Echipamente audio de top sau nu?

Boxe, microfoane, statii, mixere, playere, softuri etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Mar Ian 26, 2010 9:07 pm

Da, aici ai dreptate...
Bine, acolo echipamentele sunt asigurate, si se verifica la predare si la primire, ca n-ar fi bine sa iei un echipament sa mergi cu el la eveniment, sa-l desfasori, si cand sa-i dai drumu' sa vezi ca nu merge...
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

NU dati bani pe timpenii

UNREAD_POSTde ravs » Mar Feb 23, 2010 12:54 pm

Salutare,

Eu cred ca noi, prestam niste servicii, ca si altii.. si ca banii ii luam pt serviciile prestate. Daca nu ai cu ce...atunci ce bani sa primesti.
Terminati cu home made sau china ca aveti un eveniment la care conteaza o culoare sau speech-ul bosului si daca o dai in bara, ti se "arde statia" ai pus-o..nici bani nici viitori clienti..poate chiar mai trebuie sa dai bani...procese,avocati..
Asa ca luati 2 boxe , ca de atit aveti bani, dar din alea bune, de firma, ca nu platesti numai firma, platesti si calitatea si nu se stie cind ai nevoie de "firma" aia de pe boxe.
Unde mai pui si snobismul unora, care se uita la scule si iti dau bani in functie de ce scrie pe ele..ai JBL..esti tare frate..mi s-a intimplat.
Deci..scule bune daca vrei sa faci bani si meserie in businessul asta.

Sonorizare profi
http://www.ravs.ro
ravs
 

UNREAD_POSTde AndiBAD » Mar Feb 23, 2010 4:34 pm

Vorba aia :Si avioanele mai cad.... :lol: Daca nu ai evenimente ,nu o sa ai nici cu JBL asta ii sigur (nu canta boxele singure) trebuie sa fie bineinteles scule care te poti baza pe ele.Eu unu nu merg la majorate cu Adamson doar asa.... :?
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!
Avatar utilizator
AndiBAD
Super Membru
 
Mesaje: 1110
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:41 pm
Localitate: Victoria/BRASOV

sonorizari de majorat?

UNREAD_POSTde ravs » Mar Feb 23, 2010 6:12 pm

Forumul si topicul asta nu este dedicat evenimentelor gen majorate, nunti,botezuri,paranghelii, zice andibad
Unii vor mai mult..ca au cu ce..
Iar treburi de genul asta sunt si cu Adamson..apropo exista Adamson Y in Romania...de vreo 3 ani..inclusiv la nunti..grele ce-i drept
ravs
 

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Mar Feb 23, 2010 6:39 pm

Adamson nu face line-array?
Cine face nunti cu line-array?
Stiu ca la primaria din Sibiu exista un sistem Adamson, in rest nu stiu cine altcineva ar avea un sistem asa scump.

L.E.
Acum am vazut ca Adamson fabrica si boxe conventionale (sistemele din seria Point si MH 121.5, si LX 12) Totusi, cine ar da o gashca mare de bani pe asa ceva, ca sa mearga cu ele la nunti in Romanica?
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

UNREAD_POSTde AndiBAD » Mar Feb 23, 2010 7:47 pm

Poi ziceam si eu de un sistem mai scump asa nu neaparat adamson
LA Sibiu au DAS (cele de la casa de cultura) iar ca nunta sonorizata cu line array uitati aici un exemplu de LUX http://www.youtube.com/watch?v=yhsBplN0uWU&feature=fvst (nu stiu daca chivu a facut nunta in Romania dar se poate si nunta cu array :lol: )
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!
Avatar utilizator
AndiBAD
Super Membru
 
Mesaje: 1110
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:41 pm
Localitate: Victoria/BRASOV

UNREAD_POSTde remy » Mar Feb 23, 2010 8:19 pm

In cei cativa ani de lucrari nimeni nu m-a intrebat niciodata de ce scule am, nimeni nu m-a intrebat daca am cd-player pioneer sau omnitronic, si nu am avut nunti de peste 100 de persoane atat de multe si in locatii atat de mari incat sa nu fac fata! Si repet, as vrea si eu ceva de firma... macar din pasiune, invidiez pe cei care au putut sa-si permita! Dar in situatia actuala, cand din 3 mai lucrez eu, si pe cam 80% din salariul de anu trecut, daca doamne fereste imi pica vreo scula... ce fac?Cumpar EV SI FAC FOAMEA SAU CUMPAR UN BLUETECH SI MAI DUC UN BANUT ACASA!?
Avatar utilizator
remy
DJ Fondator
 
Mesaje: 946
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:59 am
Localitate: Roman

UNREAD_POSTde demential » Mar Feb 23, 2010 8:22 pm

cumperi un behringer :D
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde remy » Mar Feb 23, 2010 8:24 pm

corect, raport pret-calitate OKAY!
Avatar utilizator
remy
DJ Fondator
 
Mesaje: 946
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:59 am
Localitate: Roman

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Mar Feb 23, 2010 9:29 pm

AndiBAD a scris:
LA Sibiu au DAS (cele de la casa de cultura)

In vara lui 2007, la Sibiu am vazut si auzit sistemul DAS la festivalul de salsa...

Primaria a cumparat, din cate stiu, un sistem Adamson, in toamna lui 2007.
Am fost acolo la o lucrare foto, si l-am vazut la lucru in piata (iar baietii de acolo ziceau ca nu e inchiriat de la Omnitech).
Suna bestial, n-am ce spune...
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

UNREAD_POSTde AndiBAD » Mar Feb 23, 2010 10:07 pm

Cel care il sti tu este Omnitech (Arthur) care a lucrat cu primaria Sibiu pt multe evenimente.Ministerul Culturii a cumparat pt Casa de cultura Sibiu sistem DAS tot cu line array si basi.Astea sunt informatiile mele de la 60 km de Sibiu :lol: Nah poate lucruriile s-au mai schimbat.

In cea ce priveste sistemele de top: JBL,RCF,Montabro,Tanoy,Dynacord,ElectroVoice etc Sunt bune si foarte bune daca ti le permiti ,faci evenimente de 1000 de euro (din cate stiu eu 3000 euro ee o scena completa-sonorizare) .Daca nu stai la evenimente de 200-300-400 euro mergi cu Behringer,PAudio,echipamente de nivel mediu sa zic asa si mergi pe multe evenimente si mai 'ieftine' decat sa stai cu sculele de mii de euro in depozit.

Treaba cu concertele ee cu TOTU
alta mancare ,acolo intervin mult mai multi factori decat in domniu NBC,majorate,petreceri private,chestii dinastea mici.
Parerea MEA :D


LE:Exista o vorba pe un forum de PROAudio:Fiecare difuzor(boxa) pt aplicatia lui!
Si:Cat dai atata face! (Eu sunt de acord cu ele)
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!
Avatar utilizator
AndiBAD
Super Membru
 
Mesaje: 1110
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:41 pm
Localitate: Victoria/BRASOV

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Mar Feb 23, 2010 11:31 pm

Da, cred ca ai dreptate.
Sa revenim totusi, daca ai multe lucrari si chiar bine platite, atunci ai "tupeul" si banii sa-ti cumperi sisteme de top.
Daca insa, te dai din cand in cand pe la evenimente si nu prea remunerate, atunci folosesti sisteme ieftine, Home Made sau China.
Asta e concluzia...
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

UNREAD_POSTde scarface » Mar Feb 23, 2010 11:32 pm

O scula buna e aia cu care iti faci treaba. Nu conteaza ce scrie pe ea atata timp cat tu stii sa o faci sa sune bine si ii faci pe oameni sa nu se uite ce scrie pe ele.

LE: Dupa cum stiti eu am 4 subwoofere DIY. Inca am destul de putine evenimente la care le folosesc pe toate 4 odata, dar eu sunt multumit de banii care i-am dat pe ele. Eu pentru un spectacol live de muzica populara, manele sau orice alta muzica care nu necesita bass intr-un mod exagerat, fac fata lejer pe partea de bass la 1500 de oameni. Am fost, am vazut si stiu cum e. Nu vorbesc ca si altii din auzite, dar daca vine vorba de muzica electronica, sau dance nu cred ca fac fata.
In 3 zile de spectacol eu am scos banii care i-am bagat in subwoofere si jumate din amplificare, care inca nu am cumparat-o :lol:
Si eu cred ca pierd destul de mult pt ca nu am echipamente de firma, dar deocamdata nu imi permit si ma limitez la astea.
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita

Re:

UNREAD_POSTde bamfield » Vin Mai 28, 2010 9:56 pm

SnakeBiteTWO scrie:
Defineste bine platite... :shock:

Bine platite... pai vreo 300-350 de euro, pretul unui DJ destul de "apreciat" prin Bucuresti.
Exista DJ-i de nunti care cer si 800-1000 de euro pe eveniment (vezi DJ Bobita).

P.S. Sunt firme de DJ-iala care fac peste 150 de evenimente pe an, si ma refer doar la nunti si botezuri...
De exemplu: DJ Tigaie, DJ Vivel, DJ Eddy, si altii.., iar ei lucreaza cu Dynacord, EV, Bose.


Cred ca fiecare isi face socoteala in functie de target-ul care il are...Eu nu am facut calcule "rationale"/pragmatice cand am cumparat scule...Am platit 3200Euro+TVA pe o boxa, doar ca mi-a placut cum suna(este vb de Madras M15 Dynacord), stii despre ce vb Snakebitetwo....Nu sunt mofturi, diferentele sunt evidente...
Asa cum ti-am mai spus in privat, la destinatie ajungi si cu Loganu' dar si cu mertzanu'...Depinde ce vrei sa conduci...oricum tarifele nu vor fi la fel, probabil si clientul va fi dispus sa plateasca in plus;
Dar in aceasta ecuatie nu trebuie sa uitam dju'(soferu')...prefer un sofer(dj) bun pe Logan, decat unul prost pe mertzan...
bamfield
 
Mesaje: 36
Membru din: Dum Mai 23, 2010 10:23 pm
Localitate: Buftea

Re: Echipamente audio de top sau nu?

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Sâm Mai 29, 2010 10:11 am

Bamfield, bine ai venit pe forum!
Sper ca vei posta cu spor si ca te vei "regasi" aici pe forum.
Numai bine!
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Echipamente audio de top sau nu?

UNREAD_POSTde demential » Sâm Mai 29, 2010 2:52 pm

salut si bine ai venit printre noi.
spune-mi te rog, tu persoanal asiguri la evenimentele de peste an peste 90% nunti si botezuri sub 100 persoane ?
sau asiguri in general sonorizari ale formatiilor/lautarilor/solistilor de renume national ?
m-ar durea sufletul sa mut (printre altele) o boxa de 3200 euro la 50 de evenimente pe an, dintre care 20 nunti de 80-120 persoane si 30 de botezuri de 20-80 persoane ...
pur si simplu nu cred ca cineva o sa zica vreodata "ba ce bine suna brasoveanca/perinita/meneaito/pinguinu/macarena/marsul pe dinacordu asta ... imi dai o carte de vizita te rog ?"
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Echipamente audio de top sau nu?

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Sâm Mai 29, 2010 3:34 pm

Daca imi permiti sa intervin, bamfield nu face doar nunti ci si evenimente de club, corporate si chiar concerte.
Am colaborat cu el la evenimente ce aveau peste 400 de persoane.
Asa ca pentru "domeniile" lui de actvitate, acele Madras-uri sunt de folos...
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Echipamente audio de top sau nu?

UNREAD_POSTde demential » Sâm Mai 29, 2010 6:09 pm

pai sa ne zica si noua oferta busines ca poate avem nevoie fodata ;)
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Echipamente audio de top sau nu?

UNREAD_POSTde bamfield » Sâm Iul 03, 2010 9:31 pm

demential scrie:pai sa ne zica si noua oferta busines ca poate avem nevoie fodata ;)

Daca ai nevoie discutam in particular...scuze pt intarziere...
bamfield
 
Mesaje: 36
Membru din: Dum Mai 23, 2010 10:23 pm
Localitate: Buftea

Re: Echipamente audio de top sau nu?

UNREAD_POSTde demential » Sâm Iul 03, 2010 10:52 pm

ok, trimite-mi pe mail ;)
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Sonorizare si dj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori