CATE PERSOANE POT SUSTINE 4 THE BOX PRO SPEAKER PA502A

Boxe, microfoane, statii, mixere, playere, softuri etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

UNREAD_POSTde johnnydj » Joi Mar 25, 2010 12:06 am

baieti ma uimiti...cati dintre voi aveti fbt si electrovoce sau rcf?....ffff putini...toti ne facem treaba cu ce aveam. ce au the box? chiar avem colegi de forum care au modelu ala si nu s-a plans nimeni...am prieten care face sonorizari cu bluetech de vreo 4 ani si are cate 2 3 evenimente pe saptamana...nu s-a plans nimeni ca se aud nush cum...important e ce muzica si ce atmosfera faci...si daca iti merge f bine da atunci poate se merita sa investesti niste bani dar pana atunci..., stiti voi vorba aia multi vad putini cunosc ;)
johnnydj
DJ Fondator
 
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Oct 05, 2009 4:58 pm
Localitate: Bacau-Focsani-Piatra Neamt

UNREAD_POSTde johnnydj » Joi Mar 25, 2010 12:10 am

uite sa il luam ca exemplu pe colegul nostru demential...are berigher si nu sunt niste boxe scumpe, dar isi face treaba f bine cu ele...si ca numar de evenimente se pare ca sta f bine...credeti ca daca avea electrovoice avea mai multe evenimente ca numar?
johnnydj
DJ Fondator
 
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Oct 05, 2009 4:58 pm
Localitate: Bacau-Focsani-Piatra Neamt

UNREAD_POSTde gabi_fundacescu » Joi Mar 25, 2010 9:27 am

salutare !
e o decizie destul de grea ; cred ca o sa fac in felul urmator ; duc toate boxele la un club si le probez sa vad cat se aud ;naspa e ca tre sa le desigileze omul pt mine doar ca sa le probez ;daca nu-mi place asta e;

1. am fost la un party karaoke ; era un tip care avea 2 fbt de 750 w obosite ; sculele nu erau ale lui ci ale unui lautar si poate nu stia el sa le regleze sa se auda calumea ; nu mai zic ca pe la jumatea serii una din ele s-a oprit din cauza mufei de la spate care nu facea contact calumea ; microfoanele la fel nu se auzeau mai deloc ; era shure dar cred ca erau chinezarii facute pe vapor nu se auzeau mai deloc in boxe ;

2. la o alta aniversare a venit un roakar si a pus muzica ; deoarece nimeni nu dansa a incercat sa puna niste manele dar din pacate toate 3 erau remixate de nustiucare dj care-si facea reclama la postul de radio one-line :)) ; mi-a fost mie rusine de rusiena lui ;
avea unsistem de lumini super tare + masina de fum + balonase ; se vedea ca e pasionat de asa ceva dar boxele erau destul de mici, facute acasa , fara pik de bas si pe la 12 noaptea s-au oprit ; a fost pusa apoi muzica pe boxele localului si a continuat petrecerea in surdina ;

stiu ceinseamna rcf ; am un prieten care este lautar are doua de 750 + 2 basi tot rcf; a dat 50 milioane numai pe o boxa; dar sunt 4 persoane si iau 65 milioane la o nunta ; cand i-am spus de the box la busit rasu ;(voia sa-mi vanda niste boxe deale lui)
gabi_fundacescu
Membru activ
 
Mesaje: 154
Membru din: Lun Mar 22, 2010 1:14 pm
Localitate: ROMAN

UNREAD_POSTde The_Mack » Joi Mar 25, 2010 11:48 am

johnnydj scrie:baieti ma uimiti...cati dintre voi aveti fbt si electrovoce sau rcf?....ffff putini...toti ne facem treaba cu ce aveam. ce au the box? chiar avem colegi de forum care au modelu ala si nu s-a plans nimeni...am prieten care face sonorizari cu bluetech de vreo 4 ani si are cate 2 3 evenimente pe saptamana...nu s-a plans nimeni ca se aud nush cum...important e ce muzica si ce atmosfera faci...si daca iti merge f bine da atunci poate se merita sa investesti niste bani dar pana atunci..., stiti voi vorba aia multi vad putini cunosc ;)


bro eu am RCF-uri si model mai vechi sa zic asa. dar daca ar fi sa cumpar ceva acum, clar tot RCF as lua.

argumentul meu este ca omul are bani sa cumpere 4 boxe mai slabe (nu inteleg de ce are nevoie de 4) cand poate cu aceiasi bani si eventual chiar sa ii mai ramana ceva, sa cumpere 2 RCF-uri, sau FBT, sau Mackie, ce vrea el, adica niste boxe care nu au moarte si se mai aud si bine. a daca nu avea banii necesari, normal ca il indreptam spre altceva
parerea mea, acum omul face cum crede.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

UNREAD_POSTde johnnydj » Joi Mar 25, 2010 3:06 pm

ce rcf-uri poti sa iti iei 2 buc cu 750 de euro sau ce fbt-uri? eu am dat pe 2 the box din lemn 700 asa ca...
johnnydj
DJ Fondator
 
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Oct 05, 2009 4:58 pm
Localitate: Bacau-Focsani-Piatra Neamt

UNREAD_POSTde gabi_fundacescu » Joi Mar 25, 2010 3:16 pm

salutare !
bugetul meu ar fi 40 milioane pentru boxe doar active. (asta e placearea mea sa fie active)
In banii astia pot sa-mi iau aproape o boxa rcf :( de 750 w cum are prietenul meu ; Si cu o boxa nu ma primeste nimeni sa-i dau baiaram :D .
Voi ce v-ati lua de banii astia , fara sa mai puneti nimic peste , pt ca urmeaza 1 mixer mai calumea si 2 microfoane wirelees carre si alea costa bani frumosi ?
gabi_fundacescu
Membru activ
 
Mesaje: 154
Membru din: Lun Mar 22, 2010 1:14 pm
Localitate: ROMAN

UNREAD_POSTde djred » Joi Mar 25, 2010 3:59 pm

DjBubuxxl scrie:salutare !
bugetul meu ar fi 40 milioane pentru boxe doar active.
Voi ce v-ati lua de banii astia , fara sa mai puneti nimic peste?



eu as alege un compromis best-buy :)
1. - 15'' 400W:
http://www.thomann.de/gb/behringer_b315_a.htm
sau
2. - 12'' 600W:
http://www.thomann.de/gb/behringer_eurolive_b512dsp.htm

as inclina spre varianta 2 :wink: , (in timp iti mai iei si 2 basi activi si te-ai scos)
tuturor numai de bine

~ AUDIO ~
- MIXER - Behringer VMX 300
- PROCESARE - Behringer CX2310
- FULLRANGE- 2 x Behringer B215A; 2 X RCF L15P-200 + T6002
- SUBWOOFER - 1 x PAudio WN-18S @ BR
- AMPLIFICARE - 1 x Behringer EP2500
Avatar utilizator
djred
DJ Fondator
 
Mesaje: 156
Membru din: Lun Apr 06, 2009 6:50 pm
Localitate: Arad

UNREAD_POSTde remy » Joi Mar 25, 2010 4:24 pm

Deci, eu ma repet, bubu, daca nu le iei tu,in banii astia, le iau eu :D
Avatar utilizator
remy
DJ Fondator
 
Mesaje: 946
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:59 am
Localitate: Roman

UNREAD_POSTde gabi_fundacescu » Joi Mar 25, 2010 5:48 pm

am postat mai devreme o parere dar acum o modific !
ma uitam pe tohman.de sa vad mai multe detalii si gasesc urmatorul sistem format din 2 sateliti si 2 basi ;

the box pa set 1512a

http://www.thomann.de/gb/the_box_paset_1512a.htm

2 piece(s) the sssnake smbk (2 cabluri xrl mama-tata)
2 piece(s) the box sb115 a (2 basi activi 300 w rms )
2 piece(s) the box pa302 a (2 sateliti activi de 12 400 w rms )
1 piece(s) milenium bs 2211b set (2 stative )
3-year Thomann warranty30-day money-back guarantee


Tot pachetul costa 950 euro tva cu garantie 3 ani si 100% + 70 euro daca mai dau pe transport cu un tip care aduce masini din germania ;
In cazul in care pachetul asta contine si 2 sateliti + 2 basi cred ca suna mai ok !
gabi_fundacescu
Membru activ
 
Mesaje: 154
Membru din: Lun Mar 22, 2010 1:14 pm
Localitate: ROMAN

UNREAD_POSTde iulianrugina » Joi Mar 25, 2010 9:53 pm

salut! bine ai venit intre noi! sfatul meu ar fi pe 2 buc Behringer B 315A. te ajung vreo 3100 ron, dar sunt pe dif. de 15`` si ai bass.
Avatar utilizator
iulianrugina
DJ Fondator
 
Mesaje: 2245
Membru din: Mie Apr 08, 2009 7:26 pm
Localitate: Roman, Neamt

UNREAD_POSTde The_Mack » Joi Mar 25, 2010 10:34 pm

johnnydj scrie:ce rcf-uri poti sa iti iei 2 buc cu 750 de euro sau ce fbt-uri? eu am dat pe 2 the box din lemn 700 asa ca...


da nush de ce am avut eu impresia ca era vb de un buget dublu fata de ce apare mai sus.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

UNREAD_POSTde scarface » Lun Mar 29, 2010 8:40 am

Deci tu ai innebunit cu Tbox-urile astea. Pe toate forumurile intrebi de ele si in orice topic unde vezi ca are cineva tbox il intrebi cum suna. Parerea mea, dupa ce le-am auzit e ca au niste inalte de rahat. Mai bine iti iei ceva mai scump dar mai bun. Tbox modelul asta nu imi place deloc. Ia-ti altceva, daca te tot stresezi pentru 2 amarate de boxe asa de mult. Unii baga mii de euro in sunet si nu sunt asa de disperati, dar tu pt 700 de euro faci crima. Uita-te la Demential ca si-a luat anul trecut ceva ieftin de la Behringer, care bag mana-n foc ca suna mai bine ca tbox-urile.
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita

UNREAD_POSTde johnnydj » Lun Mar 29, 2010 11:22 am

sarface ce e cu atitudinea asta de superioaritate la tine? Daca stia despre ce e vb nu mai intreba despre boxe? ...e o mare nesimtire din partea ta...mai lasa-ne cu sf-urile tale
johnnydj
DJ Fondator
 
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Oct 05, 2009 4:58 pm
Localitate: Bacau-Focsani-Piatra Neamt

UNREAD_POSTde demential » Lun Mar 29, 2010 1:42 pm

b315A suna foarte bine pentru 100 persoane, 120 in sali cu acustica buna.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde scarface » Lun Mar 29, 2010 4:03 pm

COCO scrie:
johnnydj scrie:sarface ce e cu atitudinea asta de superioaritate la tine? Daca stia despre ce e vb nu mai intreba despre boxe? ...e o mare nesimtire din partea ta...mai lasa-ne cu sf-urile tale


Nu vroiam sa para superioritate, doar mi-am exprimat parerea.

Scarface ai început s-o iei pe coajă cam peste tot.:wink:


Mai exact unde? Da-mi un link... Si nu stiu zau care o ia si unde mai rau pe coaja :P


scarface scrie:Parerea mea, dupa ce le-am auzit e ca au niste inalte de rahat.


Dar Comp50 al tău cum sună? =)))))))))))))


Nu faceam comparatii si da, suna mai bine comp-ul 50 decat inaltele de pe Tbox. Nu crezi, la banii tai(stii tu din ce poza) iti permiti sa cumperi si sa experimentezi, sau tu nu stii sa le montezi? :?:

Am auzit ceva activ de la Behri de revelion si am ramas placut impresionat. Mult mai ok decat T-Box e parerea mea, dar nu stiu exact modelul.
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita

UNREAD_POSTde johnnydj » Lun Mar 29, 2010 11:22 pm

eu am the box ta 12 au cantat si lautari pe ele...sa stii ca la capitolu inalte stau f bine...bas putinel dar am sub deci se rezolva. nush ce the box ai auzit tu...dar ce am eu are inalte foare puternice poate prea puternice
johnnydj
DJ Fondator
 
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Oct 05, 2009 4:58 pm
Localitate: Bacau-Focsani-Piatra Neamt

UNREAD_POSTde scarface » Mar Mar 30, 2010 10:26 am

Eu le-am auzit la niste lautari care mai aveau ceva jbl eon active si probabil de aceea mi se parea ca au inalte de rahat. Poate daca nu faceam comparatie cu ceva mai bun, nu mi se parea asta, dar eu daca asta am auzit cu urechile mele, asta spun si mai departe. Mai vorbisem cu o formatie de rock care si-au luat t-box-urile astea si le-au folosit doar pe monitorizare. Au ramas dezamagiti dupa ce au inceput sa cedeze inaltele, apoi amplificarea etc. Le-au dat mai departe. Dar sa nu uitam ca la formatiile rock sunetul e foarte procesat si nu putem sa vorbim de distorsiuni. Parerea mea am spus-o, poate acum au aparut alte modele si suna mai bine, dar eu tot nu le-as lua. In domeniul asta am ajuns la concluzia ca dai un ban, dar stai in fata.
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita

Re:

UNREAD_POSTde gabi_fundacescu » Lun Apr 05, 2010 1:56 pm

scarface scrie:Deci tu ai innebunit cu Tbox-urile astea. Pe toate forumurile intrebi de ele si in orice topic unde vezi ca are cineva tbox il intrebi cum suna. Parerea mea, dupa ce le-am auzit e ca au niste inalte de rahat. Mai bine iti iei ceva mai scump dar mai bun. Tbox modelul asta nu imi place deloc. Ia-ti altceva, daca te tot stresezi pentru 2 amarate de boxe asa de mult. Unii baga mii de euro in sunet si nu sunt asa de disperati, dar tu pt 700 de euro faci crima. Uita-te la Demential ca si-a luat anul trecut ceva ieftin de la Behringer, care bag mana-n foc ca suna mai bine ca tbox-urile.



Nenea Scarface nu am inebunit :)Poate tu ai inebunit - pot sa-ti recomand un cabinet de psihologie pt o consultatie.Sigur o sa gasesti unu la tine in oras.
Am intrebat doar pe doua forumuri ! Toate forumurile pe acest domeniu sunt mult mai multe de doua sau poate tu nu stiai ! Recomand cu caldura Google.ro si ai sa le gasesti :)
Eu zic ca merita stresul asta cu intrebatul pentru 30 milioane . Eu nu am asa multi bani ca tine sa bag mii de euro in sunet fara sa ma streseze in asa hal cum fac eu, intreband pe forum :)

Am retinut si parerea ta !
O zi buna !
gabi_fundacescu
Membru activ
 
Mesaje: 154
Membru din: Lun Mar 22, 2010 1:14 pm
Localitate: ROMAN

Re: CATE PERSOANE POT SUSTINE 4 THE BOX PRO SPEAKER PA502A

UNREAD_POSTde lush » Mie Apr 07, 2010 10:00 am

DjBUBU eu cred ca e bine sa ti iei scule de cati bani ai deocamdata si dupa aia sa le schimbi.Eu personal am inceput cu mai putin buget ca tine si am ajuns acum si am dat 8000 pe un Dynacord.Functie de cate evenimente ai anul asta iti faci un calcul si vezi ce iese.Daca este de unde mai poti imprumuta ceva si o sa i dai la sfarsitul anului pentru ceva mai serios.
http://www.DjIasi.Ro
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

Re: CATE PERSOANE POT SUSTINE 4 THE BOX PRO SPEAKER PA502A

UNREAD_POSTde The_Mack » Mie Apr 07, 2010 1:24 pm

bun sfatul lui lush. nu are rost sa te arunci aiurea daca nu ai macar jumate certitudine ca banii aia o sa ii scoti.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Sonorizare si dj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori