Casti

Boxe, microfoane, statii, mixere, playere, softuri etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

Casti

UNREAD_POSTde Sebi » Vin Feb 26, 2010 12:50 pm

Vreau sa cumpar o pereche de casti. Le voi folosi la nunti, botezuri, pentru a ma ajuta sa fac mai bine trecerile dintre melodii. M-am orientat deja asupra acestor 2 modele: Sennheiser HD205 si AKG K81DJ. Vreau sa va cer si voua parerea, pe care le-ati alege? Nu le-a ascultat nimeni pe ambele modele? Ma intereseaza si care din ele are o calitate mai buna a sunetului fiindca le voi folosi si acasa pentru ascultat muzica.

Uite niste comparatii de la un site din afara + poze cu ele din diferite unghiuri inclusiv pe manechin:

HD205 http://www.headphone.com/headphones/sen ... hd-205.php (dati la tabb-ul "What we think")

K81DJ http://www.headphone.com/headphones/akg-k-81-dj.php

Un clasament al siteului in care se afla si cele 2 casti http://www.headphone.com/selection-guid ... studio.php

Acuma nu stiu cat pot sa ma iau dupa ce scrie acolo, poate au si ei diverse interese. :lol: Mai ales ca pe siteul lor K81DJ sunt vandute la un pret aberant[/quote]
Avatar utilizator
Sebi
 
Mesaje: 88
Membru din: Mie Feb 17, 2010 10:40 pm
Localitate: Oradea

UNREAD_POSTde lush » Vin Feb 26, 2010 2:03 pm

Eu zic AKG deoarece sunt rotative si bune pt dj.Celalalte pentru acasa sunt ok.
http://www.DjIasi.Ro
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

UNREAD_POSTde remy » Vin Feb 26, 2010 9:10 pm

Nu pot sa zic nimic de modelele alese de tine, dar eu am Reloop RH-3500 PRO, LUATE DE LA DEBOOT Timisoara si sant super ok, si spl si fidelitate... daca nu ma insel, acum le au la oferta, eu le-am luat acum 3 ani si au fost vreo 280 ron...uita-te si la astea!
Avatar utilizator
remy
DJ Fondator
 
Mesaje: 946
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:59 am
Localitate: Roman

UNREAD_POSTde Sebi » Sâm Feb 27, 2010 1:33 am

Sincer atata tot am studiat diverse tipuri de casti ca m-am saturat. Am zis ca aleg din alea 2 modele ca m-am saturat sa tot caut pe review-uri de la diverse casti. Le-am ales pe alea 2 fiindca sunt ieftine si ok pentru ce am eu nevoie ("radio mix" la nunti&botezuri) si au spl mare. Eu sper sa le pot folosi direct conectate la placa de sunet (din diverse motive nu as vrea sa le pun pe mixer). Merci oricum pentru sugestie.

Si eu inclin spre akg dar nu imi par foarte rezistente din punct de vedere mecanic (din poze). Ma ingrijoreaza plasticul ala subtire, acolo unde se invart pad-urile. Iar la evenimente mai vin invitatii sa asculte nu stiu ce melodie in casca sa vada daca e aia care o cer ei, si mai trag de ele....
Avatar utilizator
Sebi
 
Mesaje: 88
Membru din: Mie Feb 17, 2010 10:40 pm
Localitate: Oradea

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Sâm Feb 27, 2010 9:06 am

Am utilizat Senheiser si pot sa zic ca sunt destul de ok, sunt casti entry-level de calitate buna, pe care le poti folosi intens fara probleme majore.
Eu sunt DJ mai old school, cu "platane" si fac preview de fiecare data cand calez o piesa, deci folosesc castile foarte mult, si le pun in fel si fel de pozitii pe parcursul unei lucrari, sau unei sesiuni de mixing...
Avantajul fata de AKG, ar fi ca au un singur fir, si nu te jeneaza cand le pui pe cap.
Dezavantajul ar fi ca firul nu este spiralat...
Din punct de vedere constructiv, sunt facute sa reziste aproximativ 2 ani, la folosire intensa.
Daca le folosesti numai in weekend, e posibil sa-ti reziste mai multa vreme...

P.S.
Eu am avut Sennheiser HD 215, care sunt asemanatoare, dar mai calitative un pic
Acum folosesc o pereche de casti Technics RP-DH1200E-S, le am din iulie 2007, suna si se comporta excelent...
Ultima oară modificat de SnakeBiteTWO pe Mie Mar 10, 2010 9:41 pm, modificat de 6 ori în total.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

UNREAD_POSTde djred » Sâm Feb 27, 2010 12:24 pm

Daca vei folosi castile gen SnakeBiteTWO, iti recomand ceva mai scump :)
doar pentru ""radio mix" la nunti&botezuri" nu se merita si inclin si eu spre Sennheiser HD 205
si eu am Technics, dar RP-DJ 1200, http://www.thomann.de/gb/technics_rpdj_1200.htm care pe langa faptul ca sunt ca noi dupa aprox 2 ani, suna inimaginabil de bine, atat pentru mixat cat si pentru o auditie muzicala acasa :wink:
tuturor numai de bine

~ AUDIO ~
- MIXER - Behringer VMX 300
- PROCESARE - Behringer CX2310
- FULLRANGE- 2 x Behringer B215A; 2 X RCF L15P-200 + T6002
- SUBWOOFER - 1 x PAudio WN-18S @ BR
- AMPLIFICARE - 1 x Behringer EP2500
Avatar utilizator
djred
DJ Fondator
 
Mesaje: 156
Membru din: Lun Apr 06, 2009 6:50 pm
Localitate: Arad

Re: Casti

UNREAD_POSTde zeedoshop.ro » Vin Apr 09, 2010 12:07 am

Zeedoshop.ro ofera discount pentru membri forumului!
Avatar utilizator
zeedoshop.ro
Shop Owner
 
Mesaje: 85
Membru din: Lun Aug 10, 2009 11:22 am
Localitate: Bucuresti

Re: Casti

UNREAD_POSTde Sebi » Vin Apr 09, 2010 1:23 am

Cum sunt acele casti Sennheiser?

Eu am cumparat demult AKG K81DJ. Sunt destul de ok. Izoleaza bine, au spl bunicel (desi acei 115db declarati mi se pare mult), au extensie buna pe joase si nu in ultimul rand sunt MICI. Eu am cap mai mic si daca folosesc casti cu cupa mare arata ca si o casca de astronaut pe cap la mine :mrgreen: Ca sunet, pentru auditii mi se par cam blege pe medii, nu prea au dinamica (acuma depinde de pretentiile fiecaruia) dar nu luati 100% de buna treaba asta fiindca nu am avut ocazia sa ascult muzica decat din placa de sunet a calculatorului care e destul de naspa. S-ar putea sa fie placa de sunet de vina. Cand am timp le pun pe un cd player calumea sa vad.

Ceea ce nu imi place la ele e ca par destul de firave. Atat constructia lor cat si cablurile destul de subtiri. Sper sa tina...

Imagine
Avatar utilizator
Sebi
 
Mesaje: 88
Membru din: Mie Feb 17, 2010 10:40 pm
Localitate: Oradea


Înapoi la Sonorizare si dj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori