Echipamente audio de top sau nu?

Boxe, microfoane, statii, mixere, playere, softuri etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

Echipamente audio de top sau nu?

UNREAD_POSTde DJ Stef » Sâm Ian 23, 2010 9:11 am

In urma unor discutii/dispute verbale am si eu o nelamurire: cat de mult merita investitia in echipamente de varf si implicit f scumpe gen: boxe Dynacord, EV , mixere si playere Pioneer, etc. Eu am 4 sateliti activi, 2 the box pa 502a si 2 behriger eurolive b315A, 2 mixere tot de la behringer, in fine in general scule nu foarte scumpe dar nici cele mai ieftine. Ma intreb cat merita sa dai 2000 eur pe o boxa activa (1buc). ,1700 eur pe un player samd? Poate imi scapa mie ceva...
Decat sarac si bolnav mai bine bogat si sanatos
Avatar utilizator
DJ Stef
DJ Fondator
 
Mesaje: 72
Membru din: Dum Ian 03, 2010 10:05 am
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde tractor » Sâm Ian 23, 2010 1:20 pm

Merita...altcumva esti vazut cand mergi la un eveniment cu EV sau RCF,si totusi nu se poate compara niste RCF cu behringer si t-box... :roll: .Daca esti pe ideea investitie minima...profit maxim nu merita


De exemplu prinzi ceva nunta de 300-400persoane...si iti vine ceva manelist sau lautar mare....si il pui sa cante pe t-box sau behringer.....ce te faci? :(
tractor
Membru activ
 
Mesaje: 592
Membru din: Vin Sep 11, 2009 11:27 pm
Localitate: Cluj-Napoca

top sau nu

UNREAD_POSTde DJ Stef » Sâm Ian 23, 2010 2:20 pm

Daca vine vreo formatie sau manelist sa cante pe sculele lor. Am avut o nunta de 200 pers in aer liber si au avut si un cover band care a cantat pe the boxurile mele si a iesit super. Oricum peste 60% din pretul unei scule scumpe e numele, mare parte din componenete au cam acelasi producator la baza. Am avut o nunta cu lautari care aveau 2 EV din care una a picat dupa 2 ore asa ca...
Decat sarac si bolnav mai bine bogat si sanatos
Avatar utilizator
DJ Stef
DJ Fondator
 
Mesaje: 72
Membru din: Dum Ian 03, 2010 10:05 am
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Dum Ian 24, 2010 3:03 pm

Daca ai peste 50-60 de evenimente bine platite pe an,(?) atunci merita sa ai scule de top.
Daca nu, nu...
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

UNREAD_POSTde ChAoSk2 » Dum Ian 24, 2010 3:25 pm

SnakeBiteTWO scrie:Daca ai peste 50-60 de evenimente bine platite pe an,(?) atunci merita sa ai scule de top.
Daca nu, nu...

Da dar cati dintre noi au macar 40 de evenimente pe an? ca sa zici ca ar merita investitia in niste scule profi.
Avatar utilizator
ChAoSk2
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Apr 06, 2009 4:09 pm
Localitate: Galati

UNREAD_POSTde DJ Stef » Dum Ian 24, 2010 7:23 pm

SnakeBiteTWO scrie:Daca ai peste 50-60 de evenimente bine platite pe an,(?) atunci merita sa ai scule de top.
Daca nu, nu...

Defineste bine platite... :shock:
Decat sarac si bolnav mai bine bogat si sanatos
Avatar utilizator
DJ Stef
DJ Fondator
 
Mesaje: 72
Membru din: Dum Ian 03, 2010 10:05 am
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde lush » Dum Ian 24, 2010 10:22 pm

In randurile noastre cred ca nu se merita sa aruncam 3,4000 de E pe 2 FBT uri.Daca facem un calcul pe eveniment si un numar de maxim 30-40 evenimente pe an nu cred ca se merita.Facem bani sa mai si mancam cred eu.
http://www.DjIasi.Ro
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

UNREAD_POSTde ChAoSk2 » Lun Ian 25, 2010 2:28 am

lush scrie:In randurile noastre cred ca nu se merita sa aruncam 3,4000 de E pe 2 FBT uri.Daca facem un calcul pe eveniment si un numar de maxim 30-40 evenimente pe an nu cred ca se merita.Facem bani sa mai si mancam cred eu.


corect, dar acuma din ce in ce mai des clientu te intreaba si ce scule ai inainte de a face alegerea.
Avatar utilizator
ChAoSk2
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Apr 06, 2009 4:09 pm
Localitate: Galati

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Lun Ian 25, 2010 5:22 am

Defineste bine platite... :shock:

Bine platite... pai vreo 300-350 de euro, pretul unui DJ destul de "apreciat" prin Bucuresti.
Exista DJ-i de nunti care cer si 800-1000 de euro pe eveniment (vezi DJ Bobita).

P.S. Sunt firme de DJ-iala care fac peste 150 de evenimente pe an, si ma refer doar la nunti si botezuri...
De exemplu: DJ Tigaie, DJ Vivel, DJ Eddy, si altii.., iar ei lucreaza cu Dynacord, EV, Bose.
Ultima oară modificat de SnakeBiteTWO pe Lun Ian 25, 2010 3:29 pm, modificat de 2 ori în total.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

UNREAD_POSTde DJ Stef » Lun Ian 25, 2010 7:24 am

SnakeBiteTWO scrie:
Defineste bine platite... :shock:

Bine platite... pai vreo 300-350 de euro, pretul unui DJ destul de "apreciat" prin Bucuresti.
Exista DJ-i de nunti care cer si 800-1000 de euro pe eveniment (vezi DJ Bobita).

P.S. Sunt firme de DJ-iala care fac peste 150 de evenimente pe an, si ma refer doar la nunti si botezuri...
De exemplu: DJ Tigaie, DJ Vivel, DJ Eddy, si altii..

Da, daca esti firma si poti duce 10 evenimente pe saptamana e ok. Eu mai mult de 20 max 25 pe an nu iau, consider ca trebuie sa mai traiesc si pentru mine si familie.
Decat sarac si bolnav mai bine bogat si sanatos
Avatar utilizator
DJ Stef
DJ Fondator
 
Mesaje: 72
Membru din: Dum Ian 03, 2010 10:05 am
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Lun Ian 25, 2010 7:38 am

Da, daca esti firma si poti duce 10 evenimente pe saptamana e ok.

Nu pe saptamana, pe week-end...
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: top sau nu

UNREAD_POSTde Razvan » Lun Ian 25, 2010 12:06 pm

DJ Stef scrie: Oricum peste 60% din pretul unei scule scumpe e numele, mare parte din componenete au cam acelasi producator la baza.


Nu e chiar ca la haine, unde platesti ca scrie Nike sau Adidas.
Nu stiu exact cine face difuzoarele de la EV, dar pot sa-ti dau ca exemplu McCauley(am vazut ca era cineva pe forum cu difuzoare d-astea).
Astia de cand se stiu fac difuzoare si boxe.
Stii ce am observat la sistemele pe care le fac ei?
Sunt de bataie lunga. Aceasi gama de frecventa o auzi si la 3 metri, si la 30 de metri.
La majoritatea producatorilor se pierd frecvente pe masura ce te indepartezi. la astia nu.
asa ca platesti mai mult, dar ai garantia ca nefericitul din capatu salii aude bine. nu aude doar mediile, aude si joasele, si inaltele.
Am fost la un eveniment de revelion unde s-au folosit McCauley la o sala de circa 700-800 persoane.
Boxele puse pe mijlocul salii, indreptate spre margini. era un ring pe centru, si inca unu intr-un capat
ei bine, daca te plimbai dintr-un capat in altu, auzeai tot. la fel de clar.

asa ca din punctul asta de vedere, merita banii.

LE: Daca ai echipamente mai scumpe, inseamna ca sunt mai bune, si deci poti sa ceri bani mai multi, si sa faci evenimente mai mari/mai importante.

Sa va dau o idee, cumparati scule mai multe, dar nu le vindeti pe astea actuale. angajati un baiat si-i dati 30% din banii care-i luati pe un eveniment, ca sa mearga el cu sculele vechi la un eveniment. si amortizati investitia.
Razvan
 
Mesaje: 143
Membru din: Mar Sep 29, 2009 12:50 pm
Localitate: Brasov

UNREAD_POSTde scarface » Lun Ian 25, 2010 1:43 pm

Razvan, nu te supara dar esti cu vaca :lol: ....
Tu te auzi ce spui? EV este EV si Mc Cauley este Mc Cauley. EV produce si difuzoarele pentru Dynacord.
Cine ti-a zis chestia aia te-a mintit.
2 la mana, la orice boxa cu cat te indepartezi mai mult se pierde din SPL, adica decibeli. Plusul care il au boxele EV sunt filtrele, care sunt foarte importante intr-o boxa. Ei calculeaza filtrele astfel incat ca boxa sa fie liniara, si se stie de cand exista EV ca si ei si dyncaord-ul isi lasa inaltele ceva mai in fata midbass-ului, de aia auzi inaltele alea cristal.
Bineinteles ca si difuzoarele trebuie sa aiba o calitate exceptionala ca sa le faci sa sune impecabil, si tocmai de aceea toate boxele facute de fabrici contin difuzoare fabricate in regim OEM la care nu ai sa gasesti niciodata parametri.
Parerea mea e ca la un moment dat incepe sa se merite sa ai si echipamente de firma. Nu e valabil in cazul tuturor, e valabil in cazul in care ai sonorizari suficiente, iar cei care te solicita au pretentii in legatura cu echipamentele. Multi vor ca sa arate doar bine boxele si sa nu fie "facute".
Fiecare isi da seama daca merita sau nu, cand o sa castige suficient sa isi permita asa ceva.
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita

UNREAD_POSTde Razvan » Lun Ian 25, 2010 2:12 pm

scarface, am zis ca nu stiu cine face difuzoarele de la EV, daca le fac ei sau altii. nu inteleg de ce sunt cu vaca :)
Daca tot zici de dynacord, sunt de acord ca la orice boxa , la distanta se pierde din SPL.
dar eu iti ziceam de gama de frecvente
la un dynacord, la 30 metri ii auzi doar inaltele(ca atata au bun astea) si ceva(nu mult) din medii.


ma rog, ideea e ca merita sa-ti iei echipamente de top.
Razvan
 
Mesaje: 143
Membru din: Mar Sep 29, 2009 12:50 pm
Localitate: Brasov

De top, da

UNREAD_POSTde DJ Stef » Lun Ian 25, 2010 3:26 pm

Sunt de acord ca exista o diferenta intre produsele de "firma" si restul. Acum ramane sa pui in balanta ponderea evenimentelor de"top" si a celorlalte. Daca mergi pe botezuri, nunti de 50-100 pers mi se pare un moft; daca ai preponderent evenimente mari de 2-300 persoane, sali mari , oameni cu pretentii care stiu sa faca diferenta e ok.
Decat sarac si bolnav mai bine bogat si sanatos
Avatar utilizator
DJ Stef
DJ Fondator
 
Mesaje: 72
Membru din: Dum Ian 03, 2010 10:05 am
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde Razvan » Lun Ian 25, 2010 4:50 pm

Stef, si cum crezi ca ajungi sa ai preponderent evenimente de 200-300 persoane?
daca ramai cu echipamentele de acum, ramai la nivelul asta..cum ziceai, evenimente 50-100 persoane.
dar nu poti sa pretinzi mai mult fara sa investesti mai mult in echipamente.
Razvan
 
Mesaje: 143
Membru din: Mar Sep 29, 2009 12:50 pm
Localitate: Brasov

UNREAD_POSTde DJ Stef » Lun Ian 25, 2010 9:58 pm

Razvan scrie:Stef, si cum crezi ca ajungi sa ai preponderent evenimente de 200-300 persoane?
daca ramai cu echipamentele de acum, ramai la nivelul asta..cum ziceai, eveniment de50-100 persoane.
dar nu poti sa pretinzi mai mult fara sa investesti mai mult in echipamente.

Razvane, imi doresc sa prind un eveniment de 400 persoane si gasesc eu o solutie de sonorizare, chiar daca apelez la inchirierea de echipament si nu mai castig mare lucru, dar momentan cele mai multe evenimente care au ajuns la mine au fost de genul 100 pers. Adica nici nu am fost pus in situatia sa refuz un eveniment ca nu pot face cu echipamentul actual.
Si eu imi doresc sa lucrez pe FBT sau Dynacord, playere Pioneer etc...dar momentan nu se justifica investitia, de asta am si intrebat cat merita si in ce conditii investitia in astfel de echipamente. Si mai e un aspect, chiar daca nu mi-am luat scule de super top le-am luat noi-noute, decat sa imi cumpar niste rcf-uri obosite sau mai stiu eu ce. Oricum, adunand tot ce am investit am ajuns pe la 20000 ron, ceea ce nu e putin zic eu.
Astept sa prind o nunta de gay. :lol:
Decat sarac si bolnav mai bine bogat si sanatos
Avatar utilizator
DJ Stef
DJ Fondator
 
Mesaje: 72
Membru din: Dum Ian 03, 2010 10:05 am
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde Razvan » Mar Ian 26, 2010 1:28 pm

DJ Stef, ai si tu dreptate intr-o oarecare masura.

Dar hai sa luam urmatoarea situatie ipotetica: ai o nunta de 100 persoane.
printre invitati sunt 2 indragostiti la 25 ani.
Cei doi se casatoresc in 6 luni. Vor formatie la nunta. dar ei au nunta mare. 300 persoane. le place ce aude, dar nu cred ei ca le ajunge. crezi ca te mai intreaba? o sa zica "ah, asta e mic, ne trebe altceva"

Ai zis ca mergi si inchiriezi scule daca ai event mare. Asta inseamna sa faci bani pe spatele altora.
Daca vrei sa faci business, tre sa faci o investitie mai mare la inceput, si sa fi dispus sa mergi pe pierdere(adica recuperarea investitiei) 1 an spre exemplu.
dar stii ca dup-aia castigi mai mult.
Razvan
 
Mesaje: 143
Membru din: Mar Sep 29, 2009 12:50 pm
Localitate: Brasov

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Mar Ian 26, 2010 1:52 pm

Nu neaparat.
In alte tari multi prestatori merg la depozitele de rental sa ia echipamete.
Acolo sunt multe frme de rental care au afaceri mari inchiriind echipament.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

UNREAD_POSTde Razvan » Mar Ian 26, 2010 3:40 pm

in alte tari oamenii sunt mai corecti
nu inchiriaza ceva, apoi ti-l aduc stricat, si nu te anunta.

am vazut cazuri de rental, adus produsu inapoi, clientu n-a zis nimic, si data viitoare cand s-a inchiriat s-a constatat ca era busit.
si multi zic "rental, nu-i al meu, da-l draq" si nu sunt atenti. zgarieturi, etc.
Razvan
 
Mesaje: 143
Membru din: Mar Sep 29, 2009 12:50 pm
Localitate: Brasov

Următorul

Înapoi la Sonorizare si dj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori