FOARTE MOBIL SI ADAPTABI;)+ SET 3 MICROFAONE CU FIR BEHRINGER XM1800S + UN SET MICROFOANE WIRELEES + 2 LAPTOPURI (EEEPC1000h DIN ALA MIC+ ACER 515 CU VREO 300 Gb MUZICA) + CABLURI AFERENTE ; BOXE DE OBICEI LE FOLOSEAM PE ALE LOCALULUI SAU LUAM DE LA UN PRIETENT 2 RCF ACTIVE 750w CARE RUP NU ALTA

REZULTATE :

- AU IESIT SUUUPER SOURI LA TOATE ZILELE DE NASTERE (PANA ACUMA JUCAM CARTI SI NE LUA SOMNUL)
- AM INEBUNIT VECINII + POLITIA :
- VINERI SAU SAMBATA SEARA DACA UNUL DIN CLUBURILE PREFERATE ESTE INCHIRIAT PT PETRECERI PRIVATE MAI MIC DE 60 PERSOANE (CLUBUL ARE 100 LOCURI )AUTOMAT VENIM SI NOI (12 PERSOANE) TOTAL NEINVITATI SI NE DISTRAM LA MAXIM PE CONSUMATIA NOSTRA DESIGUR DAR PE MUZICA LOR .(CHIAR AM SALVAT 2 BAIARAMURI RATATE PT CA NU DANSA NIMENI PANA SA PUNEM NOI MANA PE MICROFOANE)
- AM INCEPUT SA INCHIRIEM CLUBURI PENTRU PETRECERILE NOASTRE SI DEOARECE AU IESIT SUPEER LA KARAOKE, AM FOST INVITAT SA FAC KARAOKE IN FIECARE SEARA INTR-UN CLUB + MAI MULTE INVITATII REFUZATE POLITICOS DIN CAUZA LIPSEI BOXELOR.

PROBLEMA CU SONORIZAREA !

1. NU VREAU SA MA FAC DE maro CU NISTE RAGALII DE BOXE UZATE DE ALTII SI CUMPARATE DE MINE, ASA CA AM GASIT 4 BOXE ACTIVE NOI ADUSE DE UN TIP DIN GERMANIA ;

2. BOXELE SUNTACTIVE THE BOX PRO SPEAKER PA502A POWER 300w+100w http://www.thomann.de/gb/the_box_pa502a ... system.htm BOXELE SUNT NOI SIGILATE NU LE-AM AUZIT NICIODATA ;

3. VREAU SA-MI IAU UN ALT MIXER
behringer EURORACK UB 1832 FX PRO
AM INTEELES CA ACESTA ARE PLACA DE SUNET INCORPORATA SI O INTERFATA USB ; NU AM GASIT FOARTE MULTE PARERI DESPRE EL ASA CA DACA STITI CEVA DESPRE MODELUL ASTA ASCULT ORCE PARERE ; CA SI PRET L-AM GASIT LA UN TIP CU 50% REDUCERE, DECI NU E O PROBLEMA PRETUL , MA INTERESEAZA FIABILITATEA .

4. O SA-MI IAU SI 2 SUBUFERI ACTIVI DAR NU ACUMA PESTE 5 LUNI CAND MAI ADUN NISTE BANI ;



INTREBARI

1. VREAU SA STIU DACA POT SUSTINE CU CELE 4 BOXE ACTIVE O SALA DE 100 PERSOANE SAU MAI AM NEVOIE NEAPARAT DE 2 SUBUFERI ACTIVI ; DE OBICEI NU AM VAZUT NICI UN "DJ" CARE A VENIT IN SALA SA ADUCA MAI MULT DE 2 BOXE HOMEMADE BANUIESC 200-300 W DAR NU SE AUZEA FOARTE OK ;


3. CE PARERE AVETI DE MIXERUL DE MAI SUS ! TIPUL IL LAUDA FOARTE TARE .

4. MI-AR TREBUI SI NISTE MICROFOANE WIRELEES MAI PROFESIONALE ; CE RECOMANDATI PENTRU KARAOKE ; ASTEA ALE MELE CU FIR SE AUD OK DAR CELE WIRELEES CARE SUNT LOW COST 250 RON (SI-AU SCOS DE 15 ORI BANII PANA ACUMA ) NU AU CINE STIE CE CALITATE;

O ZI BUNA !
gabi_fundacescu
Membru activ
 
Mesaje: 154
Membru din: Lun Mar 22, 2010 1:14 pm
Localitate: ROMAN

UNREAD_POSTde Razvan » Lun Mar 22, 2010 2:32 pm

invata sa scrii coerent, cu litere mici, si poate te ajutam.

ma abtin sa comentez calitatea indoielnica a boxelor facute de Thomann, la fel ca si fiabilitatea lor.

O sa fie....ok pentru 100 persoane, daca nu stai la maxim pe ele. de pe la 60-70% o sa distorsioneze deja.
Clar trebe si subwoofer.
Razvan
 
Mesaje: 143
Membru din: Mar Sep 29, 2009 12:50 pm
Localitate: Brasov

UNREAD_POSTde gabi_fundacescu » Lun Mar 22, 2010 7:27 pm

ce am uita sa va zic este pretul de achizitie
750 euro care mi se pare ok petru 4 boxe active de 400w cu tot cu stative si cabluri
este cineva care are modelul asta de boxe?
gabi_fundacescu
Membru activ
 
Mesaje: 154
Membru din: Lun Mar 22, 2010 1:14 pm
Localitate: ROMAN

salut

UNREAD_POSTde DJ Stef » Lun Mar 22, 2010 9:03 pm

Aceeasi parere legata de modul de scriere, gramatical e treaba ta. Eu am printre altele si doua the box 502a de care spui tu si sunt ok raportat la cat costa. Eu am dus si eveniment in aer liber de 200 persoane, la care a cantat si un cover band pe ele . Depinde si de noroc, cum le nimeresti.
Decat sarac si bolnav mai bine bogat si sanatos
Avatar utilizator
DJ Stef
DJ Fondator
 
Mesaje: 72
Membru din: Dum Ian 03, 2010 10:05 am
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde gabi_fundacescu » Lun Mar 22, 2010 10:04 pm

Dj stef de cand te astept !
Parerea ta conteaza mult pt ca tu le ai si banuiesc ca stii cat pot duce !
Ai spus ca ai dus si 200 persoane cu 2 bucati deci 100 persoane cred ca pot duce 4 bucati ca nici nu e enorm de mare sala !

Ideia este ca le pot lua ieftin ; cu 750 euro nu pot lua nici macar o boxa activa rcf ; prietenii mei au dat 1400 euro pe bucata anul trecut;

Eu am un mixer behringer 1202fx care duce cateva efecte pentru karaoke si astea 4 boxe ;
Problema este ca e mic si face impresie proasta printre invitati care cand il vad asa de mic ma tot intrebau unde am restul de aparatura ca colegul meu avea masa plina de cutii si butoane ; Pe viitor o sa-mi iau un mixer cu o gramada de butoane la naiba .

Mai astept pareri despre aceste boxe; saptamana viitoare le iau daca nu gasesc ceva mai bun in banii astia :)
gabi_fundacescu
Membru activ
 
Mesaje: 154
Membru din: Lun Mar 22, 2010 1:14 pm
Localitate: ROMAN

mixer

UNREAD_POSTde DJ Stef » Lun Mar 22, 2010 10:11 pm

in principiu la un mixer te legi cu laptopul sau playerul(e), microfonul si...cam atat. Daca iti iei un mixer cu 30 de canale tot 2-3 vei folosi, asta daca nu vrei sa legi vreo formatie :lol: . La 750 de eur 4 the box...merita daca sunt noi; e cam 1600 ron una noua pe la noi la romanica. Iar cand vei da de bani RCF sau FBT....parerea mea.
Decat sarac si bolnav mai bine bogat si sanatos
Avatar utilizator
DJ Stef
DJ Fondator
 
Mesaje: 72
Membru din: Dum Ian 03, 2010 10:05 am
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde johnnydj » Mar Mar 23, 2010 12:34 am

baieti cand va aud ca the box sunt nush cum mi se ridica paru pe bune de nu...le-ati folosit de vorbiti de ele sau doar din auzite? eu am ta 12 bine ca sunt mai scumpe ca sunt din lemn...dar sa stii ca se aud f bine, oricum sunt peste beringer...eu am luat lemn pt ca indiferent de marca nu vreau boxe din plastic. si la banii aia 4 bucati tot sa iti iei. Eu zic ca duce evenimente de 200 de persoane lejer.
johnnydj
DJ Fondator
 
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Oct 05, 2009 4:58 pm
Localitate: Bacau-Focsani-Piatra Neamt

UNREAD_POSTde gabi_fundacescu » Mar Mar 23, 2010 12:40 am

oricum vreau sa le iau pana de pasti :) macar 2 daca nu toate 4
gabi_fundacescu
Membru activ
 
Mesaje: 154
Membru din: Lun Mar 22, 2010 1:14 pm
Localitate: ROMAN

UNREAD_POSTde johnnydj » Mar Mar 23, 2010 12:50 am

daca poti cumparale pe toate ca o sa te descurci la orice eveniment fara probleme
johnnydj
DJ Fondator
 
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Oct 05, 2009 4:58 pm
Localitate: Bacau-Focsani-Piatra Neamt

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Mar Mar 23, 2010 1:17 am

Tu vrei sa faci DJ-iala sau sa canti in microfon (karaoke).
E o diferenta...
Pentru karaoke nu ai nevoie de super boxe, dar pentru party-uri de ~ 150 de persoane cu muzica play-back din laptop&DJ gear, atunci ai nevoie de minimum 2 FR-uri de vreo 350W si un subwoofer, chiar si active.
Astea active sunt bune ca au portabilitate mare, dar nu au dinamica unor boxe pasive (de lemn)
Referitor la intrebarea ta din topic, da 4 boxe T-Box se preteaza pentru activitatea de DJ pe la party-urile ce au loc in sali de marime medie.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

UNREAD_POSTde gabi_fundacescu » Mar Mar 23, 2010 2:17 am

boxele o sa fie folosite mai mult pentru karaoke si diverse petreceri
eu voiam sa le iau pe toate 4 si dupa asta sa-mi mai iau 2 basi cand o sa mai scot ceva bani
gabi_fundacescu
Membru activ
 
Mesaje: 154
Membru din: Lun Mar 22, 2010 1:14 pm
Localitate: ROMAN

UNREAD_POSTde dannyinthemix » Mar Mar 23, 2010 10:00 am

Mi-e m-i se pare c-am ieftin 750 euro, din moment ce o boxa acceptabila costa in jur de 400 euro, iat t-box daca cautam dupa review, o sa vedem ca u niste difuzoare c-am ciudate prin ele, eu zic sa te orientezi spre altceva, cauta boxe cu driver mare ptr karaoke si difuzor de 12" plus un subwoofer, boxele pe 12" sunt cele mai bune ptr voce.
dannyinthemix
DJ Fondator
 
Mesaje: 594
Membru din: Lun Noi 23, 2009 3:47 pm
Localitate: timisoara

UNREAD_POSTde demential » Mar Mar 23, 2010 11:18 am

dannyinthemix scrie:Mi-e m-i se pare c-am ieftin 750 euro

hahahahahahaha =))
acu ontopic : habar n-am despre boxele astea. dar daca zici ca au 400 w, cu 4 bucati eu cred ca duci 200 persoane :))
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde dannyinthemix » Mar Mar 23, 2010 12:21 pm

Demential, chiar sunt suspect de ieftine!
Eu zic ca cine se apuca de muzica , la capitolul boxe trebuie sa ai ceva care sa nu te lase si sa se auda la 50% din putere tare si bine, sa fie fiabile, ceea ce ma indoiesc eu la T-Box.
dannyinthemix
DJ Fondator
 
Mesaje: 594
Membru din: Lun Noi 23, 2009 3:47 pm
Localitate: timisoara

UNREAD_POSTde gabi_fundacescu » Mar Mar 23, 2010 4:09 pm

sa nu luam pretul ca fiind suspect pentru ca e ok avand in vedere ca a fost o investitie de peste un an cand nu s-a scos nici un ban ; eu am un job din care traiesc si din cauza asta pot sa-mi permiti o investitie de 750 euro mai mult pentru distractie chiar daca nu o sa iasa bani din prima

Puteti sa-mi spuneti si o parere despre mixerul behringer EURORACK UB 1832 FX PRO ?
gabi_fundacescu
Membru activ
 
Mesaje: 154
Membru din: Lun Mar 22, 2010 1:14 pm
Localitate: ROMAN

UNREAD_POSTde remy » Mar Mar 23, 2010 7:08 pm

Sal, bubu, esti tu din Roman, dar nu am auzit inca de tine, pe unde prestezi!?
Mixerul ala e ok, il recomand calduros, pt inceput, dupa un an o sa ai mici probleme, dar asta e.... nimic nu e perfect, oricum daca nu-l cumperi tu, poate imi dai pontul s-il iau eu! Placa de sunet e varza, nu te poti baza pe un sound deosebit.... eu o folosesc ca si o a doua placa de sunet pe laptop mai mult pentru casti...
Avatar utilizator
remy
DJ Fondator
 
Mesaje: 946
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:59 am
Localitate: Roman

UNREAD_POSTde gabi_fundacescu » Mar Mar 23, 2010 8:45 pm

sal remy ! nu sunt dj cu experienta . doar numele e de mine :))

vreau sa intru in acest domeniu mai mult din pasiune si deoarece am vazut multe petreceri gen majorate si aniversari prost sonorizate ;

am inceput sonorizarile la team buildingurile de 35 persoane la care mergeam cu firma unde lucrez. cu ajutorul unui mixer, 3 microfoane din care 2 wirelees, 2 laptopuri si niste boxe imprumutate de prin bacau au iesit petreceri faine rau ;

acum vreau sa-mi iau un set de boxe pt incepatori + 1 mixer mai mare ; eu am un behringer 1202fx care e foarte bun la petrecerile mici si sigur o sa-l pastrez

ma interesa modelul ala de mixer dar nu prea am gasit discutii pe forumuri despre el si nici nu l-am gasit pe site-uri ;

bafta
gabi_fundacescu
Membru activ
 
Mesaje: 154
Membru din: Lun Mar 22, 2010 1:14 pm
Localitate: ROMAN

UNREAD_POSTde lush » Mie Mar 24, 2010 9:23 am

Eu te sfatuiesc sa nu dai bani pe spanuri[boxe proaste] deoarece nu o sa fii prea multumit de ele.La inceput cand vin acasa o sa spui ca suna bine dar dupa 2,3 petreceri o sa te cam dezumfli.Propun sa mai pui vreo 500 E si sa cumperi 2 FBT sau EV ca si sateliti.Eu m am lamurit in privinta asta,ce e ieftin e si prost asa ca mai strange ceva si ia ceva bun.In privinta mixerului am o oferta buna pt tine,un mixer Behringer de 350 W pe 8 ohmi si cu 2 procesoare de voce pt karaoke este super bun si pret de vanzare 17 mil[pe site 25 mil]
http://www.DjIasi.Ro
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

UNREAD_POSTde djred » Mie Mar 24, 2010 11:45 am

Hop si io :lol:
Parerea mea:
1. THE BOX PRO SPEAKER PA502A mi se par ok pt ca: - sunt active = portabilitate; - sunt 4 buc = le poti aseza la nevoie in patru colturi, si vei acoperi sala uniform; - sunt ieftine la pretul care il spui tu (mai ales daca primesti la ele si stative si cabluri); - ajung ca si necesar de sunet garantat pentru 100 si mai mult de oameni, mai ales pentru Karaoke; - de inceput sunt ok, dupa ce vei scoate bani seriosi cu ele merita sa-ti iei scule mai scumpe si de marca
2. la karaoke, conteaza mult microfoanele si se recomanda folosirea unora adevarate, eu recomand Shure, SM58 am avut eu si e super ok. oricum sunt si alte variante, dar nu recomand behringer :), chiar daca am si eu
tuturor numai de bine

~ AUDIO ~
- MIXER - Behringer VMX 300
- PROCESARE - Behringer CX2310
- FULLRANGE- 2 x Behringer B215A; 2 X RCF L15P-200 + T6002
- SUBWOOFER - 1 x PAudio WN-18S @ BR
- AMPLIFICARE - 1 x Behringer EP2500
Avatar utilizator
djred
DJ Fondator
 
Mesaje: 156
Membru din: Lun Apr 06, 2009 6:50 pm
Localitate: Arad

UNREAD_POSTde The_Mack » Mie Mar 24, 2010 1:11 pm

cum am mai zis si pe un topic, eu iti recomand RCF art 315, sau 325 si doar 2 bucati. ai terminat discutia. referitor la boxele d ecare intrebi tu, nu pot sa iti spun mare lucru, ptr.ca nu le am, si nici nu le-am azuit pana acum. vb lui lush - mai bine te mai rupi, si ia ceva bun de la inceput.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Următorul

Înapoi la Sonorizare si dj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori