Boxe line array

Boxe, microfoane, statii, mixere, playere, softuri etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

Boxe line array

UNREAD_POSTde DJ. Gabriel » Dum Feb 28, 2010 3:01 am

Salutari tuturor membrilor acestui forum si mai vechi si mai noi !Sunt un nou user.Numele meu este Gabriel Vatafu.Chiar de la inceput am rasfoit acest forum ,dar practic nu am gasit ceea ce ma intereseaza mai mult acctualmente si anume un proiect de incinta acoustica tip line array de 8 inchi sau 12 inchi sau 10 inchi , :roll: Daca cineva de pe forum e in cunostinta de cauza cu acest gen de incinte si sistemele de tip line array va rog sa ma ajutati .Mentionez ca doresc sa construiesc 8 incinte si sa le utilizez in sistem 2 cate 4 sau in sistem 4 cate 2in 5 puncte .Topicul poate servii nu numai acestui scop privat cat si discutiilor tematice legate de date despre line array,date tehnice,linkuri cu materiale,foto, :shock: etc.Va multumesc! :D practice and enjoy dupa cum spuneam...
poate vorba asta am auzit o pe undeva cica i cam asa {practice and enjoy}
DJ. Gabriel
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Feb 21, 2010 12:19 am
Localitate: Luxembourg

UNREAD_POSTde AndiBAD » Dum Feb 28, 2010 5:01 am

Salut si bine ai venit! Acest forum trateaza mai mult temele legate de sonorizarilor mic de evenimente,gen:nunti,notezuri,cununi,petreceri private,etc.Deci in aceasta bransa nu se folosesc instalati mari de sunet gen line array.
Line array este un sistem destul de complex,cu multi parametri importanti cat si difuzoare specializate pt acest tip de incinta.
p.s.:Am sa iti dau ceva forumuri de DIY din Romania pe privat (sa nu se considere publicitate)
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!
Avatar utilizator
AndiBAD
Super Membru
 
Mesaje: 1110
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:41 pm
Localitate: Victoria/BRASOV

UNREAD_POSTde scarface » Mar Mar 02, 2010 1:34 pm

Nu vei gasi pe nici un forum proiecte sau explicatii pentru line array-uri. Pentru inceput ar trebui sa te documentezi mai exact ce inseamna un line array, iar de folosit ar trebui minim 4 bucati pe coloana, nu doar 2 cum ziceai tu.
Ca sa construiesti asa ceva ai nevoie de o gramada de bani, timp, cunostinte si rabdare.
Pentru inceput poti sa consulti Wikipedia ca sa iti faci o idee despre ce presupune un line array, sa faci niste calcule si sa vezi daca se merita sa te apuci de asa ceva.
Daca nu merita, poti sa faci simple BR-uri care sa arate ca si line array-ul, dar nu se va comporta ca un line array. De sunat presupun ca va suna mai bine decat un model experimental care probabil nici nu ai posibilitatea sa il masori.
Daca ai nevoie de ajutor da-mi add pe mess.
Si eu am in plan o copie line array, care e ceva mai ciudata, din start nu va iesi line array pt ca nu folosesc componentele pt line array si nu indeplineste conditiile, dar va fi ceva mai bun decat un BR. Va fi pe 10``, dar proiectul nu pot sa il divulg momentan, sau cel putin pana cand nu o sa il construiesc eu ceea ce va dura destul de mult.
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita

sigur....

UNREAD_POSTde DJ. Gabriel » Sâm Mar 06, 2010 11:50 pm

multumesc tuturor ,aveam eu o presimtire ,sigur ca nu se merita dar e mai mult decat ceea ce vreau sa fac si daca fac cu drag poate ajunge sa se si merite,unu detin ceva bani pentru a face proiectele in 8 bucati ,doi timp nu prea am dar pot sa imi fac intr un concediu planificat in ro,3 am in dotare toate aparatele de executat modelul cu pricina daca il gasesc si ce nu am cumpar :lol: Sunt sigur cas pe undeva pe internet.
In alta ordine de idei cica ar fii mai multe tipuri de line array.Ceea ce am insusit grosso modo pana acuma un sistem tip line array ca daca ii spune line de la cuvantul line din limba engleza array tot in engleza spatiu sau spatialitate,este un sistem de incinte acoustice special proiectate ,dispunse pe o line verticala sau orizontala sau mixta care luate intr un amsalblu pot recreea programul sonor stereofonic quatrofonic sau 5 plus unu pe suprafete mari si la un numar mare de auditori .Este folosit cu preponderenta la exterior dar si in sali f mari la interior.Ceea ce e de precizat unu daca ar fii sa luam fiecare sistem in parte spre exemplu cel stereofonic cel mai simplu caci cam totul e stereo acuma balansat sau pe ext ,ma rog,sistemul line array in 2 puncte ,rezulta sa spunem facand o asemanare pentru fiecare boxa stanga ,respectiv dreapta din sistemul stereofonic cate 2 siruri sau grupuri de incinte acoustice speciale .Da dar unii dintre voi mai dstepti ca mine ma vor intreba bine bine ,dar sistemul stereo are un un filtraj pentru a impartii spectrul audio in 2 sau 3 puncte ca astfel fiecare dif proiectat specific sa radieze cat mai clar ceea ce poate ,ok similitudinea este si in gen line array din sistemul respectiv coloana sunt crosovere ,dsp uri ,limitatoare,compresoare si efecte pentru ca e nevoie de ele .Deci un sistem de gen ,nu se va comporta f firesc fara acestea,pentru ca fiecare grup creeaza asa numitii cilindrii de sunet pe verticala mai ales ceea ce nu se poate simula prea bine in orizontala si nu la prea multi metrii .Datorita inaltimii la care sunt puse difurile respectiv distantele inegale dintre emitor si receptor,sunt nevoie de corectii intarzietoare de program audio sau efecte.Totul este perceptibil si foarte sensibil undeva de la medii in sus fiind frecventa mai crescuta.Cam in toate sistemele de concert grupul de suburi sunt postate undeva sub scena sau in imediata apropiere a acesteia i linie dreaapta ,sau in 2 puncte maxim pentru sisteme mai inteligibile sonor,unde e nevoie mai multa de intelligibilitate sonora,dar si mai nou sus ca prima piesa din ciorchine :D .Alta posibilitate penru bas si nu subbas undeva la baza sirului .Pentru sistmele celalalte gen 5 plus unu e ca un home cinema in exterior capabil de spl foarte mari unde fireste grupul de subbas e undeva intr un sir in fatza publicului si grupul de voce undeva in centru deasupra scenei,totul plecand la un moment dat dintr un program capabil sa imparta sunetul sau imformatia digitala in 5 plus unu ,idem simplu ca buna ziua .In concluzie ceea ce sunt f importante cateva lucruri intr un sisten gen ,unu pozitionare in sir a elementelor pe verticala si orizontala ptr elementele simetrice cu hi horn la interior,doi unghiul format dintre siruri,,unghiul de umplere dintre siruri si linia platoului unde sunt auditorii practic unde vrem sa propagam mai aproape sau mai departe cu scaderi de spl fireste ,exista undeva un reglaj ,ma rog o ghida,3trebuiesc evitate interferentele intre siruri si lipsa golurilor.Deci poate ar mai fii dar momentat nu mai gasesc,poate completati voi si va rog pe aceasta cale,hai sa ne imaginam ca sufrageria noastra este goala si sistemul nostru sonor stereo sau 5 .1 ar fii line array si noi de dimensiune unor pitici de gradina cam cum ar fii.Cum va imaginatii voi un astfel de sistem,ce imformatii noi aveti etc ,astept si stiu ca vreti sa imi pun visul in aplicare .PS poiectul de subbas e ca si inceput :twisted:
poate vorba asta am auzit o pe undeva cica i cam asa {practice and enjoy}
DJ. Gabriel
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Feb 21, 2010 12:19 am
Localitate: Luxembourg


Înapoi la Sonorizare si dj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori